sire.olama.ir sire.olama.ir

2,360 posts   126,006 followers   592 followings

موسسه سیره علما  #سیره_علما

... عرقچین
🔶همسر مرحوم آیت الله معظم شیخ مهدی بهبهانی (ره) نقل میکردند
ما در کربلای معلی بودیم و وجوهات به صورت سکه نقره برای مرجع تقلید زمان مرحوم آیت الله العظمی شیخ غلامعلی بهبهانی پدر شوهرم می آمد.
.
🔶شوهرم و فرزندان مجتهدش از نظر مالی و مادی به زحمت زندگی میکردند بقیه اعضای خانواده مرحوم آقا (مرحوم آیت الله العظمی شیخ غلامعلی بهبهانی) میدانستند که مرحوم آقا به سبب سیادتم خیلی مرا مورد احترام قرار میدهد تشویقم نمودند که وضع بد غذا و لباسمان را عرض ایشان برسانم.
.
🔶وقتی که خدمتشان رسیدم و عرض حال نمودم و گفتم: این همه پول نزد شماست مقداری از آن را صرف خانواده کنید
فرمودند: این عرق چین خیلی کثیف شده آن را شسته و آبش را بیاورید.
.
🔶همین کار را کردم و وقتی کاسه آب کثیف را آوردم
.
🔶فرمود: این آب را بخورید
.
🔶عرض کردم قابل خوردن نیست.بوی تعفن میدهد.
.
🔶فرمودند :این پول ها هم برای من همین حالت بلکه بدتر را دارد یعنی آنکه باید تحمل کنید و چشم انتظار این وجوه شرعیه را نداشته باشید.
.
🔶به نقل از مرحوم آیت الله شیخ محمود ارگانی بهبهانی فرزند مرحوم حجت الاسلام شیخ احمد ارگانی فرزند مرحوم آیت الله شیخ مهدی بهبهانی
.
🔶تصویر اول: مرحوم آیت الله شیخ محمود ارگانی بهبهانی بر سر مزار جدشان مرحوم آیت الله شیخ مهدی بهبهانی در وادی السلام نجف اشرف .
🔶تصویر دوم: از سمت راست مرحوم حجت الاسلام شیخ احمد ارگانی مرحوم آیت الله شیخ مهدی بهبهانی رضوان الله تعالی علیهم
.
🔶مزار آیت الله العظمی غلامعلی بهبهانی رضوان الله تعالی علیه در باب الشهداء حرم امام حسین سلام الله علیه است‌‌.
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

....زوارخانه
🔶از دیگر فعالیتهای اجتماعی مرحوم آیت الله سید عبدالحسین طیب(ره) تأسیس و تولیت حسینیه­ ی اصفهانی­ها در مشهد مقدس بود که با همکاری مرحوم آیت الله حاج شیخ مهدی نجفی(ره) و به ویژه با حمایت و مساعدت مرحوم آیت الله میرزا حسین سبزواری(ره) راه اندازی گردید.
.
🔶آیت الله طیب در بعضی از تشرّفات به ارض قدس نیّت خود را برای احداث یک زوارخانه برای اصفهانی ها در مشهد مقدس با آیت الله سبزواری در میان گذاشته بودند و از ایشان برای انجام این مهم استمداد کرده بودند، تا اینکه مشار الیه به اطلاع رساندند که یک خانه وسیع (به مساحت حدود ۱۳۰۰ متر مربع) در بازار سرشور پیدا کرده ام و آیت الله طیب برای بازدید از خانه و خرید آن عازم مشهد مقدس شدند و آیت الله سبزواری منزل مزبور را قولنامه کردند و پیش پرداخت قولنامه را هم خودشان مرحمت فرمودند و مقرر شد که آیت الله طیب به اصفهان مراجعت کنند و هر چه زودتر وجه خانه را با خود به مشهد مقدس بیاورند تا انتقال رسمی صورت گیرد.
.
🔶آیت الله طیب در ظهر اولین جمعه پس از مراجعت در منزل خود، ضیافت ناهاری ترتیب دادند و از هشت نفر از علمای اصفهان دعوت کردند و بعد از شرح ما وقع گفتند:
.
🔶هر کدام که مایلید در این کار خیر سهیم باشید در طول هفته آینده هر قدر میسر باشد وجه تهیه کنید و قبل از ظهر جمعه آینده با خود به اینجا بیاورید.
.
🔶خوشبختانه همه ی آقایان در روز جمعه بعد با دست پر آمدند، ولی هنوز کسری داشتند تا آنکه یکی از حضرات پیشنهاد کرد که قبوضی با امضای هر نُه نفر چاپ شود و در مساجد و محافل مذهبی به مؤمنین عرضه گردد تا با کمک مردم این کار به سامان رسد و همین کار را کردند و مورد استقبال زن و مرد قرار گرفت و وجه خانه تکمیل شد.
.
🔶و آیت الله طیب با وجه خانه به مشهد مقدس عزیمت کردند و خانه ی مزبور به نام ایشان انتقال داده شد و بلافاصله بعد از این انتقال خانه را با عنوان زوارخانه اصفهانی ها و با تولیت همان نُه نفر از علمای اصفهان به وقف شرعی و قانونی در آوردند.
.
🔶الحمدلله به همت متولیان و با مشارکت مردم خیّر اصفهان این حسینیه روز به روز توسعه یافت تا امروز که به بزرگترین حسینیه در مشهد مقدس و حتی در همه عتبات عالیات تبدیل شده و یکی از افتخارات شهر اصفهان است.
.
🔶تصویر آیت الله سید عبدالحسین طیب رضوان الله تعالی علیه @sire.olama.ir
@sire.olama.ir

