zeynepzerka zeynepzerka

61 posts   27,675 followers   0 followings

Zeynep Zerkâ  Arapça derslerimiz hakkında bilgi edinmek için "Dersler/Site" başlıklı öne çıkan hikayeye göz atabilirsiniz 🌿 (Mesajlarla ilgilenemiyorum) @zz_notes

Allah azze ve celle'nin, evlatlara, anne babaya itaat yükümlülüğü yüklemesi ebeveynleri rahatlatıyor mu? Rahatlatmasın. Aksine bir parça tedirgin olsunlar.
.
Çünkü çocuğun Allah'ın emirlerine karşı gönülden boyun eğmesini sağlamak için çalışıp çabalaması ebeveynin en önemli sorumluluğudur. Nasıl ki namazı ve sevgisini evlatlarımıza aşılamak gibi bir sorumluluğumuz var, nasıl ki bu uğurda uğraşmazsak onun namazsız ömrünün hesabını biz de vereceğiz. Aynı şekilde anne babaya itaat emrini de çocuğa sevdirmesi gereken, anne babaya itaat ibadeti için çocuğa gerekli besinleri sunması gereken de ebeveyndir.
.
Çocuğuyla bağ kuramamış, hiçbir yaşında ve döneminde onu doğru düzgün anlamamış, ona itaat emniyeti oluşturmamış bir ebeveyn yarın bir gün çocuğunun isyankar tavırlarına maruz kaldığında mazlum rolüne bürünüp evladını Allah'a havale ederken bir durup düşünmesi icap eder. Zira ortada tek taraflı bir günah yoktur. Zalim ve mazlum iç içe geçmiştir.

"Allah'ım, yaptığım şeyin şerrinden sana sığınıyorum."
.
Bu, seyyidü'l-istiğfar ismiyle namlanan duanın bir parçasıdır. Sevgili Fatma Bayram hoca (@birvaize) çocuklarımızın büyümesine eşlik ederken bu duayı bu niyetle bolca yapmamızı tavsiye etmişti. Çünkü Peygamberimizin öğrettiği duaların her biri yaralı yüreklerimize şifa ve tek bir alana hasredilmeyecek kadar kapsamlı.
Seyyidü'l-İstiğfar diye yazarak aratırsanız duanın hem Arapçası hem Türkçesi çıkar.
.
Ben de yolunu kaybetmiş, ne yapacağına dair tereddüte düşmüş annelere şu duayı bolca yapmalarını tavsiye ederim:
اللهم إني أسألك علما نافعا ورزقا طيبا وعملا متقبلا.
Allahumme inni es'eluke ılmen nâfian ve rızkan tayyiban ve amelan mutekabbela.
.
Duanın anlamı:
"Allah'ım, senden faydalı bir ilim (okuduklarımızdan kafamız karışıyor, ne yapacağımızı şaşırdık diyenlere), temiz bir rızık (beslenme konusunda ne yapacağım diyenlere) ve makbul bir amel (evladını Rabbine sunacağı salih bir amel olarak görenlere) dilerim."

Munis Safa bir şeye dikkatle yoğunlaştığında nefes bile almamaya çalışıyorum neredeyse. Ki dikkati dağılmasın; ne öğreniyorsa o an, kesintiye uğramasın.
.
Bu, çocuğa saygı göstermenin bir çeşidi. Çocuğa saygı göstermek, "ona aptal manyak dememek", "onu başkalarının yanında azarlamamak" vs şeklinde kısır anlaşılabiliyor ne yazık ki. Halbuki onun yalnız kalıp keşifler (ve sonrasında çalışmalar) yapma ihtiyacını görmezden gelerek pat diye bölmek de bir çeşit saygısızlık. (Bazen ihtiyaçlar çatışabilir tabi. O ayrı değerlendirilir. Ben genel olarak söylüyorum.)
.
Üniversite döneminde harıl harıl sınavlarına çalışan genç çocuğumuza gösterdiğimiz hassasiyeti bebeğimize de kendi dünyasına göre çalışmalar yaparken göstermemiz gerek. Bir durup gözlemlersek inanılmaz ciddi çalışmaları var onların da ♡
.
#zzçocuğadair

