sire.olama.ir sire.olama.ir

2,481 posts   130,696 followers   599 followings

موسسه سیره علما  #سیره_علما

....رابطه برادر بزرگ و برادر کوچک
🔶مرحوم سید علی صدر برادر بزرگ تر امام موسی صدر میگوید: ما هر دو در دوران طفولیت به مدرسه باقریه می رفتیم. آقا موسی دائما مشغول کتاب و مطالعه بود.
.
🔶روابط ما با هم مثل رابطه دو دوست بود، نه مثل رابطه برادر بزرگ و برادر کوچک. آقا موسی به طور مستمر کتاب می خواند.
.
🔶کتابی را که برمی داشت تا وقتی که تمامش نمی کرد، کنار نمی گذاشت.
.
🔶من در برادرم تصویری از آنچه دوست داشتم ، می دیدم. خیلی خوشحال می شدم وقتی که مدیر مدرسه، استاد برقعی در مناسبت های درسی و تحصیلی که می خواست سطح علمی مدرسه اش را به رخ بکشد، برادرم را فرا می خواند یا وقتی هم کلاسی هایش در فهم درس دچار مشکل می شدند از وی می خواستند که درس را مجدداً توضیح بدهد.
.
🔶تصویر امام موسی صدر و سید علی صدر در نوجوانی @sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...ورق بزنید
🔶آیت الله خلخالی(ره)
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...تفريح ما
🔶استاد شیخ حسین انصاریان: وقتى كه من مدرسه مى رفتم، همكلاسى هاى خوبى در مدرسه برهان داشتم. گاهى با همشاگردى هاى مدرسه قرار مى گذاشتيم و روز پنجشنبه كه تعطيل مى شديم، از مدرسه تا حرم حضرت عبدالعظيم ـ كه حدود شش كيلومتر مسافت داشت ـ پياده مى رفتيم.
.
🔸دو امامزاده در منطقه رى بود: يكى امامزاده ابوالحسن كه بيرون حرم حضرت عبدالعظيم است، و يكى هم امامزاده على اكبر كه الآن در غرب اتوبان جاده قم است.
.
🔸گاهى روزهاى جمعه محل تفريح ما با خانواده همين امامزاده ها بود كه ناهار درست مى كردند و به اين دو امامزاده مى رفتيم. هرچند سال يكبار هم به امامزاده داود مى رفتيم.
.
🔶تصویر استاد شیخ حسین انصاریان حفظه الله تعالی در نوجوانی سال ۱۳۳۷ تهران @sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...انا لله و انا الیه راجعون
🏴امروز تشییع آیت الله سید طاهر السلمان رضوان الله تعالی علیه از علمای شیعه در عربستان ...ورق بزنید
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...
🔶آیت الله العظمی بهجت: او میداند که وقت ما نشده است هنوز...
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

....وقتی متوجه می‌شدم
🔶آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی: تحمّل افرادی که زود عصبانی می‌شوند و بر عصبانیت پافشاری می‌کنند خیلی سخت است. برخلاف کسانی که زود عصبانی می‌شوند و زود هم برمی‌گردند.
.
🔶مرحوم والد ما (آیت الله سید احمد زنجانی) زود عصبانی می‌شد ولی زود هم از این‌که عصبانی شده، پشیمان می‌شد و برمی‌گشت.
.
🔶ایشان(والد ما) می‌فرمود: من راهی برای کنترل عصبانیتم پیدا کرده بودم و آن این بود که تا عصبانی می‌شدم، ذهنم زود منتقل می‌شد که اگر آقای حاج سید احمد خوانساری و آقای گلپایگانی بودند، آیا آنها هم عصبانی می‌شدند؟
.
🔶و وقتی متوجه می‌شدم که آنها اگر در این مقام بودند، تندی نمی‌کردند، عصبانتیم را کنترل و از بروز آن جلوگیری می‌کردم.
.
🔶آقای خوانساری و آقای گلپایگانی و آقای شریعتمداری در این جهت ممتاز بودند.
.
جرعه‌ای از دریا، ج۱، ص ۵۴۴
.
🔶تصویر آیت الله العظمی شبیری زنجانی حفظه الله تعالی در کنار والد معظمشان آیت الله سید احمد زنجانی رضوان الله تعالی علیه
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

