tevekkuull tevekkuull

113 posts   17,768 followers   20 followings

  Uludağ Üniversitesi📚 🌸Sabrıma sükût giydirdim tevekküldeyim🌸 🤗Sayfama hoşgeldin yazıları okumadan çıkma🙈👇🏻👇🏻👇🏻

Hayatını kimseninkiyle kıyaslama.
Ay ile Güneş kıyaslanmaz.
Ama ikisi de zamanı geldiğinde parlar.
☺️🌞🌚 .
.
.
#ardaerel#

🥀🥀
İkra , oku.. ilk âyeti hepimiz biliriz. Uygulamaya gelince ; kimimiz gazete-dergi okur , kimimiz roman . Kimimiz üniversite okur , kimimiz tweet . Kimisi duvar yazılarını okur , kimisi yolculukta yanındakinin mesajlarını okur , zihin okur, evladının canına okur , ölüsünün arkasından 3 ihlas bir fatiha okur , okur da okur. Ne okuyan milletiz helal olsun. Bir de gelmiş her sene ülkemizin okuma oranı ile yakınır dururlar 😏 Sanırım " oku " âyeti herkese farklı pencereler açıyor. ' Oku evlâdım oku , üniversite bitir . Bak ilk ayet bile oku diyor' diye başlayan öğütler yapılsın diye inmedi elbet bu âyet .. Şimdilerde 3 üniversite mezunu adam bile pek mânâ etmiyor ortaokul mezunu bir youtuber yanında. Ahirzamanda statü anlayışı da değişti işte.. Her neyse konumuz bu değil :) Okumaktan kastımız ne gerçekten ? Rabbimiz bize oku diyor da neyi okumak? Neden okumak? Bir insanın yapabileceği o kadar fiiliyata rağmen neden " okuma" fiiliyatı isteniyor? Gelin beraber ikinci âyete bakalim :
Yaratan Rabbinin adıyla oku! Burada önemli bir ayrıntı gizli . Yaratan Rabbinin adıyla oku ; Onun adıyla başla , Onun adıyla işle, her okuduğun Ona niyetle olsun. Okuduğunun içinde Rabbini bul. Her amelin uzaktan yakından onun rızasını hedeflesin.. Boş boş okumak değil, düşünerek anlamaya çalışarak . Okumak , çünkü bu fiil düşünmeyi gerektirir. El-Âlim ismine sahip olan Allah kulundan ilimli, okuyan düşünen, akleden, körü körüne olmayan biri olmasını istiyor. Gel gelelim neyi okumak ? Hemen ardından 3. Ayet de derin bir ayrıntıda buna açıklık getiriyor : O insanı bir kan pıhtısından yarattı . Öyleyse Kendini oku , etrafını oku , kâinatı oku . Sana gayet alışılagelmiş insan nesli aslında bir kan pıhtısından yaratıldı. Ve koskaca kâinat.. bakıp geçme düşün tefekkür et diyor. Her gün önünden geçtiğin ağaçların her biri kitap , yaprakları ise mektup.. İnsan kainatı okumak istese hangi meslekte olursa olsun ilk ayetin hakkini verebilir. Önemli olan okumayı becermekte... FotoğrafNot: Biz de kainatı okuyabilmek için bu kırmızı kitabı okuyoruz . Hepsi bu...😏
@edibeaysee

🥀🥀
Eskisi gibi olamamak çok ağır.Biri sana içten gelse bile hiçbir samimiyete inanmıyorsun artık, inanmak istemediğinden değil, içinden gelmiyor..🥀🥀


İnsan
tamamlanmaktan
anlaşılmaktan
başka ne ister 🍃🍃
|Mehmet Deveci|

İnsan bazen hayatındaki değişimleri engelleyemiyor. Bu bir nevi toprak kayması gibi ve kayma duruncaya kadar sadece izleyebiliyorsun.🍃

Kuşlar sizce de güzel varlıklar değil mi?
Hele ki gökyüzüyle bir araya geldiklerinde..🕊

“Sadece niyet edin ve yolunuza devam edin.
Kader niyete aşıktır.
Çektiğin zahmet bir gün rahmet olur.”🍃🍃
•Şems-i Tebrizi•

