saffetemretonguc saffetemretonguc

7349 posts   237826 followers   1354 followings

Saffet Emre Tonguc  Seyahat Yazarı Tarihçi Prof. Rehber TV Sunucusu 15 Kitap, 18 Ödül www.saffetemretonguc.com Snapchat:saffetemre34

https://www.youtube.com/watch?v=AbbEtiZbnac

#SETcumasiiri
Bana yaşadığın şehrin kapılarını aç
Sana diyeceklerim söylemekle bitmez
Yıllardır yaşamımdan çaldığım zamanlar
Adına düğümlendi
Bana yaşadığın şehirleri aç
Başka şehirleri özleyelim orada seninle
Bu evler, bu sokaklar, bu meydanlar
İkimize yetmez
✍🏼
ÖZDEMİR ASAF
🌔🌔🌔
Cumayı yine şiirle uğurlayıp cumartesiyi @ayricaliklirotalar ile karşılayalım mı? Yarın saat 11.15'te NTV'de buluşmak üzere. Herkese iyi geceler...
🔻
Fotoğraf: @emrkrm

BARCELONA VE VALENCIA ÖNERİLERİ OLAN VAR MI?
🎋🎋🎋
@piriguide çekimleri için bugün Barcelona'ya geldim. Valencia da rotamızda var. Önümüzdeki bir hafta boyunca bu güzel şehirlerden birçok insta hikaye paylaşacağım, vakit buldukça canlı yayın da yapacağım, bildirimleriniz açık olsun. Ve bu iki şehirden önerilerinizi yorumlar kısmına yazarsanız, bana yeni fikirler verebilirsiniz. İlerleyen günlerde de ben size kendi önerilerimi ve yeni deneyimlerimi yazarım.
🎋🎋🎋
Piri git gide zenginleşiyor. En başında söylemiştim; güzelliği sürekli yenilenen ve gelişen bir uygulama olmasında gizli. Birkaç gün önce İstanbul turlarımız arasına Fener-Balat ve Boğaz rotası da eklendi. Bu güzergahları sadece bir akıllı telefon ve kulaklık eşliğinde, benim rehberliğimde gezebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey AppStore ya da Google Play üzerinden Piri'yi telefonunuza ya da tabletinize yüklemek sonra da kullanmak istediğiniz turları seçip satın almak.
🎋🎋🎋
Ama eğer İş Bankası @maximumkart sahibiyseniz tüm İstanbul turlarımı ücretsiz kullanabilirsiniz. Eğer @turkcell abonesiyseniz tüm yurtdışı turlarımdan ücretsiz yararlanabilirsiniz. Yorumlarınızı ve yaptığınız keşiflerden fotoğrafları #sengezpirianlatsın etiketiyle yayınlamayı da unutmayın.
🔻
Fotoğraf: @lifeofsabin

Deprem korkusunu bir kez daha hatırladık maalesef, hepimize geçmiş olsun.
🙏🏻🙏🏻🙏🏻
Ne tesadüftür ki bu hafta Ayrıcalıklı Rotalar programımızda mavi yolculuk vardı ve depremin vurduğu yerleri de izleyecektiniz. Fakat böylesi gergin ve üzücü bir zamanda programı yayınlamanın bu korkuyu yaşayanlara biraz ayıp etmek olacağını düşündük; hiçbir şey yokmuş gibi davranmak istemedik.
🌸🌸🌸
O yüzden bu hafta tekrar bölümlerimiz yayında olacak. Yarın 11.15'te Loire Vadisi; pazar 19.15'te ise Amalfi-Positano ve Ravello'yu izleyebilirsiniz. NTV'de buluşmak üzere...

