zaczytana_anna zaczytana_anna

1,121 posts   454 followers   454 followings

Anna Pruska  Bibliotekarz z zawodu i zamiłowania. Kocham książki. Uwielbiam chodzić po górach i zdobywać szczyty, nie tylko górskie...

„Niemka” Armando Lucas Correa to powieść, której akcja toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych. Współcześnie i przed siedemdziesięcioma laty. Bohaterkami są dwunastoletnia Anna mieszkająca w Nowym Jorku i dwunastoletnia Hanna z Berlina. Łączy je podobieństwo fizyczne pomimo różnicy wiekowej. Historię Anny poznajemy gdy jest prawie dwunastoletnią dziewczynką, która nigdy nie poznała swojego ojca. Dwunastoletnią Hannę u progu II wojny światowej, kiedy jej rodzice jako Żydzi zmuszeni są opuścić Niemcy. Kraj, który uważają za swój. Tu mieszkali ich przodkowie. Tu się urodzili i wychowali. Teraz uznani za nieczystych muszą zostawić wszystko i opuścić go. Pozostaje im emigracja. Pierwszym przystankiem ma być Kuba. Następnym Ameryka. Podróż statkiem okaże się podróżą życia dla dwunastoletniej Hanny. Nie będzie jednak furtką do nowego, szczęśliwego życia. Po siedemdziesięciu latach Hanna pozna dwunastoletnią dziewczynkę z Nowego Jorku tak bardzo do niej podobną przed laty. To spotkanie będzie wygraną na loterii nagrodą dla nich obu.
„Niemka” Armando Lucas Correa to wspaniała, ciekawa, poruszająca historia. GORĄCO POLECAM!
#książka#book#instagrambook#bookphotography#niemka#armandolucascorrea#czytamirecenzuję#polecamboczytamcodziennie #bibbliotekamojemiejscenaziemi #mojapracamojapasja📖💖📖👍

„Manhattan Beach” Jennifer Egan to książka nominowana do National Book Award 2017 roku. Przed pięcioma laty Anna Kerrigan straciła ojca. Emocjonalnie z nim związana nie może pogodzić się z jego utratą. Nie wiadomo co się z nim stało. Matka przestała już na niego czekać. Całe jej życie zajmuje opieka nad młodszą, niepełnosprawną córką. Anna bardzo kocha swoją siostrę. Pomaga matce w opiece nad nią. Czyni to z wielkim oddaniem. To nie tylko jej siostra, ale także powierniczka wszystkich tajemnic. Marzeniem dziewiętnastoletniej już Anny jest nurkowanie. Trwa II wojna światowa. Jest rok 1943. Do tej pory to mężczyźni byli nurkami. Teraz Anna jako jedyna kobieta nurek schodzi pod wodę, by naprawiać zniszczone statki walczące na Pacyfiku. Jest w tym dobra. Sprytniejsza od niejednego mężczyzny.
Fabuła „Manhattan Beach” jest wielowarstwowa. Z pewnością to historia o silnej, odważnej i zdeterminowanej młodej kobiecie, ale także opowieść o świecie gangsterów z czasów prohibicji w USA. Łącznikiem jest tu kolejny bohater, Dexter Styles. Będąc małą dziewczynką Anna odwiedziła go wraz z ojcem w jego posiadłości. Czy ten mężczyzna ma coś wspólnego ze zniknięciem jej ojca?
„Manhattan Beach” Jennifer Egan to powieść napisana z rozmachem. Autorka wykonała kawał porządnej roboty do stworzenia fabuły zarówno ciekawej jak i intrygującej. GORĄCO POLECAM!
#książka#book#instagrambook#bookphotography#manhattanbeach#jenniferegan#czytamirecenzuję#polecamboczytamcodziennie#bibliotekamojemiejscenaziemi#mojapracamojapasja📖💖👍