🙇🏼‍♀️🙇🏼‍♀️
Günlerdir düşünüyorum..
Namaz kılmadığım zamanların acısını,boşluğunu,pişmanlığını...
İdrak etmek neden bu kadar zor inanın düşünüyorum.Bir Allah'a inanıyorum diyoruz,seviyorum diyoruz.
Aa haşa ve kella elbette İman ettim! diyoruz.Müslümanım diyoruz fakaaat,müslüman olduğunu söyleyen bir insana namaz kılıyor musun kadar absürd bir soru sorarken buluyoruz kendimizi.Müslümanlık-namaz kavramları sanki birbirinden çok ayrılabilirmiş gibi.İnandığımız Allah'a bu kadar iki yüzlü davranmak sizcede fazla değil mi?
Engel olan ne?!
İşin mi?
Eşin mi?
Çocuğun mu?
Ailen mi?
Arkadaşın mı?...
Sana bunları verene nasıl bir nankörlük içindesin ki sen karşılığında 1 saatini veremiyorsun..
Yazık bize..
Bu bir rica değil Rabbinden sana gelen,EMİR!
Geç olmadan uyanmanız duam ile..
.
.
.
.
@dugankubra

🍃🍃
Bahar geliyorken, bana ne getiriyorsun? Elinde hiç kaldı mı, gerçekten iyi kalabilenlerden? Bak dikkat et, iyi kalabilen dedim, iyi gözüken demedim. Çünkü kış yaptı yine yapacağını, iyi gözüken ama iyi olamayanlarla sardı etrafımı. Bana iyi kalabileni getir.
Bahar geliyorken, bana ne getiriyorsun?
Sen bilmiyorsun ama bu kış öyle insanlar geçti ki kalbimden. Çok tozlandım. Neyse ki topladım kaldırdım hepsini, kendi evlerine bıraktım. Elinde hiç kaldı mı, evi, yüreği temiz olan? Bana yüreği evinden de temiz olanı getir.
Bahar geliyorken, bana ne getiriyorsun?
Yanıma koşuşuyla, bana doğru attığı adımlarla, benden başkalarına koşanları unutturabilecek biri var mı elinde? Yanlış anlama. Unutmak istediğim biri yok. Ama bana doğru adım atan birine ihtiyacım çok. Bana, attığı adıma, yürüdüğü yola sevinebileceğim birini getir.
Bahar geliyorken, bana ne getiriyorsun?
Bu kış yine herkes bana hak verdi. Yine hep ben haklı çıktım. Hep karşımdakiler suçlu... Elinde hiç, yüzüme yüzüme kızacak, bana saf olmamayı öğretecek biri var mı? Bana, anlattıklarıyla ruhumu besleyebileceğim birini getir.
Bahar geliyorken, bana ne getiriyorsun?
Bana öyle bir şey getir ki, kış yüzünden soğumuş kalbim sıcacık olabilsin.
Yoksa yine başka bahara kalacağım...🌿🍃🌿🍃
.
.
#bubahardanbeklediklerimfulliste #ardaerel 🌿🍃

🦋🥀
İnanan bir insan için her zaman umut vardır.🥀🦋
.
.
.
.
.
#oğuzhançelebi#

☕️☕️
Kahve gibi olmalı insan , kahve gibi dostları bir de...
Onlar az olur ama damaktaki tatları hiç unutulmaz...

🍂🍂
Derin içler çekip kocaman bir hamdolsuna sarılmalıyız. Şımarıklığı bir kenara atıp en samimisinden hamdolsun diyebilmeliyiz.. Bir şeyin değerini en güzel onu kaybettiğinde anlarsın. ☘️, vücut uzuvlarınızın, nefes alışınızın, çevrenizdeki yakınlarınızın sadece bir dakika eksikliğini düşünerek varlıklarının önemini anlayıp sürekli hamdedebilirsiniz.. Yazan bir eliniz, adım atan bir bacağınız gören bir gözünüz koklayan bir burnunuz var ve işlevlerini gayet güzel yerine getiriyorlar..Ve sevdikleriniz yanınızda.. Tek sıkıntı bizim şımarık tavrımız..Ya onca güzel tıkırında giden şeyler varken saçma sapan nedenlere canımızı sıkıp üzülüyoruz. Seni üzen nedenlerin ne derece basit olduğunu kavra ve de ki "Rabbim bana verdiklerinden, ve verip eksilttiklerinden , vermediklerinden ötürü sana hamdolsun." .
.
.
@falankesofficial

Most Popular Instagram Hashtags