#tsipras

MOST RECENT

Ο ξάδελφος στέλνει μετά μουσικής, ένα μήνυμα στον πρωθυπουργό μας, κυριο Τσίπρα ... (Καλά του τα λέει!)
#tsipras #alexistsipras#prothypourgos #primeminister #stop #fyge#goaway #stamata #ftanei #enough #is #enough#mnimonio#dnt #europe #nomore #greek #greece #goverment #hellas #athens #capital#cityofathens

Royal wedding wishes 😂👑👑🇬🇧 #royalwedding #royalwedding2018 #tsipras #tsiprasparodyaccount

Boyko Borisov 🇧🇬 & Angela #Merkel 🇩🇪 #yesterday in #Sofia - the Summit 📆 May 17, 2️⃣0️⃣1️⃣8️⃣ They look so neat , like doting pensioners hand in hand, I laughed so loud & long 😄😂😂😂😂 What He talks to her ? In what language ? He is not fluent in german & English, just know a couple words in both languages 😆😂😂😂 The #garden of National Palace of Culture 🏤 #Theresa May 🇬🇧 , #Emmanuel #Macron 🇳🇱 , Jean- Claude #Juncker, #Alexis #Tsipras 🇬🇷 , #Sebastian #Kurz 🇦🇹... #EU- #Western #Balkan #Summit Behind, looking South, is Vitosha #mount 🏔 🙌🏻 and it's #peak Vihren

Kaunista Ateenaa. Täydellinen matkakohde myös talvella. | Hills of athens. Love this city. After so many years & 15 visits. Always great tobe here - good food, great people, amazing weather. Will be coming again and miss these sunny nights in the north. (And busses have gps maps in real time & bus stops on the island digital information! So much more easier for us travelling frequently for work). Go #digitalization #infrastructure and #tsipras! Until next time. 😍✌🏼

Tsipras pranon gjendjen e luftës me Shqipërinë “Negociatat me Shqipërinë ishin më të vështira se me Maqedoninë”, kështu është shprehur kryeministri grek Tsipras, nga Samiti i Sofjes.

Gjithashtu Tsipras pranoi se Shqipëria dhe Greqia janë ende në gjendje lufte, si edhe konfirmoi përparimin e bisedimeve për të cilat tha se ishin tejet të vështira. “Negociatat me Shqipërinë ishin më të vështira se me Maqedoninë, na kanë marrë më shumë kohë. Imagjinoni që kemi për të zgjidhur çështje që janë të hapura që nga Lufta e Dytë Botërore. Jemi ende në gjendje lufte.

Është çështja e Zonave Ekskluzive Ekonomike, një çështje e rëndësishme si dhe të tjera mes të cilave edhe respektimin i të drejtave të minoritetit grek. Jemi në rrugë shumë të mbarë, nuk dua të them i sigurt, por jam shumë optimist se do të kemi zhvillime pozitive për këto çështje brenda Qershorit”. Shqipëria dhe Greqia mund të përmbyllin brenda Qershorit marrëveshjen për kufirin detar dhe po ashtu t’i japin zgjidhje  çështjeve të mbetura pezull nga lufta e dytë botërore.
#tsipras #rama #marreveshje #lufte #kufiridetar

Tsipras e pranon: Negociatat me Shqipërinë shumë të vështira, jemi ende në gjendje … - # #greqi #negociata #rama #shqiperi #tsipras #kryesoret #politikë

The final verdict of Greeks: Macedonia is a greek name referred to greek culture, greek history and greek land. Greeks disagree in any name solution for Skopje that will contain the name of Macedonia.

#Macedonia #Greece #greekparliament #eu #merkel #tramp #tsipras #mitsotakis #vergina #thessaloniki #edessa #veroia #serres #kilkis #kozani #florina #katerini #olympos #grevena #athens

“ We complete you” - 1st time placed in Athens, Greece - June, 2017 | One of the best-selling prints presented at #strokeartfair now available through beastreetart.com | Link in bio | Limited edition of 75. Hand-signed with the edition number, title and date. Fine Art Giclee print on Fedrigoni Freelife Vellum White 170 gm. Paper size 42 x 29,7 cm. | #beast #beastmastertv #streetart #beastreetart #tsipras #martinschulz #wecompleteyou #greekbailout #paf17

“You gotta get invincible, problems are minuscule” - 1st time placed in Prague, Czech - March 2015 | One of the best-selling prints presented at #strokeartfair now available through beastreetart.com | Link in bio | Limited edition of 75. Hand-signed with the edition number, title and date. Fine Art Giclee print on Fedrigoni Freelife Vellum White 170 gm. Paper size 42 x 29,7 cm. | #beast #beastmastertv #streetart #beastreetart #gangs #tsipras #merkel #greekbailout #getinvincible #problemsareminuscule

Σήμερα στην συνέντευξη τύπου από την Σόφια ο Έλληνας πρωθυπουργός,Αλέξης Τσίπρας δήλωσε σχετικά με το Σκοπιανό πως υπάρχει πρόοδος αλλά όχι συμφωνία. Σκοπός των δύο πλευρών είναι η εύρεση μιας λύσης που να αντέχει στην χρόνο πάντως το σίγουρο είναι πως το Σκοπιανό βρίσκεται λίγο πριν την επίλυση του πράγμα που κάνει βαρύνουσας σημασίας την καλύτερη δυνατή διαπραγμάτευση. #eponymousview #eponymousteam #fyrom #greece #tsipras #negotiation #politicsmatter #politicstoday #instapolitics #politics2018 #politics #society #athensvoice #instalifo #press #ig_athens #ig_greece #igers_greece #igs #igsg #igdaily #igo #iger_europe #ig_captures #iger_worldwide #ig_today

La troika cree que Grecia podría necesitar un rescate bancario de 20.000 millones
El primer ministro Alexis Tsipras ha adoptado una actitud más relajada hacia Bruselas y la Troika. 
Quizá el asunto más espinoso de todos es la deuda pública. Tras llegar al 180,8% del PIB en 2016, el año pasado concluyó con una ligera caída que permitió reducir su peso hasta el 178,6%. Este 2018, Eurostat calcula que el pasivo del Estado se reduzca hasta el 177,8% del PIB, mientras que en 2019 se daría una caída algo más significativa, llegando al 170,3% del PIB.
¿Hasta cuando habrá que seguir pagando la irresponsabilidad del estado griego ?
#grecia #deuda #tsipras #syriza #bce #troika #ue #bruselas #estadogriego #irresponsables

Most Popular Instagram Hashtags