saffetemretonguc saffetemretonguc

8,129 posts   328,638 followers   1,467 followings

Saffet Emre Tonguc  Seyahat Yazarı Tarihçi Profesyonel Rehber TV Programcısı 15 Kitap, 21 Ödül @ayricaliklirotalar @bestmenproduct Travel Writer and Tv Host

BU SABAH AYRICALIKLI ROTALAR’IN ATİNA - MORA YARIMADASI BÖLÜMÜNÜ İZLEYENLER, SEVDİNİZ Mİ? AŞAĞIYA BİR 🧡 BIRAKIRSANIZ, TÜM EKİBE HEDİYE VERMİŞ OLURSUNUZ! BENİM DE SİZE HEDİYEM BU GÜZEL İSTANBUL KARESİ OLSUN. BİR DE İSTANBUL TARİHİNİ EN ÖZET HALİYLE ÖĞRENMEK İSTERSENİZ, BUYURUN ANLATAYIM...
💁🏼‍♂️💁🏼‍♂️💁🏼‍♂️
Biliyor musunuz? Fransızlar görkemi ifade etmek istediklerinde "C'est Byzance" yani "Bizans gibi" derler. Bizans bu şehirde her yerde çıkar karşınıza. Bu şehrin ilk kurucusu M.Ö. 660 yılında Byzas olmuş. Ardından Roma İmparatoru Konstantin çıkmış sahneye ve şehri yeniden inşa ederek herkesin bildiği o meşhur adı vermiş.
👑👑👑
M.S. 395 yılında Roma İmparatorluğu doğu ve batı olarak ikiye ayrılmış. İstanbul da Doğu Roma’nın yani Bizans’ın başkenti olmuş.
🦋🦋🦋
Bizanslılar aslında Romalı ama 18. yüzyıl sonlarında Avrupalı tarihçiler onları böyle anlatmayı tercih ettiği için yaygın olarak Bizans İmparatorluğu tanımı kullanılıyor. Çünkü dini Ortodoks, dili Yunanca olan bu uygarlığı, klasik dönem Roma İmparatorluğu’ndan ayırma ve yeni bir isim kullanma gereği duymuşlar.
🌿🌿🌿
İstanbul’un son sahibi olmak için sahneye Fatih çıkmış. Fetihle bir çağı kapatıp yeni bir çağı başlatan Sultan 2. Mehmet; 1453'te hem Konstantinopolis’i hem de adının önüne Fatih ünvanını alan bu genç sultan, şehri Osmanlı İmparatorluğu’nun yeni başkenti yapmış.
🔻
Fotoğraf: @tolgy75

41'İN KAÇINI YAKALAYABİLECEKSİNİZ?
👕👖👞
Yarın sabah saat 10.10’da NTV izlemeyi unutmayın! @ayricaliklirotalar Atina-Mora Yarımadası bölümü ekranda olacak. Bakalım sevecek misiniz? Bu arada program 30 dakika ama ben çekimlere dev bir valizle gidiyorum.
👓🌂🎩
Yunanistan çekimlerinde tam 41 farklı kıyafet, ayakkabı ve aksesuar kullanmışım. Seyrederken sayın bakalım. Kaç tanesini yakaladığınızı, giydiklerimden ya da taktıklarımdan en çok hangisini beğendiğinizi yorumlar bölümüne yazarsanız çok sevinirim.
📺📺📺
#SETcumasiiri için bu hafta Ümit Yaşar Oğuzcan seçtim size. Herkese iyi geceler!
🌿🌿🌿
Ben senin,
en çok sevgi dolu yüreğini sevdim.
Tüm çocuklara kanat geren anneliğini...
Nice sevgilerin
bir pula satıldığı bir dünyada,
Sensin,
her şeyin üstünde tutan sevdiğini.
Ben senin,
en çok bana yansımanı sevdim.
Bende yeniden var olmanı,
benimle bütünleşmeni...
Mertliğini, yalansızlığını, dupduruluğunu sevdim.
Ben seni sevdim,
ben seni sevdim,
ben seni...
🔻
Fotoğraf: @svendsania

