tuba.kilic1 tuba.kilic1

208 posts   37,894 followers   146 followings

Psikolog Tuba Kılıç  📬Bismillah ♥️Evli ✨Tevfik İleri İHL 💬Msc.Sosyoloji 📜Psikoloji Lisans Northumbria Uni ✍️Yazar-Tv Programcı 💧@birnebze Salı-Perşembe 16:30’da Diyanet Tv

Bismillah📌

Modern psikoloji hep kendin ol!Sen önemlisin diyor fakat bu didaktik yaklaşım kaçımızı gerçekten kendimize getiriyor? Bu diktenin derin bir dehlizi olabilir. Kendine önem verirken bile bir başkasının gözünde, bizi nasıl görünmemiz gerektiğine dair düşünmeye götürebiliyor.Eğer şöyle davranırsan saygı görürsün veya değerli olursun yaklaşımındaki stres yorucu olmuyor mu?
Yine senin saygınlığın ve değerin bir davranış sergileyip ,onunla kabul görmene varıyor. Oysa özüne, kendine ait olan kodlarını yaşaman ve geliştirmen ilk başta sana bir sağlık ve huzur getirir.Mesela gerçekten kendine sor bi, kimin hayatını yaşadığını. Senden beklenen bir imajı mı taşıyorsun yoksa olduğun gibi olan ‘sen’ i yani aslını, özünü mü yansıtıyorsun?
Hoş insan özüne sıkıca sarılmışsa hiçbir şeyi yansıtmaya çabalamaz, o hali ayan beyan kendiliğinden etrafa yansıtmaz mı?
Sırf kabul görmeyeceğin korkusuyla , “Hayır” diyemediğin ya da katılmadığın bir fikre veya öneriye karşı düşünceni sergileyemediğin için zihninde stres tonundaki o delirten sesle yaşadığını hiç düşündün mü?

Dışardaki insanlara ne kadar uysal, geçim ehli, yumuşak başlı, iyi biri demeleri için yaşayamadığın benliğinden uzaklaştığını fark ediyor musun?
İyi bir insan olman hayır dememek değil, farklı düşündüğünde onu söylememek değil, önerilen bir düşünceye eleştiri getirmemek değil.İyi ve geçim ehli biri olmak tüm bunları yaparken benliğini samimiyetle ve güzel uslübla diğerlerine yansıtabilmektir.
Konuşamadığın şeyler yok, zihninden geçirdiğin şeyleri lisana dökmemen karşındakilerle konuşamadığın anlamına gelmez KONUŞMADIĞIN anlamına gelir.Ve ancak konuşamadığın şeyler değil ,konuşamadığın kişiler var demektir. Bu da onlardan kaynaklanıyor diye düşünüyorsun şimdi , YANILIYORSUN! Herkese ulaşabileceğin bir yol vardır.Sadece o yolun sonunda karşındaki ya kapısını açar ya da açmaz. Bu ise seni bağlamaz çünkü o kapının anahtarı sen de değil muhatabında. Bırak onu da o düşünsün.
.
#psychology#instagood#instalike
#instadaily #instafollow#psikolog#tubakılıç
#psikoterapi #instagramers#tubakilic
#tubakilicpsikolojinotlari#psikoloji
#instapic #psikologlar #instaterapia #terapi#yorum#psikoyorum#psikoterapist#binebze