"Autorów szczególnie interesuje topografia wyludnionych miast tudzież poczucie bogactwa i wszechmocy ogarniające bohaterów, nim popadną w - także nieunikniony - kryzys.(...)Żaden jednak nie dociera do sedna zagadki, po co właściwie istniała na Ziemi zgładzona w ich książkach ludzkość, co komu z tego przyszło i czy świat z jej zniknięciem poniósł stratę. To cecha autentycznych zagadek: nie sposób ich rozwiązać. Można je tylko zagadać." Jerzy Pilch w swojej książce "Żywego ducha" zastosował się do powyższej myśli.
Tematem „gadki” autora jest Apokalipsa. W jednej chwili znikają wszyscy mieszkańcy Ziemi. Bohater jednocześnie narrator, mający wiele cech autora pozostaje jako jedyny. Początkowo czuje radość z bycia samym w otaczającej go rzeczywistości. To uczucie jednak nie może trwać wiecznie. Zawsze marzył o samotności. Okazuje się jednak, że samotność nie z wyboru z czasem staje się udręką.
Bohater zatem dzieli się z czytelnikiem przemyśleniami na różne tematy. Można śmiało powiedzieć, że rozmawia sam ze sobą i dużo gada.
„Żywego ducha” to książka przegadana, dosłownie. Nie zdziwi to tego, kto czytuje Jerzego Pilcha. Książkę przeczytałam, bo tego autora jak się już zacznie trzeba przeczytać do ostatniej strony. Potrafi zaskoczyć czytelnika w ostatnim momencie tak aby on poczuł, że warto było poświęcić czas bodaj dla tych ostatnich zdań.
Tym razem mnie jednak nie zaskoczył.
#książka#book#instagrambook#bookphitography#jerzyoilch#żywegoducha#czytamirecenzuję#polecamboczytamcodzuennie#bibliotekamojemiejscenaziemi#mojaoracamojapasja📖💖👍

Amos Oz, autor powieści „Judasz” to pisarz izraelski posiadający polskie korzenie.
Akcja tej książki toczy się zimą 1959 roku w Jerozolimie.
Dwudziestoparoletni Szmuel Asz, student Uniwersytetu Hebrajskiego zmuszony sytuacją materialną przerywa studia. Jest psychicznie podłamany. Porzuciła go dziewczyna z którą wiązał przyszłość. Wyszła za mąż za innego. Jego praca magisterska pt. ”Jezus w oczach Żydów” utknęła w martwym punkcie. Rodzice Szmuela nie są w stanie wspierać go finansowo. Mężczyzna w zamian za zakwaterowanie i skromne wynagrodzenie decyduje się dotrzymywać towarzystwa starszemu, niepełnosprawnemu człowiekowi. Od tej pory codziennie przez sześć godzin Gerszom Wald prowokuje Szmuela do dyskusji. Rozmawiają o zdradzie i wierności w dziejach narodu żydowskiego. Szczególnie burzliwe dyskusje toczą na temat relacji pomiędzy zwaśnionymi narodami.
Gerszom Wald stracił jedynego syna. Ciężko mu się z tą stratą pogodzić. Wychowywał go samotnie. Wciąż męczy go wizja męczeńskiej śmierci jedynaka. Pozostała mu tylko synowa, Atalia. Czterdziestopięcioletnia kobieta w której Szmuel się zakochuje.
Mimo tego „Judasz” nie jest powieścią o miłości. To książka o zdradzie. Motywem wiodącym jest zdrada Judasza Iskarioty. Według Szmuela był on najwierniejszym uczniem Jezusa. Chciał sprawić, żeby Żydzi w niego uwierzyli. To również historia rzekomej zdrady ojca Atalii. Ten jako jedyny sprzeciwiał się powstaniu Państwa Izrael. Był przekonany, że w ten sposób rozpocznie się krwawa wojna między światem arabskim i żydowskim, której nie będzie końca.
Jest jeszcze zdrada jedynego syna Gerszoma Walda. Rzekoma jak i te wyżej wspomniane.
„Judasz” to powieść klimatyczna i refleksyjna. Zmusza czytelnika do rozważań religijnych i tych o podłożu politycznym. Nikogo nie pozostawia obojętnym. GORĄCO POLECAM!
#ksiazka#book#instagrambook#bookphotography#amosoz#judasz#czytamirecenzuję#polecamboczytamcodziennie#bibliotekamojemiejscenaziemi#mojapracamojapasja📖💖👍

