#Tirane

MOST RECENT

Shpesh herë na rastis të dëgjojmë nënat e reja por dhe ato me eksperiencë që thonë me bindje të plotë se dhëmbët e fëmijëve fillojne të lahen rregullisht pas moshës 7 vjeçare. Nëna të tjera mendojnë se duhet të fillojnë të lahen pasi u kanë dalë dhëmbët e qumështit (deciduos). Shumë mirë, tani le të pyesim ekspertët.

Kur realisht duhet të fillojë të pastohet goja e fëmijës?

Duhet të dini se në lindje të gjithë fëmijët kanë një gojë sterile. Kjo do të thotë pa prezencë bakteresh. Goja fillon të kolonizohet me baktere të shumta sapo fëmija vendos diçka në gojë (kjo eshte arsya pse biberonet që ushqejnë me qumësht fëmijët duhet të sterilizohen gjithmonë në një autoklavë të posatshme). Bakeret janë prezentë në gojë, për shkak se fëmijët fusin në gojë duart e parala, apo kur puthin nënat (shpesh herë në buzë), nga lugët e palara mire apo të pa higjenizuara, bën të mundur kolonizimin e shpejtë të gojës së fëmijës me një mori bakteresh të llojeve te ndryshme.
Pikërisht nga këto baktere do të fillojnë patologjitë e së ardhmes, duke filluar nga kariesi (prishja e dhëmbëve) e deri ne lezione infektive.

Këshilla jonë në këtë rast për nënat do të ishte:

1. Edhe pse fëmija juaj nuk ka dhëmbë, me duart e lara mirë, mblidhni përreth gishtit tregues një garzë të pastër, dhe lageni me fiziologjik (serumi me NaCl i blerë në farmaci), me të pastroni tërë mukozat (mishrat) e gojës së fëmijës të paktën 2 herë në ditë.

2. Sapo të dalë dhëmbi i parë filloni pastroni dhëmbët dhe mukozat me një furçe të butë, (enkas për fëmijë) dhe më pastë dhëmbësh pa fluor, (pasi fëmija e gëlltit pastën, dhe kjo mund të jetë e dëmshme për shëndetin e tij). Nqs doni që fëmija juaj të ketë një gojë të shëndetshme kur të rritet mos i lini gjithçka në dorë genetikes së mirë apo të keqe të tij. Mundohuni ta mbani gjithmonë pastër gojën e të voglit, dhe për më tepër mësojani sesi të mbajë furçën dhe ngadalë ta pastrojë vetë. Për çdo problem apo konsultë, na shkruani në inbox ose ☎️ në 067 256 0000. ---
#DiloDentalCenter #EmpireOfSmile #Keshilla #Femije #Dentist #Dhembe #Turizemdentar #Tirane #Shqiperi #Albania

OFERTA VERORE!!! BLINI SETIN PERFITONI CANTEN E PLAZHIT DHURATE ❤️❤️
Përbërja:
BOTOLIFE - Ajo depërton në zonat problematike të korteksit dhe rindërton flokët e dëmtuar nga brenda duke forcuar kutikulat dhe duke e bërë ato kompakte dhe elastike
KERATIN - Rikthen tek fibra e flokëve proteinën e humbur duke e forcuar atë dhe duke e bërë atë më rezistente, kompakte dhe të fuqishme. Ajo integrohet në mënyrë të përkryer në flokë, duke riparuar dhe ristrukturuar fijen e flokut.
HYALURONIC ACID - Kap ujin dhe mbush zonat e dobëta hidratuese,duke kthyer dhe restauruar sasinë e duhur të ujit të nevojshëm nga flokët me një zbutje dhe hidratim të thellë. FILLER SPRAY 150ML - Formula e saj ekskluzive jep ton, trup dhe vëllim të flokëve, duke e bërë jashtëzakonisht të shkëlqyeshëm, të butë dhe të butë. Nuk është ngjitës dhe nuk peshon flokët poshtë dhe e bën stilimim tuaj të zgjasë më gjatë.
#pkozmetik #pasionkozmetik #pasionkozmetikvlore #pasion #kozmetik #cosmetic #tirane #vlore #parukeri #estetik #hair #face #makeup të thellë.

3 pozicione pune tek TouchSupport.

per me shume vizitoni

https://duapune.com/employers/69650/jobs

#TouchSupportduapune #ITCustomerSpecialist #LinuxTechnician #WindowsSupportTechnician per #Tirane #duapune

Look how beautiful is this vineyard in Preza village #Tirana 📸 @iam_enea
#VisitTirana #TiranaSummer2018 #Albania

Pjesë e konkursit #TiranaSummer2018
Si të marrësh pjesë? Lexo në linkun në bio
————————
Featured on our photo contest #TiranaSummer2018 ➡️ Learn how to participate in the link in bio

#VisitTirana #Albania #visitalbania
#tirana #visittirana #amazingshot #instatravel #travelgram #tirane #tirona #tiranacity #instagood #picoftheday
#albania #balkans #europe #destinations #traveltheworld #travelphotography #travelphotographer #TiranaPhotoFestival

5 pozicione pune tek Digicom.

per me shume vizitoni

https://duapune.com/employers/68064/jobs

#Digicomduapune #SeniorProcurementSpecialist #AccountManager #AgjentShitje #HelpdeskSupport #ITL1 per #Tirane #duapune

2 pozicione pune te Albtelecom

per me shume vizitoni:

https://duapune.com/employers/31504/jobs

#Albtelecoduapune #PromotionSpecialist #IPTVSpecialist #Tirane #duapune

2 pozicione pune tek Oada & G.

per me shume vizitoni

https://duapune.com/employers/69597/jobs

#OadaGduapune #Financiere #AgjentShitje per #Tirane #duapune

Bikutina
Ju mirepresim prane dyqaneve tona ose porosisni online!
Dergesa kudo ne Shqiperi , Tirane transporti falas. #jadore #jadoreaksesore #ishbllok #tirane #albania

Most Popular Instagram Hashtags