[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

vinarstvigotberg vinarstvigotberg

148 posts   1371 followers   3795 followings

  Vinařství Gotberg se nachází v obci Popice na jižní Moravě. Věnuje se výrobě kvalitních přívlastkových vín a zaměřuje se na tradiční i nové odrůdy...

http://www.gotberg.cz/

8. díl – JAK NA ŠPAČKY A ZAMĚKÁNÍ HROZNŮ
Nový díl „příběhu skleničky“ začneme faunou, nikoli flórou. Sturnus vulgaris je skutečně špaček obecný, jak někteří z vás správně odpověděli. A dost už latinských výrazů, podíváme se zblízka na zmíněného, i u nevinařů notoricky známého špačka.

Jak začínají hrozny zrát (rané odrůdy zrají již v srpnu, například náš Muškát Moravský má už kolem 17 stupňů NM cukernatosti), stává se z tohoto ukřičeného ptáčka postrach vinohradníků. Právě v tomto čase se sdružuje do velkých houfů, která mohou mít klidně i několik tisíc jedinců. Při jejich obrovském apetitu stačí i pár desítek minut na zlikvidování značného množství hroznů. Do vinic jsme proto nainstalovali plynová děla, která v různých intervalech „střílí“ (je to pouze zvuková rána). Toto opatření kombinujeme s hlídači, kteří jednotlivé viniční trati obchází a případné špačky plaší.

A co ostatní odrůdy, které nejsou vyloženě rané? U nich probíhá v srpnu tzv. zaměkávání – bobule se zvětšují, začínají být pružné a odrůdově se vybarvují. Uvnitř probíhají bouřlivé chemické změny. Hromadí se v nich cukry, aromatické látky, mění se množství kyselin.

U odrůd révy, které mají bujnější růst a dostatek listové plochy, provádíme mírné odlistění. Týká se to i Pálavy. Spočívá to v odstranění jednoho listu na úrovni hroznu, aby byl více osluněn a zároveň lépe osychal po dešti. #RokVinaGotberg

Na závěr jedna hádanka: ve vinici máme na začátku řádků vysazené růže. Kromě toho, že krásně kvete, má i jeden praktický význam. Napovíme, že se týká houbových chorob. Uhádnete, k čemu nám růže slouží?
.
.
#gotberg #gotbergleto #vinarstvigotberg #vinice #jiznimorava #czechwine

7. díl - UZAVÍRÁNÍ HROZNŮ #RokVinaGotberg …ne, opravdu nikam hrozny nezavíráme ani je neschováváme před nenechavci nebo špačky (ti mají ještě chvíli čas, ale již brzy se z nich stanou nepřátelé všech vinařů). Je to pojmenování fáze růstu révy, kterou můžeme aktuálně ve vinicích vidět:

Bobulky už dorostly do velikosti asi 1 cm a hrozen je zformovaný. Nyní se budou už jen zvětšovat, měknout, zabarvovat se, zrát a sládnout. A na nás je, abychom jim do té finální fáze přichystali co nejlepší podmínky. Takže průběžně stále čistíme kmínky a zastrkáváme neposlušné letorosty, mulčujeme porost mezi řádky a hlavně ošetřujeme révu proti houbovým chorobám. Nynější teplé a vlhké počasí plísním prospívá.

Ve vinicích se vinohradníci potýkají zejména s padlím révovým, plísní révovou a plísní šedou. U některých vinařů se můžeme také setkat s názvy oidium (padlí) nebo peronospora (plíseň révová). Pečlivě provedené zelené (a ostatní) práce ve vinici nám umožňují celkové množství postřiků eliminovat na co nejmenší množství.

Tento měsíc prošel přes Popice hrozivý kroupový mrak, naštěstí naše viniční tratě zasáhl jen okrajově – škody proto jsou minimální. A příští měsíc si „posvítíme“ na sturnus vulgaris. Kdo uhodne, o co se jedná? #vinarstvigotberg

***SOUTĚŽ***
Přijeďte si užít #leto to k nám a vyhrajte dva lístky do Národního divadla Brno nebo lahev vína #Gotberg!
Vyfoťte co nejzajímavější pohled na Gotbergu, sdílejte vaši fotku na Instagramu, použijte hashtag #GotbergLeto (váš profil musí být veřejný!) a nasbírejte co nejvíce lajků. Nejoblíbenější fotka vyhrává! Soutěžit můžete do 27. 8. Těšíme se na vaše fotky! :) www.facebook.com/VinarstviGotberg/notes/ #vinarstvigotberg

6. díl - ODKVETENÍ RÉVY A ZELENÉ PRÁCE PODRUHÉ #RokVinaGotberg

Zatímco horké letní slunce žhne nad krajinou a dále vysušuje již tak žíznivou Jižní Moravu, vinice jsou šťavnatě zelené a panuje v nich čilý ruch. Réva totiž umí zapustit své kořeny pořádně hluboko a dokonce i mladým výsadbám v našich vinohradech zatím sucho příliš nevadí. Mimochodem, u těchto sazenic jsme teď provedli podlom letorostů, zůstaly jen dva. Ty vyvazujeme k opěrnému drátu, aby rostly vzpřímeně a daly tak základ budoucímu kmínku.

A jak to vypadá s naší Pálavou? Keře jsou už momentálně odkvetlé, jak můžete vidět na fotografii. Je tedy nejvyšší čas na aplikaci postřiků proti houbovým chorobám. V období před a po kvetení je to velmi důležité, rostlina je vůči plísním citlivá.
Letorosty révy od minulého měsíce značně povyrostly, nyní je zastrkáváme již do posledního (třetího) dvojdrátí a pomalu se začínají ožínat vršky letorostů, které přerůstají přes „drátěnku“. Pak se také průběžně vylamují tzv. zálistky. Ten, kdo pěstuje doma rajčata, jistě ví, o čem je řeč. Za každým listem na letorostu totiž vypučí další šlahoun – za krátkou dobu by byl keř révy velmi hustý. Proto je potřeba tyto zálistky redukovat, alespoň v pásu, kde je většina budoucí úrody (zóna hroznů). Kdo pozorně četl naše články, dokáže určit, kolik různých typů zelených prací na našich vinicích letos děláme? 🙂 #vinarstvigotberg

Most Popular Instagram Hashtags