#saffetemredenisimhikayeleri - LALELİ
⏳⏳⏳
Padişah 3. Mustafa yaptırdığı hiçbir camiye ismini vermemiş. Bugünkü Laleli Camii'ni ve külliyesini yaptırırken amacı adını taşımasıymış fakat o da olmamış.
🌷🌷🌷
Semtte yaşayan Laleli Baba padişahın çok saygı duyduğu bir alimmiş; zaman zaman ziyaretine gidermiş. Bir ziyarette aralarında tartışma çıkmış, padişahlık otoritesi de devreye girince Laleli Baba'nın gönlünü kırmış 3. Mustafa. Üstelik bu tartışmanın üzerine Laleli Baba hastalanmış, doktorlar çare bulamamış.
🌷🌷🌷
Duruma çok üzülen ve yaptığına pişman olan padişah, gönül alacak bir hediye olarak, kendi adını taşıması için yaptırdığı camiye Laleli Baba'nın adını vermiş. Bu görkemli yeni yapı kısa zamanda semtin simgesi olmuş. Öyle özdeşleşmiş ki bulunduğu civarla, sadece cami değil zamanla semt de Laleli adıyla anılır olmuş.
🌷🌷🌷
Yapıldıktan kısa bir süre sonra deprem, yangın gibi felaketlere maruz kalan külliye, her seferinde kısa sürede onarılmış. Ancak çevre düzenlemeleri ve yol yapım çalışmaları, caminin etrafıyla mimari uyumunu bozmuş. Bugünkü görüntüsü maalesef ilk yapıldığı haline benzemiyor. İyi geceler!
🔻
Fotoğraf: @yazarceker

Bir yıl önce Cihangir'de karşılaşmıştık. Ben misafirlerimle tur yapıyordum, o da bir kafede oturuyordu. Uzaktan geldiğimi gördü, kalkıp yürüdü bana doğru. Kocaman bir gülümsemeyle sarıldı; "Bir turuna gelmeyi çok istiyorum" dedi. Davet ettim, "Çok mutlu olurum" dedim. Ne yazık ki gerçeğe dönüşemedi...
🎵🎵🎵
Çok güzel bir yürekti #harunkolcak şarkılarıyla da kim bilir kaç güzel yürekte iz bıraktı. Ve giderken bana bir şeyi yeniden hatırlattı, şimdi burada okuyan herkese de hatırlatmış olacak. Hayatı ertelemeyin. Sevdiğiniz şeylere, sevdiğiniz insanlara vakit ayırın, bilhassa en kıymetli olanlara. Hep orada duracaklarmış, her gün bizimmiş gibi düşünmeyin.
🎵🎵🎵
Kendi Instagram hesabında sadece 2 hafta önce "Ölümsüzüm sanma hayat bir anlıktır. Sıralı sanma bunu, kartlar hep karışıktır" diye yazmış. Ve ne kadar pozitif ne kadar güçlü bir ruh olduğunu gösteren şöyle bir alıntı yapmış. Sanatçı olarak sayısız kez ilham vermiştir birilerine; bu alıntısı da giderken verdiği ilham olsun, bir köşenizde dursun.
🎵🎵🎵
"Kendini yorgun hissetsen bile
Başarı senden kaçsa bile
Bir hata sana zarar verse bile
Hatta ihanet sana acı verse bile
Bir hayal yok olsa bile
Gözyaşları gözlerini yaksa bile
Kimse gayretini farketmese bile
Nankörlük ödülün olsa bile
Anlayışsızlık seni gülmekten alıkoysa bile
Ve hatta her şey, hiçbir şey olsa bile
Vazgeçme
Yeniden başla..."
🎵🎵🎵
İyi ki yaşadın; huzurla uyu, unutulmadan... Bu arada Cihangir karşılaşmamızı Sevgili Esra Sürmeli fotoğraflamış. Görmek isterseniz onu da hikayelerde paylaştım. @esrus