Bismillah 📌
Ruh Sağlığını Korumanın Yolları
Hayatımızı değiştirme şansımız olmasa bile yönlendirme ve dönüştürme durumumuz var. Doğuştan kodlandığımız gerçeklerimiz, (anne,baba,kardeş ve akraba gibi yakınlarımız yahut hayata merhaba derken içinde bulunduğumuz şartlar, büyüdüğümüz ortam, ekilen çekirdek kodlar) bizim dışımızda gerçekleşen ve etkimiz olmadan bize sunulan şartlardır. Bunları seçemeyiz veya değiştiremeyiz fakat onlara karşı duruşumuzu, yaklaşımlarımızı ve anlamlandırmamızı değiştirebiliriz.
Yaşadığımız sorunları kabullenmek, okumak, çözümlemek ya da çözümsüz ise o haline razı gelmek ruh sağlığımızı olumlu etkiler. İletişim dilimizi geliştirmek kendimizi, hayatı, çevremizi anlamak için algı verilerimizi yeniden gözden geçirmek önemli bir gelişim sağlar.
Kısaca tavsiyelerim👇
📌Şikayet etmeyi bırak! Eğer bir ortamda mutsuzsan bedenen imkan yoksa bile zihnen veya ruhsal olarak yer değiştirebilirsin. 📌Dertleşmekle hayıflanmayı birbirine karıştırma. Dertleşmek ruhu rahatlatır hayıflanmak ise zayıflatır. Hayıflanmak motivasyonu düşürür.
📌Pozitif insanlarla bir arada ol. Olayları negatif yönlerle ele alan ve sürekli şikayet edenlerden de mümkün olduğunca uzak dur. Ya onlar eşin, annen, kardeşin, patronun, iş arkadaşın ise uzaklaşmak ZOR ama İMKANSIZ DEĞİL, seni kendi etki alanlarına sokmalarına izin verme ve kendi duygusal farkındalık seviyesini yükselt.
📌Hatasız kul olmaz düsturunu taşıyabilmen gerekir. Sana yapılan yanlışları yorumlaman, nedenlerini düşünmen, kabullenmen kendi hayatına katkı sağlar zihnini yoran öfke ve kızgınlığı yatıştırır. Sana yapılan yanlışlar herzaman seninle ilgili değildir.
📌Kendinle başbaşa kalmayı ihmal etme. Bazen hayatını yavaşlatman gerekir.
📌Kendine değer ver. Acılarınla, eksiklerinle kendini sev ve kucakla. Hatalarının telafi edilebilir yanlarına odaklan.
📌Kendini başkalarıyla değil sadece kendinle kıyasla! Kendi gelişimine odaklan.
📌Sevdiklerinle vakit geçir.
📌 Güne,” Bu SABAH bana verilen bir hediye ve belki tekrarı olmayabilir” felsefesiyle başlamayı dene.

#psikoloji#tubakılıç
#instagram#instafollow #instagramers #instagoods#like#life#insan#terapi #terapiinstagram#aile#evlilik#insanpsikolojisi #psikologlar

Bismillah📌
Yeni eğitim-öğretim yılı tüm eğitimcilere, öğrencilere ve velilerimize hayırlı olsun.
Başarı dileklerimle birlikte söylemem gereken bazı noktalar olduğunu fark ettim. İlerleyen zamanlarda elbette eğitim psikolojisine dair küçük notlar paylaşmayı düşünüyorum.
Bugün bir kırtasiyeye gittiğimde tezgahta bu “eğitim-öğretim” mateyalleri dikkatimi çekti.
Kısa ve öz söyleyeceğim şey şu.
İlkokula giden bir çocuğa çizgi film kahramanları mı pazarlanıyor yoksa matematik öğretmek mi amaçlanıyor?
Bu soruları sormak gerekir. @faytac hocamla da bu fikri istişare ettiğimde benimle hemfikir olduğunu gördüm.
Eğitim tacirlerinin tuzağına veliler ve öğrenciler olarak düşmemek adına dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum.
Eğitimci Fatih Aytaç hocam bu tür materyallerin, çocuğu algılama sarsıntısına uğratabileceğini ve edilgen öğrenmeyi de engelleyebileceğini vurguladı.
Çocuk, çarpım tablosunu öğrenirken dikkatini dağıtabilir ve hayal dünyasını rakamlardan uzaklaştırabilir.
Öte yandan çocuğun sevdiği hayal kahramanlarının görsel olarak okul veya beslenme çantasında, suluk ya da kalemlikte olmasında sakınca görülmese bile öğrenmesini olumsuz etkilecek şekilde bazı materyallerde olmamasına özen göstermenizi öneriyorum. Pedagojik olarak çocuğa önce “zarar verme” felsefesini baz alarak yaklaşım sergilemek durumundayız.