Geçenlerde 20'li yaşlara bile gelmemiş ama insanların 30'larından sonra yaşadığı aydınlanmaları yaşamış kardeşim Şevval geldi bize. Biraz dertleştik. Zamanın nasıl da çabuk aktığından, yaşlılığı bile çok yakın hissettiğimden, istediğim şeyleri yapamamaktan korktuğumdan, çocuk/lar büyüdükten sonra ömürden bana ne kalıp ne kalmayacağını merak ettiğimden vs bahsettim. Hocam, dedi, aslında ömür yaşa bağlı bir şey olarak değil de bir süre olarak düşünülse nasıl olur?
.
Bu, muhabbet esnasında eriyip giden bir söz oldu. Ama birkaç gündür üzerinde bir hayli düşündüm.
Öyle güzel olur ki...
.
Mesela Sîbeveyh 30 yaşında vefat etmiş. O koskoca Arapça'da deha bilgin hepi topu 30 sene yaşamış bu dünyada. Ve Arap değil. Sonradan öğrenip Arapça'da otorite oluyor.
Bunu bildikten sonra kaderde ömrüne 80 sene biçilmiş 50 yaşında bir ablanın "benden geçti artık" şeklinde bir şeyler söylemesine hakkı var mı? Sîbeveyn'in toplam ömrü kadar süre var daha hayatında. Melekler bu ablanın sözü karşısında bu ne mahrumiyet diyerek buruk buruk gülmez mi? Elbette kaderde bize kaç yaşlık ömür biçildi bilemeyiz. Ama yapılacak işler için 18'in çok ideal, 40'ın çok geç bir yaş olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü 18'in 2 senelik, 40'ın ise 30 senelik süresi kalmış olabilir. O yüzden ömrün her anına hakkını vermeli. Çünkü rakamların, pek çok şeyde olduğu gibi, bunda da pek bir değeri yok.
.
Not: Çok rica ediyorum, bu gönderinin altına bebeğin keyfini çıkar, bugünleri çok özleyeceksin şeklinde yorum gelmesin :'). Çünkü zaten tadını çıkarmak için elimden gelen her şeyi yapıyorum. Çocuğum doğmadan önce içimi buna hazırlamak için zaman ayırdım. Onun en güzel anlarını başka meşguliyetlerle kaçırmaya gönlüm asla razı gelmedi. Ama yıllarca bilinçaltına nakış nakış işlenen arzular, bilinç düzeyinde yaşanan ayar çekmelerle tamam peki diyerek oturmuyorlar yerlerine. Eşim elinde yeni çıkan Nuhbe şerhlerini, fıkıh usullerini, o fıstık gibi kitapları, kaymak gibi baskıları alıp alıp getirdiğinde iştahım kabarıyor. Biraz buruk hissediyorum. Bu özlem kolay bastırılmıyor. Zaten bastırmak da istemiyorum 🍃

