torun_tombalak torun_tombalak

262 posts   16093 followers   36 followings

Nurten Ceceli Alkan  Anne, Anneanne, Ceceli Okullarının kurucusu, İş kadını, Gel Beraber Evcilik Oynayalım, Masa Başı Minder Üstü, Rabbinin Adıyla Yaşa kitaplarının yazarı

https://www.youtube.com/channel/UCfB0VqX6B9fDqQQpd87zS8A

Kendimi bildim bileli gelincik tarlasında gezmeyi çok severim
Ama dün ilk defa gelincik şerbeti yapmak için gelincik topladım😊
Yeni bir sey ögrenmekten yeni bir sey denemekten hep çok keyif alırım ben. O yuzden hem mutlu hem de heyecanlıyım
@elifaylaelif den öğrendim tarifi.
Başarabilirsem size de anlatırım iki gün sonra.
Niye iki gün sonra derseniz?
Rivayet odur ki iki gün sonra gördüğünüz pırıl pırıl su kıpkırmızı, gelincik yaprakları da bembeyaz olacakmış.
işte o zaman başlayacakmış gelincikle şekerin buluşup şerbete dönüşmesi.
Ben de heyecan dorukta😊

"Var oluş amacını " Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" diye tanımlayan Sevgili Peygamberimizin rol modelliğinde ahlakımızı güzelleştirmek için çıktığımız Ramazan yolculuğumuzun bugünkü durağında sizlerle Efendimizin çok önem verdiğim bir uyarısını paylaşmak istiyorum.
" Sizin en hayırlınız ailesine karşı hayırlı olandır " buyuruyor sevgili rol modelimiz.
Bundan yıllar önce zarif bir beyefendi olduğunu düşündüğüm bir tanığımız icin eşi "aman yavrum bakma sen onun size karşı pek iyi olduğuna, eşik kibarıdır o adam" demişti de ben ne demek istediğini tam olarak anlayamamıştım. Daha sonraları dışarıdan bakınca zarif kibar biri olarak görünen o beyin  karısına ve çocuklarına fiziksel siddet uygulayacak kadar kaba ve kötü biri  olduğunu öğrenmiş ve çok üzülmüştüm. Evin eşiğinin dışında iyi eşikten içeri girince kötü olan bu adama karşı hem ailesine zulüm ettiği hem de  bizi kandırdığı için tarifsiz bir öfke duymuştum.
Peygamber Efendimiz (s.a.v)" Sizin en hayırlınız ailesine karşı hayırlı olanınızdır" derken bize işte tam da şunu söylüyor. Sahip olduğunuz ilim ya da beceriler ,taşıdığınız sosyal ünvanlar ev hayatınıza olumlu davranışlar olarak yansımıyorsa dış dünyadaki insanların sizi seviyor, takdir ediyor olması sizi iyi insan yapmaz.
Çocuğunun yüreğindeki derdi bilmeyen onun sıkıntısını çözmeye çalışmayan bir ebeveyn dünyanın saygı duyduğu bir alim olsa ne yazar ki?
Ya da komsularının "ayyy maşallah çok tertipli çok temiz" dedikleri birinin evinde çocuklar yerler kirlenecek diye oyun hamuru ile oynayamıyorlarsa o temizlik çocuklar için ne ifade eder ki?
Başkalarına yardımcı olmak için o dernek etkinliğinden öbürüne koşan ama evdeki yavrusunun hangi dersten sınava gireceğini bilmeyen birine gerçekten merhametlidir denebilir mi ki?
Başkalarının ailevi problemlerini çözmeye çalışan ama akrabalarının yarısı ile küs olan bir uzmanın kime hayrı dokunabilir ki?
Steven Covey Etkili Insanın Yedi Alışkanlığı kitabında insanlarla ilişkilerimizi düzenlerken kendimize " karşımdakinin benim tabutum başında beklerken benimle ilgili neler söylemesini istiyorum?" sorusunu sormamızı tavsiye eder. ( devamı yorumlarda😊)
#toruntombalak #hz.muhammed #güzelahlak

Dün bu saatlerde ilk iftar sofrası için hazırladığım peremeçten bahsedince bazı takipçilerim " hocam keşke bir de tarif verseydiniz" yazmışlar. Ben de onlar için 3- 4 ay önce burada paylaştığım peremeçin yapılış basamaklarını anlattığım görseli tekrar koyuyor ve kısaca tarif ediyorum Kazan Tatarlarının leziz tatlarından biri olan peremeçi
5-6 kişilik bir sofra için yarım kilo süt ve 3 yumurta ile şöyle kulak memesi kıvamında özlü güzel bir mayalı hamur yoğurulur önce.Bir saat kadar bekletilip kabarmaya başlayınca cevizden büyük parçalara bölünür.
10 -12cm çapında açilan hamurlara kiyma sogan karabiber ve tuzdan oluşan harçtan konur. Kenarlar içe dogru büzülerek toplanır . Kızdırılmış yağa önce büzülmüş tarafı kızaracak şekilde konur. Burası önemli çünku tersini yaparsanız kabaran hamur içindeki kıymayı dışarı atıyor.
Iki tarafıda kızarınca yağdan alınan Peremeçler yenirken üzerlerine önce salçalı sos sonra yoğurt dökülür ve tabii ki afiyetle yenir.😊
Ben peremeçi Kazan Tatarı bir teyzemden öğrendim ancak buna benzer bir hamuru Kayseri yoresinde yağ mantısı ismi ile yaptıklarını biliyorum

