zeeenshop zeeenshop

1082 posts   86137 followers   617 followings

ZEEEN زييين  ZeeeN : Tehran 101زعفرانيه ،پالاديوم ،واحد Tel:2266 8363 تقاطع فرمانيه وپاسداران پلاك ٥١٩ Tel:22922919 www.zeeen.ir

http://t.me/zeeenshop

«سر هر درختی را که قطع کنند، بیشتر شاخه و برگ می‌زند الا نخل را که اگر سر این درخت را قطع کنند، می‌میرد، همانند انسان.» این بخشی از یک نوشته از خواجه نصیرالدین‌طوسی در کتاب اخلاق ناصری است که نخل را درختی شبیه به انسان توصیف کرده. دلخوش به همین شباهت‌ها بود که خرمشهر جنگ‌زده را می‌دیدیم و گمان می‌کردیم این نخل‌های بی‌سر، پیش از آن که آن همه کشتار و ویرانی را به چشمِ سر دیده باشند، مرده‌اند. خودمان را دلداری می‌دادیم که شاهد آن همه بمباران، آن همه خون و خون‌ریزی نبوده‌اند، ندیده‌اند که چطور بچه‌ها پا برهنه در جستجوی جنازه پدران خود می‌گردند در خرابه‌های خرمشهر، ندیده‌اند که چطور ۵۷۸ روز از زندگی خرمشهر زیر چکمه دشمن، شب سیاه شده است.
نخل‌های بی‌ سر اما بیدار بودند و زنده و با چشم جان می‌دیدند مردمانی را که ایستادند تا وجبی از این خاک به دست دشمن متجاوز نیافتد. آنها زنده بودند و سومِ خرداد ۶۱ را با چشم‌های بی‌سوی خویش دیدند تا راویان خاموش قصه شهامت و صبر باشند. حالا سی و پنج سال از آن روزها گذشته، از روزهایی که در همین عکس جاسم غضبانپور قاب شده تا یادمان نرود نخل‌های بی سر این شهر، با تنه‌های سوخته، مانده در دهان زمین، هاج و واج میان مرگ و زندگی، اسنادِ تاریخِ عشق به وطن هستند.

تمرکز بسیاری از بازدیدکنندگان در موزه ها بر روی گالری هنرخاورمیانه است . رایزنی برای حضور آثار تاریخی و دست‌ساخته‌های سنتی ایران در موزه ها کار پیچیده و دشواری‌ست و ضرورت‌های دیپلماتیک فراوانی می‌خواهد. در یکی دو سال اخیر، به یمن بهبود روابط ایران با دنیا، زمینه نمایش و عرضه برخی از صنایع‌دستی و محصولات سنتی در گالری‌های متعدد موزه ي ويكتوريا اند آلبرت فراهم شده‌است. به تازگی این موزه که بخش عمده‌ای از هنرهای تزئینی و دست ساخته‌های تاریخ بشری را در خود جای داده با همکاری «زییین» میزبان هنرِ سرامیک سازی و سفال ایران شده است؛ هنری که از یک سو ریشه در فرهنگ باستانی ایران دارد و از سوی دیگر با فن‌آوری‌های امروزی خود را به روز کرده است.
روز موزه به همه ي دوستداران فرهنگ و هنر گرامي باد

اسب‌های این نمایشگاه گویی از بوم‌های نقاشی بیرون آمده و نشسته‌اند در قفسه های موزه. برای نبرد با زمان، ماهیچه هایشان سرامیکی شده و رنگ و لعابی اساطیری از دست‌دوزهای زنانِ ایران به خود گرفته‌اند. برای آنها که با کارهای پیشین بهزاد اژدری، هنرمند عرصه سفال و سرامیک آشنایند، می‌دانند که هنر او، قصه پردازی با سفال و سرامیک را می‌ستاید؛ پیوند تخیل قصه‌ها و ماده‌های سرسخت. کنار آثار اژدری، آثار سفالین فرزاد فرجی قرار گرفته اند تا ترکیب آثار ایرانی حاضر در موزه ویکتوریا و آلبرت، زمینه‌ای کاربردی تر به خود بگیرند. او نیز چون اژدری سابقه‌ای طولانی در حوزه سفال و سرامیک کشور دارد و چندین مقام داخلی در این زمینه به دست آورده‌است. سومین هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه، محمدحسین بهاری ست که او نیز جایگاه و پیشینه قابل ملاحظه‌ای در هنر سفال دارد. این چنین است که اسب‌های سرامیکی به ظرف‌های سفالی شهرضا خیره شده‌اند تا بازدیدکنندگان، طبیعتی را به یادآورند که در آن چشمه‌های جوشانِ ایران زمین و صحراهای پهناور جولانگاه تاریخ بوده است. این نمایشگاه قرار است در کنار ایجاد آشنایی جهانیان با هنرِ ظریف سفال و سرامیک ایران، عرصه را برای فروش هنرهای سنتی و صنایع‌دستی ایران در بازارهای بین المللی باز کند و البته که برای چنین اهدافی چه جایی بهتر از یکی از بزرگترین موزه های دنیا؛ موزه ویکتوریا و آلبرت.| The horses of this exhibition seem like the painted ancient horses coming out of the canvas to sit on the museum shelves. For those familiar with Behzad Azhdari, they know that his art pieces narrates a love story between the past and the modern world of today.
Next to these beautiful sculptures the heavenly water-Lilly bowls of Farzad Faraji combines the Persian handy crafts of this museum for more of a practical term. F. Faraji has a long history in the field of pottery and ceramics in Iran.
Lastly and certainly not the least the work of Hossein Bahari (ShahReza Plates) resembles the beautiful history of pottery in Iran. It shows the antiquity and teamwork of our artisans.
To present and sell these art pieces internationally for the first time, what better place than one of the world's largest and most prestigious museums in art and design; Museum of Victoria and Albert. #Behzadajdar#hosseinbahari#farzadfaraji

