#botime

12426 posts

TOP POSTS

Hunter doesn't care what the clock says, when it comes to his sweet tea, it's always Bo Time. - @mhennesseynews #huntercat #sweettea #botime

Come thru tonight and get a combo on da kid 😂 #BoTime

@bojangles_1977 bobtail kitties for Bojangles! #bojangles #botime

When the first thing on your mind is @bojangles_1977 when you land in the south only to open your bag after waiting 20 minutes when you're the only customer in the drive thru and there's no season on the fries that have been making your mouth water. 👎🏻👎🏻👎🏻 Whatevs. I still love me some #botime

Senior night #letsgoduke #botime

Gonna be a long hard road but I will be back stronger than ever. Thank you everyone for the prayers and support. Pain is temporary. #botime

Mission accomplished. @bojangles_1977 consumed. Spork game 💯 #cajunfiletbiscuit #boberrybiscuit #sweatime #botime (I am contractually obligated to mention Bojangles every time I eat it in conjunction with their sponsorship of my fly fishing career.)

some of the most aesthetically appealing things I've encountered #giveemthesgoulder #botime

Lil bro did alright tonight🐺💩😄🍴😈 #myturn #botime #uwonteva

MOST RECENT

Eugenio Montale

RASTET “Rastet”, përmbledhje poezish e botuar për herë të parë më 1939, shpërfaqet
si një ditar europian udhëtimesh, një këngëtore e thurur për pritjet, ruajtjet
dhe meditimet e brendshme. Ky është rrëfi mi i një arratisjeje të pamundur,
kërkimi i një takimi që shndërrohet menjëherë në ndarje. Rasti është gjetja e
një çasti plot jetë, një copëz realiteti i parëndësishëm në vetvete, por mbartës
i një mundësie të jashtëzakonshme për të shpëtuar. Përçuese të përzgjedhura
të këtij rasti të papërsëritshëm bëhen disa gra, që shndërrohen vetë në raste,
me detyrën për të shmangur të keqen (përhumbjen e kujtesës, dhimbjen,
vdekjen) dhe për të shpëtuar vlerat më të larta të qytetërimit nga barbarizmat.
Kësisoj, këto raste shndërrohen në rrëfimin e një rrugëtimi dënimesh e
shpëtimesh, që gjen shprehje poetike të lartësuar e njëkohësisht konkrete në
format moderne të një klasicizmi të papërsëritshëm, me frymëzim dantesk, të
interpretuar dhe përmes ndikimeve nga Eliot-i dhe Pound-i.
Autori
Eugenio Montale (Genova 1896 - Milano 1981) është një nga poetët më të
mëdhenj italianë, që ka ndikuar gjerësisht në poezinë botërore të shekullit XX
qysh në përmbledhjen e tij të parë me poezi Ossi di seppia (1925). Ai ka qenë
edhe gazetar, përkthyes e kritik arti (teatër dhe muzikë). Ndër nderimet e
shumta me të cilat u respektua gjatë jetës së tij, kujtojmë emërimin si senator
i përjetshëm në Itali, në vitin 1967, si dhe çmimin Nobel për letërsinë në vitin 1975 ...një nga poetët bashkëkohorë më të rëndësishëm të Perëndimit... @botimepegi

#dukagjinibookstore #kuka #heros #roman #novel #tirana #albania #prishtina #dukagjini #botimepegi #bookstagram #bookshelf #booklover #booklife #book #books #bookworm #botime #pegi #love

Ndriçim Ademaj

PA HERONJ, PA BUJË

Nje histori qe pershkon dy kohe, dy vende, dy perjetime te ndryshme ne dukje te huaja per njera-tjetren. Heroi yne lekundet mes nje dashurie te pavetedijshme per Saren dhe kujtimeve gjysme te trishta-gjysme gazmore te femijerise se tij ne Kosove. Mes dy aneve te medaljes, ai ndihet i perhumbur rrugeve te Zvicres ne kerkim te nje identiteti, qe nuk mund te hiqet e te vishet si nje gun e erret dimri, por qe te qendron prane, ne ane, ne brinje, si nje kotele e vogel ledhatuese, e me raste, shenderrohet ne nje bishe te pakontrollueshme.
E atehere, mbetet vetem t'i kthesh gjoksin bishes, ta degjosh te hungerije e te tregoj dhembet, te ndiesh eren e terbimit te saj e te veresh deshperimin qe i flakeron ne sy.