Günaydın! Yaz tatiline fırsat bulamayanlar ama bir günlük de olsa kafa dinlemek isteyenlere en güzel seçeneklerden biri Bolu. Ve şehir tam bir göller cenneti.
🛶🛶🛶
Abant Tabiat Parkı en çok ilgi gören yer. Gölcük ise ormanın içinde adeta bir masal dünyası. Aslında suni olarak yapılan bu küçük gölün Bolu'ya uzaklığı sadece 13 km. Etrafını saran göknarlar ve çamlarla ilkbahar, sonbahar, kış farketmeksizin hep güzel.
🛶🛶🛶
Sünnet Gölü, Göynük'ün 27 km. doğusunda, Erenler ve Korudağ Tepeleri arasındaki derin vadinin heyelanla tıkanması sonucu oluşmuş. Gölde balık avlamak serbest, günübirlik program yapabilirsiniz. Eğer kalmak isterseniz konaklama alternatifi de var.
🛶🛶🛶
Sülüklü Göl ise Bolu'da özellikle doğaseverlerin adresi olan muhteşem bir yer. Yaklaşık 300 milyon yıl önce heyelanla oluşan göl, koruma altına alındığı için diğerlerinden daha farklı el değmemiş bir doğası var. Adı, eskiden gölde yaşayan sülüklerden geliyor ama artık yok. Abant ve Gölcük kadar kalabalık olmuyor.
🛶🛶🛶
Özellikle sonbahar görüntüleriyle hafızalara kazınan Yedigöller'in ise yakışmadığı mevsim yok. Bolu'nun 42 km kuzeyindeki bu doğa harikası, 1965'ten bu yana milli park statüsüne sahip. 1642 hektar büyüklüğünün içinde adını aldığı üzere 7 ayrı göl ve zengin bir bitki örtüsü barındırıyor. Bizans dönemine ait buluntular da milli parkın içinde.
🛶🛶🛶
Çayköy Göleti, Şirinyazı ve Aladağ göletleri ile Çubuk, Karamurat, Yeniçağa, Karagöl de diğer alternatifler.
🔻
Fotoğraf: @cglrsrkc

Saraybosna, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu miraslarının iç içe geçtiği bir şehir. Her detayıyla sizi etkisi altına almayı başarıyor.
🌳🌳🌳
Suyun şehre kattığı güzellikse bir başka... Ortasından usul usul Miljacka Nehri akıyor. Bu nehrin tarihte ayrı bir önemi var. Çünkü 1. Dünya Savaşı’nı başlatan olay, nehrin üstünde yaşanmış.
🌳🌳🌳
Avusturya-Macaristan İmparatorluğu veliahtı Franz Ferdinand, karısıyla birlikte Latin Köprüsü’nde suikaste uğramış. Gerisini zaten biliyorsunuz...
🌳🌳🌳
Köprünün sol tarafındaki Katolik yerleşimi nedeniyle Osmanlı döneminde buraya “Latinluk” denirmiş. Latin Köprüsü’nün yanındaki At Meydanı’nda ise Saraybosna’da yapılan 4 müzik köşkünden günümüze ulaşan tek örnek var.
🌳🌳🌳
Nehrin bir yanında görkemli ulusal kütüphaneyi görebilir, yürüyerek şehrin kalbi olan Başçarşı’ya varabilirsiniz. Paris’teki Notre Dame Katedrali’nden etkilenerek yapılan Saraybosna Katedrali, 1530 yılında yapılan Gazi Hüsrev Bey Camii, 2. Dünya Savaşı’nda ölenler için 1946’da yapılan Sonsuz Ateş Anıtı, Bosna Hersek’in ilk anma galerisi “11/07/95 Gallery”, 1 km’lik Umut Tüneli görmeniz gerekenlerden birkaçı...
🌳🌳🌳
Hamur işi ve et ağırlıklı Bosna mutfağı çok leziz. “Cevapcici” denen yerel köftelerini, Boşnak böreğini ve nefis tatlılarını denemelisiniz.
🔻
Fotoğraflar: @_nesrin__ | @sarajevo_u_slikama

