yesilcamhatirakartlar yesilcamhatirakartlar

16 posts   161 followers   301 followings

Yeşilçam Hatırası  Hepsi birbirinden güzel ve değerli , orijinal kartpostallar... Satın almak için whatsApp 0536 4544 536 dan ulaşabilirsiniz.

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM
Başrollerini Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin'nin paylaştığı, yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı, filmin özgün müziğini Cahit Berkay'ın bedtelediği, 1977 yapımı, Türk sinemasının başyapıtlarından birii olarak anılan bir film. Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un 1970 yında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanmıştır.
Kamyon şöförü İlyas, İstanbull'dan Asya'nın kaldığı köye gelir. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Çocuklarının adını Samet koyarlar. İlyas, kamyoncu olduğu için sık sık yollara çıkar ve Asya, Samet'le yalnız kalır.
Bir gün yine yola çıkan İlyas, eve dönmez ve Asya'yı bir sekreter ile aldatır. Asya bunu pencerede görür ve İlyas'tan kaçar.
İşleri bozulan İlyas, Asya'nın karşısına öyle çıkmak istemez ve bunalıma girerek Asya'yı terkeder. Asya bu acıya dayanamaz ve oğluyla birlikte yollara düşer. Yolda Cemşit adïnda bir adamla karşılaşırlar. Cemşit inlara kol kanat gerer. Birlikte yaşamaya başlarlar. Bir gün İlyas karşılarına çıkar. Asya şimdi büyük aşkı ve kendisine zor gününde kucak açan Cemşit arasında bir tercih yapmak zorunda kalır. Ve "Sevgi emektir" diyerek kendisine ve çocuğuna emek veren Cemşit'i seçer.
"Selvi boylum al yazmalım" 1978 Uluslararası 15.Antalya Sanat Şenliği'nde "Maden" filminin ardından ikinci en iyi film seçilmiştir.
Kaynak: wikipedia

#yeşilçam #yesilcam #yeşilçamsineması #sinema #eskitürkfilmleri #klasik #sinema #ödüllüfilm #film #movie #türkanşoray #kadirinanır #ahmetmekin #star #yıldız #güzellik #aşk #love #kartpostal #bayram #sevgi

YILMAZ GÜNEY
1937 Adana doğumlu, Zaza ve Kürt asıllı, Türk sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazardır. Gerçek adı Yılmaz Pütün'dür. Adana'da büyümüş, orada bir süre Kemal ve And Film şirketlerinin bölge temsilcisi olarak çalıştı. Üniversite okumak üzere İstanbul'a gitti ve Atıf Yılmaz ile tanıştı.
1959 yılında Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı "Bu Vatanın Çocukları" ve "Alageyik" isimli filmlerin hem senaryosunu yazar hem de oynar. "Yeni ufuklar" ve "On Üç" gibi dergilere de öyküler yazan Yılmaz Güney, bir öyküsünde komünizm propagandası ysptığı gerekçesiyle yargılanır ve 1961 yïlında bir buçuk yıl hapis cezasına mahkum olur.
Cezasını tamamladıktan sonra o dönemde macera filmleri çeker. Filmlerinde ezilen, hor görülen bir "Anadolu çocuğunun" otoriteye başkaldırısı vardır. Bu dönemde "Çirkin Kral" lakabını alır. Bu dönemdeki en önemli film kendisinin yazdığı, Lütfi Akad'ın yönettiği "Hudutların Kanunu"dur.
Yılmaz Güney, 1972 yılında "devrimcilere yardım ve yataklık yaptığı" gerekçesiyle 2 yıl hapse ve sürgüne mahkum edilir. İçerdeyken sinema ve sanatla ilgili fikirlerini, şiir ve öykülerini çıkardığı "Güney" dergisinde yayımlatır. 1974 yılında cezaevinden çıkar ve "Arkadaş" filmini çeker. Yine aynı yıl "Endişe" adlı filmi çekerken Yumurtalık ilçesindeki bir gazinoda ilçe yargıcı Sefa Mutlu'yu öldürmekten tutuklanır ve 19 yıl hapis cezası alır.
Beş yıl yattıktan sonra1981 yılında izinli olarak çıktığı cezaevinden yurt dışına firar eder. Önce İsviçre'ye sonra Fransa'ya kaçar ve yaşamına orada devam eder.
Cezaevindeyken yazdığı Zeki Ökten tarafından çekilen "Sürü" ve yurt dışında, yurt içinde büyük ilgi gören, Şerif Gören tarafından "Yol" çekildi. Daha sonra "Yol"un kurgusunu yeniden yapar ve film Cannes Film Festivali'nde ödül alır.
Son yıllarını Paris'te geçiren Güney, mide kanseri nedeniyle 1984 yılında yaşamını yitirir.
114 filmde oyunculuk, 26 filmde yönetmenlik, 15 filmde yapımcılık, 64 filmde ise senaristlik yapmıştır.
Kaynak: wikipedia
#yeşilçam #yeşilçamsinemasi #yeşilçamklasikleri #eskitürkfilmleri #eski #nostalji #siyahbeyaz #unutulmazlar #sinema #movie #star #yıldız #yılmazgüney #çirkinkral #yol #sürü #suru #cannes #fransa #classic #arkadaş