@botimepegi

#dukagjinibookstore #kuka #heros #roman #novel #tirana #albania #prishtina #dukagjini #botimepegi #bookstagram #bookshelf #booklover #booklife #book #books #bookworm #botime #pegi #love

Tom Kuka

HIDE MBI KALLDREM

Ky është romani i parë i autorit shqiptar, që shkruan me pseudonimin Tom Kuka. Identiteti i tij i vërtetë nuk njihet. Por, nëse iu ka marrë malli për kryeqytetin e viteve ’30, personazhet e tij, jetën dhe mjedisin përreth megjithë koloritin e tij, ky libër konsiderohet tashmë i pashmangshëm

RRETH LIBRIT:
Janë vitet ‘30. Vitet e një Shqipërie që më në fund ka një emër, një qeveri dhe një kryeqytet. Dhe ç’kryeqytet! Tirana na shpaloset me tonalitetet e një fotografie bardhezi, në të cilën, falë një rrëfimi mjeshtëror, ndiejmë kutërbimin e kanalizimeve në qiell të hapur, të djersës së mëditësve, të qenve që rrëmojnë rrugëve, por edhe erën e sapunit të rrobave, të gatimeve në shtëpitë përdhese dhe të frutave që rëndojnë në pemët e oborreve të tyre. Pluhuri i bardhë i allçisë dhe i rrugëve na mahis sytë dhe gëlimi i zhurmshëm i vegjëlisë në pazar na vret veshin. E në këtë zallahi zërash e personazhesh, Di Hima, kryehetuesi i Tiranës, një burrë i mençur, me karakter tërheqës dhe ende i pamartuar, heton mbi vrasjen e Andon grekut, duke zbuluar një botë sekretesh e shantazhesh, nga e cila mund ta shpëtojë vetëm një dashuri e thjeshtë dhe e paqtë.

#dukagjinibookstore #tom #kuka #kalldrem #roman #novel #tirana #albania #prishtina #dukagjini #botimepegi #bookstagram #bookshelf #booklover #booklife #book #books #bookworm #botime #pegi

Adding the finishing touches on our new Tennessee St location. Please check back next week for Grand Opening Details! 👌🏻🚜🔨🐔 #bojanglestally #botime #tallahassee #tennesseestreet #ihearttally #fsu #famu #tcc #construction

Tag us with a pic of u and your family at #botime U could win FREE biscuits! #itsbotime #trilocal #bojangles #downtownjc #johnsoncity #onlyinjonesborough #bristoltn #bristolva #kingsport #elizabethton

Celebrate National Dog Day with Bojangles!🐩🐾❤️ #botime #bojangleslife

Celebrate National Dog Day with Bojangles!🐩🐾❤️ #botime #bojangleslife

Celebrate National Dog Day with Bojangles!🐩🐾❤️ #botime #bojangleslife

Its #BoTime

Come beat the heat with our LEGENDARY Ice Tea! ☀️🍹🐔 #bojanglestally #botime #bojangles #sweettea #tea #summer #summertime #tallahassee #ihearttally #refreshing

Anna Godbersen -THASHETHEMET-

Në qytet përhapen thashethemet për vdekjen e papritur të yllit më të shquar të shoqërisë së lartë në Nju Jork, Elizabeta Holandit dhe të gjithë i kanë sytë te të afërmit dhe miqtë e së ndjerës: e motra Dajana, e vetmja shpresë për shpëtimin e familjes: Henri Shonmajkeri, zjarri që nuk e ngrohu Elizabetën kurrë: Penelopa Hejsi, e etur të rrëmbejë gjithçka që ka lënë pas shoqja e saj më e mirë, madje edhe ish shërbyesja e Elizabetës, Lina Braudi, e cila zbulon se ndërkohë që paraja sjell botën vërdallë dhe prejardhja fisnike është kryesorja, thashethemi të hap shumë dyer ...
Në këtë vazhdim të mrekullueshëm të serisë Luksi, nga New York Times, asgjë nuk është më i rrezikshëm sesa skanadali… ose më i çmuar sesa sekreti.

#dukagjinibookstore
#anagodbersen #novel #summer #dailypost #what #to #read #booklovers #bookstagram #bookshelf #bookworm #botime #botimetbotashqiptare #roman #book #books #authors #writer

Bojangles Famous Fried Chicken is the best! Come visit us and see for yourself! #botime 👍🍗

Bojangles Famous Fried Chicken is the best! Come visit us and see for yourself! #botime 👍🍗

Most Popular Instagram Hashtags