AYRICALIKLI ROTALAR’DA BU HAFTA MORA YARIMADASI VE ATİNA VAR!
🎺🎺🎺
@ayricaliklirotalar ın 6. bölümünde sizi harika bir Yunanistan turuna çıkaracağım. Sadece yukarıdaki tanıtımı izlemek bile enerjinizi yükseltecek, varın bölümü siz düşünün! 23 Haziran Cumartesi sabahı saat 10.10’da NTV’de buluşalım!
🚲🚲🚲
Bayram nedeniyle 1 haftalık ara vermiştik, kaldığımız yerden devam ediyoruz. Atina ve Mora Yarımadası’nı birlikte gezmek için ekran başında olursanız, bakın neler izleyeceksiniz?
🏖
Mora Yarımadası’nın Mesinia Bölgesi’nde tarihin izlerini,
🗿
Antik Yunan medeniyetinin en güzel örneklerinden Mesinia Antik Kenti’ni ve hikayelerini,
👑
Bölgedeki Osmanlı hakimiyetini ve bugüne kalan eserleri,
👒
Mora’nın ülke turizmine katkısını ve potansiyelinin nasıl değerlendirildiğini,
🏛
Atina’nın simgesi Akropolis’i,
🎠
Zappeion Binası’nı ve ilginç hikayesini,
🚶🏻‍♀️
Atina sokaklarından günlük yaşam hallerini,
🌳
Ulusal Bahçe’de doğanın muhteşem hediyelerini ve dahasını....
🎬🎬🎬
Harika bir bölüm hazırladık size; saatleri kurmayı unutmayın! Programımız yarım saat sürüyor ve sadece tek sefer 1 dakikalık reklam var. Aman ara girince kumandaya sarılayım demeyin!
⏰⏰⏰
HSBC Premier’in katkısıyla NTV’nin hazırladığı @ayricaliklirotalar ın tekrarını, her pazar saat 09.10’da izleyebilirsiniz.
🙏🏻🙏🏻🙏🏻
Kendi hesaplarında paylaşarak programdan daha çok kişinin haberdar olmasını sağlayan ve yorumlarını paylaşarak motivasyonumuzu artıran herkese yürekten teşekkürler!
👕👖
Program stilim: @edwards_tr

BAKSI'YI YAŞATMAK HEPİMİZİN GÖREVİ...
🏡
Bayburt’ta sessizliğin başrolde olduğu bir köyde bundan yaklaşık 10 yıl önce kurulan @baksimuseum kelimenin tam anlamıyla hayalin gerçeğe dönüşümü… Ve ben iki gündür canlı yayın ve hikayelerle size bu müzeyi anlatmaya çalıştım.
🏛
Şehirden 45 km. uzakta yer alan Bayraktar Köyü'nde doğan sanatçı-akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, küçüklüğünde babasının işten dönüşünü beklediği Çoruh Vadisi manzaralı tepeye kurduğu müzeye, köyün eski adını vererek Baksı demiş.
🗿
Alev Ebüzziya'nın muhteşem seramikleri @qnbfinansbank ın sponsorluğu ve @haldundostoglu nun küratörlüğünde Baksı'da 20 Ekim'e kadar sergilenecek. Biz müzede iki harika gün geçirdik.
🖼
Başta sanatçılar ve tasarımcılar olmak üzere birçok gönüllünün katkısıyla yıllar içinde adeta bir toplumsal sanat projesi çıkarılmış ortaya.
📚
Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 68 dönümlük bir araziye yayılan Baksı, giderek büyüyen çağdaş sanat koleksiyonuyla anılsa da geleneksel sanatlara ait önemli bir varlığa da sahip.
🎏
2014 Avrupa'nın En İyi Müzesi Ödülü'nü alan Baksı'yı yaşatıp gelecek kuşaklar aktarmak hepimizin görevi. www.baksi.org a girip 300 TL vererek BAKSI DOSTU olup müzenin yaşamasına katkıda bulunabilirsiniz. Hikayelere müzenin linkini de koydum.
🎈
@sacred7travel ve @sanatlarandevu 7-9 Eylül tarihleri arasında çok özel bir "Baksı Müzesi" programı düzenliyor. Ayrıntılı bilgilendirme:
info@sacred7travel.com ☎ 0216 326 29 03
💁🏼‍♂️
Müzeden fotoğraflara kaydırarak bakabilirsiniz, sonunda 4 de video var.

