skanes_auktionsverk skanes_auktionsverk

252 posts   665 followers   19 followings

Skånes Auktionsverk

http://www.skanesauktionsverk.se/

Onlineauktionen den 9 maj inleds med två verk av Vytautas Kasiulis. Målningen på bilden har titeln "Amour" och var med på en utställnig i Paris på 1950-talet. Utropspris SEK 20,000.
#auktion #auction #online #konst #art #kasiulis #vytautaskasiulis #amour

Visning idag mellan kl 13-19 inför morgondagens Onlineauktion. En auktion utöver det vanliga som inte bör missas!
Be sure not to miss our Onlineauction tomorrow. There are many great objects. Have a look at our site to view the full catalogue.
#auktion #auction #online #konst #art #antikt #antiques #keramik #ceramic #design #silver #orientalika #orientalart #scandinaviandesign #sculpture #lisalarson #julesschyl #stiglindberg #meiping #dragons #clock #ur #bordspendyl

Tisdagens Onlineauktion har några riktigt bra rop ur kategorin Orientalika. Illustrerad på bilden är en Meipingvas med celadonglasyr. Sannolikt från Mingperioden. Utropspris SEK 18,000.
On tuesday we are proud to present a really good Online auction with several strong oriental items. Illustrated on the image is a Meiping vase with celadon glaze, probably from the Ming-period. Estimated price SEK 18,000.
#auktion #auction #online #kina #china #meiping #ming #celadon #ceramic #keramik #samlarobjekt #collectibles

Onlineauktionen den 25 april bjuder på många högkvalitativa objekt. Vad sägs om det här ståtliga brännförgyllda bordsuret från empirtiden? Urtavlan signerad Gustaf Unden. Utropspris SEK 30 000.
#auktion #auction #online #ur #clock #empir ##antiques #antik

Efter gårdagens succe så laddar vi hastigt om till nästa Onlineauktion, som även den kommer bli mycket spännande. Vi inleder med en samling keramik av Lisa Larson från ett hem i Kristianstad.
#auktion #auction #online #retro #keramik #ceramic #lisalarson

Missa inte kvällens spännande Onlineauktion med start kl 18.00.
En av höjdpunkterna är denna gustavianska byrå signerad Gustaf Foltiern. Utropspris SEK 40 000.
Byrån kommer från familjen Posse och har tidigare stått på Dala Säteri, Skaraborgs län.
#auktion #auction #online #gustavian #gustaviansk #1700-tal #foltiern #antikt #antiques #adel

Onlineauktion med adlig proveniens! Vi har fått förtroendet att bl a sälja föremål från familjen Posse med anor från deras släktgård. Det blir en spännande auktion med stark inriktning på klassiska antikviteter och kuriosa. Fullständig katalog finner ni på vår site. Onlineauktionen startar 11/4 kl 18. Visning sker måndag 10/4 kl 13-19. Varmt välkomna!
#auktion #auction #online #antikt #antiques #adel #1700-tal # gustaviansk #vägglystrar #intedning #kuriosa #samlarobjekt

Arbetet är i full gång inför vår nästa Onlineauktion som går av stapeln 11 april. En hel del fina objekt har redan kommit in. Vad sägs t ex om den här underbara luktdosan från 17/1800-talet? Utropspris SEK 1000.
#auktion #auction #online #luktdosa #maskerad #antik #snuffbox

follow this page in feedly

Most Popular Instagram Hashtags