Günaydın! Sizce bir müze bir şehrin kaderini değiştirebilir mi? Evet değiştirebilir. "Nasıl" derseniz, gelin size Bilbao'daki Guggenheim Müzesi'nin öyküsünü anlatayım.
🎨🎨🎨
Bilbao İspanya’nın kuzeyindeki Bask bölgesinin en gelişmiş endüstri kenti. Eskiden sanayi ve madenciliğin merkeziymiş. Guggenheim Müzesi yapıldıktusonra ise yılda 20 milyon turistin geldiği ülkenin gözde turizm merkezlerinden biri olmuş. Bilbaolular dünyaya sanayi ve sanatın nasıl harmanlanacağını öğretmişler.
🎻🎻🎻
Müze sakince akan Nervion Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Güneş ışınları yapının titanyum kaplaması üzerinde adeta dans ediyor.
🎨🎨🎨
ABD'li Guggenheim Vakfı'nın New York ve Venedik’ten sonraki 3. müzesi burası. Düzensiz eğrisel biçimlerin hakim olduğu yapı, ünlü mimar Frank Gehry tarafından tasarlanmış. 1997 yılında tamamlanan binanın bizzat kendisi, içinde sergilenen 20. yüzyıl çağdaş sanat eserlerinden daha fazla üne sahip.
🎻🎻🎻
Aslında Gehry dış cephe kaplamasında kurşun-bakır alaşımı kullanmak istemiş. Ancak çoğu ülkede kullanımının yasaklanmasıyla farklı bir malzemeye ihtiyaç duymuş. Alüminyumu düşünmüş ama rengi değiştiği ve kirliliğe dayanıklı olmadığı için uygun bulmamış. Paslanmaz çeliği de binanın konumu ve Bilbao'nun ışık koşulları nedeniyle beğenmemiş. Titanyumun yağmurda altın rengini alması Gehry'nin aradığı cevabı bulmasına yetmiş. Böylece ışıkla malzemenin oyununu izleyebilmemizi sağlamış.
🎨🎨🎨
Şimdi bir virgül koyuyorum, bu müthiş müzeyi yazmaya devam edeceğim.
🔻
Fotoğraf: @boraoyaci

İnsan doğar ve ölür.
Bazı insanlar ise yaşar ve ölür. Ben yaşadım.
Çalıştım, öğrendim, ürettim.
Dürüst oldum, kimsenin hakkına girmedim.
Para kazandım ama paraya mahkum olmadım.
Başarıyı sıradanlaştırdım, zenginliği çeşitlendirdim.
Erkenden lüzumlu ile lüzumsuzun farkına vardım.
Kalıcılık ve saygınlık aradım.
Cesur oldum, sorguladım.
Umudumu hiç kaybetmedim.
Bilgi ve tecrübelerimi paylaştım.
Her güne, daha iyi ve daha faydalı
bir insan olmak için başladım.
İyi ki yaşadım.
🦋🦋🦋
Okuduğunuz bu sözler bana değil merhum işadamı İshak Alaton’a ait. Sevgili dostum @leylaalaton paylaşmıştı geçtiğimiz Babalar Günü'nde. Leyla yaşamıma ipek gibi dokunanlardan, zenginlik getirenlerden biri. Bu yazıyı okuduğumda çok sevmiş ve bir fırsat bulduğumda sizlerle paylaşmak için kaydetmiştim. Aslında tamamı daha uzun, merak edenler Leyla’nın hesabından bulup okuyabilirler.
🦋🦋🦋
Sahi siz "iyi ki yaşadım" diyebilenlerden misiniz?
🔻
Fotoğraf: @kyrenian - Bled Gölü, Slovenya

AYRICALIKLI ROTALAR'DA BU HAFTA MAVİ YOLCULUK VAR!
⛵️⛵️⛵️
En keyifli bölümlerimizden biri geliyor, hazırsanız geri sayıma başlayalım. 22 Temmuz Cumartesi günü saat 11.15'te Ayrıcalıklı Rotalar'ın 9. bölümü NTV'de olacak. Bu kez bir mavi yolculuk izleyeceksiniz. Hem teknede olma hallerine hem de uğradığımız birbirinden güzel limanlara tanık olacaksınız.
⚓️⚓️⚓️
Biz tura @neyzentravel ile çıktık ve her detayı düşünülmüş harika bir seyahat geçirdik. Eğer yaz planlarınız arasında bir mavi yolculuk varsa mutlaka değerlendirmeye almanızı öneririm. Programda izleyeceğiniz rotanın aynısını yapacağınız paket de var farklı alternatifler de...
⛵️⛵️⛵️
Aklınızda olsun, HSBC Premier'in katkısıyla hazırladığımız programımızın tekrarını 23 Temmuz Pazar günü saat 19.15'te izleyebilirsiniz. Süremiz yarım saat ve sadece bir kez ara var; onda da tek reklam yayınlanıyor.
⚓️⚓️⚓️
Daha önce yayınlanan bölümlerimizin tümünü ya da bölümlerden seçme kısa videoları ise YouTube'dan izleyebilirsiniz. @ayricaliklirotalar #ayricaliklirotalar #maviyolculuk #bodrum #symi #knidos #datça #kos

