[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

sire.olama.ir sire.olama.ir

2,058 posts   119,380 followers   564 followings

موسسه سیره علما 

...از مهندسین آلمانی پرسید
🔸وقتی میرزا حسین کازرونی کارخانه وطن را به اصفهان آورد(۱۳۰۴شمسی)، روز افتتاح آن مصادف با ورود آیت الله مدرس به این شهر بود. از سید خواسته شد که کارخانه را افتتاح نماید. مدرس با شور و شعف به کارخانه آمد. علما و برخی رجال نامدار اصفهان نیز در مراسم حضور داشتند.
.
🔸کارشناسان آلمانی هم برای راه انداختن کارخانه مهیا بودند. مدرس از مهندسین آلمانی پرسید، این کارخانه ساخت کجاست، یکی از آنان پاسخ داد: ساخت آلمان. مدرس گفت: اگر خراب شد باید چه کرد، مهندس آلمانی جواب داد: لوازم مورد نیاز آن را از آلمان می آورند.
.
🔸مدرس گفت: این یک قدم است، اما وقتی کار شما کامل می شود که ماشین آلات و لوازم مورد نیاز کارخانه را در ایران تهیه کنید، در غیر این صورت کارخانه به جای آنکه در آلمان پارچه ببافد در ایران به این کار مشغول است.
.
🔸پس از آن، یکی از متخصصان آلمانی پیشنهاد می کند: آقا اجازه بفرمایید تندیس شما را ساخته و در اینجا بر حسب یادگار قرار دهیم. مدرس در پاسخ وی می گوید: در درجه اول مجسمه سازی در اسلام حرام است وانگهی مجسمه باید در دل مردم باشد نه اینجا.
.
🔸تصویر از سمت چپ شهید آیت الله سید حسن مدرس آیت الله سید العراقین و آیت الله میرزا احمد بیدآبادی رحمهم الله تعالی در مدرسه صدر اصفهان
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