Dün sabah yayınladığım  postta Ramazan ayı boyunca her gün, rol modelimiz sevgili peygamberimizin güzel ahlakını örnek almamıza vesile olacak hadis-i şeriflerden birini paylaşmak istediğimi yazmıştım ya o saatten beri ahlakımızı güzelleştirmeye nereden başlamalıyız, ilk olarak  Efendimizin hangi öğütünü yazmalıyım diye düşündüm durdum. Sonunda güzel ahlaka giden yolda en önemli yapı taşlarından birinin TEBESSÜM ederek karşımızdaki insana SELAM vermek olduğuna karar verdim.
Aman be hocam tebessüme kadar düzeltmemiz gereken neler var neler? Diye düşünenler de olabilir tabii ama ben bu güzel yolculuğa sabah aynada gördüğümüz cemalimize şöyle yürekten bir gülücükle selam vererek başlamaktan yanayım.
Sabah banyodaki lavabonun üstüne takılı aynada size suratsız süratsız bakan size bir gülücük gönderdiğinizde aynadaki yüzünüzde nasıl güller açtığını, içinizi bir anda pozitif duyguların sardığını daha önce deneyenlerdenseniz ne söylediğimi daha iyi anlarsiniz.
Güne aynadaki cemalimize gülümseyerek başlamak Yüce Rabbimizin "Musavvir" isminin tecellisi olarak yarattığı, dünyada bir ikincisi olmayan kendimize duyduğumuz saygının ve Yaratıcımıza duyduğumuz şükrün bir yansımasıdır.
Kendine değer veren ve Rabbine şükreden insan mutlu olur. Kendini mutlu hissederek güne başlayan birikoridorda karşılaştığı aile bireylerine tebessüm ederek yürekten selam verir.
Gülümseme ve onunla gelen mutluluk bulaşıcıdır çünkü beynimizdeki ayna nöronlar karşımızdakinin duygularını kopyalar. Asık suratlı birinin yanında durunca bir süre sonra içimizin kararmaya başlaması gibi bize gülümseyerek bakan biride içimizi aydınlatır. Çünku ataların dediği gibi "üzüm üzüme baka baka kararır" (ayna nöronların keşfinden yüzlerce yıl önce bizimkiler formülü çözmüşler 😊 )
Birine gülümseyerek bakmak ben senin varlığını onaylıyorum, seni ötekileştirmiyorum seni olduğun gibi kabul ediyorum demektir. İşte tam da bu yüzden "tebessüm sadakadır"
Kayınvalidesine tebessüm eden bir gelin karşıdakine "İyi ki senin doğurup büyüttüğün adamı sevmişim" mesajını verir. Gelinini görünce gülümseyen bir kayın valide ise hem oğlunun tercihini hem de gelinini onayladığını hissettirir el kızına 😊( devamı yorumlarda)

Haydi bismillah😊
Bizim ailede ramazan demek peremeç demek.
Iftara bir kaç saat kala geçtik hamur teknesinin başına.
Bu sene ilk iftar yemeğine rahmetlik dedemin torun çocuklarını davet ettim.
Sülalemizin gençleri bir araya gelsinler aramıza katılan taze gelinler damatlar bir birileri ile tanış olsunlar diye son bir kaç yıldır topluyorum gençlerimizi bir araya.
Onlar mutlu ben mutlu☺
Hamur masasının başında dua ediyorum;
Artsın eksilmesin taşsın dökülmesin.
Ramazan ayı boyunca sofralarımızı güzel insanlar şenlendirsin inşallah.

Ilk teravih namazı, ilk sahur derken ilk oruca niyetlendik elhamdulillah😊 Rabbim ömür verirse bir de bakacağız ki bayram gelivermiş. Günler uzun olsa da hava sıcak olsa da sayılı günler gelip geçiverecek. Önemli olan geçen günlerin içini doldurabilmemiz ve bayrama kazançlı varabilmemiz.
Sosyal medya da Torun Tombalak hesabı ile geçireceğim ilk Ramazanım benim. Heyecanlıyım.
Günlerdir Ramazan ayının var oluş hikmetleri ve Torun Tombalak'ın kuruluş amacı üzerine düşünüyor ve sayfamı hem kendim hem de takipçilerim için nasıl verimli kullanırım diye düşünüyorum.
İki Ramazan önce "ben bu ramazan ayında her sene yaptığımdan farklı ve daha işe yarar birşeyler yapmak istiyorum" diye kıvranırken Rabbim aklettirmiş şahsi Facebook sayfamda her gün benim hayatıma yön veren ayet-i kerimelerle ilgili birşeyler yazmıştım. Okurlar memnun kalınca geçen sene de " Su gibi Aziz Olabilmek" başlığı altında aziz bireyler olabilmemiz için bize sunulmuş Kurani formülle ilgili yazmıştım otuz gün boyunca.
Bu sene de burada neler yazsam ki diye derin derin düşünürken  bir ampul yandı beynimde.
Değil mi ki bu satırları okuyan herkesin güzel ahlaklı insan olmak ve aynı zamanda varsa çoluk çocuğunu ,torun tombalağını güzel ahlaklı bireyler olarak yetistirmek diye bir önceliği var o zaman ben de, bu Ramazan ayı boyunca her sabah , var oluş hikmetini "BEN GÜZEL AHLAKİ TAMAMLAMAK İÇIN GÖNDERİLDİM"  diye tanımlayan canlar canı Sevgili Peygamberimizin ahlakımızı güzelleştirebilmemiz için bize tavsiye ettiği davranışlardan birini sizlerle paylaşayım diye niyetlendim.
Umarım başarırım.
Umarım tek yazmakla kalmam yazdıklarımdan nasiplenip kendi davranışlarımı revize edebilirim.
Ve umarım size , sizin çoluk çocuğa, torun tombalağa bir faydam dokunur.💗