BU YAZIYA KISA SÜREDE 700'DEN FAZLA YORUM GELDi!!!
📚📚📚
İki ay kadar önce "Arkadaşım @serdabuyukkoyuncu yu takip edin çok güzel şeyler paylaşıyor, ansiklopedi gibi adam!" demiştim. 27 olan takipçi sayısı benim birkaç kez yazmamla ve ortak işlerimizde yaptığımız canlı yayınlarla 15.000'e çıktı.
🏡🏡🏡
Serda aslında bir eğitimci ve Eurosun Anaokulları'nın sahibi ama Allah vergisi bir yeteneği var. @serdabuyukkoyuncu yu takibi tavsiye ettiğim için memnun olanlar aşağıya bir yorum yazar ya da sadece 👍 emoji'si koyarlarsa doğru bir iş yaptığım için ben de mutlu olacağım.
🙏🙏🙏
Bu arada tavsiyeme uyan herkese de müteşekkirim. Bakın Serda tv programı için gittiğimiz Norveç'i bir paylaşımında ne güzel anlatmış.
🇳🇴 🇳🇴🇳🇴
Norveç’in orijinal adı, Nordweg. "Kuzey Yolu" anlamına geliyor. Bir kere hiç milli gelmedi bana.
🌳
Krallıkla yönetilen diğer ülkelerin kralları “King of Great Britain”, “King of Sweden”, “King of Denmark” şeklinde anılırken, Norveç’te bu unvan, ülkenin krala değil de kralın ülkeye ait olduğunu belirtmek için “Norway’s King” olarak söyleniyor.
🌳
Kanepe ve kitaplık adlarının İsveç’teki, halı adlarının Danimarka’daki yerleşim yerlerinden geldiği İkea’da yatak ve gardrop adları Norveç’teki yerleşim yerlerinden geliyor.
🌳
İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Norveç’te öldürülen polis sayısı sadece 10. Bizde herhalde bu sayıdan bir Norveç nüfusu çıkar.
🌳
Kayak sporunun doğum yeri Norveç, kayak anlamına gelen “ski” kelimesi Norveççe “odun parçası” anlamına geliyor. Karar verdim bundan böyle öfkelendiğim şehir magandalarına "ski" diyeceğim.
🌳
Norveç’teki her mahkum hücresinden internete girme hakkına sahipmiş. İnternete mahkum olmak bu mu ki?
🌳
Zorunluluk halleri dışında Norveç’te köpeğinizi kısırlaştırmanız yasa dışı. Ama sokakta bir tane başı boş köpek
yok.
🌳
Norveç’te bir kitap yayınlarsanız, ülke genelindeki kütüphanelere göndermek için hükümet 1000 kopya satın alıyor. Bizde kitapların baskı adetleri 500 tane falan. 2 baskı ediyor! Bas iki 500, sat devlete, at havanı.
🌳
Norveç kralı 5. Olav, toplu taşımayı kullanır ve bilet parasını cebinden ödermiş. Ama o yağmurlu havalarda İstanbul metrobüslerine binmiş midir hiç?
📸
2006'da Norveç'te çektim.

#SaffetEmreTonguclaBartın – 6📍✍🏼 Fotoğraf: @alan.turgay
Saffet Emre’yle Keşif projesinin Bartın bölümünü benim son notlarım ile bitirelim. İsterseniz siz de şehirden yeme-içme ve konaklama önerilerinizi yorumlar bölümüne ekleyin. Ne kadar çok kişiye fikir olursak o kadar güzel…
🏊🏻‍♀️🏊🏻‍♀️🏊🏻‍♀️
Çakraz Plajı’na muhakkak uğrayın; Bartın’da denize girilecek en güzel yerler arasında. Mugada, Güzelcehisar, Bozköy ve Kurucaşile de listenizde olsun.
🏡🏡🏡
Eğer vaktiniz varsa Safranbolu gezisi planlayabilirsiniz çünkü çok yakın.
🐟🐟🐟
Bartın’a gittiğinizde doyasıya yemeniz gereken şey balık; özellikle de Amasra’da. Ayrıca pumpum çorbası şehre özgü yöresel yemeklerin başında geliyor. Mısır unuyla yapılan çorbada kıyma ve pastırma da kullanılıyor.
🍅🥒🌶
Amasra salatasının ünü Karadeniz sınırlarını aşalı çok oldu. Yaklaşık 30 farklı otun ve sebzenin kullanıldığı salatanın alametifarikası, bol malzemesi ve süslü sunumu demek yanlış olmaz. Turplar, havuçlar birbirinden farklı kesme biçimleriyle tabaktaki yerlerini alıyor.
🌽🌽🌽
Yöresel pazarlarda erişte, bakliyat çeşitleri ve reçeller bulabilirsiniz.
🎁🎁🎁
Şehre özgü hediyelik eşyayı ise ahşap mutfak ürünleri olarak kabul edebiliriz; kaşıklar, baharatlıklar, tepsiler ve dahası…

