[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

torun_tombalak torun_tombalak

309 posts   17381 followers   40 followings

Nurten Ceceli Alkan  Anne, Anneanne, Ceceli Okullarının kurucusu, İş kadını, Gel Beraber Evcilik Oynayalım, Masa Başı Minder Üstü, Rabbinin Adıyla Yaşa kitaplarının yazarı

https://www.youtube.com/channel/UCfB0VqX6B9fDqQQpd87zS8A

Otuz sekiz yıl önce gelin gittiğim Mahmudiye de duymuştum Arefe günü "baca kokutmak" gerektiğini.
Annem (kayınvalidem olan annem) her bayram arefesinde onca işinin arasında mutlaka su ile unu mayalar ve ikindi namazindan sonra pesmetleri nar gibi kızartıp evimizin bacasıni kokuturdu.Mahmudiye deki bütün evlerde aynı telaş olduğu için afere günü Mahmudiye de tek bacalar değil gökyüzü bile "pesmet" (peksimetin muhacircesi ☺) kokardı.
Bu Arefe annemler bizdeler. Anacığımin ne bayramdan ne de pesmetten haberi var artık😞.
O neyi, niye yaptığımı bilmese de ben onun yıllarca verdiği emeğe hürmeten kokuttum bizim bacayı.
Simdi de çıkıp apartmanda peksimetlerimi paylasacak komşu arayacağım.
Bu kış bizim evde şahit olduklarımdan sonra cok net emin olduğum bir sey var artık.
Bildiğini bilemez.
Yaptığını yapamaz hale gelmeden elinin erdiğini gücünun yettiğini yapmak gerek. 😊

Hamd Alemlerin Rabbi olan Yüce Yaratıcımıza.Salat ve selamlar güzel ahlakın temsilcisi Sevgili Peygamberimize olsun .
Bugün günlerden arefe.
Arefe hem bir bitişi hem de bir başlangıcı haber veren, eskilerin ifadesi ile nev-i şahsına münhasır bir gündür. Bayrama kavuşmanın sevinci, Rahmet ayı Ramazandan ayrılmanın burukluğu ile karışır bugün.
Ben de bu sahur sonrası karma karışık duygularla hazırladım bugün paylaştığım hadis-i şerifimizin görselini. Bir yandan bir Ramazan ayı boyunca her sabah Efendimizin Güzel Ahlakı ile ilgili öğretileri sizinle paylaşmamı ve onları pratik hayatımıza geçirebilmekle ilgili birkaç kelam yazmamı nasip eden Yüce Rabbimize hamd ettim bir yandan da son postu hazırlıyor olmanın hüznünü yaşadım. Son yazımda hangi düzeltmemiz gereken davranışımıza odaklanmalıyım diye düşünüyordum günlerdir. Birkaç gün önce Efendimizin zaten güzel olan ahlakını daha da güzelleştirmek için ettiği dua ile karşılaşınca “işte “dedim “Efendimizin duaların kabul olduğu müjdelediği arife günü için paylaşılabilecek en uygun hadis-i şerifi buldum.”
Efendimizin dili ile dua edelim bugün. Edelim ki Yüce Rabbimiz bizleri “Güzel Ahlak”a eriştirsin.
Efendimizin dili ile dua edelim bugün. Edelim ki Yüce Rabbimiz bizleri “Kötü Ahlak”tan uzaklaştırsın. “Dua müminin silahıdır buyurmuş Canlar Canı . Ancak aynı zamanda dildeki duanın fiili duaya dönüşmeden kabul olmayacağı konusunda da uyarmış ümmetini. İşte o yüzden yüce Rabbimizin bizleri güzel ahlaka eriştirmesi için bizim de küçükte olsa adımlar atmamız, kötü ahlaktan koruması için de Rabbimizin sevmediğinin ifade edildiği davranışlardan mümkün olduğunca kaçınmak için çabalamamız lazım.
Bir ay boyunca paylaştığım hadis-i şerifleri şöyle bir hatırlayacak olursak, sakın unutmayalım Yüce Rabbimiz
· Sahip olduğu güzellik , mal ve makam ile ÖVÜNENLERİ
· Başkaları ile ilgili SU-İ ZAN da bulunanları
· Kalbinde zerre kadar KİBİR olanları
· İnsanlar arasında LAF TAŞIYANLARI
· İSRAF edenleri
· Yaratılmışların tümüne karşı MERHAMETSİZ olanları
· Birbirinden NEFRET edenleri, HASETLERİ ve Birbirine SIRT ÇEVİRENLERİ