Dolmabahçe Sarayı’nı kalabalık ve boğucu bulup, 19. yüzyılda Osmanlı padişahlarının nasıl yaşadığını görmek isterseniz adresiniz Küçüksu Kasrı olsun.
⚜️⚜️⚜️
Nikogos Balyan 1857’de 1. Abdülmecid için yapmış. Eski bir ahşap binanın yerine av köşkü olarak inşa edilmiş.
💠💠💠
8 odası var, hepsi de mükemmel korunmuş. Barok bir yapı olmasına karşın nasıl zarif tasarlandığına özellikle dikkat edin. İddialı ama yorucu değil.
🌿🌿🌿
Küçüksu Deresi’nin kıyısındaki bu saray yavrusu, nilüferlerle süslü bir küçük bahçenin içinde. Geçmişte sultanlar kayıkla gelirmiş buraya. Bugünse ziyaretçiler, süslemesi daha sade olan arka taraftan alınıyorlar içeri.
💎💎💎
İçinde muhteşem Hereke ve İran halıları var. Avizelerin çoğu Bohemya kristali. Mermer lavaboları ve şık banyoları görülmeye değer.
🌸🌸🌸
Av köşkü olarak tasarlandığı için yatak odası yok. Ama 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel zaman zaman burada kalmış ve üst kat odalarından birine yatak koydurup uyumuş. #SETletarih
🔻
Fotoğraf: @abdullahshhn

HAFTANIN FİKRİ

#SEThaftaninfikri
✔️
Dünyanın en iyi dalış adreslerinden birinde unutulmaz bir deneyim yaşamak ve Türkiye’nin Kızıldeniz’i kabul edilen sualtı dünyasıyla tanışmak için Kaş’a gidin.
📌
Şimdiye kadar hiç dalmamış ya da dalışla ilgilenmemiş olsanız bile Kaş’ın bu konudaki ünü kulağınıza bir yerlerden çalınmıştır. Birçok özellik nedeniyle, dünyanın en iyi dalış adreslerinden biri kabul ediliyor. Aktif olarak kullanılan 40’a yakın dalış noktası var. Ama henüz kullanılmayanlarla birlikte sayı daha yüksek. Ve yılın 12 ayı dalış için uygun. Dalış için birçok firma var; güncel yorumlara bakarak tercihinizi kendiniz yapın.
📌
Kaş’ın farkı, müthiş bir sualtı dünyası ile karşılaşmanız. Bu nedenle “Türkiye’nin Kızıldeniz’i” olarak da adlandırılıyor. Hem deniz canlıları hem de suyun altında yatan tarih ile oldukça ilgi çekici. Batıklar ve balık sürüleri arasında bambaşka bir dünyaya geçiş yapıyorsunuz. Zaman zaman suyun içinde bir müzede olduğunuzu da düşünebilirsiniz.
📌
Ben dalış yaptığımda, hissettiğim en önemli şey sonsuzluk olmuştu. Hatta o esnada denizin altında yaşamak daha anlamlıymış gibi gelmişti. Mağaralar, kayalıklar, balıklar, yukarıdan ulaşan ışık huzmesiyle renk değiştiren amforalar, ahtapotlar gördüğüm diğer her şey, dünyanın konuksever üyeleriydi.
📌
Kaş’ta yapılacak tek şey dalış değil elbette. Bence Uzun Çarşı’da tadını çıkara çıkara yürüyün. Turqueria harika bir antikacı dükkanı, uğrayın derim. Yemek için Müpptela Ocakbaşı’nı öneririm. Mavi Bar ve Hideaway de keyifli vakit geçirebileceğiniz adresler. İsterseniz siz de yorumlarda kendi önerilerinizi paylaşabilirsiniz.
🔻
Kaydırarak görebileceğiniz nefis Kaş fotoğraflarının hepsi 👉🏻 @gezerkenogrenen