Fotoğrafları sola kaydırarak diğer materyalleri de görebilirsiniz👉

Sevgilerimle

Psikolog
Tuba Kılıç
.
.
.
#like#life#psychology#instagood#instalike
#instadaily #psikolojinotlarım
#instafollow#psychologist#psikolog#tubakılıç
#psikoterapi #instagramers#tubakilic
#tubakilicpsikolojinotlari#psikoloji #kişiselgelişim
#instapic #likeforfollow #likeforlikes#instaterapia #terapi#binebze#psikologlar #eğitimöğretimyılı #öğrenci#çocukpsikolojisi #pedagoji #öğreniyoruz#eğitimpsikolojisi

Bismillah 📌

Bugün yeni yayın döneminin ilk programıyla canlı canlı kavuştuk çok şükür. Öyle güzel mesajlar ve tebrikler aldım ki iyi ki varsınız. Mesajlarınıza ve yorumlarınıza teşekkür ederim ❤️ Bir duam daha cevap buldu @birnebze sezon boyu devam etsin dileğim vardı yaz sezonunda , şimdi hayat buldu bin şükür. @trtdiyanet Tv sunuculuğuna başladığımdan beri beni yalnız bırakmayan program yapımcılığımı sürdüren @fahrettinaydinn ’a ve bugün @birnebze ’de bana eşlik eden @uzm.psk.cihadkaya hocaya teşekkür ederim
Kostüm : @ghisagiyim ❤️
Şal: @ipekozu_uskudar ❤️ .
.
#fragman#spoiler#production#television#tv#tvprogramme
#psychology#psikoloji#tubakılıç
#kamera#camera#media#medya#instagram#instafollow #instagramers #instagoods#like#life#therapy#psychologist #psychologyday#psikolojitv#insan#terapi #terapiinstagram#aile#evlilik#insanpsikolojisi #psikologlar

Bismillah 📌

Merhabaaaaaa 😄
Yeni sezonda Bi’Nebze Başlıyor. Yarın capcanlı, hoş sohbet ve bilgi dolu bir program sezon boyu sizlerle inşallah ❤️ Haftanın 2 günü Salı ve Perşembe 16:30 da kaçırmayın.
@birnebze YARIN 16:30 ‘da canlı yayınla @trtdiyanet ‘te ilk bölümüyle sizlere Merhaba diyor. 👍👏🏻👏🏻 Yapımcım @fahrettinaydinn ‘a katkılarından ötürü teşekkür ederim.

#fragman#spoiler#production#television#tv#tvprogramme
#psychology#psikoloji#tubakılıç
#kamera#camera#media#medya#instagram#instafollow #instagramers #instagoods#like#life#therapy#psychologist #psychologyday#psikolojitv#insan#terapi #terapiinstagram#aile#evlilik#insanpsikolojisi #psikologlar

Bismillah 📌

Şimdiye kadar ettiğim çoğu dua çok şükür cevap buldu. Bakın kabul olundu, demiyorum cevap buldu diyorum dikkat edelim.
Dua edersiniz çok ama çok isteyerek dua edersiniz ama istediğiniz şey belki sizin için yanlıştır, bilemezsiniz. Allah öyle merhametlidir ki kulunun psikolojisini öyle iyi bilir ki ve aslında neye ihtiyacımız olduğunu bizden daha iyi bilendir, bu yüzden bazen istediğiniz şeyden ziyade ihtiyacınıza binaen size ettiğiniz duanın karşılığında belli ipuçları verir veya bazı kapıları açar.
İşte bu bir hayat okumasıdır. Farkındalıktır. Bilinçli teslimiyettir. Kaderin ne olduğunu hissetmektir.
Bugün okuduğum bu yazı ise yüzceğzime tebessüm kondurdu. Abdulkadir Geylani hazretleri ne güzel söylemiş : “Dua ederken, isterken dilenci gibi isteyin. Siz ağa gibi istiyorsunuz…“ Kapan şimdi secdeye! Sen Rabbinin kölesi ve dilencisisin. Sen sadece Rabbe kulsun. Ne muhteşem bir özgürlük değil mi!
O halde iste isteyebildiğin kadar ve sonra bekle hayrını. Zira her duanın bir HAYRI vardır. Allah sizin hayrınızı versin emi. 🤗
.
.
.
#psychology#instagood#instalike
#instadaily #psikolojinotlarım
#instafollow#psikolog#tubakılıç
#psikoterapi #instagramers
#tubakilicpsikolojinotlari#psikoloji
#instapic #psikologlar #instaterapia #terapi#yorum#psikoyorum#psikoterapist#psikologlar
#hayırlıcumalar #cumamesajı #cuma #maneviyatpsikolojisi #maneviyat