İnsan zamanın ne kadar hızlı geçtiğini, ömrün nasıl da çabucacık bitiverdiğini sayılı günleri yaşarken daha net hissediyor. İşte yine bir ay geldi geçti ve bir Ramazan-ı şerifin daha sonuna vardık. Yüce Rabbim izin verirse çok değil iki gün sonra bayrama ereceğiz inşallah. Dünya bayramımızın ahiret bayramına dönüşebilmesi temennisi ile yazmaya başladığım Ramazan yazılarımın da sonuna yaklaştık böylece. Ramazan-ı şerifin sonuna yaklaştıkça paylaşacağım hadis-i şerifi seçmekte zorlanmaya başladım. Ahlakımızı güzelleştirebilmek için Sevgili Rol Modelimizden öğrenmemiz gereken o kadar çok şey var ki onları bir ay gibi kısa bir zaman için de ve günde bir hadis ile bitirebilmek tabii ki mümkün değil . O nedenle sondan bir önceki gün ne yazsamda daha çok işe yarasam diye epey düşündükten sonra bugün sizlere Efendimiz (s.a.v)nin “ KOLAYLAŞTIRIN ZORLAŞTIRMAYIN, MÜJDELEYİN NEFRET ETTİRMEYİN” öğretisini aktarmak istedim.
Her ne kadar Efendimiz (s.a.v) bu uyarıyı İslam dinin tebliğ etmek için dört bir yana yayılan sevgili ashabına bir yöntem öğretmek için yapmış olsa da yalnız bilmeyene güzel dinimizi anlatırken değil hayatın her anında hepimiz için çok önemli bir uyarı ve tavsiye içerdiğini düşündüğüm için paylaşıyorum bu hadis-i şerifi sizlerle.
Mesela bir öğretmen için bu hadis-i şerif “ dersini anlatırken sınıftaki çocukların öğrenme stillerini öncele. Görsel öğrenmesi baskın bir çocuğa görsel materyaller kullanarak anlatırsan onun öğrenmesini kolaylaştırırsın ama dersi yalnız konuşarak anlatırsan o ders o çocuk için öğrenilmesi zor olan bir şekle dönüşür ve öğrenemediği için dersini sevmek yerine nefret eder” manasında bir öğretidir.
Kızını yada oğlunu evlendirme sürecindeki her iki taraf için de çok önemli bir yol göstericidir bu hadis-i şerif . Gençlerin, söz, nişan, düğün süreçlerini , “El alem ne der ?” kaygısı ile ve yıpratıcı gelenekleri devam ettirme çabası ile taraflar için zorlaştırarak değil, Kolaylaştırarak geçirmemizi tavsiye eder Sevgili Rol Modelimiz. Eğer taraflar kolaylaştırma çabasında olmazlarsa düğün dernek bitesiye yaşanan bin bir sıkıntının sonunda gelinen noktada ne yazık ki gençler hayata birbirinden nefret etmeye başlamış

Yıllar önce bir gazoz reklamında tatlı bir kızcık" çok fazla baloncuk" demek yerine " on yüz bin baloncuk " derdi ya
Ben de o hesap bu bayram icin " on yüz bin" kitap aldım toruncuklara. Kitap almakla kalsam iyi de bir de yazarına imzalatacağım diye düştüm yollara.
Bayramda torun sevindirme telaşında ki nineye kitapların yazarıda kıyamadı ve sonunda bayram alışverisi yapmak icin gittiği avm nin kolidorunda imzaladı benim kitapları 😃
Teşekkürler @sermincarkaci
Aslında bütün suç sende. Sen bu kadar güzel yazmasan ben de seni bu kadar taciz etmem be yavrum💗

İnsanlığın Kuran-ı Kerim ile şereflenmeye başladığı kutlu gecenin sabahında  sizlerle Efendimiz (s.a.v)nin Hayat Rehberimiz Kuran-ı Kerimi öğrenmemizin önemini vurgulayan bir hadis-i şerifini paylaşmak istedim . ,” Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir “buyuruyor sevgili Rol modelimiz.