Hani hep “gidelim, görelim” planlarına konu edilen ama sıranın bir türlü gelmediği, beklemeye alınan ülkeler vardır. İşte Kosova onlardan biri. Halbuki vizesiz, ucuz, yakın ve yabancılık çekmeyeceğiniz kadar bizden... O yüzden hiç uzun uzadıya planlamanıza gerek yok; çantanızı alıp 2-3 günlüğüne kaçabilirsiniz.
🎒🎒🎒
Prizren, tarihi dokusuyla dikkat çeken ve Osmanlı etkisinin baskın olduğu bir Kosova kenti. Şar Dağı eteklerine kurulmuş ve Bistriça Nehri ile ikiye bölünmüş. Üzerinde nehirle aynı adı taşıyan tarihi taş köprü var.
👒👒👒
Doğanın tadını çıkaracağınız şehir, aynı zamanda ülkede en fazla Türk’ün yaşadığı yer. Ayrıca Arnavutların birçoğu Türkçe biliyor, dil sorunu yaşamadan rahatlıkla gezebilirsiniz.
👜👜👜
Balkanlar’daki en yüksek minareli cami olan Sinan Paşa Camii, Terzi Baba Türbesi ile Arnavutluk Müzesi şehirde ziyaret edebilecekleriniz arasında. Mutfak kültüründe başköşe et ve hamur işlerinin. Köfteleri ve sucukları da çok leziz.
🔻
Fotoğraflar: @emelak | @fatihbasa | @tuncersphai | @flakatahiri

Günaydın! Uzun zamandır size gezi anıları yazmadığımı farkettim. Gelin yeni haftaya ne kadar değerli bir tarih ve coğrafyaya sahip olduğumuzu fark ederek başlayalım…
🌼🌼🌼
ABD’nin ilk kadın Dışişleri Bakanı olan Madeleine Albright’ın sayesinde, Oscar’lı oyuncu Robert Redford İstanbul’a gelmişti. Çünkü Albright öyle bir İstanbul hayranı ki yakın arkadaşı Redford’un da bu güzellikle tanışmasını istemişti.
🌻🌻🌻
Karşılaştığımızda “Günaydın Mr. Redford” demiş; “Günaydın ama lütfen bana Bob de” yanıtını almıştım. Tüm gezi boyunca aynı samimiyeti ve alçak gönüllüğü korudu.
🌼🌼🌼
Robert Redford çok donanımlı bir sanatçı. Önce epey tarih konuştuk. Asur, Minos, Girit ve Mezopotamya uygarlıklarını kıyasladı. Gamalı Haç’ın aslında Anadolu kültürlerinde binlerce yıldır olduğunu söyledi.
🌻🌻🌻
Ben de karşılığında hemen Göbeklitepe’den bahsedip, dünyanın en eski tapınağının burada olduğunu ve Gamalı Haç’ın orada da bulunduğunu söyledim. Ortasında İrem yani cennet bahçeleri olduğunu ve bunun da Göbeklitepe’yi işaret ettiğini anlattım.
🌼🌼🌼
Kutsal bilgelik anlamına gelen Ayasofya’ya bayılmıştı. Özellikle 537 yılında böyle bir kubbeyi nasıl yaptıklarına inanamadı ve bugünkü halinde iki büyük dinin sembollere yansımış kardeşliği onu çok etkiledi.
🌻🌻🌻
Yerebatan Sarnıcı’nda Romalı mühendislere hayran kalmıştı. Ben de Sean Connery’nin oynadığı “James Bond - Rusya’dan Sevgilerle” filminin sarnıçta çekildiğini söylemiştim. Çevre ve altyapı konularına çok duyarlı bir isim. Kendisinin Utah’taki çiftliğinde de jeotermal suyla evi ısıttıklarını ve güneş enerjisiyle sıcak su ürettiklerini anlatmıştı. #SETgezianıları
🔻
Fotoğraf: @abdullahshhn