ورق بزنید...
🔸خداوند رحمت كند مرحوم آيت الله حاج
آقاي نصرالله شاه آبادي را
نزديك دوسال پيش مشرف به حرم سيد
الكريم شده بودم مقيد بودم حتما قبر آيت الله (محمد علی)شاه آبادي بزرگ را زيارت نمايم
آمدم كنار قبر مطهرشان نشستم بوسه اي
زدم وشروع به خواندن آياتي از قران نمودم حواسم نبود مرحوم آيت الله نصرالله شاه آبادي پشت سرم روي يك صندلي كه جلوي آن ميزي بود نشسته اند بلند شدم كه بروم سمت حرم طاهر بن زين العابدين
علیهما السلام ديدم آقا آنجا هستند اظهار محبت فرمودند لحظه اي كنار ايشان روي پله
نشستم خود را معرفي نمودم فرمودند
خدا رحمت كند ابوي شما آيت الله عرفاني را كه دوست قديمي من بودند
عرض كردم آقا دستور العملي از والد ماجد داريد كه تا به حال كسي نگفته باشيد لبخندي زدند فرمودند براي تقرب
الهي بايد ولع داشت عملي ميگويم
كمتر به كسي گفتم شما فرزند دوستم هستيد به شما ميگويم
قبل از نماز شب زيارت جامعه كبيره را بدين نحو كه هرشبش به نيت يك معصوم بخوان وشروع به نماز شب كن تا
اذان صبح نماز صبح را بخوان بعد از تسبيحات نماز صد مرتبه الله الصمد بگو
وسپس زيارت عاشوراء بخوان واين اعمال به همراه نماز صبح و نماز شب ثوابش را
به معصومي كه نيتش نمودي شريك كن
هم دنيا داري هم قرب حق و هم آخرتت
آباد است.
.
🔸 تصویر آیت الله حاج نصرالله شاه آبادی بر سر مزار پدرشان آیت الله العظمی محمد علی شاه آبادی رضوان الله تعالی علیهما در حرم شاه عبدالعظیم حسنی علیه السلام @sire.olama.ir
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...
🔸امروز آیت الله العظمی سبحانی در پایین پای مزار مادرشان ۹۷/۱/۱
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...
امام خمینی رضوان الله تعالی علیه @sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...
🔸آیت الله باقری کنی در پایین پای مزار مادرشان
۹۶/۱۲/۲۷
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...یک سنتور خریدم
🔸«حجت‌الاسلام باقریان» طلبه نابینایی است که حالا مبلغ نمونه کشوری است
.
«لطفعلی باقریان» متولد سال ۱۳۵۲ در شهرستان دهق استان اصفهان است. در کودکی به دلیل یک بیماری ارثی بینایی‎‌اش را به‌تدریج از دست می‌دهد؛ اما این قضیه مانع او در رسیدن به علائقش نمی‌شود. «در خانواده ما من و دو خواهر و مادرم نابینا هستیم. من در نوجوانی صدای خوبی داشتم و با فکر کودکی خودم می‌گفتم چه خوب که هم خودم بخوانم و هم خودم بزنم! برای همین یک سنتور خریدم و حتی در کلاس موسیقی هم ثبت‌نام کردم؛ اما درنهایت پشیمان شدم. البته از این صدا بعداً در منبرها برای مداحی و الان برای سخنرانی‌هایم استفاده کردم.
.
🔸«اوایل به من اجازه ورود به حوزه علمیه نمی‌دادند و می‌گفتند طلبه باید سلامت کامل داشته باشد و اتفاقاً درست هم می‌گفتند. کتاب‌های حوزه در قدیم خیلی ریز و با حاشیه‌های زیاد بود. من آن موقع هنوز مقداری دید داشتم و اگر سرم را خیلی به کتاب نزدیک می‌کردم، تا حدی می‌توانستم متن کتاب را بخوانم و البته یکی از مزایای حوزه این بود که نوار و فایل صوتی همه کتاب‌ها موجود بود و شاید به شما بگویم در این مدت بیش از ده هزار نوار گوش دادم.
.
🔸«من برای تهیه مطالبم برای سخنرانی‌ها و کلاس‌ها یک روند طولانی طی می‌کنم. اول با یک فردی از دوستان به کتابخانه می‌روم. کتاب موردنظر را انتخاب می‌کنم. گوینده کتاب از صبح تا شب به منزل ما می‌آید و کتاب را برای ما می‌خواند و هرکجا که من دوست داشته باشم تیک می‌زند. این تیک‌ها بعداً داخل دستگاهی خوانده می‌شوند. بعد این خلاصه‌ها را به خط بریل تبدیل می‌کنم و این متن‌ها را حفظ می‌کنم و در سخنرانی‌ها بیان می‌کنم. یعنی گاهی اوقات آماده کردن برخی سخنرانی ها ۳۰۰ الی ۴۰۰ ساعت طول می‌کشد.»
‌.
🔸«یک روز از ماشین پیاده شدم، یک آقایی به من گفت دستت را به من بده. خیلی خوشحال شدم که نمی‌خواهم صبر کنم کسی دست من را بگیرد را از خیابان رد شوم. تا اینکه پایش به یک سری میله‌ها گیر کرد و خورد زمین و بلند فریاد کشید: آقا مگه نمی‌بینی؟! من هم گفتم نه! او هم گفت: منم نمی‌بینم. حالا این بنده خدا می‌خواست من دست او را بگیرم من هم امیدم به او بود. حالا از این به بعد هرکسی می‌خواهد دست مرا بگیرد، اول به چشم‌هایش دست می‌کشم و تستش می‌کنم ببینم چشم‌هایش سالم است یا نه»
.
🔸حجت‌الاسلام باقریان یکی از رسالت‌های اصلی خودش را روحیه دادن به نابینایان می‌داند و برای همین هفته‌ای یک‌بار سراغ آن‌ها می‌رود.
.
🔸تصویر حجت الاسلام لطفعلی باقریان طلبه نابینا
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...فرقه ناجیه
🔸فرقه ناجیه به بیان خواجه نصیر الدین طوسی علیه الرحمه در ضمن حدیثی پیغمبر فرموده: يا أبا الحسن امت موسی هفتاد و یک فرقه شدند. یک فرقه اهل نجات و باقی درآتشند وامت عیسی هفتاد و دو فرقه شدند یک فرقه اهل نجات و بقیه در آتشند و امت من هفتادوسه فرقه می شوند یک فرقه ناجی و بقیه اهل دوزخند.
.
🔸على علیه السلام عرض کرد: یا رسول الله فرقه ناجیه کدامند؟ (فقال المتمسک بما انت و اصحابك عليه) فرمود: اهل نجات آنهائی هستند که بر آن مرامی که تو و اصحابت دارا می باشید.
.
🔸تمسک پیدا می کنند از جمله سخنان لطیفی که به خواجه نصیر علیه الرحمه منتسب است اینست که او در تعیین فرقه ناجیه از ۷۳ فرقه که در حدیث نبوی وارد شده گفته است: فرقه ناجیه امامیه هستند به دلیل آنکه تمام فرق مختلفه در اصول باهم موافقند ولی در فروع دارای آراء مختلفی هستند فقط شیعه در اصول با آنها مخالف است. اگر غیر امامیه اهل نجات باشند باید تمام فرق مخلده جز شیعه ناجی باشند و چون حدیث دلالت می کند فقط یک فرقه اهل نجات است معلوم می شود آن طایفه شیعه هستند لاغير.
_
🔸مشهور است که خیام شعری در مرام جبر گفته است:
.
من می خورم و هرکه چو من أهل بود
می خوردن من نزد خرد سهل بود
.
می خوردن من حق ز ازل می دانست
گر می نخورم علم خدا جهل بود
.
🔸خواجه نصیرالدین در جواب او این رباعی را نوشت:
.
این نکته نگوید آنکه او اهل بود
زیرا که جواب شبهه اش سهل بود
.
علم ازلی علت عصيان کردن
نزد عقلا ز غایت جهل بود
.

