sevimtsn sevimtsn

37 posts   568 followers   557 followings

Sevim Tosun  Öğretmen.

Herkese tavsiye, okusanıza; “Yakarım Gül Satanlar Bahçesini"

“Pencere, bir tavanı olan her yer için ‘dışarı’ demek. Gökyüzünü kucaklayan dört köşe çerçevelerin, bir evden bakınca ne demek olduğunu bilirsiniz. Yine bilirsiniz, sabaha açılan pencerelerden daha hayırlısı yoktur. Ben başucunda bir yerde penceresi olanlardanım. Uyanınca gözümün üzerine düşen güneşliği kaldırıp dışarı bakıyorum. Havanın durumuna göre giyiniyorum ruh hâlimi. Bu dediğimi ancak sabahlara hak ettiğinden fazla anlam yükleyenler bilir.”

"Ah kardeşim! Ah bu oyunlar yok mu, bu oyunlar. Yirmili yaşımda oynamaya başladığım ve hep tek kişilik süren oyunlar; evcilik oyunları. Öyle de olsa oyun işte. Oyun! Oyunlar uzun sürmez, bilmezsin. Oyunlar uzun sürmez! Ya karanlık basar,anneler çağırır çocukları evlere ya da oyuncak paylaşılmaz kavga çıkar arada.

Ama bizim oyunumuzun uzun sürmeyişi bunlardan değil. Ben sabırsız ve suçlu, sen sabırsız ve masum. Bu oyun ne zaman başladı, ne zaman sona erdi bilmiyorum."
...
Herkese tavsiye, okusanıza.

Ataman kendi cümleleriyle şöyle tanıtıyor kitabı: ‘’Öğrencilerin ayaklarının geri geri gittiği okullarda iyi dersler işlemenin yolunun strateji, teknik, yöntem ve ipuçları bilmekten geçtiğini yıllar içinde deneyimleyerek öğrendim. Öğrenmek kadar öğrendiklerini paylaşmanın da değerli olduğuna inanıyorum. Bu kitap, öğretmenlik ve yöneticilik günlerimden ve eğitimcinin eğitimini yaptığım yıllar içinde cebimde biriktirdiklerimden oluşuyor. Birazdan kendinizi içinde bulacağınız başlıkların hiçbiri reçete ya da can simidi değil, bunu şimdiden söyleyebilirim. Okuyacaklarınız sadece bir eğitimcinin deneyim kırıntıları. Kitaptaki her bir örneği istediğiniz gibi değerlendirebilir, sevmeyebilir, uyarlayabilir, esinlenebilir, değiştirebilirsiniz. Kitabı okurken aklınıza gelen düşünceleri, önerileri, eleştirileri yeni fikirleri kitaptaki 'Sizli Düşünceler'e not alabilirsiniz. Kim bilir belki de sizlerin de katkılarıyla öğrenme çemberimizi daha da genişletebiliriz.’’
...
Herkese tavsiye, okusanıza.

Baba-kız çizimleriyle sosyal medyada gönüllere taht kuran Soosh tarafından kaleme alınan kısacık ama samimi bir çocuk kitabı. Çok severek inceledim.
...
Soosh’un çizimleriyle can verdiği baba figürü, “her şeyi mümkün kılabilen, kocaman, nazik ve sevgi dolu bir koruyucu” olarak karşımıza çıkıyor.
...
Soosh, kitabın sonuna düştüğü notta “Bu baba, oğlum için olabilmeyi umduğum ve oğlumun da bir gün kendi çocukları için olabilmesini umduğum türden bir figür” diyor.
...
2 yaş ve üzeri çocuklarınıza okurken, çizimlere bakmaya doyamayacaksınız.

"...insanın gerçek ölümü, hastalıklardan değildir, insanın insana yaptıklarındandır."

Türkçede ilk kez yayımlanan Schimmel'in Tasavvuf Notları eseri Sufi Kitap tarafından dilimize kazandırıldı. Tasavvuftaki temel meseleler ekseninde bir çerçeve çizen bu eser, bilhassa tasavvufa dair yeni okumalar yapmaya başlamış kimseler için bir giriş kitabı niteliği taşımaktadır.
...
“Tasavvuf, salih amel ve iyi ahlaktır.”

"Dünyada hâkim olan sloganlar kırılganlığı, gereksiz ve köhne, ham ve hastalıklı, sağlamlıktan ve anlamdan yoksun bir şey olarak görüyor; oysa kırılganlıkta duyarlılık, incelik ve haysiyet ve bitkin bir nezaket, dile getirilemeyen ve görülemeyen şeylere dair bir sezgi bulunuyor ve bunlar, başkalarının ruh halleriyle, duygulanımlarıyla, varoluşsal tarzlarıyla daha kolaylıkla ve şevkle özdeşleşmemizi sağlar."

en güzel çiçekler @muzeyyenfilizz 'den.💛

Dünya dönmek için değil, gitmek için kurulmuştur.

yaşam budur zaten
anlar, sadece anlar*

bırakmıştı kendini yazılmış olana*

Most Popular Instagram Hashtags