SÜRPRİZİM VAR!
🕌
"AYASOFYA’DA 1 GECE" TURUMU KAZANMAK İSTER MİSİNİZ?
🙋🏼‍♂️
@ayricaliklirotalar programı ile her hafta NTV ekranında dünyanın farklı köşelerini geziyoruz. Program sponsorumuz HSBC Premier'in katkılarıyla düzenlediğimiz Ayasofya turuna benimle birlikte katılmaya ne dersiniz?
📺
O zaman bu postun altına #BirlikteGeziyoruz etiketiyle beraber Yunanistan ile ilgili en güzel sorunuzu bekliyorum. En güzel sorunun sahibi 5 kişi ile Ayasofya turunda buluşacağız.
🎉
Yarışmayı kaçırma” ya da “Şansını dene belki birlikte gideriz” dediklerinizi yorumlara etiketleyerek haber vermeyi unutmayın.
🎏
İLK HAFTA TALİHLİLERİMİZ (KARAYİPLER):
@semakilickocabalta @hayrullahgull @yigit_ayyildiz @nazlidemet
🎈
İKİNCİ HAFTA TALİHLİLERİMİZ (MADRİD):
@birsenmanisali @didem_martinez @aysegul.baltaci @incikupelikiz35 @firstmoon720

BABALAR GÜNÜ'NE DAİR...
👨‍👦👨‍👦👨‍👦
Bazı öğretiler vardır, yaşınız kaç olursa olsun aklınızdan çıkmaz. Size öğreten yanınızda olmasa da doğru zaman geldiğinde sanki uzakta bir yerlerden göz kırpar ve ne yapmanız gerektiğini hatırlatır.
🕊🕊🕊
Hayatıma böyle dokunan az sayıda insandan biriydi babam. İşin ilginç yanı bana artılarıyla da bir şeyler öğretti, eksileriyle de. Kendisi artık hayatta olmasa da benim hayata karşı tavrımı şekillendirmeye devam eder ondan süzüp aldıklarım… Ve üzerine koyarak ilerledikçe kendimi yenilediğimi, geliştirdiğimi, özgünleştiğimi fark ederim.
🕊🕊🕊
Bugün kendi babamı bir kez daha sevgiyle anıyor ve babası hayatta olmayan herkes için sonsuzluğa gönderdiğim selama bir tane daha ekliyorum.
🕊🕊🕊
Baba olmanın hakkını verenlerin, bir insan yetiştirmenin ne büyük bir emek olduğunun farkına varanların günü kutlu olsun! Çocuğuna sadece annelik değil babalık da yapan kadınların ve bir insanın yaşamına baba sevgisiyle dokunanların da…
🎬📺📽
BİR HATIRLATMA!
@ayricaliklirotalar ın bayram yayınlarında bugün Madrid var. Saat 18.10’da NTV’de olursanız birlikte bir İspanya yolculuğu yaparız.
🔻
Fotoğraf: @tolgy75

Most Popular Instagram Hashtags