#BookGeek

MOST RECENT

{Unbezahlte Werbung} "Ein Haus ohne Bücher ist arm, auch wenn schöne Teppiche seinen Böden und kostbare Tapeten und Bilder die Wände bedecken." {Hermann Hesse}

Bei mir steht heute nur noch etwas aufräumen, backen und lesen (was sonst🤗) an. Nachdem ich diese Woche wirklich nicht viel gelesen habe, muss ich heute erstmal mein Buch beenden. 😊

Was macht ihr heute noch so?📚 #bookstagram #book #bookstagrammer #bookshelf #booklover #bookquotes #bookaholic #bookmark #bookoftheday #booklove #bookworm #bookblog #booknerd #bookgeek #bookphotography #weekend #harrypotter #pottergeek #mythica

"Opowiesc podrecznej" Margaret Atwood to szokujaca antyutopia, ktora wstrzasa tym, ze moze to byc wizja niedalekiej przyszlosci. Jestem na etapie ogladania serialu i szokuje jeszcze bardziej niz ksiazka. #książka #przeczytalam #nowosci #przeczytanew2017 #bookstagram #bookstagrampl #bookstagramvibes #bookstagramlife #opowieśćpodręcznej #bookgeek #booknerd #bookholic #bookclub #bookphotography #bookpic #bookphoto

Esta es mi colección de la saga El señor de los anillos. En un momento tenía los 3 iguales, pero Las dos torres me desapareció 😭 Sé que a mucha gente ver esta colección le afecta, pero fue el ejemplar que conseguí 🤷
.
.
.
.
.
#bookstagram #goodreads #booklover #ilovebooks #instabook #booknerdigans #bookstagramfeature #booknerd #bookstagrammer #bookish #booksofinstagram #bookaddict #bookstagramfeature #bookaholic #bookblogger #igreads #bookgeek #booklove #libros #bookporn #bookishfeatures #bookphotography #leer

PAGE 518: “There are two types of endings because most people give up at the part of the story where things are the worst, where the situation feels hopeless. But that’s when hope is needed the most. Only those who preserve can find their true ending.“ - Stephanie Garber (Legendary) .
—————————🌸——————————
QOTD: What quote from a book had the most impact on you? .
—————————🌸——————————
* #AllTheBooksSept18 (Day 21) Favorite Read of Summer: Legendary
* #LiveLaughStoriesSept18 (Day 21) Favorite Book: Legendary | (Day 22) Autumn Reads: #Murdertrending and A Reaper At The Gates * #SeptBookstagram18 (Day 21) Favorite Faeries: Feyre, Mor — “faes” | (Day 22) Lovely Ladies: Laia, Feyre, Mor, Amren, Scarlett, Tella * #SeptInBooks18 (Day 22) Red > Orange books
—————————🌸——————————
So I was at a bookstore the other day and because all the books were on sale (from 20-50% off) I decided to buy Murdertrending by Gretchen McNeil. Need these kind of reads for the coming months! Have you guys read it? How was it? — ❤️Rafi and Trizia

#bookstagramfeature #bookishfeatures #createexploreread #TheYAGalShoutout #TotalBookNerd #igreads #EpicReads #IReadYA #YAlit #booknerdigans #bookporn #bookfeatured #booksph #bookfeaturepage #TheBookstagram #ACOWAR #AReaperAtTheGates #Legendary #Caraval #openbook #ACourtOfWingsAndRuin #redbook

“Enough about sex positions, has anyone discovered a reading position which doesn’t get uncomfortable after 5 minutes?” Subscribe to bookhivekenya.com for an unlimited amount of books.
_________________________________

#bookhivekenya #books #onlinebooks #bookworms #goodbooks #goodreads #bookstagram #igbooks #literacy #lovebooks #lovereading #geeks #instabooks #readers #BookLovers #bookworm #bookgeek #BookNerd #greatbooks #read #bookporn #Kenya #nerds #education

Join Andy and Terry in their spectacular 78-storey treehouse. They've added 13 levels including a drive-thru car wash, a combining machine, a scribbletorium, an ALL-BALL sports stadium, Andyland, Terrytown, a high-security potato chip storage facility and an open-air movie theatre.
Well, what are you waiting for? Download and listen now! Borrow and download eBooks and eAudiobooks at the library using our BorrowBox app.

GET THE APP TO READ/LISTEN 24/7 & JOIN YOUR LIBRARY⠀
iOS: https://itunes.apple.com/app/borrowbox-library/id562843562?mt=8⠀
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bolindadigital.BorrowBoxLibrary⠀
Kindle Fire: http://www.borrowbox.com/kindlefire/install
1. Install the BorrowBox app⠀
2. Select your library service⠀
3. Activate with your library membership⠀
4. Borrow free eBooks and eAudiobooks

#bookshops #audiobooks #listening #eaudio #ebooks #libraries #reading #bookstagram #booknerd #bookgeek #devices #technology #audiobooks #listenup #anywhereeverywere #storytelling #grow #inspire #escape #imagine #listenup #greatestbooksyoulleverhear #kidlit #childrensbooks #andygriffiths #terrydenton #78storeytreehouse

Hi everyone! Who is an author that you would love to meet? I think some of my top authors would be Rick Riordan, Cassandra Clare, and Sarah J. Maas!

-Grisha trilogy by Leigh Bardugo-
I swear, I can never get enough of taking pictures of these books. They’re just so pretty (especially the new covers)!! But that said, I still adore this series and my journey with all of these amazing characters. I always look back so fondly on this series, and I’m so glad that Leigh still has so many ideas in the same world. I can’t wait for Nikolai’s story next, and I do hope there is still some mention of Alina, Mal, and the Darkling (I hope!). Who are you excited to see in King of Scars?