....ورق بزنید
🔶آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی:
نمی‌خواستم امروز در مسائل روز سخنی بگویم؛ چون گوش شنوا کم است! چرا انسان حرف حساب را به کسانی بگوید که گوش شنوا ندارند؟! ارزش حرف کم می‌شود... امروز دادِ مردم از بی‌انصافی گروهی از تجّار و کسبه درآمده است که پشت سر هم، اجناس را گران کرده و به فکر مردم نیستند. (٩٧/٩/١۴)
.
.
🔶آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی:
اصلاً چرا در یک کشور اسلامی باید تعزیرات وجود داشته باشد؟ یک کاسب و تاجر مسلمان، بدون احتیاج به تعزیرات باید به وظیفۀ خود عمل کند. اما مشاهده می‌کنیم که به مأمور تعزیرات می‌گویند ما جریمه را می‌پردازیم، اما قیمت خود را پایین نمی‌آوریم! اگر کار به اینجا برسد، واقعاً رسوایی است. (٩٧/٩/١۴) #اخبار_مراجع
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

....هر عدد تقسيم بر نامحدود، صفر می‌شود
🔶آیت الله حائری شیرازی رضوان الله تعالی علیه: هنگامى‏‌كه انسان به خانه آخرت قدم مى‏‌گذارد، مى‏‌بيند كه صحبت از صد سال، پانصد سال، هزار سال يا صد هزار سال نيست، سخن از بى‏‌نهايت است.
.
🔶مگر در رياضيات نمى‌‏گويند كه هر عددى را اگر تقسيم بر بى‏‌نهايت كنيم، مى‏‌شود صفر؟ مگر قرآن آخرت را تعريف نمى‏‌كند كه «خالدين فيها»؟ يعنى نهايت ندارد؛ حال، دنيا تقسيم بر آخرت، چه مى‏‌شود؟ طبق قانون رياضى، هر عدد تقسيم بر نامحدود، صفر می‌شود؛ يعنى زندگى دنيا، صفر است. مسأله اين است كه اگر بعد از مرگ، به اين نكته برسيم، حسرت ما بى‏‌نهايت خواهد بود.
.
🔶تصویر وداع با پیکر آیت الله حائری شیرازی رضوان الله تعالی علیه
@sire.olama.ir
@haerishirazi

...این نشان‌دهنده‌ی محبت است...
🔶‌‌حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای حفظه الله تعالی سه‌شنبه، در ابتدای درس خارج فقه با اشاره به سؤال روز گذشته‌ی یکی از طلاب درباره‌ی قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، توضیحاتی درخصوص این قانون بیان کردند. ‌
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

...#الحشد_الشعبي
🔶تعدادی از شهدای حوزه علمیه نجف اشرف در مبارزه با داعش
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

.....
🔶آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی:
مسئولان باید به فکر مردم باشند و صرف امیدوارکردن و وعده‌دادن فایده‌ای ندارد. مسئولان و مدیران ارشد جامعه باید در بین مردم باشند و فقر و بیکاری را با چشم خود ببینند؛ درحالی‌که در اسلام، فقر به این معنا فساد است و همان‌طور که گفتیم، باید ریشه فساد و زمینه‌سازان فساد را پیدا کنند. (٩٧/٨/٢۴) #اخبار_مراجع
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

....ورق بزنید
🔶لایروبی فاضلاب‌های معابر #اهواز توسط طلاب و روحانیون

🔶در اهواز، تقریباً یک هفته از باران سه روزه اهواز می‌گذرد و از زمانی که شدت باران وضعیت مناطق حاشیه‌ای اهواز را بحرانی کرد، طلاب و روحانیون جهادی اهواز، برای بهبود اوضاع دست به کار شده و به کمک نیروهای خدماتی شهرداری آمدند.
.
🔶طلاب و روحانیون در گروه‌هایی چند نفره تقسیم شده و در سطح منطقه کوی علوی پخش شدند تا هماهنگ و یک روزه، همه فاضلاب‌ها لایروبی شوند که انصافا تلاش آنان مثمر ثمر واقع شده و زحمات آنها نتیجه داد.
.
🔶یکی از بیشترین چیزهایی که نظرم را به خود جلب می کرد، نگاه عجیب با چشمانِ از کاسه بیرون آمده مردم بود که مگر می شود یک آخوند، فاضلاب شهری را تخلیه کند!
.
🔶خیلی از مردم به ویژه جوانان همراه روحانیون شده و به آنها کمک می کردند و خیلی های دیگر نیز فقط نظاره گر بوده و با موبایل‌هایشان فیلم برداری می کردند.
.
🔶البته قطعا این سؤال برای بعضی از مردم پیش می آمد که چرا آنها؟ مگر این کار، وظیفه کارگران شهرداری نیست؟! حتی شاید برای جلب توجه این کار را انجام می دهند!؟ اما آنان نمی دانستند که شهرداری به دلیل حجم و وسعت منطقه با کمبود نیرو مواجه شده و اگر بنا بود فقط به کارگران خود اکتفا می کرد، شاید کار لایروبی چندین روز به طول می انجامید.
@sire.olama.ir
@sire.olama.ir

Most Popular Instagram Hashtags