....
🔶حضرت آیت الله العظمی علی آقا صافی گلپلیگانی(ره) می فرمود: از زمانی که من تکلیف شدم یک مرتبه نماز شبم ترک نشد، یک ساعت قبل از اذان صبح از خواب بلند شده و نماز شب می خواندند و تلاوت قرآن داشتند و از خوف خدا گریه می کردند و آنقدر اشک می ریختند که گریه های بلند بلند می کردند. به نماز جماعت اهمیت می دادند در سال سه یا چهار ماه به گلپایگان می رفتند و منبر داشتند که اکثر متدینین و صالحین شهر در نماز جماعت ایشان شرکت می کردند.
.
🔶ایشان با این که عالم دینی بودند منبر و تبلیغ را ترک نکردند، حتی چند شب قبل از رحلت شان در شب عاشورا و شب یازدهم ماه محرم در مسجد گلپایگان شرکت و برای مردم صحبت کردند که دو سه روز بعد از آن روز بود که مریضی شان شدت پیدا کرد و به دیار باقی شتافتند.
.
🔶این مرجع فقید تا آخر عمر خود، انسان زاهد و قانع بودند شاید می توانستند به وسایل گوناگونی وضع زندگی و منزل شان بهتر از اینها باشد اما آن قدر ساده زندگی می کردند که هر کس در منزل ایشان حضور پیدا می کرد تعجب می کرد.
.
🔶خدمت به مردم در زندگی ایشان جلوه داشت، عالمی که بتوان نام برد که هم مرجع و هم با مردم باشد ایشان بودند که وظیفه خودشان را به بهترین وجه انجام می دادند.وقتی فقرا یا اشخاصی برای انجام کارهایی به ایشان مراجعه می کردند با حالتی که انبساط خاطر داشتند مشکلات مردم را حل می کردند.
.
🔶آیت الله العظمی بهجت(ره) علاقه شدیدی به ایشان داشتند؛ در وصیت نامه ای که داشتند و به ظاهر شفاهی نیز بود، وصیت کرده بودند که بعد از من مقلدین به آیت الله العظمی علی صافی گلپایگانی مراجعه کنند.
.
🔶حضرت آیت الله علی صافی گلپایگانی(ره) به خاطر این که خودشان اهل دنیا نبودند، از شهرت کناره گیری می کردند و مردم کمتر ایشان را می شناختند، اما بین علما بویژه آیت الله العظمی بهجت(ره) شناخته شده بودند. ایشان به عنوان یک روحانی شایسته که به درس و بحث شان می رسید معروف بود، مرجعیت شان مسلم بود و حتی از زمان آقای بروجردی(ره) مجتهد بودند.
.
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...ورق بزنید
🔶از میان ۱۹۰ هزار شهید جنگ تحمیلی، به گفته سرهنگ جعفری، ۱۶ هزار نفر در جریان بمباران مناطق مسکونی به شهادت رسیدند و بقیه در جبهه‌های نبرد شهید شدند. تعداد شهدای بسیجی ۸۵ هزار و ارتشی ۴۸ هزار نفر بودند. بیش از ۳۳ هزار دانش‌آموز و بیش از ۳۵۰۰ دانشجو هم طی این هشت سال به شهادت رسیدند. روحانیت نیز با ۳۳۱۷ شهید «به نسبت تعداد جمعیت خود ۱۲ برابر اقشار دیگر در این جنگ شهید داده است.» در این دوران ۸۸ مسیحی، ۱۸ کلیمی و ۹ زرتشتی در دفاع از خاک میهن شهید شدند و ۲ هزار تبعه غیرایرانی نیز با حضور در جبهه‌ها به شهادت رسیدند.
.
البته این آمار باز هم حدودی هست.
.
🔶ادامه تصاویر در استوری منتشر خواهد شد.
#علما_در_جبهه
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...حقّ این جمله ادا بشود!
🔶آیت الله العظمی وحید خراسانی:
مرحوم میرزای شیرازی أعلی اللّٰه مقامه یا در منزل خودش، یا در منزل مرحوم حاج شیخ حسنعلی تهرانی بود - تردید از ماست - مرحوم تهرانی که از اعاظم تلامذۀ میرزا بود، در آن مجلس این مقتل را خواند که: «دَخَلَتْ زَيْنَبُ عَلَی إبنِ زيادٍ» - زینب را بر مجلس ابن زیاد وارد کردند - میرزا از شنیدن این جمله بی تاب شد.
.
🔶مرحوم حاج شیخ خواست جملۀ دوم را بخواند، میرزا داد زد که بگذار حقّ این جمله ادا بشود!
.
🔶خلاصه در مجلس میرزای شیرازی، مجلس به جملۀ «دَخَلَتْ زَيْنَبُ عَلَی إبنِ زيادٍ» (به گریه و شیون) منقضی شد. درجۀ فکر و فهم وقتی ارتقاء پیدا کرد، تلقّی مطالب عوض می‌شود.
.
🔶یک مطلب است، امّا این مطلب نسبت به اختلاف دقّت نظر و حدّت فکر دریافت کننده‌ها مختلف می‌شود. میرزا در این جمله چه مطالبی را می‌بیند که دیگران نمی‌بینند؟! قهراً نحوه تلقّی فرق می‌کند.
.
🔶تصویر مزار میرزای شیرازی رضوان الله تعالی علیه در حرم امیرالمومنین سلام الله علیه
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

