[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

vinarstvigotberg vinarstvigotberg

161 posts   1407 followers   3816 followings

  Vinařství Gotberg se nachází v obci Popice na jižní Moravě. Věnuje se výrobě kvalitních přívlastkových vín a zaměřuje se na tradiční i nové odrůdy...

http://www.gotberg.cz/

11. díl - PROMĚNA #RokVinaGotberg

V minulém díle jsme skončili u lisování rmutu. Výsledný mošt sklep opustí až v podobě lahve plné voňavého vína. Co se tedy s moštem děje, než se z něj stane víno?

V první řadě se po vylisování odkalí, tj. nechají se „sednout“ větší a hrubší částice. Tím přispěje se k lepšímu průběhu kvašení, samotná fermentace pak probíhá klidněji, čistěji a výsledná vína jsou pak aromaticky zajímavější. Do odkaleného moštu se přidá zákvas. Mnohým může tento výraz připomínat slovo „kvásek“, je to v podstatě podobné: směs suchých ušlechtilých vinných kvasinek se smíchá s vlažnou vodou a moštem. Kvasinky se probudí k životu a může začít to nejdůležitější – proměna.

Proměna cukrů obsažených v moštu na alkohol činností kvasinek. A zrovna tak, jako si sládci úzkostlivě střeží své pivovarnické kvasnice, tak i ve vinařství záleží na výběru kmene kvasinek. Vhodně zvolený typ kvasinek umí podpořit odrůdové aroma a vyzdvihnout zajímavé chuťové tóny.

Ve vinařství se využívá řízeného kvašení. To je jednoduše řečeno možnost ovlivnit průběh kvašení, nejčastěji nastavením teploty kvasícího moštu. Jak kvasinky pracují, mošt se zahřívá. Pokud by teplota bílého moštu byla vyšší než 25°C, není to pro budoucí víno právě nejvhodnější.

Takto se tedy mošt dostane do fáze burčáku (zhruba polovina cukrů je již prokvašena) ,až k mladému vínu. Neaktivní a uhynulé kvasinky klesnou ke dnu nádoby, vytvoří kvasniční kal a víno se může stočit (ne do kolečka, ale přes hadice pryč z kalů). Příště si povíme, jak se víno školí, i když nechodí do školy. #vinarstvigotberg #gotberg

Nezapomeňte, že si podle tradice můžete svatomartinským vínem správně přiťuknout až dnes 11. 11. v 11:11. ;)🥂 @vinarstvigotberg #svatomartinske2017 .
.
.
#muskatmoravsky #vinarstvigotberg #gotberg #czechwine #vinazmoravy #muskat #popice #vinarstvi #vinice #jiznimorava #mladevino

10. díl - BLÍŽÍME SE K CÍLI ANEB CESTA DO SKLEPA #RokVinaGotberg

Navážeme na předchozí díl: náš záměr, aby se u hroznů Pálavy dostala cukernatost nad 24°NM, se vydařil. Proto nastal čas sběru hroznů, tedy abychom byli přesní – „výběru z hroznů“.
Hrozny Pálavy sbíráme ručně. Což je sice náročnější na organizaci a logistiku, na druhou stranu ale šetrnější ke keři. Tento postup také umožní přetřídit hrozny přímo na vinici (jinými slovy – poškozené hrozny neposílat dále do sklepa) a také je v surovině méně nežádoucích příměsí.
Z vinohradnických beden putují hrozny na inspekční pás, kde se ještě dotřídí, pak padají do mlýnkoodzrňovače. Ten oddělí bobulky od třapin (stopek) a lehce je zmáčkne. Ovšem nepředstavujte si pod vinohradnickým mlýnkem něco jako mlýnek na maso. Je důležité, aby se semínka v bobulích nerozdrtila, to by se pak z nich do moštu vyluhovaly hořké a jiné nevhodné látky. Ze stejného důvodu se také odstraňují z hroznu výše zmíněné třapiny.
Výsledná masa pomletých bobulek se nazývá rmut. U bílých (i růžových) vín se tento rmut lisuje hned. Tím získáme mošt a tzv. matoliny – odpadní směs ze slupek a semínek, která se dále kompostuje a použije jako hnojivo v následující sezóně.
A co se děje s moštem dále? To se dozvíme v příštím čísle.
#vinarstvigotberg #gotberg
Tipnete si, jakou odrůdu budeme sbírat úplně poslední?

9. díl - SLEDOVÁNÍ ZDRAVOTNÍHO STAVU HROZNŮ A SBĚR HROZNŮ #RokVinaGotberg

Další měsíc je již za námi, je tedy nejvyšší čas se opět podívat do vinice. Samozřejmě obrazně řečeno, protože my tam teď chodíme každý den.
Pravidelně sledujeme zdravotní stav hroznů a provádíme kontrolní měření cukernatosti, kyselin pH a dusík. Počasí, které ani zdaleka nepřipomíná babí léto, nám trochu dělá vrásky na čele. Bobulky hroznů, které se přes léto vyrovnávaly spíše se suchem, teď vlivem častých dešťů nabírají do své dužniny vodu. A voda „naředí“ cukry v ní obsažené.

Neustálé vlhko také může u náchylnějších odrůd způsobit rozvoj plísně šedé (hlavně u těch, které nemají moc odolnou slupku a bobule jsou v hroznu natěsnané jedna na druhou). Naštěstí se toto obecně netýká Pálavy, která má slupku pevnou, hrozen středně hustý a je to pozdnější odrůda.

Kontrolní měření, které se přímo ve vinici provádí tzv. refraktometrem, nám prozatím ukázalo u Pálavy cukernatost kolem 21°NM (tj. normovaného moštoměru – oficiální stupnice cukernatosti používaná v České republice), tedy na spodní hranici přívlastku pozdní sběr. Rádi bychom ale letos docílili u Pálavy výběru z hroznů, který této odrůdě velmi sluší. To znamená cukernatost alespoň 24°NM. Proto má tedy její sklizeň ještě čas.

Jinak je tomu u odrůd Sauvignon, Sylvánské zelené a Chardonnay, které jsme začali postupně sklízet od 11. září. A v následujících dnech se k nim přidá Muškát moravský, Rulandské šedé a Tramín červený. Už teď se těšíme, až z nich bude hotové víno; mladé, svěží a voňavé. #vinarstvigotberg #gotberg

Most Popular Instagram Hashtags