[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

#bakllava

2394 posts

TOP POSTS

EGE BAKLLAVA
Shija më e mirë Turke në Tirane 😊

#ege #bakllava #tradition #turkey #albanian

Sa me hahet 1 cop😍😍😋 #Bakllava #TradizioniAlbanesi #shqipe🇦🇱

Besoj qe na lejohet për festa ëmbëlsira tradicionale bakllava😉
Gëzuar Bajramin!
Bakllavë
Përbërësit:
2 ve të plota e 3 të verdha vezëzh
1 gotë vaj
1 L qumësht
600 gr miell
1 pluhur për pjekje
0.5 lugë kafe kripe
700 gr nisheste
Per mbushjen:
1/2 kg arra ( të grimcuara dhe te bluara)
3-4 luge gjelle kokos te tharrë
1 lugë gjelle rrush të tharrë
1 lugë gjelle cardemum (erëz)
1/2 kg gjalpë
Sherbeti:
2 kg sheqer
1 L ujë
lëngu i gjysem limonit
1 sheqer vanilje

Përgaditja:
Rrahim vezet me pirun pastaj shtojme vajin dhe qumeshtin.
Shtojme miellin bashke me pluhurin dhe e formojme nje brum te butë.
Brumin e fituar e ndajme ne 10 pjese e pastaj nga cdo pjese behen nga 5 topza, gjithsej 50 topza.
Topzat përmjellen me nishesten dhe vendosen nga 5 topza bashke nje mbi nje dhe hapen me holluese duke i shtuar nisheste derisa te behet nje pete e holle dhe e madhe.
Vazhdon procedura e njejte edhe me petet tjera.
Peten e holluar e ndajmë në mes dhe kthejme nje ane siper e mbushim me arrat dhe ju japim formen si ne foto.
Piqet ne furre te nxehte ne temp 170 C per 2 orë.
Sherbeti:
Vlojme ujin me sheqerin, shtojme lengun e limonit dhe vaniljen.
Pasi te vloje sherbeti e shtojme dhe 1/4 gote uje te ftohte.
Pasi te ftohet bakllava e pervlojme me sherbetin e pergaditur.
#bakllava

Faleminderit per porosi @njuncaj 😘😘 U nimoft festa! #chocolatecake #bakllava #sweetbites

A deshironi nje copë Bakllava? 🤗🤗
#bakllava #embelsira #gatuajshendetshem #ushqehushendetshem #food

🇦🇱😍 Albanianfood 😍😍❤️ @neso_tyler #fli #bakllava #illyrians

#Bakllava#den blev väldigt god👌😋😋min favorit bakelse😉

MOST RECENT

Çaj i zi me bakllava siriane! #kafemehmeti #tea #çaj #cajizi #bakllava #blacktea #pazariiri #bazar #tirana #albania credit goes to @lleshi.renilda 🌹

A deshironi nje copë Bakllava? 🤗🤗
#bakllava #embelsira #gatuajshendetshem #ushqehushendetshem #food

I should be packing for my trip, but here I am knitting, on my forth cup of coffee and enjoying this awesome bakllava piece 😍 Packing can wait ✌🏻 Care to share what @knittingbydarian @essential_expressions @sharronsinstitches are you guys working on this beautiful, cold Saturday for me 😆 .
.
.
.
#saturdayvibes #knittingyarn #knitingtime #knittingproject #coffeetime #coffeelover #bakllava #albaniangirl #sweeetoothaddiction #sweets #knit #knittingaddict #knitting #knittinginspiration #create #thatsdarling #makersgonnamake #handmade #handmadeforever #morningslikethese #onmyneedles #yarn #hat #winterfashion #fashion #raedunn

Most Popular Instagram Hashtags