#penaere

MOST RECENT

Si sot pesë ditë më parë, në mbrëmjen e 23 Prillit, isha (@buzi_irena) ftuar në Ndarjen e Çmimeve "Pena e Re 2017". Pas një dite me një aktivitet të ngjeshur në ambjentet e Fakultetit të Histori-Filologjisë, ende me gjithfarë përjetimesh, u përballa me një festë të vërtetë letrare, organizuar nga stafi i klubit letrar "Pena e Re". Ky klub me tre vjet jetë, i krijuar nga Flogerta Krypi dhe i drejtuar nga Marjana Breçani, funksionon me vetëfinancim mbi bazën e asaj çka FloGerta e quan "Meritokraci". Të paepur, mjaft puntorë, vizionarë, të dashur, të mprehtë e të etur për të bërë më të mirën e tyre, ata janë vetëshndërruar në një etalon i zhvillimeve më të reja letrare #shqiptare.
Në këtë aktivitet, me ndërthurjen e muzikës, video-artit dhe poezisë, ata arritën të krijonin atë efekt që ndryshe quhet "Aleph", "Dritë", "Mrekulli", "Dashuri sublime", "Energji pozitive", "Pozitivizmi i artë", "Zemra-mal" e me radhë. Vala e tij ende ndihet dhe besoj se do zgjasë.

@penaere256 @flogertakrypi @ana_brecani @don_djali @ledionabraho @ivanahoxha @_besart_ramiz_tafaj_ @edona_haklaj @angjela_marku @scriptum_n_sonus @Clubfm @renaldo_salianji @adrianzalla @eraldobreshani @sinandoci @iambooked @melodusk_ e shumë të tjerë, jam e gëzuar që isha pjesë e përjetimit tuaj, jam e gëzuar se fituesi i çmimit të madh, Renaldo Salianji, u nderua duke iu dhuruar vepra madhore "Trilogjia Albanika" nga #ArshiPipa @botimetprinci, jam e gëzuar se ky vend ka bij e bija si Ju.
.
Imazhet e postuara:
- Çertifikatë Mirënjohje nga #PenaeRe për Botimet Princi;
- një fëmijë e cila lëvizte e habitur nëpër strukturën e instalacionit të Resë, herë në botën e vet e herë duke ndjekur aktivitetin;
- një e mitur që e përdorte aparatin si profesioniste, në sfond #fotografi që dokumentoi Mbrëmjen;
- poetja Angjela Marku;
- poeti dhe një nga drejtuesit kryesorë të Penës, Liridon Mulaj;
- poetja, studiuesja dhe pedagogia Erenestina Halili me një miken e vet;
- profil i poetes Edona Haklaj;
- poezia fituese e Edonës dhe trëndafili i saj.

#botimetPrinci #events #evening #reja #cloud #suofujimoto #muzik #video #videoart #poezi #ese #proze #shqip #shqiptar #shqiptaret #Shqiperia #Albania #student #poet #letersishqipe

Ky event gëzoi 4 krijues me çmime, por inkurajoi 70 të tjerë për të vazhduar, si dhe u hapi alternativat një numri shumë-shifrorë të rinjsh që e duan letërsinë dhe të shkruarin në veçanti. “A janë çmimet motivuese apo jo?!” kjo është çështja. E sigurt është se si për ata që vlerësohen, si për ata më pak të tillë…. sfida dhe ballafaqime të tilla sjellin emra në qiellin e madh të krijuesve të rinj. Dhe ja tek jemi në kohë të shohim dhe shijojmë ylberet pas këtij shiu krijues.#revistapsikologjia #penaere#konkursi#cmimet#http://revistapsikologji.com/nga-raimonda-dervishi-shundi-tek-rea-nen-nje-qiell-pa-re/

#Repost @botimetprinci (@get_repost)
・・・
Faleminderit #republikaelibrave, @flogertakrypi dhe gjithë stafit të @penaere256 #penaere :)
Repost @republikaelibrave
by @media.repost:
@botimetprinci është një shtëpi e vogël botuese, por me punime dhe libra shumë cilësore të autorëve shqiptarë. Sot në republikën e librave do të kemi një përmbledhje të shkurtër për Arshi Pipën, Frederik Rreshpja dhe Zef Zorba. .
.
.
.
.
#botimetPrinci #ArshiPipa #ZefZorba #FrederikRreshpja #libratqëdua #lexonilibra #fjal #fjala #ebukur #shqipe #shqiperia #kosovo #kosova #albanian #albania #book #books #insta #graphicdesign

Faleminderit #republikaelibrave, @flogertakrypi dhe gjithë stafit të @penaere256 #penaere :)
Repost @republikaelibrave
by @media.repost:
@botimetprinci është një shtëpi e vogël botuese, por me punime dhe libra shumë cilësore të autorëve shqiptarë. Sot në republikën e librave do të kemi një përmbledhje të shkurtër për Arshi Pipën, Frederik Rreshpja dhe Zef Zorba. .
.
.
.
.
#botimetPrinci #ArshiPipa #ZefZorba #FrederikRreshpja #libratqëdua #lexonilibra #fjal #fjala #ebukur #shqipe #shqiperia #kosovo #kosova #albanian #albania #book #books #insta #graphicdesign

Eseisti!✍ #penaere

proud of this girl!

#Premtimetegdhenduraneqiell
#Gjurmëtehijespaemer
Booker lover #PenaeRe.
@flogertakrypi Nana e Madhe 😀

Mein Zuhause gehört zu diesen Menschen. Glaub mir.
#penaere

Pena e Re dhe Republika e Librave në aktivitetin e djeshëm "Unë e dua librin" realizuar në kuadër të javës së Rinisë me mbështetjen e Qendrës Rinore të Tiranës që kishin ftuar zonjën Diana Çuli. Në këtë aktivitet u diskutuan vështirësitë e autorëve shqiptar në treg dhe si priten ata nga lexuesi. Autorët e rinj prezantuan shkurtimisht botimet e tyre dhe lexuan fragmentet nga librat.
#republikaelibrave #penaere #qëndrarinoretiranë #libra #autorë

Luneta-teleporting between Wroclaw and Berlin....street drinkers in Berlin #luneta#wroclaw#ecc#streetproject #teleportation #sphericaltents#wroclaw2016#penaere#trinken #strassetrinken

Dicka per te cilen ICCTW ndihet krenar.
#ICCTW #PenaeRe
Faleminderit @libratqedua per paketimin e vecante...

Most Popular Instagram Hashtags