....استکانهای پلاستیکی
🔶حجت السلام سید علی اکبر کوثری پدر مرحوم آقای کوثری معروف، در ظهر عاشورای یک سالی به یکی از مساجد قم برای روضه خوانی تشریف میبرند‎.
.
🔶بچه های آن محله به رسم کودکانه ی خود خاله بازی میکردند و به جهت تقلید از بزرگترها، باچادرهای مشکی و مقنعه های مشکی مادرانشان حسینیه و تکیه ی کودکانه و کوچکی در عالم کودکی، در گوشه ای از محله برای خودشان درست کرده بودند.
.
🔶مرحوم سید علی اکبر میگه بعد از اتمام جلسه اومدم از درب مسجد بیام بیرون یکی از دختر بچه های محله اومد جلوم و گفت آقای کوثری برای ماهم روضه میخونی؟
.
🔶گفتم: دخترم روز عاشوراست و من تا شب مجالس مختلفی وعده کردم و چون قول دادم باید عجله کنم که تاخیری در حضورم نداشته باشم.
.
🔶هر چه اصرار کرد توجهی نکردم تا عبای منو گرفت و با چشمان گریان گفت مگه ما دل نداریم!؟ چه فرقی بین مجلس ما و بزرگترها هست؟
.
🔶پیش خودم گفتم دل این کودک رو نشکنم و قبول کردم و به دنبالش باعجله رفتم تا رسیدیم. حسینیه ی کوچک و محقری بود که به اندازه سه تا چهار نفر بچه بیشتر داخلش جا نمیشدند. سر خم کردم و وارد حسینیه ی کوچک روی خاکهای محله نشستم و بچه های قد و نیم قد روی خاک دور و اطرافم نشستند. سلامی محضر ارباب عالم حضرت سیدالشهدا عرضه کردم
.
السلام علیک یاابا عبدالله...
.
🔶دو جمله روضه خوندم و یک بیت شعر از آب هم مضایقه کردند کوفیان...
.
🔶دعایی کردم و اومدم بلند بشم باعجله برم که یکی از بچه ها گفت تا چای روضه رو نخوری امکان نداره بزاریم بری...
.
🔶رفت و تو یکی از استکانهای پلاستیکی بچه گانشون برام چای ریخت، چایی سرد که رنگ خوبی هم نداشت
.
🔶با بی میلی و اکراه استکان رو آوردم بالا و برای اینکه بچه ها ناراحت نشن بی سر و صدا از پشت سر ریختم روی زمین و بلند شدم و رفتم...
.
🔶شام عاشورا خسته و کوفته اومدم منزل و از شدت خستگی فوراً به خواب رفتم.
.
🔶وجود نازنین حضرت زهرا صدیقه ی کبری در عالم رویا بالای سرم آمدند. به من فرمود: آسید علی اکبر مجالس روضه ی امروز قبول نیست.
.
🔶گفتم چرا خانوم جان فرمود‎: نیتت خالص برای ما نبود. برای احترام به صاحبان مجالس و نیات دیگری روضه خواندی. فقط یک مجلس بود که از تو قبول شد و ما خودمون در اونجا حضور داشتیم، و اون روضه ای بود که برای اون چند تا بچه ی کوچک دور از ریا و خالص گوشه ی محله خواندی.
.
🔶آسید علی اکبر ما از تو گله و خورده ای داریم! گفتم جانم خانوم، بفرمایید چه خطایی ازم سر زده؟
.
🔶خانوم حضرت زهرا با اشاره فرمودند: اون چای من بادست خودم ریخته بودم چرا روی زمین ریختی!!؟...