Yüce Rabbimizin bizlere Hayat Rehberi olarak gönderdiği  ilahi mesajları ÖĞRENEN ve ÖĞRETEN olabilmeyi ne kadar güzel övmüş Sevgili Peygamberimiz. J “En Hayırlı”lardan olabilmek için yapmamız gereken şey çok net tanımlanmış aslında. Kuran-ı Kerim’in bizim iki dünyamızı mamur etmek amacı ile gönderildiğinin farkında olmak ve Rabbimizden gelen mesajları öğrenerek hayatımıza geçirmek.

Oysa milyonlarca Müslüman için bu hadis-i şerifte geçen “öğrenmek “ fiili  yalnızca seslerini doğru çıkartarak, tecvid kurallarına uyarak  ve kültürel makamlara göre seslendirerek “okumayı öğrenmek”  olarak anlaşılmış yüzyıllardır. Bu yüzden de bizim toplumumuzda Kuran diriler için değil ölüler için okunuyor hali hazırda. Bir çok Müslüman için  Kuran-ı Kerim  okudukça sevap elde edilen ve bu sevabı ölülerimize hediye ettiğimiz  bir “nesne “ olmaktan öteye gitmiyor ne yazık ki.
Oysa Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un da ifade ettiği gibi “İnmemiştir hele Kuran bunu hakkıyla bilin,
Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için”

Peki ne için inmiştir Kuran? Kuran kalpleri yumuşatmak , kalbine indiği insanların Rablerinin istediği davranışlarla tanıştırmak, önce dünya ardından ahiret mutluluğu sunmak için inmiştir.

Bunun içinde yalnız yüzünden okumayı öğrenmek yetmez. Çünkü Kuran-ı Kerim ilk muhatabı olan Arap kavimlerinin O’nu rahatça anlamaları ve hayatlarına geçirebilmeleri için onların dilinde yani ARAPÇA indirilmiştir. Eğer okuduğunuz anlayabilecek kadar Arapça biliyorsanız problem yok ama çok büyük bir kısmımız bilmediğimize göre yapmamız gereken şey Kuran-ı Kerim’i anlamaya çalışmak için meal ve tefsir okumaları yapmaktır.
Ancak o zaman  Kuran-ı Kerim ile bize ulaştırılmak istenen mesajları ÖĞRENEBİLİR, hayatımıza geçirme çabası içine girebilir ve geçirebildiğimiz kadarını da ÖĞRETEBİLİRİZ.
Efendimiz ’in vefatının ardından kısa bir süre sonra kendisine gelip “O’nun ahlakı

İki yıl önce Kadir gecesi sabahında yazdığım yazının bir bölümünü okudum sizler için. ☺
Kuran -ı Kerim 'in yüreklerimize ulaşması ve eylemlerimize yansıması duası ile...
Kadir Gecemiz mübarek olsun

Ramazan ayının ilk sabahından bu yana sizlerle, Efendimiz ‘in (s.a.v) bizleri iki dünya mutluluğuna ulaştıracak hadis-i şeriflerinden birini seçerek paylaşmaya çalışırken üç ayrı duygu yaşadığımı fark ettim süreç içinde.
Bazen yazmak çok kolaydı çünkü hakkında yazdığım konuyu kendi hayatımda çözebilmeyi başarmıştım. Bu hadis-i şeriflerle ilgili yazarken kendimi hep mutlu hissettim “aferin kızım sana, ne güzel geçirmişsin bu tavsiyeyi hayatına “ diye diye bastım klavyenin tuşlarına.
Bazen ise yazarken zorlandığımı hissettim çünkü yazmaya çalıştığım konuda eksiklerim vardı, daha suya sabuna dokunmadan bitirmeye çalıştım o yazıları. “ Yarın bir gün bu yazı şahitlik edecek sana, hem yazdın hem de hala yapmıyorsun . Biraz daha emek ver davranışlarına” diye konuştu içimdeki Nurten gün boyunca.
Dikkatli okurlarmın ne demek istediğimi, iki tür yazı arasında ki farkı anladıklarını düşünüyorum çünkü kendimi daha iyi hissettiğim konularda yazdığım yazıların okur üzerindeki etkisi hep daha derin oldu.
Bir de birkaç defa hakkında yazmaya niyetlendiğim ama başlayıp iki satır sonra “ yok , yok bu konuda yazarsam pinokyo gibi burnum uzar” deyip bıraktığım konular oldu. Bunlardan biri de Sevgili Rol Modelimizin çok önem verdiği ve ashabı hastalandığında kendisinin neredeyse hiç aksatmadan yaptığı “hasta ziyareti” nin önemini vurgulayan hadislerdi.
En az iki yada üç defa yazmaya niyetlenip bıraktıktan sonra dün yine başlayıp yazamadan bırakınca anladım niye yazamadığımı. Çünkü dünya telaşı içinde koştururken yapmaya çok az fırsat bulabildiğim bir şeydi hasta olan yakınlarımı yanlarına giderek ziyaret etmek. Telefon edip yada mesaj yazarak geçmiş olsun demenin aldatıcı tatmini de devreye girince iyice boşladığımı fark ettim bu çok ama çok fazla tavsiye edilen “güzel ahlak” göstergesi davranışı. 😪😞Dün seher vaktinde bu ayıbımla yüzleşince gün içinde Yüce Rabbim aklıma bugün bu yazıyı yazabilecek gücü bulmamı sağlayan güzel bir fikir getirdi. Bu bayram sabahı evlendiğim günden bu yana ilk defa bayram kahvaltısını kendi evimizde yapacağız. Annemler Ankara dışındalar, kayınvalidemler bizdeler çocuklar ise dünyanın dört bir yerinde. Onca horantadan kala kala altı kişi