MİKONOS ÖNERİLERİNE İHTİYACINIZ VAR MI?
🏝🏝🏝
Lexus ile hazırladığımız 'Lükse Yolculuk' blogundaki
yeni yazımda sizi Mikonos'a götürüyorum. Görülmesi gereken yerlerin yanısıra yeme-içme ve konaklama için özel önerilerimi de bu yazıda bulacaksınız. Mikonos yazımı lexuslifestyle.com linkinden ya da @LexusTurkiye sayfasındaki linkten okuyabilirsiniz. Siz de önerilerinizi aşağıda yorumlar bölümünde paylaşırsanız çok sevinirim.
🌅🌅🌅
Bugüne kadar olan yazılarım şunlar:
-Noel Pazarları
-Maldivler
-En İyi SPA Merkezleri
-Colorado'da Kayak
-Avrupa'nın Lüks Kayak Merkezleri
-Aspen'de Şımartan Kayak
-Seyşeller
-Adatepe ve Bördübet
-Lüks tatilin en iyi 10 Adresi
-Capri Adası
-Sardinya Adası -Mauritius
-Kıbrıs
-Mikonos
🏖🏖🏖
Daha önceki yazılarıma da aynı adresten ulaşabilirsiniz. Zamanla bu adreste çok zengin bir seyahat yazıları içeriği oluşacak. Fotoğraf @themarmaraesmasultan ın bahçesinde çekildi.
🎆🎆🎆
#LexuslaLükseYolculuk #LexusTürkiyede

HAFTANIN FİKRİ
#SEThaftanınfikri
✔️
Uzun mesafeler katetmeden dünyanın en büyük botanik parklarından birini görmek ve bir günü 5 bini aşkın bitki çeşidinin arasında geçirmek için Batum’a gidin.
📌
Sınır komşumuz Gürcistan’da yer alan Batum’a gidiş hem kolay hem vizesiz. Şehri ziyaret ederseniz, dünyanın en büyük ve çeşitliliği en geniş botanik bahçelerinden birini de rahatlıkla görmüş olursunuz. 105 yıl önce açılan Batum Botanik Bahçesi, şehir merkezine arabayla sadece 15-20 dakika uzaklıkta.
📌
Batum’da yıl boyu ılık bir hava var. En sıcak zamanları temmuz, ağustos kabul edebilirsiniz. Sıcaklığın yükseldiği bir dönemde gitmez ve kendinizi yürüyüş için uygun eşyalarla donatırsanız, sıkı bir kahvaltının ardından günün kalanını rahatlıkla buraya ayırabilirsiniz.
📌
Bu plan için yanınıza mutlaka kitabınızı da alın derim. Hem doğanın hem sayfalar arasında kaybolmanın tadı benzersiz. Yürüyüşten yorulduğunuz noktada bir köşeye çekilip dinlenirken arkadaşınız kitabınız olsun.
📌
Parkta, dünyanın farklı yerlerinden, farklı iklimlere ait bitkiler var. Himalayalar bölümü, Avustralya bitkileri, Uzak Doğu bitkileri, Akdeniz bitkileri görecekleriniz arasında. Sadece içerideki gül çeşidi bile 1000’den fazla; 2 bini aşkın da ağaca sahip. Her yan doğanın yaydığı huzur ve fotoğraf çekmek isteyeceğiniz yüzlerce detayla dolu...
🔻
Fotoğraf: @alferova_katerina_mom4

Most Popular Instagram Hashtags