„Na tropie” to druga część „Dekady” Michała Larka.
Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Bezlitosny świat gangsterów. Powiązanych z nimi biznesmenów, ale i stróżów prawa, niejednokrotnie skorumpowanych. Nie dotyczy to oczywiście komisarza Harry’ego. Na jego życie ktoś bezustannie czyha. On natomiast za wszelką cenę musi odnaleźć zwłoki swojej kochanki. Przede wszystkim jednak dopaść zabójcę kobiety.
Nie mogę wyjść z podziwu dla pióra tego autora. Każda scena jest tak umiejętnie dopracowana i obrazowo przedstawiona, że czytelnik może poczuć się jakby był uczestnikiem tamtych zdarzeń. Mnie tamta rzeczywistość nie jest obca. Tym bardziej moja wyobraźnia była w komfortowej sytuacji. Rewelacyjnie oddany klimat tamtych lat. Charakterystyczni bohaterowie. Do tego wiele wątków przeplatających fabułę mroczną i plugawą. Do bólu prawdziwą, realną. Ciekawa konstrukcja dzięki której czytelnik nie nudzi się nawet przez chwilę.
„Na tropie” Michała Larka GORĄCO POLECAM!
#książka#book#instagrambook#bookphotography#michałlarek#natropie#WyzwanieLC2019#czytambolubię#czytamirecenzuję#polecamboczytamcodziennie#bibliotekamojemiejscenaziemi#mojapracamojapasja📖💖👍

Wojsław Brydak napisał powieść pt. „Poste restante”. Tłumacz literatury pięknej stworzył książkę wybitną. Arcydzieło literackie nie tylko pod względem fabuły, ale i języka. To jego piękno i zabawa nim przede wszystkim zachwyca wymagającego czytelnika. Taki z pewnością doceni kunszt literacki autora. Zdecydowanie forma góruje nad treścią.
„Poste restante” to książka do wielokrotnego czytania. Ona nie jest do zapamiętania. Obcowanie z nią jest przyjemnością, którą warto sobie dawkować. GORĄCO POLECAM!
#książka#book#instagrambook#bookphotography#posterestante#wojslawbrydak#czytambolubię#czytaniejestsexy#czytamirecenzuję#polecamboczytamcodziennie#bibliotekamojemiejscenaziemi#mojapracamojapasja📖💖👍

Kochani, życzę sobie i Wam w Nowym 2019 Roku zdrowia, bo ono najważniejsze, miłości, bo bez niej trudno żyć, wszelkiej pomyślności oraz wiele mądrości płynącej z ZACZYTANIA NA CAŁY 2019 ROK I DŁUŻEJ 🍷🎉🎆
#sylwester#staryodchodzi#nowynadchodzi#mijarokżegnamgo🍷🎉🎆

„Nie ma” to zbiór wspaniałych reportaży Mariusza Szczygła.
Sam tytuł sugeruje brak kogoś, czegoś. Tym samym sięgając po tę książkę spodziewamy się smutku, nostalgii, straty. To też w przeważającej większości dostajemy. Mariusz Szczygieł pisze o śmierci, żałobie, chorobie psychicznej, depresji, znęcaniu. Reportaż „Śliczny i posłuszny” wprawia czytającego w osłupienie, wywołuje mdłości i tak niezmierny ból, że nie sposób go opisać słowami. Jednocześnie wywołuje złość i chęć działania. W „nie ma” jednak "jest”.
Mariusz Szczygieł nieodmiennie mnie zaskakuje i zachwyca. Imponuje mądrością, skłania do refleksji i przemyśleń. Uświadamia… […]na końcu okazuje się, że najważniejsza ze wszystkiego jest herbata. I że potem jej brak najbardziej”. „Nie ma” Mariusza Szczygła to książka mądra, chwilami filozoficzna i poruszająca. Nie czyta się jej, ale chłonie. Cytuje i wraca. Przekazuje i rozmawia. Myśli, rozmyśla.
„Nie ma” pozostaje z czytelnikiem. Jest. GORĄCO POLECAM!
#książka#book#instagrambook#bookphotography#niema#mariuszszygieł#czytambolubię#wartoczytać#zaczytajsię#czytamirecenzuję#polecamboczytamcodziennie#bibliotekamojemiejscenaziemi#mojapracamojapasja📖💖👍

