[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

#remusica2017

52 posts

TOP POSTS

Çfarë atmosfere!! 🙌🏼🎊🎉#remusica2017 #remusicafestival #positiveenergy #positivevibes

Sa koncert i bukur ishte sot! 🙌🏼😍Të gjitha fotot e bukura të Remusices nga #arbenllapashticaphotography 😍#remusica2017 #prishtine #meritarexhatershana #premyslvojta

| PORTRETI I DITES #5 | Kushtrim Gashi, kompozitor dhe dirigjent. Vepra e tij PREMIERE do të jete në kuadër të ReMusicas, me datën 27 Maj, interpretuar nga Ansambli Attacca!
_______________
Kushtrim Gashi studimet i kreu në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës, drejtimi Kompozim dhe Dirigjim Orkestral. Studimet postdiplomike i kreu në Shkup, Maqedoni, ndërsa kompozimin dhe dirigjimin koral në Darmstadt, Gjermani.
Në cilësinë e kompozitorit, Gashi është fitues i disa çmimeve ndërkombëtare si: Winner of “Menzione Speciale Prize” - 13 Premio Trio Di Trieste Composition – Italy; Daegu New Music Festival – South Korea, etj. Veprat e Gashit janë ekzekutuar si brenda, poashtu dhe jashtë vendit : Shqipëri, Itali, Gjermani, Francë, Angli e deri në Kore të Jugut. Opusi i veprave të Gashit është mjaft i gjërë, duke përfshirë ato: Solo, Kamertale, Vokale e deri te ato për orkestër, si: Koncert, Poemë Simfonike, etj.
Përveç si kompozitor, Gashi për disa vite ushtroi detyrën e Assistentit të Korit të Filarmonisë – Operës së Kosovës. Ai është themelues dhe dirigjent i Orkestrës së të Rinjëve të Kosovës, e cila është njëra prej orkestrave të para të llojit të tillë në Kosovë; dirigjent permanent i Orkestrës Kamertale “Rexho Mulliqi” në Prishtinë; dirigjent mysafir i Jugendorchester, në Dornach, Basel / Zvicër.
Gashi përpos tjerash është paraqitur me Orkestrëm e Filarmonisë së Kosovës, Orkestrëm “Sinfonietta” në Darmstadt të Gjermani-së, ndërsa një ndër sukseset e tij të rëndësishmë është paraqitja me Orkestrën Simfonike “DAEGU MBC SYMPHONY ORCHESTRA” në Kore të Jugut.

#ReMusica2017 #ReMusicaFestival #ReMusicaReMusica

MOST RECENT

Such a wonderful experience ❤🙏🙂💙 #ReMusica2017 #ReMusica #love #lovelystaff

Miq, kaluam bashke nje periudhe perplot koncerte dhe aktivitete paralele ne Edicionin e 16 te ReMusicas. Perjetuam emocione dhe patem rastin te degjojme nga afer artistet tane nderkombetare dhe ata vendor. Duam te falenderojme perzemersisht te gjithe ata qe mbeshteten ReMusican ne nje menyre apo tjeter. Jemi falenderues te gjithe juve qe na shtyeni te ecim para per Edicionet e rradhes, drejt pasurimit te jetes kulturore / skenes muzikore ne vend!
#sponsors #mbeshtetesit #partneret #ReMusica #ReMusicaFestival #ReMusica2017

Çfarë atmosfere!! 🙌🏼🎊🎉#remusica2017 #remusicafestival #positiveenergy #positivevibes

Miq te dashur,
pas një mori koncertesh te dy neteve te fundit, me theks te vecantë në performancën, artistëve nga Holanda, teatri muzikor Via Berlin dhe kuartetin e saksofonëve @berlagesax4tet Berlage Saxophone Quartet, të cilet sollën një frymë krejtësisht te freskët dhe para se gjithash nje frymë poetike dhe unike Edicionit të 16 të Festivalit #ReMusica, mbrëme kishim koncertin e parafundit të ReMusicas ku patëm rastin ta dëgjojmë kornistin e mrekullueshëm cek Přemysl Vojta, fitues i shume cmimeve Nderkombetare, ndër to çmimi i Parë në garën Ndërkombëtare ARD (gara ndërkombëtare e muzikës klasike me e rëndësishme në Gjermani) dhe kornisti I pare I Orkestrës së Filharmonisë së Kelnit, nën përcjelljen e pianistes, mikes dhe bashkepunetores sonë shumë të dashur Merita Rexha Tershana duke vazhduar me segmentin e ri kete vit: Skena e Re, me Ansamblin Attaca.
Sonte, për ta permbyllur kete Edicion te ReMusicas dhe për të kurorezuar gjithe aktivitetet, koncertet e rregullta, ligjeratat te cilat u mbajtën gjatë kesaj periudhe, si qershi mbi tortë do të vie bashkepunimi ynë i përhershëm me institucionin e Filharmonisë së Kosovës; koncerti i ORKESTRES SE FILHARMONISE SE KOSOVES, me solist PREMYSL VOJTA ne kornë dhe Fernando L. Briones dirigjent, të cilet përpos veprave te Haydn me solist Přemysl Vojta, Mussorsgky (Pictures at an Exhibition), do të sjellin premierën e kompozitorit kosovar Ardian Halimi.
Koncerti do te mbahet ne Sallen e Kuqe, sonte, ne oren 20:00. Hyrja eshte e lire. Jeni te mireseardhun! <3

#ReMusica #ReMusica2017 #ReMusicaFestival #prishtina #international #musica #music #classicalmusic #classic #classical #festival #horn #frenchhorn #orchestra #philharmonic #philharmony #symphonic

Most Popular Instagram Hashtags