İnsan, acısını kendisini dinleyecek birinin yanında gösterir. Gözyaşlarını bu kişinin yanında boşaltır. Bütün gün okulda uysal ve mutlu bir çocuğun akşam eve geldiğinde mızmızlanması veya öfke krizleri geçirmesinin sebebi budur.
Ebeveynlik kitapları böyle der.
Ve bu yetişkinler için de böyle.
.
Bazen bazı günler çok zor başlıyor. Hatta gün başlamıyor, bir önceki gece daha bitmemiş oluyor. Üstelik ondan önceki günler de bu zorluğun inşasında rol alıyor.
.
Gece biraz geç yatırayım da sabah 5 buçukta uyanmasın diyorsun. Ama gene de tam o saatte uyanıyor. Bütün gece senden beslenmiş; sırtın, belin kopmuş. O an sorsalar en büyük hayalin 3 saat kesintisiz uyumak. Üstelik uykusunu almadan uyandığı için bir dahaki uykuya kadarki vakitler çok yorucu geçecek, biliyorsun. Uyumayacağını bildiğin halde tekrar uyuması için elinden geleni yapıyorsun. Uyumuyor tabiki. Gene de sabırlı olacağım diyorsun. Oluyorsun da. Tam içindeki o ateş gibi dalgalanmayı hissederken hemen bir la havle ve la kuvvete illa billah çekiyorsun. 1 yaşında bir bebeğin saniyede bimem kaç milyon sinapsının bağlanıyor oluşunu düşünüyorsun. Anlayışlı olmaya çalışıyorsun. Oluyorsun da.
.
Ama bazen de olamıyorsun. Bütün bu sürecin üzerine eklenen bir saman çöpü bütün o bastırdığın dalgaları sonunda kıyıya vuruyor "suuus", "yeter", "çabuk uyuyorsun artık".
.
Fark ettim ki bu kıyıya vurmalar genellikle eşimin yanında oluyor. Uykudaysa uyanınca, evde yoksa gelince. Yani bütün biriktirdiğim öfkemi o duysun diye salıyorum. Görsün, anlasın, ben çok yoruldum, çok sinirliyim.
.
Bunu fark etmek benim için çok iyi oldu. Çünkü hamdolsun farkına varabildiğim her şey için bir çözüm üretmek daha kolay oluyor. Bundan sonra böyle durumlarda bir anahtar kelime belirledim. Normal bir yorulma veya sinir halinde değil, bağırma gelebilecek kadar sinirlenme halinde kullanmalık. Belki bu şekilde öfkem boşalmış olmayacak ama en azından anlaşılmış olduğumu hissedeceğim. Durumun vahimliği bilinecek. Gerekli müdahale gelecek. Ben de başka odaya gideceğim, şöyle yatağa bir tekme atacağım vs.
Belki de hiçbir işe yaramayacak ama dediğim gibi, sorunun bileşenini fark etmek bile kazanç.
.
#zzçocuğadair

Bebeğini kucağına almadan önce şu belgeseli izleyen birinin şansından isterdim. Dünyanın her yerinden pek çok annenin deneyimini, duygularını vs dinlemek inanılmaz güç verirdi. Gene de çok şanslıyım elbette. Birkaç ayda bir tekrar izleme niyetindeyim 🍃
.
Belgeselin adı: Yaşamın Başlangıcı.
6 bölümden oluşuyor.
Netflix'ten izleyebilirsiniz.

"Ağlamak için bir neden yok" diye bir şey yoktur.
Eğer birisi ağlıyorsa incinmiştir.
Başka bir insanın bedeni içinde olmanın nasıl bir duygu olduğunu bilmediğimizden, başka birinin hiçbir ağlama nedeni olmadığına karar veremeyiz.
.
#zzkitaplık

Oğlum 14 ayını bitirecek bir hafta sonra. Bu zamana kadar kimseye "bunlar iyi günlerin, asıl şu zaman zor" demedim.
Ortaya faydalı bir şeyler koyma gayretinde olan hamile arkadaşlarıma "çocuksuz iyi güzel yapıyorsun da çocukla yapabilecek misin bakalım" demedim. Şaka yolla, iyi niyetle, takılıyorum canım'larla... Hiçbir suretle demedim.
Bunu salih bir amel olarak Rabbime sunmayı dilerim. Bence bu iyi bir amel.
.
Zorluğuyla kolaylığıyla her geçen gün birbirinden güzel, hamdolsun ♡