...کنار باغچه
🔸آیت الله میرزا احمد سیبویه می فرمودند:
وقتی که در نجف اشرف به سر میبردم روزی داخل منزل بودم که کسی در منزل را زد. رفتم دیدم کسی دم در ایستاده است. دو دینار به من داد و رفت و من هم بلافاصله آن را در کلاهم گذاشتم و برگشتم و نشستم چند لحظه بعد دوباره کسی در زد. رفتم بیرون شخص دیگری بود؛ گفت: مشکلی دارم با دو دینار حل می شود.
.
من هم خیلی سریع کلاه را برداشتم و دو دینار به او دادم. آن شخص خیلی تعجب کرد و رفت و من فهمیدم در این امر خیر واسطه خیر بودم.
.
🔸مرحوم سیبویه زمانی که مراسم روضه امام حسین (سلام الله علیه) را برپا می کرد از روضه خوان های مسن دعوت می کرد تا در مجالس، روضه خوانی کنند و به ازای یک شب، مبلغ ۱۰ شب را به آنها پرداخت می کرد.
.
صادق نژاد: این افراد به دلیل بالا بودن سنشان به مجالس زیادی دعوت نمی شوند از این رو به خاطر اینکه آنها نیز از پس مخارج زندگی برآیند و ارزش کارشان به دلیل کهولت سن پایین نیاید، مرحوم سیبویه از آنها دعوت می کرد تا در مجالسی که برپا می کرد، روضه بخوانند.
.
🔸صادق نژاد: روزی فردی پشت سر مرحوم سیبویه غیبت می کند که توسط یکی از طلبه ها به گوش مرحوم سیبویه می رسد. شبی در مجلسی که در ماه رمضان برپا شده بود، مرحوم سیبویه و آن شخص نیز حضور داشتند. مرحوم سیبویه طوری رفتار کرد که انگار اتفاقی نیفتاده است، حتی زمانی که مجلس به پایان رسید، مرحوم سیبویه کفش های آن شخص را جلوی پاهایش جفت کرد. 
وقتی که با اعتراض من رو به رو شد، گفت: «من شیطان را در خود له کردم که مبادا در درون من نسبت به ایشان ذره ای کدورت پیش آید».
.
🔸حائری اظهار داشت: مرحوم سیبویه گاهی به منزل ما می آمد و در حیاط کنار باغچه می نشست و می فرمود «آمده ام که احترام سادات را بجا آورم و در محضر حضرت زهرا (سلام الله علیها) بگویم که فرزندانش را دوست دارم».
.
🔸آیت الله میرزا احمد سیبویه روزی به من فرمود من میرزا احمد هستم ومادرم علویه (سادات) بود هر وقت مادرم را می دیدم پای ایشان را می بوسیدم.
.
🔸روزی در یکی از سخنرانی ها هنگامی که می خواست شعری را درغم فراق امام زمان ارواحنا فداه بخواند و کلمه ی -تو- خطاب به مولا در شعر آمده بود از برخی شاعرین که خطاب به ذوات مقدسه -تو- خطاب می کنند انتقاد کرد وفرمود -تو- یعنی چه و خودش کلمات - تو- را در قرائت تبدیل به -شما- کرد.
.
🔸مزار آیت الله میرزا احمد سیبویه (ره) در حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها)کنار قبر شهید آیت الله مفتح(ره)است.
.
🔸تصویر آیت الله میرزا احمد سیبویه رضوان الله تعالی علیه @sire.olama.ir .