Kapalı kapılar hep heyecanlandırır beni.
Dün Berlin de tavuskuşu adasında gezerken bu peri kapısını görünce de heyecanla uzandım tokmağına. Epey uğraştım ama açamadım masal dünyasına giden kapıyı:)
Ama olsun açılmayı bekleyen başka kapılar var önümde.
Bu akşam yepyeni bir yolculuğun kapısını aralayacağız insallah.
Sorumluluk bilinci , irade eğitimi ve empati becerilerimizi geliştirmemiz için bize sunulan müthiş bir okul olan Ramazan ayının ilk ders zili çalıyor bu gece.
Bir kaç saat sonra kılacağımız ilk teravih namazının ve ardından gelen ilk sahurun heyecanı sardı yürekleri.
Yüce Rabbim mübarek ay içinde yapacağımız yolculuğumuzu bereketli eylesin.
Kapılar güzelliklere açılsın inşallah.

Ramazan öncesi son kahvaltı.😊
Rabbim. Ramazan ayını hayırla geçirmeyi sevdiklerimizle bayram sabahı kahvaltı sofrasında buluşmayı nasip etsin.

Berlin deki son günümde bir dünya cennetindeydik cümbür cemaat.
Bu sefer keyfimize Tavuskuşu Adasındaki tavuskuşları şahitlik etti.
Çoluk çocuk iki otobüs ve bir vapur değiştirerek gittik bu muhteşem adaya.
Iyi ki gitmişiz hem gözlerim hem de yüreğim bayram etti yine.
Elhamdülillah.
Çok yaşayan mı bilir çok gezen mı? Diye sormuş atalar ya . Kim daha çok bilir bilmem ama çok gezenin daha çok mutlu olduğu kesin😃
#berlin #tavuskusuadası #toruntombalak

Eski ayları kırpıp kırpıp yıldız yapan Nasrettin Hoca'nın torunları olarak dizleri delinmiş uzun taytları kesip diz üstü taytlar yaptık bugün😊

Çocuk müzesine dönüştürülmüş eski bir kilisedeyiz yavrucuklarla.
Berlin çocukla yaşamak için ideal bir şehir.
Her yer park her yer müze.
Yavrular başta müzeyi gezdiler,sergileri incelediler müzenin içindeki labirentte koştular, tepelere tırmandılar ve sonunda yoruldular şimdi ise müzenin kütüphanesinde kitap okuyorlar.
Onların bu kadar etkin bir öğrenme ortamında yaşadıklarını görmek gurbetin ayrılık acısını hafifletiyor
#toruntombalak #çocukmüzesi #çocukvekitap #berlin

Bizde çocuklara alınan kıyafetlerin bazıları canı çıkıp toz bezi olasıya kadar büyük aile içinde dolasır durur. Mesela Rize de alınan bir kıyafet biraz giyildikten sonra Istanbul daki kuzen çocuğuna gider oradan Berlin e gelir küçülünce Rize deki son numara giysin diye tekrar bavula girer ve Anavatana doğru yola düşer.
Benim görevim de "kedi enciği taşır gibi" ülkeler arası "küçülmüşleri" taşımak 😊
Işin en güzel tarafı ise kuzenlerinden gelen eskilerin çocukları yeni alınan bir kıyafetten daha mutlu etmesi. Sanıyorum posetlerden giyilmis buluzlar pantalonlar eteklerle beraber sevdikleri abla ve abilerinin sevgisi de çıkiyor ve bir kıyafeti ne kadar çok çocuk giydiyse onun pahası biçilmez oluyor💗💗 Sabah kapıdan çıkarken kızım " anneciğim bi zahmet kışlıkları ve küçülmüşleri ayırıver" deyip gidiverdi.
Bana da çullarla boğuşmak kaldı😊
Yüce Rabbim kışlık diye kaldırdıklarımıza seneye yavrularımın sağlıkla ulaşmayı nasip etsin.
Küçülmüşleri de küçük kardeşler ve kuzenler güle oynaya giysinler inşallah.💗

Most Popular Instagram Hashtags