SADRİ ALIŞIK
Mehmet Sadrettin "Sadri" Alışık 5 Nisan 1925, Paşabahçe, Beykoz, İstanbul'da doğdu. Çocukluk yıllarında tiyatroya ilgi duydu; okul piyeslerinde rol aldı.
Bir süre Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne devam etti. Sahneye 1939'da Eminönü Halkevi'inde amatör olarak çïkan Alışık, 1943'te Raşit Ziya Tiyatrosu'nda profesyonel oldu. Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Oraloğlu vb. topluluklarda pek çok oyunda yer aldı.
1944 yılında Faruk Kenç'in yönettiği "Günahsızlar" adlı film ile sinemaya adım attı. Sinemada, 1961-62'deki, Nejat Saydam'ın yönettiği başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile birlikte yer aldığı "Küçük Hanımefendi" serisi, 1964'ten başlayarak canlandırdığı "Turist Ömer" ve "Ofsayt Osman" tipleriyle dikkat çekti ve seyircinin beğenisini topladı. Yaşamı boyunca 200'ü aşkın filmde rol aldı.
"Afacan Küçük Serseri"deki rolüyle 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkerk Oyuncu, "Yengeç Sepeti" filmdeki filmindeki rolüyle de Mehmet Aslantuğ ile beraber 1994 Antalya Altın Portakal Fesdtivali'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandı.
Sadri Alışık sinema kariyerinin yanısıra, bir dönem 45'lik plaklar doldurmuş ve gazinolarda çalışmış, ağırlïklı olarak İstanbul için yazdığı şiirlerinin toplandığı bir şiir kitabı yayımlanmış ve yağlı boya ve kara kalem tablolara da imza atmıştïr
Tiyatro, sinema oyuncusu ve Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük komedyenlerden biri olan Alışık, hastalık sebebiyle 18 Mart 1995 tarihinde yaşamını yitirmiştir. Sanatçının anısına, eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan "Sadri Alışık Kültür Merkezi'nce her yıl Sadri Alışık Dinema ve Tiyatro Ödülleri verilmektedir.
Kaynak: wikipedia
Kartlardan edinmek için whatsApp 05364544536

#yeşilçam #yeşilçamklasikleri #yeşilçamhatırası #yeşilçamsineması #nostalji #eskitürkfilmleri #siyahbeyaz #ünlü #yıldız #star #unutulmaz #oyuncu #sinema #tiyatro #komedyen #sadrialışık #film #antalyaaltınportakal #eniyierkekoyuncu #ödül #beykoz #istasnbul