Annem çocukluk anılarını anlatırken bir keresinde: "Gün içinde üzüntülü bir şey yaşayıp da uyumadan önce ağladıysam, gözyaşlarım kurumasın, yanaklarımda damla damla kalsın da annemle babam ben uyuduktan sonra görsünler isterdim" demişti.
.
Şimdi anne oldum. Çocuğun çoktan kurumuş gözyaşlarının, o uyuduğunda annenin gözünden sicim sicim aktığını gördüm. O uyuyan yüzün tamamı anne için gözyaşıymış zaten.
.
Ancak ne kadar çabalasak da bir kısmını engelleyemediğimiz annelere has o menfi duyguların evladımızla ilişkimize olumlu hiçbir katkısı yok. Bu yüzden gece olup da içimizde oluşan suçluluk hissini demleyip tekrar tekrar yudumlamak yerine kendimize şu soruları sorabiliriz:
1- X durumu karşısında neden bu kadar öfkelendim, niye böyle çığrımdan çıktım?
2- Böyle bir durumun bir daha oluşmaması için önlem alabilir miyim? Ne tür önemler alabilirim?
3- Bir daha böyle bir durum yaşadığımızda nasıl bir tepki vermek istiyorum?
.
Bunlar basit ama üzerinde dikkatlice düşündüğümüzde bize epey yol katettirecek sorular.
.
Bir de duanın önemini gerçekten çoğu zaman unutuyoruz. Orada, burada, her yerde, herkeste derdimizin, ilişki problemlerimizin çözümünü arıyoruz ama Allah'a el açıp olanı biteni biraz da O'na anlatmaya eriniyoruz. Ben bu gafletimin farkına son birkaç aydır vardım. Artık daha çok dua etmeye çalışıyorum. Bunun için illaki seccade başında, abdestli, huşusu bol bir vakit ve mekanda olmak da gerekmiyor.
.
"Ne zaman bir çocuğun problemlerini evime taşıyıp o gece Tanrı'ya dua etsem, ertesi gün çocukla çalışırken doğru fikir ve eylemlerin zihnimde doğduğuna şahit olurum." (Waldorf Yöntemiyle Çocuğumu Büyütüyorum - Barbara Patterson)
.
Son olarak, dün akşam izlediğim Gifted filmini de bu postta zikretmek istiyorum. Waldorf'un, çocuğun "dengeli" gelişiminin önemini ısrarla vurgulayan öğretisi üzerinde düşünürken bu filmin karşıma çıkması beni şaşırtmadı. Çok beğenerek izlediğim bir ebeveyn filmi oldu.
.
Selamlar, sevgiler 🍃
#zzçocuğadair

Annenin (veya babanın) ölçüsüzce yaptığı fedakarlıkların bedelini çocuk çoğunlukla bir şekilde ödüyor. Özellikle de yetişkin çağa geçiş yaptığında...
Evlatları için saçını süpürge etmiş, yememiş yedirmiş, giymemiş giydirmiş, evlatları için pek çok kişisel arzusundan vazgeçmiş, "hayatı evlatları olmuş" bir annenin bu gözle görülür elle tutulur fedakarlıkları, toplum tarafından çok kutsal karşılanırken, çocukları üzerinde kurduğu manevi baskının bitmez tükenmez mazotu olabiliyor.
.
Bu yüzden bütün hayatımın çocuğum olması değil, içinde onun da olduğu ama ondan ayrı bir hayatımın olmasına çok önem veriyorum. Bence bu, çocuğumun sahip olabileceği en büyük nimetlerden biridir.
.
#zzçocuğadair

İnsanın kişisel yolculuğunda varacağı menzilin kalitesini yolunun zenginliği belirliyor. Esasen o menzili oluşturan da gidilen yol. Menzilin yoldan ayrı ve yoldan önce bir varlığı yok. Yolunu ne kadar iyi beslersen, menzilin de o kadar tatmin edici oluyor. Yani iş yola emek vermekte. Bu yüzden kimse kimsenin menziline gidemiyor, bu yüzden kimse kimseye bir menzil veremiyor. Bu yüzden herkesin yolu biricik, bu yüzden herkesin kendi yolunu kendi inşa etmesi gerekiyor.

Bugüne kadar çocuk eğitimine dair okuduğum kitapların genel özeti:
.
• Çocuğunun duygusuna saygılı ol, hislerini yok sayma. Yaşına uygun bir şekilde bu duygularını ona geri yansıt, anlaşıldığını hissetsin.
.
• Davranışıyla mücadele etmek yerine (ki bu beyhude bir uğraştır) o davranışın altında yatan sebepleri keşfetmeye çalış.
.
• Aranızdaki ilişki sağlam olduğunda (ki bunun olabilmesine yardım eden en önemli hususlardan biri ilk maddenin yerine getirilmesidir), pek çok problem daha zahmetsiz çözülür.
.
@ummureyhane1'nin enfes ifadesiyle "çocuk yarayı kaşıyandır". Nerede zıvanadan çıkıyorsan, orada durup bir düşün. Kişiliğini kemale erdirebilmen için Allah'ın sana gönderdiği bir elçidir çocuk. O elçiye kulak ver.
.
• Ceza ve ödül uzun vadede hiçbir işe yaramaz.
.
• Ve oyun, ille de oyun.
.
#zzçocuğadair

Most Popular Instagram Hashtags