...دوغ
🔸آیت الله العظمی بهجت: شهریه یک ماه ما خرج یک سال شیخ [انصاری] رحمه‌الله است! پیرمردی برایم نقل کرد: پیش از مرجعیت شیخ رحمه‌الله، تاجری که از ایران به نجف اشرف آمده بود، نزد من آمد و به من گفت: هرچه شیخ خواست به او بده، آخر سال حسابش با من. آخر سال آمد، حساب کرد، دیدم در مدت یک سال فقط ۲۵ بار و هر بار یک پول (واحد پول آن زمان) دوغ خریده است!
.
🔸آری، با اینکه مغازه لبنیاتی در اختیار او بود، این‌چنین عمل می‌کرد. شاید ما که سهم امام علیه‌السلام را بیشتر از مرحوم شیخ مصرف می‌‌کنیم، بیشتر از او کار می‌کنیم!
در محضر بهجت، ج۲، ص۱۲۵
.
🔸تصویر آیت الله العظمی شیخ اعظم انصاری رضوان الله تعالی علیه @sire.olama.ir
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...علامه امینی تعریف می‌کرد
🔸مرحوم حبیب‌الله چایچیان(حسان)
برای آقای امینی شعر گفتم. اخیراً کاروانی به سمت نجف حرکت می‌کرد که به یکی از اعضای آن گفتم که سر قبر آقای امینی می‌روید سلام من را برسانید. او گفت که من خیلی نجف می‌روم؛ ولی ایرانی‌ها توجه ندارند که قبر ایشان کجاست. پرسیدم؛ چرا؟
گفت؛ برای اینکه علامتی ندارد.
.
🔸علامه امینی در کتابخانه علامه امینی دفن است. او زحمت بسیاری برای آن کتابخانه کشید. گمان می‌کنم؛ اگر این همه زحمت نمی‌کشید هنوز زنده بود.
.
🔸علامه امینی تعریف می‌کرد که وارد کتابخانه‌ای در هندوستان شدم که کتاب‌های بسیار عظیمی داشت متوجه شدم که اینجا خیلی کار دارم متصدی را صدا کردم و گفتم؛ چقدر می‌توانم اینجا بنشینم؟ گفت؛ یک ساعت یا دو ساعت. متصدی تصور می‌کرد که علامه یک فرد عادی است. علامه امینی گفت؛ این‌طور نه منظورم این است که کتابخانه در اختیار من باشد هر کتابی را می‌خواهم بردارم و نگاهی کنم و مطالبی را از آن بردارم. علامه امینی خود را معرفی کرد و متصدی گفت که من می‌توانم کلید را شش بعدازظهر به شما بدهم و شش صبح فردا از شما تحویل بگیرم. کافی است؟ علامه گفت؛ دیگر چاره‌ای نیست.
.
🔸علامه تعریف می‌کرد؛ در یکی از این شب‌ها که بی‌اندازه گرم بود کتابی را که متعلق به اهل سنت بود مطالعه می‌کردم. این کتاب بسیار مهم و در مدح اهل بیت (سلام الله علیهم) بود. فتوکپی هم که نبود تا از آن کپی بردارم، نمی‌دانستم چه کنم؟ یک مقدار می‌خواندم، یک مقدار می‌نوشتم همین‌طور که روی زمین نشسته بودم متوجه شدم زیر پایم خیس شده است، وحشت کردم و با خود گفتم؛ حتماً یکی از لوله‌های آب کتابخانه ترکیده است و الان این کتابخانه را آب می‌گیرد. به فکر چاره بودم که دستم را زیر پایم کشیدم تا بدانم مسیر آب از کجاست؛ اما متوجه شدم که عرق بدن خودم است آنقدر نشسته و مطالعه کرده بودم و از شدت گرما عرق ریخته بودم که فرش کتابخانه خیس شده بود.
.
🔸آقای دستمالچی نوارهای بسیاری از علمای مختلف داشت که یکی از آنها علامه امینی بود. او دوست داشت از هر عالم و دانشمند و شاعر و مداحی نوار ضبط شده داشته باشد. نمی‌دانم این نوارها بعد از او چه شدند؛ چون فرزند نداشت.
.
🔸من برای علامه امینی پس از بازگشت از یک سفر شعری سرودم؛ اما ایشان من را صدا کرد و گفت که من تو را از این عاقل‌تر می‌دانستم، گفتم؛ من کار بدی نکردم. گفت؛ عوض اینکه فکرت را صرف مدح من کنی، علی (سلام الله علیه) را مدح می‌کردی نفعت بیشتر بود.
.
«خداست یار علی و علی‌ست یار امینی
چو بوده خدمت مولا همیشه کار امینی
...ادامه متن👇

...
🔸ساعاتی قبل، آيت الله العظمی جوادی آملی حفظه الله تعالی برمزار استادشان آيت الله الهی قمشه ای رحمه الله تعالی @sire.olama.ir
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...
🔸لحظاتی از نماز حضرت آیت الله بلندنظر حفظه الله تعالی در یکی از بیمارستان های خرم آباد
برای سلامتی معظم له دعا بفرمایید.
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir .
@varesoon.ir با تشکر از صفحه

Most Popular Instagram Hashtags