چهار میلیون و پانصد هزار شی تزئینی در فاصله ۱۶۵سال به این موزه آمده‌اند و ماندگار شده‌اند. اینجا موزه ویکتوریا و آلبرت است؛ یکی از بزرگترین موزه‌های غنی دنیا .از میان این همه شی که در فضای پنج هکتاری موزه به نمایش در آمده‌اند، سهم ایران به عنوان تاریخ‌دارِ خاورمیانه، سهمی معلوم و مهم است. از یک سو گنجینه آمودریا با ۱۷۰ تکه طلا و نقره یادگار دوره هخامنشی و از سوی دیگر گره‌های چشم‌نواز قالی اردبیل عهد صفوی و خنجر جواهر نشان فتحعلی‌شاه قاجار وسعت تاریخی گنجینه هنرهای ایرانی را به تصویر کشانده. بسیاری از کشورهای جهان چشم امید دارند تا روزی، اشیای تاریخی‌ یا امروزی‌شان از طریق حراج‌های بزرگ در میان این آثار قرار بگیرند
این فرصت حالا و در دوره اخیر همراه با گشایش فضای دیپلماتیک و بین‌المللی کشورمان با جهان پیش آمده نصیب هنر سفال و سرامیک ایرانی شده‌است. حالا آثار ساخت دست سه هنرمند ایرانی با همکاری زییین و موزه ویکتوریا و آلبرت به قفسه‌های محبوب این موزه رسیده‌اند تا مشتاقان هنر ناب ایرانی را سیراب کنند.| 4.5 million Decorative objects from the period of 165 years have been the collection of this museum. Here's Victoria and Albert Museum's in London, with their vast collection from Persia in the Middle East section. On one hand, you can see the amazing Oxus treasure (around 170 pieces of them) on the other there is the world oldest carpet available, the Ardabil Carpet from the Safavid era.
Due to the recent international diplomatic relations with Iran, the handmade ceramics of the Iranian artist have captured the V&A's buyers for reopening of their beautifully designed gift shop. You can now purchase the beautiful works of the three talented Iranian ceramists in the recent collaboration between the ZEEEN Gallery and the V&A museum shop.

سقف بالای سرش ستاره در ستاره در ستاره است! ستاره‌هایی بزرگ و کوچک که به معجزه تلفیق ریاضی و هندسه در معماری، ستون به ستون از گرداگردش بالا آمده و آن بالا خلق شده‌اند. ۱۰ ستون به نشانه عدد ۱۰ اولین عدد ۲ رقمی که پایه اصلی اعداد شمرده می‌شود. از علم ریاضی و شناخت ستاره‌ها هم که هیچ ندانی و زیر این سقف و سرا بنشینی، بی‌آنکه حتی بخواهی ذهن و نگاهت درگیر محاسبه دقیق ستون و پایه‌های آن و یا رصد آسمان از شکاف پنج‌ضلعی و ستاره‌مانند بالای سرت می‌شود. حالا فرض کن یک ستاره‌شناس و ریاضی‌دان شهیر برای همیشه در مرکز این بنا آرمیده‌ باشد. بنایی که نمای بیرونش هم کم نکته و هنر و خلاقیت ندارد، از دور که نگاه کنی پایه‌های اصلی آن به شکل خیمه‌هایی که انگار به زمین چفت شده‌اند به چشم می‌آیند و بر دیواره‌هایش هم به خط خوش نستعلیق‌شکسته رباعی ریخته شده است. اینجا آرامگاهی است که هوشنگ سیحون معمار پرآوازه ایرانی برای ستاره‌شناس و ریاضی‌دان و شاعر شهیر «خیام» آفریده‌است. روز بیست‌وهشت اردیبهشت به پاسداشت مقام او روز خیام نامگذاری شده، روزش گرامی

نام «دیو» را شنیده‌اید؟ موجوداتی اساطیری که کریه و ترسناک‌ند و نماد پلیدی و اهریمنی هستند، هم به صورت و هم به سیرت. در اسطورهٔ آفرینش قصه به وجود آمدن دیوها این‌طور روایت شده؛ پس از آنکه اهورامزدا جهان را آفرید، اهریمن هم دست روی دست نگذاشت و جهانِ بدی را خلق کرد و در برابر خدایان (یا ایزدان) دیوان را پدیدآورد، در برابر هر ایزد، یک دیو! در اساطیر ایرانی هم دیوها نقش و حضوری پررنگ دارند و حکیم ابوالقاسم فردوسی‌توسی بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو در شاهکارش شاهنامه، در هفت‌خوانِ پیش‌ِ روی رستم چندین دیو گذاشت و پهلوان نامی ما هر بار یکی از دیوها را شکست می‌داد و به سمت آخر شاهنامه گام بر می‌داشت؛ اکوان‌دیو، اولاددیو، ارژنگ‌دیو، دیوسپید و... رستم همین‌طور که در شاهنامه با قلم و قریحه فردوسی پیش می‌رود و دیوها را یکی یکی از میان بر می‌دارد همزمان هم به ما درس شکست بدی‌ها و پلیدی‌ها می‌دهد و هم حس وطن‌دوستی و پاسداشت دارایی‌های ارزشمندی چون زبان فارسی. امروز روز بزرگداشت خالق قصه پهلوانان و نامداران و دیوان است، او که در شاهنامه‌اش حماسهٔ ملی ایرانیان را سروده‌؛ فردوسی بزرگ.

Most Popular Instagram Hashtags