Bismillah 📌

İnatçılığı hiç sevmem bir oğlak olarak 🙈

Fakat inatçı olmanı tavsiye ettiğim tek eylem var o da “Sabır...” Sabırda inatçı ol ama sabırla çekişmeden, buradaki inadı şöyle anlamlandıralım mesela sürdürülebilir bir eylem olması. Vazgeçmemek ve dengeyi korumak. Sabır ince bir ip üzerinde yürümek gibidir. Sakin olursan ve arkana ya da yere bakmazsan sabrın kucağından düşmezsin.
Sabır olaylara daha geniş perspektiften bakmanı sağlar. Aç şimdi kollarını iki yana ileri bak ve sabra yükle tüm dengeni hadi...
Ve unutma sabır, hayatın süt liman iken değil yaşamında fırtınalar koparken takındığın tutumdur.
.
.
#psychology#instagood#instalike
#instadaily #instafollow#psikolog#tubakılıç
#psikoterapi #instagramers#tubakilic
#tubakilicpsikolojinotlari#psikoloji
#instapic #psikologlar #instaterapia #terapi#yorum#psikoyorum#psikoterapist#binebze

Bismillah📌

Hikayede kalan eski notlarımı görünce kalmasın orda dedim. Paylaşayım bir tanesini dedim mesela bu notum , hayatında inatçılarla başı dertte olanlara gelsin🤗

Sevgilerimle ❤️
.
.
.
#psychology#instagood#instalike
#instadaily #psikolojinotlarım
#instafollow#psikolog#tubakılıç
#psikoterapi #instagramers
#tubakilicpsikolojinotlari#psikoloji
#instapic #psikologlar #instaterapia #terapi#yorum#psikoyorum#psikoterapist#psikologlar

“Bismillah “ diyerek sevin eşinizi, öyle ki kalpleri ve hayatları birbirinize emanet eden Allah’a teşekkürünüz olsun... Not: hmmm bakım nası çekmişim evet ben çektim çünkü modu🤗
.
.
.
#tb #mustafacihat#tubakılıç @mustafacihat1
#instagood#instalike
#instadaily #psikolojinotlarım
#instafollow#psikolog#tubakılıç
#psikoterapi #instagramers
#tubakilicpsikolojinotlari#psikoloji
#instapic #psikologlar #instaterapia#photography
#photo

Bismillah 📌

Evet, hayat herkese farklı imkanlar, dertler ve imtihanlar sunar. Kimi bunlarla olduğu yerde hayıflanır ve kalır. Dönüşmeye ve gelişmeye kapatır kendini. Bunun için o insanları suçlayamam elbette. Kimi de yürüdükçe yürür... Tepede bekleyenleri bu seçimlerinden dolayı suçlayamam dedim fakat olduğu tepede kalmayıp kendini her anlamda ,geliştiren, yorulan ve yoğrulan insanlara karşı “Neydi ne oldu, sanki nerden geldiğini bilmiyoruz, artık bizi tanımıyor, çok değişti çoook” şeklinde yorumlar yapıldığında şunlar geçiyor aklımdan,

EVET çok değiştiler olması gerekeni yaptılar yani, peki ya sen? Sen neden aynı noktadasın? Bu aynı nokta tasvirimi maddeye indirgeme sakın zira zihni gelişimden bahsediyorum sana. Ufkunu açmaktan bahsediyorum.