CÜNEYT ARKIN
Asıl adı Fahrettin Cüreklibatur olan sinema oyuncusu 1937 yılında Eskişehir'de doğdu. Babası Kurtuluş Savaşı'na katılmış Hacı Yakup'tur. 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. Memleketi Eskişehir'de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy'un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ'in dikkatini çekti. Askerliğini bitirdikten sonra Adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında "Artist" dergisinin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Cüneyt Arkın, 1963'te Halit Refiğ'in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde 30 film çevirdi.
1964 yılında oynadığı "Gurbet Kuşları" filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın'ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal_romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra aksiyon filmlerine yöneldi. Medrano Sirki'nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perfdeye aktararak, Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi. Kısa sürede avantür filmlerin en aranan oyuncusu haline geldi. Romantik jön filmlerle başladığı sinema yaşantısını haraketli filmlerle sürdürse de hemen her karakter role can verdi.
12 Mart dönemi sırasında, 4. Altın Koza Festivali'nde (1972) jürinin ilk oylamasında Yılmaz Güney'i "Baba" filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçilmesine rağmen daha sonra siyasi baskılarla Yılmaz Güney'in yerine, ilk oylamada "Yaralı Kurt" filmindeki performansıyla ikinci olan Cüneyt Arkın'ı en iyi erkek oyuncu seçti. Bu karara tepki gösteren Arkın ödülü reddetti.
Cüneyt Arkın'ın ilk evliliğinden Filiz adında bir kızı, ikinci evliliğini yaptığı Betül Hanım ile Kaan ve Murat adında iki oğlu vardır.
Cok sayıda filmde rol alan sanatçı Türk Sinema tarihine damgasını vurmuş ender oyunculardan biridir.
Kaynak: wikipedia

#yeşilçam #yeşilçamklasikleri #yeşilçamsinemasi #eskitürkfilmleri #türkfilmleri #nostalji #cüneytarkın #star #aktör #jön #siyahbeyazfoto #sinema #yakışıklı #kartpostal #malkoçoğlu #battalgazi #aksiyon #beyazperde #altınkozafestivali #ödül

AHH MÜJGAN AHH filminden başka bir kare... Sevdiklerinize hoş bir nostalji yaşatın bu bayram ve bir kartpostal gönderin... #yeşilçam #yeşilçamsinemasi #yeşilçamklasikleri #yeşilçamhatırası #bayram #kartpostal #eskitürkfilmleri #türkfilmleri #sadrialışık #nubarterziyan #nostalji #postcard

OTOBÜS YOLCULARI
1961 yapımı, senaryosunu Vedat Türkali'nin yazdığı, Ertem Göreç'in yönettiği, politik-dram bir Türk filmi. Baş rollerini Ayhan Işık, Türkan Şoray, Semih Orkan, Atıf Kaptan, Reha Yurdakul, Avni Dilligil ve Suphi Kaner'in paylaştığı film, 27 Mayıs darbesinden sonra ortaya çıkan inşaat yolsuzluğu ve günümüzdeki arazi mafyasının başlangıç yıllarını konu ediyor...
#yeşilçam #yesilcam #türkfilmleri #eskitürkfilmleri #nostalji #siyahbeyazfilmler #türkanşoray #ayhanışık #eski #star #yıldız #otobüs #yolcu #yesilçamhatırası #eskifilmler #semihorkan #atıfkaptan #rehayurdakul #avnidilligil #suphikaner #ertemgöreç #kartpostal

SEN BİR MELEKSİN
Başrollerini Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun'un paylaştığı film 1969 yapımı. Görüntü yönetmenliğini Melih Sertesen, senaristliğini ve yönetmenliğini Nejat Saydam yapmış. Kimsesi olmayan ve başarılı bir öğrenci olan Hülya kalacak yeri olmadığı için altı tane çocuğu olan, karısı ölmüş, aksi bir adamın çocuklarına bakmayı kabul eder. Gittiği evde birçok zorlukla karşılaşmasına rağmen çocuklara kendini sevdirmeyi başarır fakat Orhan beye bir türlü yaklaşamaz... #turksinemasi #sinema #film #yeşilçam #melek #hulyakocyigit #edizhun #hisarüstü #asiklartepesi #yesilcamhatirasi #kartpostal #nostalji #eskiturkfilmleri #cocuklar #ogretmen #nejatsaydam #yeşilçam #movie #film

CANIM KARDEŞİM
1973 yapımı, yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı, başrollerini Tarık Akan, Halit Akçatepe, Kemal Sunal'ın paylaştığı unutulmaz bir Türk filmi... Bu orijinal kartpostslları edinmek isterseniz whatsApp 0536 4544 536 nolu telefondan edinebilirsiniz... #nostalji #turksinemasi #sinema #eskiturkfilmleri #kartpostal #tarıkakan #halitakçatepe #canimkardesim #unutulmazfilmler #kardeslik #gulumsemek #altinportakalfilmfestivali #adanaaltinkoza #siyahbeyaz #yesilcam #yesilcamfilmleri #yesilcamhatirasi #yeşilçam

Most Popular Instagram Hashtags