#avengefulweek: “I will leave a mark”- Signed Books
#schwabseptember: Delilah Bard | Stabby Character- I count Alina as one, even if it’s not with knives.
#septbookstagram18: Lovely Ladies- Alina, Genya, Zoya
#bookqueenssept18: Pacifist Characters: International Peace Day- I’m certain there are pacifists in this series. I just can’t think of one at the moment.
#allthebookssept18: Hello, Fall (Fall Colors)

I hope you all have a wonderful weekend! I will be busy, but I’m hoping maybe I can finally start a book? We’ll see! Have a lovely day everyone!

#book #books #bookgeek #bookstagram #bookworm #bookish #bookaholic #booklove #booklover #bookstagrammer #instagood #instabook #igreads #yabooks #grisha #grishaverse #grishatrilogy #leighbardugo #shadowandbone #siegeandstorm #ruinandrising #thedarkling #nikolailantsov #ravka

Getting closer to immersing myself in writing feels like standing on the edge of a forest - ✍️- and who knows what ideas you’re going to meet when you’re amongst the trees! #author #thewovenwearlde #thewoventree #yareads #fantasybooks #epicreads #bookporn #comingofage #adventurebooks #booklover #reader #readersofinstagram #writing #writersofinstagram #woods #trees #nature #inspiration #storyteller #september #autumn🍁 #outdoor #adventure #forest #bookstagram #bookgeek #igreads #bookseries #bookworm #middleschool

Amelia, vajza që nuk do të ekzistonte" nga shkrimtarja Cathy Gohlke.

NJË LETËR, NJË KËRKESË . . .
Gjatë një vizite në Gjermani, Rakela Krameri merr një letër të mistershme nga një mikeshë e vjetër, me të cilën nuk fliste prej kohësh. E martuar me Gerhard Shlikun, një oficer i SS-ve, Kristina vë re se ngjarjet në Gjermani po marrin një drejtim të paparashikueshëm dhe është e tmerruar, sepse i shoqi e konsideron vajzën e tyre, Amelinë, që ka lindur e shurdhër, një njollë turpi për prejardhjen e tij ariane. …SHPIE DREJT NJË TË VËRTETE TË ERRËT . . .
Për sa i përket Shlikut, që i ishte vardisur dikur, Rakela është e bindur se ai është po aq i rrezikshëm sa edhe kryqet e thyera që valëviten si merimanga të zeza në çdo ndërtesë qeveritare të Berlinit. Ajo dyshon se dosjet e të atit përmbajnë planet famëkeqe të Hitlerit për asgjësimin e njerëzve, ndër ta edhe Amelinë, të cilët regjimi i gjykon të padenjë për të jetuar. Rakela rrezikon shumë teksa rrëmon në ato dokumente të klasifikuara, ku, më në fund, zbulon sekrete tronditëse për historinë e saj personale dhe për një familje rreth së cilës nuk kishte ditur asgjë deri atë ditë. …DHE ATA DO TË RREZIKOJNË GJITHÇKA PËR TË HEDHUR DRITË MBI TË
E përndjekur nga forcat SS, Rakela i kërkon ndihmë Xhejson Jangut – një reporter amerikan tërheqës, profesionist kokëfortë, i dhënë pas gazetarisë investigative dhe që u shkon gjërave deri në fund, si dhe një person që ka shumë pak gjasë të bëhet aleat i Rakelës – i cili e lidh atë me Rezistencën dhe Ditrih Bonhoeferin, teologun që kishte hapur shumë polemika. E detyruar të fshihet, çdo ideal i Rakelës vihet në dyshim, ndërsa ajo dhe Xhejsoni ecin në fije të perit, duke rrezikuar jetët e tyre dhe duke iu kërkuar të tjerëve të bëjnë të njëjtën gjë, për t’u ardhur në ndihmë njerëzve në nevojë që nuk i njohin, por i duan.

#leggere #libra #readabook #books #instaread #bookworm #bookstagram #instabook #bookwormproblems #bookquotes #bookish #reader #instabook #igreads #bookfetish #bookgeek #bookstoread #reading #librimania #amelia #cathygohlke #newboobs #oldbook #library #librarisara #bookshop #bookmaniac #bookaholic #bookclub

Finally it’s the weekend and I can spend some time reading!! What are you guys currently reading?

Malice by Jennifer Jaynes
Dr. Daniel Winters is living a fairy-tale life. He has a beachfront home in Malibu, a career as a respected pediatrician at a thriving Los Angeles practice, and a gorgeous new wife, Mia. For a man whose past was rife with mental illness, addiction, and thoughts of suicide, it seems too good to be true.
Then Daniel learns that a fellow pediatrician and his family were found slaughtered in their home. It’s just the first chip in the facade of Daniel’s perfect life. Little by little, everything starts to fall away. At work, his career becomes at risk when he’s asked to remain silent about a dangerous new drug. At home, Mia has gone from an affectionate newlywed to a mysterious woman carefully hiding secrets—and possibly a lover.
Then, another doctor is found dead, and as Mia’s behavior becomes increasingly suspicious, Daniel begins to wonder: Is paranoia getting the best of him…or has his fairy-tale life become a nightmare worse than he could have ever imagined?
#fortheloveofreading #alwaysreading #readingtime #read #bibliophile #bookaddict #bookgeek #bookstagrammer #booksofinstagram #bookishfeatures #books #bookstagramfeature #bookstagram #mysterybooks #thriller #bookworm #booknerd #bookcover #prettybookcover #coveroftheday #coverlove #coverlover #igreads #instabook #goodreads #goodbook #booklover #bookish #bookcommunity #amreading

Most Popular Instagram Hashtags