zarifhanim zarifhanim

348 posts   103,443 followers   272 followings

Zarif Hanım🌿  ‎معلمة|اللغة العربية ‎سودان|‎اسطنبول|مدينة|الاردن|مكة kendi hâlinde. dünyada ama, dünyadan uzak. var ama, yük değil. yok ama, bilinmez değil.

🎈

♥️

💜

“Bir sadaka vermeyi, yâhut iyilik yapmayı, yâhut da insanların arasını düzeltmeyi emredenleri hariç, onların aralarındaki gizli konuşmaların çoğunda hiçbir hayır yoktur. Kim bunları sırf Allah’ın rızâsını kazanmak için yaparsa, biz ona büyük bir mükâfat vereceğiz.” | Nisâ Sûresi, 114.

♥️

Balonları dağıtmadan hemen evvel🎈
Baktım hepsi dizildi karşıma,
“Hadi hepimiz kameraya bakıyoruz!, fotoğraf çekeceğim” dedim ama videoya aldım (:
Ve sonuç🤭☺️
(Evet o gülen benim, o kısmı duymayın)🙉🙊

Siz gülünce her yer çiçek!😍🌼

Sonra Mahmud çekti dikkatimi. Elinde su dolu ibriği, alelacele abdest almaya çalışan, cemaate yetişecek olan Mahmud’un o heyecanlı hâlleri..
Sonra sular kesildi diye hemen âh vâh eden bizleri hatırladım. Nefret ettim kendimden o an, iliklerime kadar nefret ettim. Hayatta bunca acı varken diğer tarafta bunca nimete de sahip iken şükürsüzlük konusunda sınıfta kaldığımı anladığımda başımdan aşağı kaynar sular döküldü zirâ..
Geçirdiğim 4 günün bana kattıklarını sayfalar boyu da yazsam buraya sığdıramam.
...
Âyette ‎قَلِيلًا مَّا تَشْكُرُونَ
“Ne kadar da az şükrediyorsunuz!” buyurulduğu üzere; ne kadar da az şükrediyoruz!

Söze nasıl başlamalıydı sâhi?
Topladığımız yardımları ihtiyaç sahibi ailelere bir an evvel ulaştırmak üzere koyulmuştuk yola. 12 Mayıs Pazartesi günü başladı her şey. Sudan yolculuğu çok farklıydı benim için. Küçücük hediyelerle mutluluk katacaktık o güzel gönüllere. İlk gün 15 tane yetim evi ziyaret ettik, ev dediğime bakmayın; küçük bir kaç tas, birkaç plastik tabak, ateş yakmaya müsait bir alan ve kazanın oluşturduğu bir mutfak, çatısı olmayan ve dahi kapısı bile olmayan kerpiçten birkaç oda hayal edin. Hayali bile zor olsa gerek değil mi?
Hayatımda yaşayabileceğim en etkileyici sahneleri yaşattı bana bu kısım. Sonra birden yaşadığım yeri anımsadım. Sıcak su desen iki parmağıma bakıyordu. Elektrik sadece akşamları geliyordu bu bahsettiğim kerpiçten eve, sonra bizi hatırladım o kablolara köle olmuş hayatlarımızı anımsadım... sonra nankörlüğümüzü hatırladım. Âyette de buyrulduğu üzere; insanoğlu pek nankördü!
...
Yetim yavrunun başını okşarken bir yandan da hediyelerini verdik eline. O güzel yavrunun yüzündeki tebessümü, o mutluluğun tarifini hiçbir kelime yetemezdi anlatmaya...
Hepsi öyle güzellerdi ki, hepsi öyle güler yüzlülerdi ki...
Evden çıkarken sizlerin gönderdiği nakdi yardımların bu aile için ayrılmış kısmını anneye uzatırken annenin bana hissettirdiklerinin tarifi de pek mümkün değil. Gezdiğimiz onlarca evin her biri ayrı bir hikâyeydi. Evlerin birinde duvardaki yazılar çekti dikkatimi.
Besmele çekilip birtakım yazılar yazılmıştı duvara. Çocukların okuluydu o duvarlar, öğretmenleriydi, en değerlileriydi belki de.. aynı evde bir bebek dikkatimi çekmişti, zayıflıktan ayak bilekleri sanki dokunsan kırılacakmışcasına duran, dokunmaya kıyamadığım o minik ayaklar...
Başka bir evden ayrılırken ise son anda bir güzel minik elime bir mektup iliştiriverdi.
Hayatımda almış ve alacak olduğum en güzel en özel mektuptu o.
...
“Rabbim size büyük sevaplar versin, bizleri mutlu ettiniz sizleri de mutlu etsin ve bizi Cennetinde buluştursun...”
...
duâsıyla biten altında çizip boyadığı çiçeği de bulunan aldığım en güzel mektup.

Çok az şükrediyoruz...

Küçük şeyler yeterdi mutlu olmaya!🎈😍

💙

Most Popular Instagram Hashtags