#hajdutjaelibrave

MOST RECENT

BOTIM I RI
Jeta e Ed Kenedit rridhte e qetë, deri ditën kur u bë një hero. Ishte nëntëmbëdhjetë vjeç, me një pasion të shfrenuar për librat. Kur s’lexonte e kalonte kohën me miqtë duke luajtur letra para një gote birrë ose duke shëtitur Portierin, qenin e tij, që pinte shumë kafe dhe kutërbonte edhe kur ishte i pastër. Nuk para ishte fort i shkathët me vajzat, sepse e vetmja që i interesonte vërtet ishte Odri, arsyeja përse kishte mbetur në këtë vend pa rrugëdalje.

Gjithçka dukej kaq tmerrësisht e pandryshueshme: derisa rastësia e vuri përpara një grabitësi, dhe Edi bëhet heroi i ditës. Nga ai çast nisi të merrte mesazhe të çuditshme të shkruara në letra bixhozi, dhe secila syresh i priu udhë drejt bëmash të reja të paharrueshme. Dhe ndërsa Edi bëhej përherë e më popullor, ndërsa shihte një tjetër dritë të shkreptinte në sytë e Odrit dhe njerëzit e përshëndesnin rrugës, filloi të pyesë: prej nga mbërrijnë mesazhet, kush është lajmëtari?

Përktheu: AGIM DOKSANI
Nr. i faqeve 404
Çmimi: 1200 L
#libratqëdua #markuszusak #unejamlajmetari #hajdutjaelibrave #botashqiptare #summerreading

Një libër me një gjetje interesante… Nje histori e njohur nga bota mbarë dhe që rrëfehet nga një larmi personazhesh, ku vdekja është personazhi kryesor, që rrëfen Gjermaninë naziste.

Lizeli është vajza e cila mban mbi supe faktin e të qenit pikërisht hajdute librash. Vajza nëntë- vjeçare, që jeton në lagjen “Himmel”, që përtej jetës së saj sjell edhe historinë e banorëve të asaj lagjeje.
Në dukje një hajdute librash, por që kërkon të sjellë mesazhin dhe thirrjen që libri të vjedhe sa më shumë lexues.
@kendi_i_leximit 📷
📖
📖
📖
#maniaket_e_librit #marcuszusak
#hajdutjaelibrave #bookstagram #bookish #books #tirana #prishtina #albania

I sapo perfunduar. 🌟🌟🌟🌟🌟
Nuk di cfare te shkruaj me pare per kete liber, me pelqeu pafund, mi mbushi syte me lote.
Nje rrefim tejet i vecante, nje kendveshtrim i pazakonte i nje historie te jashtezakonshme. Marrezia njerezore, indoktrinimi dhe nje mendje e semure qe plagosi boten ne menyren me barbare. Fuqia e fjales eshte siperore, ajo shpetoi Lizelin, fuqia e fjales se Hitlerit i vuri zjarrin botes. Nje vajze e vogel e etur per dije dhe lexim do t`ju shoqeroje ne nje histori plot vujatje, ne nje realitet te trishte. Do te njihni shume njerez, njerez me zemer te madhe por mbi te gjitha do te njihni hajduten me te mire, hajduten e librave.
Vdekja kurre nuk kishte qene e zene me pune si ne ato vite.
Shume dhimbje, shume vjdekje, shume dashuri, dashuri per librat. “Librin nuk e leshonte. Shtrengonte me deshperim fjalet qe i shpetuan jeten.” #hajdutjaelibrave #MarkusZusak #lexonilibra #libratemire #unelexoj #kendi_i_leximit #booklover #bookblogger #bookcoholic #bookshelf #bookaddicted #bibliophile #bibliomaniac #books #bookstagram #bibliobibuli

“Hajdutja e librave” #MarkusZusak.
Do t’ju kthejë vitet 1939 të Gjermanisë, kohë kur jeta ishte e barazvlefshme me vdekjen.

Një libër me një gjetje interesante… Nje histori e njohur nga bota mbarë dhe që rrëfehet nga një larmi personazhesh, ku vdekja është personazhi kryesor, që rrëfen Gjermaninë naziste.
Lizeli është vajza e cila mban mbi supe faktin e të qenit pikërisht hajdute librash. Vajza nëntë- vjeçare, që jeton në lagjen “Himmel”, që përtej jetës së saj sjell edhe historinë e banorëve të asaj lagjeje.
Në dukje një hajdute librash, por që kërkon të sjellë mesazhin dhe thirrjen që libri të vjedhe sa më shumë lexues.

#hajdutjaelibrave. #thebookthief #lexonilibra #libratemire #unelexoj #kendi_i_leximit #booklover #bookblogger #bookcoholic #bookshelf ##bookstagram #bookaddicted #bibloiphile #bibliomaniac #books

Nje vajze, nje fizarmonicist, disa gjermane fanatike, nje boksier hebre dhe shume vjellje... Vdekja e vizitoi tre here hajduten e librave.
#hajdutjaelibrave
#markuszusak
#readingissexy
#alwayskeepabookinyourbag 📝📝📚📚

Ja një fakt i vogël. Do të vdesësh. 1939. Gjermania naziste. Vendi mban frymën. Vdekja kurrë nuk ka qenë më e zënë me punë se tani. Lizeli, një vajzë nëntë vjeçare, jeton në rrugën Himel me familjen që e birësoi. Prindërit ia dërguan në një kamp përqendrimi. Lizeli vidhte libra. Kjo është historia e saj dhe historia e banorëve të asaj rruge kur nisën të binin bombat.

Një informacion i rëndësishëm. Ky roman tregohet nga vetë Vdekja. Është një histori e shkurtër për: një vajzë, një fizarmonicist, disa gjermanë fanatikë, një boksier hebre dhe shumë vjedhje. Një gjë tjetër që duhet të dini: Vdekja e vizitoi tri herë hajduten e librave.
Tag dikë që mendon se duhet ta lexoje patjetër këtë libër 😃
📗
📗
📗
#maniaket_e_librit #markuszusak #hajdutjaelibrave #book #books #bookstore #oldbooks #tirana #albania #2018

Së pari ngjyrat.
Pastaj njerëzit.
Rëndom kështu i shoh gjërat.
Të paktën, kështu përpiqem.

#readergirl #bookworm #bookclub #books #bookstagram #bookthief #marcuszusak #hajdutjaelibrave #bookcover #booklover #reading

A mund të vidhet lumturia? Apo është vetëm një marifet i brendshëm njerëzor?
#HajdutjaeLibrave #MarkusZusak https://goo.gl/dnyo2g

Un sapo e mora kete liber 😁. Nje liber me te vertete fantastik #hajdutjaelibrave. Nje nga librat me te mirepritur nga te rinjte. Bestseller nr 1 i New York Times. Vjen ne shtepine tuaj per cmimin 1000 leke me transport falas. Telefono ne 0698398955 ose inbox.

Un sapo e mora kete liber 😁. Nje liber me te vertete fantastik #hajdutjaelibrave. Nje nga librat me te mirepritur nga te rinjte. Bestseller nr 1 i New York Times. Vjen ne shtepine tuaj per cmimin 1000 leke me transport falas. Telefono ne 0698398955 ose inbox.

Most Popular Instagram Hashtags