„Lżejszy od fotografii” to historia Grzegorza Ciechowskiego, ikony polskiego rocka. Minęło siedemnaście lat od jego nagłej śmierci. Lider „Republiki” zmarł zdecydowanie za wcześnie. Jego śmierć zaskoczyła nie tylko najbliższych, ale i fanów wybitnego artysty. Piotr Stelmach, dziennikarz muzyczny radiowej Trójki popełnił biografię znanego wokalisty, niezwykłej osobowości. Na tę opowieść o człowieku wielu talentów składają się wspomnienia najbliższych, rodziny, przyjaciół i muzyków, którzy dzielili z nim jego pasję.
Biografia Grzegorza Ciechowskiego, postaci bez wątpienia charyzmatycznej zaczyna się od wspomnienia jego nagłego, przedwczesnego odejścia. To relacje nie tylko najbliższych, ale również ludzi, którzy go znali i pracowali z nim. Niezwykle poruszające. Czytający przypomina sobie ten moment zaskoczenia, żałoby i smutku, który dotknął w różnym stopniu, jednak wszystkich, którym to nazwisko i twarz były znane. „Żył błyskotliwie i błyskotliwie odszedł”. Śmierć Grzegorza Ciechowskiego poruszyła nie tylko jego fanów. Przedwczesna śmierć, nagłe odejście bądź co bądź młodego człowieka, który pozostawia ciężarną żonę i małe dzieci zawsze budzi ogromny smutek wywołując żal i współczucie dla rodziny.
„Lżejszy od fotografii” to gruba książka. Ponad sześćset stron. Jak dla mnie za dużo wypowiedzi kolegów, dziennikarzy i artystów z którymi Grzegorz Ciechowski współpracował. Te wspomnienia są zbyt szczegółowe, często dotyczą jednego i tego samego tematu czyli jego twórczości. Dla szczególnych fanów lidera „Republiki” możliwe, że ciekawe. Dla wszystkich innych nużące.
Jedno jest pewne, że z tych wspomnień wyłania się człowiek niezwykle uzdolniony, genialny muzyk, autor tekstów, przyjazny, ciepły, wrażliwy, a jednocześnie daleki od gwiazdorzenia.
Na biografię składa się 44 rozdziały. Tyle lat żył Grzegorz Ciechowski. „Jako artysta był bardzo szczególnym, nietypowym rodzajem diamentu - pojawił się, błysnął i.... zniknął”
Ogromna strata, wielki żal. „Lżejszy od fotografii- o Grzegorzu Ciechowskim” Piotra Stelmacha… GORĄCO POLECAM!
#książka#book#instagrambook#bookphotography#lżejszyodfotografii#grzegorzciechowski#piotrstelmach#czytamirecenzuję#polecamboczytamcodziennie#

„Nikt nie idzie” Jakuba Małeckiego to powieść na którą składają się wspomnienia. Rozsypane, wymieszane w czasie. Czytelnik zbiera i stopniowo łączy je w jedną całość.
Dwie historie, kilku bohaterów. Pewnego dnia losy dwojga z nich przetnie nieszczęśliwy wypadek.
Zwyczajni ludzie, zwykłe historie. Swojskie, bliskie, wydają się być prawdziwe.
Czytelnik pełen emocji, które udzielają mu się od bohaterów przeżywa wraz z nimi ich ból, cierpienie i smutek. Zaczytany do ostatniej strony, która nieodmiennie go zaskakuje, że to już koniec.
Koniec tej historii.
Jakuba Małeckiego warto czytać. „Nikt nie idzie” GORĄCO POLECAM!
#książka#book#instagrambook#bookphotography#jakubmałecki#niktnieidzie#jakubmalecki#czytambolubię#czytamirecenzuję#polecamboczytamcodziennie#bibliotekamojemiejscenaziemi#mojapracamojapasja📖💖👍

Zapraszam do wysłuchania w telewizji internetowej. Tym razem w cyklu "Książka na weekend " polecam "Zemstę i przebaczenie"E. E. Schmidta.
https://zebrra.tv/wydarzenia/2018/12/28/ksiazka-na-weekend-zemsta-i-przebaczenie/
#książka#book#instagbook#bookphotography#czytambolubie#ksiazkanaweekend #zebrra. tv#czytamirecenzuję #polecamboczytamcodziennie #bibiotekamojemiejscenaziemi #mojapracamojapasja📖💖👍

Most Popular Instagram Hashtags