siyasatoplulugu siyasatoplulugu

75 posts   192 followers   0 followings

Siyasa Topluluğu  ⚫️twitter.com/siyasatoplulugu ⚫️facebook.com/siyasa.topluluk ⚫️youtube.com/channel/UC_wpg42UKUV25K0rlXdeuJA

"Bilim, Din ve Türkçülük" konulu konferansımıza davetlisiniz.
Konuşmacı: Prof. Dr. İskender Öksüz

Saygıyla anıyoruz. Ruhu şâd olsun...

15 Eylül 1918’de Türk ordusu, Bakü’ye giriyor ve çoğunluğu Bolşevikler olmak üzere Bolşevik-Ermeni ittifakına karşı taarruza geçiyor... Azerbaycan Osmanlı'ya bir yardım isteği göndermiş ve Enver Paşa Osmanlı adına bu isteği olumlu karşılamıştır... Azerbaycan’daki Türkleri kurtarmak ve Bakü’nün bağımsızlığını sağlamak için ‘Kafkas İslâm Ordusu’ adındaki kendi kurduğu orduyu başında kardeşi Nuri Paşa’yla göndermiştir.
Ordu ilerleyişini Gürcistan ve İran yolarını kullanarak yaptı, Gürcistan’da Gürcü ve Müttefikimiz Alman askerleriyle kısa süreli bir savaş yaşayan Nuri Paşa ve ordusu bu savaşı zaferle tamamladılar.
Bu olay Osmanlı-Almanya arasında diplomasi krizine neden olsa da Alman hüküwmetinin olayın fâili olarak ordularının başındaki komutanı göstermesi sebebiyle çabuk çözüldü... Azerbaycan'a iki koldan giren Türk kuvvetleri, işgâl altındaki bütün toprakları kurtardı ve Bakü tekrardan Azerbaycan’ın başkenti oldu... Kutlu olsun.

97 yıl önce bugün Sakarya Meydan Savaşını kesin Türk zaferiyle tamamlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz...

Cumhuriyetimizin temel prensibi müstakîl demokrasimize kasteden,milletimizi mezâlime uğratan #12Eylül darbesini ve cuntacılarını lanetle kınıyoruz.

“Dilde, fikir de, işte birlik” şiârıyla Türk Birliğini işaret eden ve bu ülkü uğruna bir çok çalışma yürüten İsmail Gaspıralı 1851 yılında Kırım Bahçesaray’ın Gaspıra köyünde doğdu.
1861’de Akmescid’te Rus okuluna girdi, ilerleyen yıllarda Veronaj Rus Askeri okulu ve Moskova Askeri Okulunda devam etti.
Moskova Askeri Okulunda Türkçülük fikrine yöneldi, Girit’te mezalime uğrayan Türklerle birlikte savaşmak için okuldan kaçtı, yakalandı ve bir daha okula dönmedi !
1868-1872 yılları arasında Bahçesaray’da öğretmenlik yaptı. Kısa bir Avrupa deneyimi yaşayan Gaspıralı 1872-1874 yılları arasını Paris’te geçirdi ... 1874’de bir dönem İstanbul’a gelip subay olma kararı verdi fakat karşılık bulamadı .
Tekrar Kırım’a dönen Gaspıralı Bahçesaray Belediye Başkanı oldu.
Türkçe gazete çıkarma fikri Rus hükümetinin engeline uğradı, devam eden yıllarda yazı hayatına önem veren Gaspıralı 1881 yılında ‘Genç Molla’ takma adıyla çeşitli gazetelerde Rus hükümeti karşıtı yazılar yazdı. Aynı yıl ‘Tonguç isimli bir dergi çıkaran İsmail beğ iki yıl sonrasında dil birliği üzerinde sıkça durduğu ve kendi fikirlerini öne çıkaran Tercümân-ı Ahvâl-i Zaman Gazetesi’ni çıkardı.

Rusya’daki Türkler’in eğitimine ayrıca önem veren Beğ ‘Usûl-i Cedîd’ adında yeni usûl okuma yazmakta fayda sağlayan bir çalışma yaptı, 1884’de ilki açılan ‘Usûl-i Cedîd’ okulları kısa zamanda çoğaldı... 1901’de Türkistan, 1907’de Mısır, 1910’da Hindistan’da konferanslar düzenledi.
1909 yılında İstanbul’a gelen Gaspıralı büyük ilgi gördü.
Ömrünün sonuna kadar gazetesinin başında mücadelesini veren İsmail Gaspıralı 11 Eylül 1914’te Bahçesaray’da ebedî istirahatgâhına uğurlandı... Ruhu Şâd olsun...

"Bütün dünya işitsin ki efendiler, İzmir artık hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır."
-Mustafa Kemal Atatürk

#9Eylül İzmir'in kurtuluşu kutlu olsun...

Mustafa Kemâl Atatürk’ün Samsun’da başlattığı mücadelenin ‘Manda ve Himaye’ görüşlerine kesin karşı çıkılmasıyla bilinen Sivas Kongresi 4 Eylül 1919’da yapıldı ... Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kongre 7 gün sürdü, Türk milletinin kurtuluş reçetesini çıkaran kadronun Mustafa Kemâl Atatürk başkanlığında yürüttüğü kongre 11 Eylül 1919’da tamamlandı ... Ayrıca ‘Heyeti Temsilliye’ gibi yurdun genelini kapsayan bir çalıştay düzeyinde geçen kongre, ulusal hareketin meşru organlarını tanıtma görevini üstlenmiştir ... Büyük özveri, çalışma ve Milli ruhla yapılan ‘Sivas Kongresi’ yurdumuzda 99 yıldır ‘Hürriyet’ sevdasını ifade etmektedir, kutlu olsun !

#EbulfezElçibey ruhu şâd olsun

İyi bayramlar...

Most Popular Instagram Hashtags