Sevgili Peygamberimizin ahlakı ile ahlaklanabilmek ümidi ile çıktığımız GÜZEL AHLAK a ulaşma yolculuğumuzda bugün hayata geçirebildiğimiz takdirde  bir zıplama tahtası gibi bizi ilerilere fırlatacak ve birkaç kur birden atlamamızı sağlayacak bir hadis-i şerif paylaşmak istiyorum sizlerle.
«Faziletlerin en üstünü seninle akrabalık bağını kesenle ilişkini sürdürmen, sana vermeyene vermen, sana kötü söz söyleyeni bağışlamandır» buyuruyor Sevgili Peygamberimiz.
Demek ki neymiş “İki bayramdır biz  onlara gidiyoruz ama onlar bize gelmedi” deyip, bu bayram triplere girmeyecek, geldi, gelmedi diye çizelge tutmadan  akrabalarımızı ziyaret etmeye devam edecekmişiz.💗
Demek ki neymiş “ Ben ondan ne zaman bir yardım talep etsem o bir bahanesini bulup  kaytarmayı başarıyor ama kendisi dara düştü mü benden istemeyi biliyor. Allah’ın enayisi ben miyim? Bana vermeyene artık ben de vermeyeceğim” demeyecekmişiz. Çünkü vermeyene vermek bizi Allah’ın enayisi değil ALLAH’IN FAZİLETLİSİ yaparmış.💗
Ve bizi üzen, inciten sözler söyleyerek yüreğimizi yaralayan insanlarla problemimizi çözmeye çalışacakmışız. Ben burada tavsiye edilenin  yürek kırgınken değilmiş gibi davranmak yani “miş” gibi yaşamak olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Önemli olan öncelikle bizi kıran o sözlerin söylendiği ortamı, sözün önünü arkasını objektifçe değerlendirmek. Ardından  karşıdakinin duygu ve davranışlarını ve öfkemizin arkasındaki gerçek nedenleri anlamaya çalışmak. Bütün bunları yapabilirsek zaten öfkemizin şiddeti değişir. Yaşanan can sıkıcı bir sürecin arkasından duyduğumuz can acıtan bir söze “benim gibi birine bunun nasıl söyler “ diye  bakmakla “ şu davranışlarım onu çok kızdırdı yada benim şu niyetle yaptığım bir davranışı o böyle anladı ve o nedenle çok sinirlendi” diye tanımlamanın insanın üzerindeki etkileri hepinizin tahmin edebileceği gibi çok farklıdır. Öfkelerimizin , kızgınlıklarımızın arkasında genellikle bizim ona yüklediğimiz anlamlar vardır. Eğer bunları yeniden ve objektif olarak değerlendirmeyi başarırsak daha önce  10 üzerinden “8” puanla ifade ettiğimiz bir kızgınlık duygusuna “4 “ bilemediniz “5” puan verdiğinizi görürsünüz hayretle .