...خرید عرق ‌فروشی
🔶خرید عرق فروشی و تبدیل آن به کتابفروشی. «طیبه کافی» خواهر کوچک‌تر شیخ احمد کافی یکی از افرادی است که می‌تواند تصویر روشن‌تری از آن مرد بزرگ ترسیم کند.
.
🔶«نزدیک مهدیه یک دکان عرق‌فروشی بود که از اقشار مختلف مشتری داشت. مرحوم برادرم خیلی از این موضوع ناراحت بود که کنار مهدیه چنین فضایی وجود دارد.
.
🔶ایشان برایم تعریف می‌کرد: یک روز از خانه بیرون آمدم دیدم تعدادی جوان جلوی آن دکان ایستاده‌اند. صاحب آن عرق‌فروشی یک پیرمرد ارمنی اسمش آرشاک بود.
.
🔶یک بچه مذهبی را فرستادم گفتم: برو ببین‌ اینها چه کار می‌کنند. آمد گفت: این آقا می‌فرستد دنبال جوانان مردم؛ وقتی می‌آیند به آنان آب جو می‌دهد. یک ساندویچ هم همین‌طوری به آنها تعارف می‌کند. کباب برایشان درست می‌کند.
می‌خواهد ‌اینها را مبتلا به شراب‌خوری کند تا بعد بتواند از آنان کار بکشد.
.
🔶یک روز ‌آن پیرمرد ارمنی را خواستم.
آمد خانه ما. گفتم مرا می‌شناسی؟ گفت: بله حاج آقا؛ شما ۳، ۴ سال ‌اینجا تشریف دارید. گفتم: من ۳پیشنهاد برایت دارم؛ ۱۰هزار تومان از پول آخوندی‌ام را که از کسی هم نمی‌گیرم، قربه الی‌الله به تو می‌دهم.
.
🔶در عوض، تغییر شغل بده. یعنی خودت باش. دکانت هم باشد. فقط شغلت را عوض کن یا دکانت را به من بفروش یا‌ اینکه در دکانت را می‌بندم. آن مرد گفت: تغییر شغل که نمی‌دهم. دکان را هم نمی‌فروشم. حالا چطور می‌خواهی ببندی‌؟ گفتم: تو با کسی‌داری حرف می‌زنی که یک خرده قانون هم می‌داند.
.
🔶گفت: چطور؟ گفتم: چند سال است که قانونی تصویب شده که پیاله‌فروشی ممنوع است؛ یعنی بطری بفروشی مشکلی ندارد ولی اگر در پیاله بریزی و بفروشی ممنوع است و تو‌ اینجا پیاله‌فروشی داری که جریمه دارد.
.
🔶به یکی از‌ این بچه‌های مذهبی یک ماه ۲ هزار تومان حقوق می‌دهم و می‌گویم‌ اینجا بایستد تا وقتی شراب ریختی توی پیاله به پاسگاه تلفن بزند تا بیایند جریمه‌ات کنند. اگر جریمه‌ات نکردند به مقام بالاتر شکایت می‌کنم. این‌قدر پیگیری می‌کنم تا در دکانت را ببندم.من آخوندی هستم که در کارهای دینی عجیبم. به قیافه‌ام نگاه نکن که شُل و وِل هستم. در این کارها و نهی ازمنکر قرص هستم.»
.
🔶هیئت نوباوگان قنات آباد حدود زمانی ۱۳۴۰ شمسی ؛ در عکس مرحوم حاج اکبر ناظم (ره) و مرحوم شهید شیخ احمد کافی (ره) دیده می شوند.
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...
🔶مرحوم سید محمد کوثری رضوان الله تعالی علیه
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...همه برید
🔶شب عاشوراء در بیان آیت الله العظمی شیخ حسین وحید خراسانی حفظه الله تعالی
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...ساعاتی پیش
🔶ظهر عاشوراء آیت الله العظمی شیخ لطف الله صافی گلپایگانی حفظه الله تعالی
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...
🔶روضه خوانی آیت الله العظمی جوادی آملی حفظه الله تعالی
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

Most Popular Instagram Hashtags