#tradita

MOST RECENT

Aia tradimenti😂😂 ma quanto sono belliii nn potete dire che sono brutti!
#tradita #wow #valerta #valespo #lovestory #vlogger #vlogteam #youtube #like4likes

Dita e pare e shkolles erdhi. Suksese per te gjithe nxenesit😍
@dritare_net sjell per ju traditat me te vecanta te dites se pare te shkolle.
Si festohet ne bote? Klikoni LINKUN NE STORY👆
#firstdayofschool #shkolla #dritarenet #tradita

Interesting meal tonight sampling traditional #albainian dishes at #tradita in Shkoder Albania with @judanne

Colazione veloce e via in battello...meta VILLA CARLOTTA#lakecomo #ritrovarsisempre #ritrovarsisempre #caffè italiano #aspettare #volersibene #volersibenecosicomesiè😁 #tradita

Përpeq me një petë
Përbërësit
500 gr miell
ujë
kripë
1 lugë vaj
300-500 gr djathe
100-150 gr mazë
2-3 vezë
1. Varësisht nga madhësia e tepsisë,ulet brumi me ujë të vakët,kripë dhe 1 lugë vaj.
2. Djathi troshitet,i shtohen maza,vezët ,½ lugë miell dhe të gjitha përzihen mirë.
3. Ngjeshet brumi mirë dhe tëhollohet.
4. Brumin e qesim në tepsi të lyer me yndyrë, kurse skajet e brumit depërtojnë përtej tepsisë.
5. Mbi petë e hedhim djathin të përgatitur,kurse skajet e petës palosen nga brenda.
Mesi mbetet i zbuluar.
6. Pastaj e lyjme perpeqin me te kuqen e vezës
7. Në disa rajone ne mesin e zbrazur qesin speca
8. Përpeqi futet ne furrë te nxehtë në 250 grad. Pastaj ulet temperatura në 200 gradë C. Piqet për 30-40 minuta.
________________________________________________

500 gr Mehl
Wasser
Salz
1 Löffel Öl
300-500 gr Fetakäse
100-150 gr Schmand
2-3 Eier

1. Wasser, Mehl, Salz und Öl zu einem homogenen Teig vermengen und sehr gut kneten
2. Den Fetakäse zerkleinern, mit Schmand und Eiern vermengen.
Etwas Mehl hinzugeben und gut verrühren
3. Den Teig großflächig ausrollen
( ein Stück vom Rand muss über die Backform hängen, also muss der Teig größer als die Form ausgerollt werden )
4. Die Backform einfetten und den ausgerollten Teig drüber legen.
5. Nun die Fetakäse Füllung darauf verteilen und den überhängenden Rand des Teiges jeweils zur Mitte falten
6. Nun wird alles mit einem Eigelb bestrichen und in den auf 250 grad vorgeheizten Backofen gegeben.
7. In manchen Regionen werden in die Mitte noch Paprikaschoten gelegt und mitgebacken
8. Nun alles für ca 30-40 Minuten in dem auf 250 grad vorgeheizten Backofen backen. Die Temperatur wird nach wenigen Minuten auf 200 grad runtergestuft.

#perpeq#pite#fli#albaniantradition#traditashqiptare#kuzhibashqiptare#recetashqip#tradita#albanianlove#albanianfood#albanian#kosova#drenica#foodlover#foodporn#albanisch

Wine is the only art you can drink!!! #tradita #winery #art #food #winetasting

Një verë ndryshe... cilësore dhe bërë me shumë pasion!🍇🍷 #tradita #winery #winecellar

Most Popular Instagram Hashtags