#tullumba

MOST RECENT

Sot në #HASHQIP me @sunnykitchen_ do ta fillojmë muajin me pak sherbet, ndaj dhe zgjodhëm #TULLUMBA 😍😁😁
_-_-_-
Tullumba is a very popular dessert in Albania. This dessert originates from Turkish cuisine ,that has influenced most of the popular albanian dishes .
Tullumba are deep-fried choux pastry soaked in syrup. They are so delicious and you can find them in every pastry shop in Albania.
_-_-_-
#tullumba #hashqip #albania #shqiperia #albaniandessert #visitalbania #food #albanianfood

Homemade Tullumba/Tulumbe 😍Thank you Enida for ordering enjoy them 🤗 #homemade#sweets#desserts#occasion#traditional#homemadesweets#tullumba#tulumbe#sweetsbysumeja

Tullumba is a very popular dessert in Albania. This dessert originates from Turkish cuisine ,that has influenced most of the popular albanian dishes .
Tullumba are deep-fried choux pastry soaked in syrup. They are so delicious and you can find them in every pastry shop in Albania.
They didn't came up in a perfect shape but are very tasty.
Edhe pse nuk më dolën shumë mirë si formë ,shija doli e njëjtë me ato që blejmë. Shurupin është mirë ta përgatisni disa orë më parë,pasi duhet të jetë i ftohtë kur të fusni tullumbat pas skuqjes në të.

Tullumba • 250 ml ujë • 150 gr miell • 100 gram gjalpë • 1/2 lugë çaji kripë • 4 vezë të mëdha • 1 litër vaj për skuqje
Për shërbetin: •1 kg sheqer • 600 ml ujë • lëkurën e grirë të një limoni ose portokalli • 1 lugë lëng limoni

Së pari përgatisni shërbetin duke hedhur bashkë një një tenxhere ujin,sheqerin, limonin dhe lëkurën dhe lëreni të valojë për 15 min nga momenti që fillon valën. Më pas lëreni të ftohet.

Në një tenxhere hidhni ujin, gjalpin e kripën. Vendoseni në zjarr dhe sapo të nisë valën , shtoni miellin, uleni nxehtësinë dhe përziejeni masën me një lugë druri. Do shihni që do krijohet një brumë i ngjeshur që shkëputet lehtë nga tenxherja.
Hidheni brumin në një sipërfaqe pune dhe lëreni të ftohet për 15 min. Kjo fazë është e rëndësishme para se ri bashkojmë vezët në mënyrë që të mos vinë erë.
Më pas hidheni në një tas të thellë dhe shtoni vezët një e nga një. Vetëm pasi veza e parë të njëtrajtësohet mirë me brumin ,shtoni të dytën e kështu me rradhë sa ti mbaroni . Mbushni një formë tullumbash me brumë dhe nxirrini format me një gjatësi 6 cm. Skuqini në vaj të nxehur paraprakisht dhe pas skuqjes ,kalojini në shërbet. Sapo të skuqen të dytat ,hiqini të parat nga shërbeti e kështu me rradhë.

#tullumba #hautecuisines #thrivemags #raw_kitchen #thehub_food #IFPgallery #foodandwine #heresmyfood @food #kitchn #feedfeed @thefeedfeed#thecookfeed #cucinatedavoi #topitalianfood #don_in_cucina #55alcuore #beautifulcuisines #huffposttaste #9vaga_food9 #purnfood #b1withfood #bontaitaliane #originmagazine #infinity_foodlover #f52grams #foodblogfeed @foodblogfeed #hashqip #gloobyfood #tv_stilllife #still_life_gallery

Last minute dessert for Thanksgiving.
G & G Euro Market & Cafe Yorktown Heights NY
#tullumba #homemade #sweets

#albanian #food #tullumba 😋🤤🍴🍴

Who's hungry??? Look what we made today. Tollumba and Mantija.
#tullumba #mantija #albanian #sweets

Something sweet to go with the fresh burek. Tullumba, napoleans and much much more at G & G Euro Market & Cafe. Place your holiday orders now. #tullumba, #napolean #pasties #albaniansweets #italian #cookies #sweettooth #specialty #chocolates

Homemade Sweets for tonight party 🎉 Thank you Rosemary for ordering enjoy them ☺️ #homemade#sweets#desserts#for#any#occasion#traditional#homemadesweets#balkansweets#baklava#hurmashica#sheqerpare#tullumba#sweetsbysumeja

Another wedding catered by G & G Euro Market & Cafe.
We have all your party/wedding needs. #tullumba #baklava #albanian #wedding #sweets #delice #catering #party #needs

Who wants some??? Only the best at G & G Euro Market & Cafe
#who #wants #some #tullumba #baklava #delice #homemade #the #best

Homemade Tullumba 🤗Thank you Mirlinda for ordering enjoy them ☺️#homemade#sweets#desserts#for#any#occasion#traditional#homemadesweets#tullumba#tulumbe#sweetsbysumeja

Most Popular Instagram Hashtags