Belki seni çok iyi tanıyor çok değiştiğini düşündüğün insanlar ve o kadar yol aldı ki onlar, yol aldıkça arkada kaldığın için senden uzaklaşmaları normal değil mi?
Aynı yerde kalmayan insanlar belli bir konuma gelir bu hayat çizgisinin kaderidir ve insanların bu kaderi gelişimle ve değişimle yoğrulmuştur. Konuşmaları, kelimeleri, bakış açıları, dünya görüşleri, hayatı yorumlamaları değiştikçe hayatında yer alan insanların yerleri de belli bir düzen içinde yeniden yerini almıştır.
Evet, küçük bir tepeden bakmıyorlardır artık.
Hayatını sırtlanıp o tepeden koca dağlara doğru yol alan insanlar kaldıkları noktadan o kadar çok yol alır ki bi bakmışlar koca bir dağın zirvesindeler. Sırtlarında hayatın yükü yüzlerinde yorgun bir tebessüm oluvermiş. Zorluktan huzura dokunmak için çok yol kat etmişler ve demişler ki “Hayatımızda açık yaralar kalacağına yol alalım da varsın ayak tabanlarımız nasır tutsun.” Hayata başladıkları yerden öyle güzel yol almışlar ki bakış açılarıyla beraber manevi anlamda hayat standartları da değişmiş. Çünkü her sıkıntıyı fırsata çevirmeyi, gelişmeyi ve ilerlemeyi bilmişler.
Bu insanlara bakarken bir de böyle düşünebilmek dileğiyle...
.
Sevgilerimle ❤️
.
.
#psychology#instagood#instalike
#instadaily #psikolojinotlarım
#instafollow#psikolog#tubakılıç
#psikoterapi #instagramers
#tubakilicpsikolojinotlari#psikoloji
#instapic #psikologlar #instaterapia #terapi#yorum#psikoyorum#psikoterapi

Bismillah 📌

10.10.2016 ‘da başlayıp 14.06.2018 ‘de son programı yaparak Yeni Güne Merhaba ‘ya veda etmiş oldum. Toplam 361 bölüm çekmişiz. 🙃
Başta yapımcım kardeşim Ev Halinden beri yalnız bırakmayan @fahrettinaydinn ‘e , Yapım asistanımız @yigit_umit ‘a
Tv de birlikte çalıştığımız süreçte bu işe beni motive eden ,mesai saatleri dışında da başının etini yediğim ve tüm nazımı çeken @busra.incesu.ozdemir ‘e 😁 ve rejisinden tekniğine kameramanlardan, yönetmenliğimizde katkısı olan tüm çalışma arkadaşlarıma ,yönetmenim Mustafa Yılmaz’a ve programın ilk yılında yanımızda olan eski yönetmenimiz @ahmet_onmaz’a , asistanlarımıza ,stajyerlerimize teşekkür ediyorum. 👏🏻 Emek veren kimseyi unutmadım burda ismi isim yazamasam da. Ve tabi ki o günden bugüne katkı sağlamış birbirinden değerli konuklarımıza da teşekkür ederek yeni bir sayfayla durmak yok yola devam diyerek hayırlı cumalar dilerim. 🤗

Not: Yeni Güne Merhaba Diyanet Tv ‘de sevgili Ayşe Çağlayanın sunumuyla devam edecek. İzlemeyi unutmayın.
Sevgilerimle❤️ .
.
.
#psychology#instagood#instalike#pazartesi
#instadaily #psikolojinotlarım
#instafollow#psikolog#tubakılıç
#psikoterapi #instagramers
#tubakilicpsikolojinotlari#psikoloji
#instapic #psikologlar #instaterapia #terapi #tv#fragman#media #instamedia#television #tvprogram#likeforlikes #tb #hayırlıcumalar#cumamesajı #cumanizmubarekolsun#hijap #hijapfashion

Most Popular Instagram Hashtags