Hafta sonunda katıldığım "Masal Evine Giris" eğitiminin sonunda anlattığım masalı yükledim Youtube kanalıma.
Dinlemek isterseniz profildeki linkten ulaşabilirsiniz.
Ben anlatırken cok keyif aldım umarım sizde dinlerken eğlenirsiniz😃😃
@aysesenemdonatan biliyorum hocam benim ki cahil cesareti ama ben göçü yolda düzenlerdenim sanıyorum'

Bayrama ulaşmamıza çok az bir zamanın kaldığının habercisi bu pazartesi gününe Sevgili Rol Modelimizin dinimizin akraba ilişkilerine baktığı noktayı dillendirdiği bir hadis-i şerif ile başlamak istiyorum. Sanıyorum aranızda “Bayrama ulaşmakla akraba ilişkisinin ne alakası var ki?” diye soran yoktur. ☺
Bayram dünya telaşı içinde pek arayıp soramadığımız akrabalarımızı görebilmemiz için bizlere sunulmuş bir fırsattır. Bayram da bile göremiyorsak yada kasten görmüyorsak birbirimizi bu artık akraba ile ilişkiyi kesmek masasına gelir ki işte o zaman Sevgili Peygamberimizin ifadesi ile “ALLAH DA O KİMSE İLE İLİŞKİSİNİ KOPARIR” 😞😞 Evet, evet yanlış okumadınız. Durum bir çoğumuzun tahmin ettiğinden daha önemli. Efendimiz “her kim akrabaları ile ilişkisini koparırsa Allah da onunla ilişkisini koparır” buyuruyor. Hem de tek bu hadis-i şerifinde değil. Bu mihverde söylenmiş onlarca farklı uyarı cümlesi var Sevgili Peygamberimizin. İşte bu yüzden küslükleri bitirmek için bir fırsat olan bayrama yaklaştığımız bu bugünler de paylaşmak istedim bu hadis-i şerifi. Bir Ramazan ayı boyunca O’nun rızasını kazanabilmek umudu ile verdiğimiz onca emekten sonra , ilişkiyi kesme gerekçemiz bizce ne kadar haklı olursa olsun, görüşmediğimiz kardeşimiz, amcamız , halamız, dayımız, teyzemiz yüzünden bütün emeklerin boşa gitti bir bayrama ulaşmayalım istedi gönlüm.
Tek hadis-i şeriflerle vurgulanmamıştır akraba ilişkisinin önemi. Yüce Rabbimiz Kendisine iman edip ona kulluk etme sorumluluğumuzla akrabalarımızla ilişkimizi devam ettirme sorumluluğumuzun önemini Kuran-ı Kerim’in bir çok yerinde aynı ayetin içinde bir arada vurgulamıştır.
Mesela Nisa suresinin 36. Ayetinde “Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.” Buyurur Yüce Rabbimiz.
İçinde “Hocam çok haklısınız da siz benim ……………….ların bize yaptığını bilseydiniz bizim niye onlarla görüşmediğimizi anlar hak verirdiniz” gibi cümleler geçirenler varsa lütfen kendinizi böyle cümlelerle savunmaya kalkmayın çünkü Efendimizin

"Bir varmış Bir yokmuş"
Muhteşem bir eğitim daha bitti.
@aysesenemdonatan hocam masal evinin kapısından sizinle beraber girmek çok büyük bir şanstı. Iki gün içinde o kadar çoooook şey öğrendik ki👍😄
Sonsuz teşekkurler @seibastorytelling

Bu sabah ailece kullandığımız whatsapp grubumuz da bu fotoğrafı gördüğümden beri kimi mutluluktan ağlıyor kimi sevinçten zıplıyorum. Evlatlarımız babalarına alabilecekleri hediye paralarını toparlayıp taaaa Kamboçya ya Aynebilim Aşevi ne gönderip babalarına tarifi imkansız güzellikte bir hediye hazırlamışlar.
Şu ana kadar adını bile öğrenemediğim bir Türk kızı yillardır gönüllülükle gelen paralarla Kamboçya da aylık geliri 5 dolar olan insanların yasadığı bir köyde kurduğu aşevi ile yüreklere dokunup canlara ümit oluyor
Ben de hayranlıkla takip ediyorum bu güzel insanı.
Bizimkiler babaları adına orada kardeşler edinmişler kendilerine. Elhamdulillah böylece yeni yavrular yeni torunlar katılmış ailemize.
Hilal, Elif, Amine @aminealkanreis. Abdullah @agalkan ve Alperen @alperen.alkan teşekkurler canlarım.
Sevgilim sayenizde çok mutlu olacak💗

Most Popular Instagram Hashtags