pamukbuket pamukbuket

667 posts   5209 followers   667 followings

  From Antalya /Turkey

Mühim ve unutulmaya müsait bir huyun var.
Alışıyorsun...
■ Hapishanede uzun süre kalmış olanlar, hapishaneden çıktıklarında, çıktıkları ortamı dahi yadırgayabiliyorlar… Vietnam Savaşı’ndan dönen Amerikan askerlerinin, Vietnam’da yaşadıkları cehenneme geri dönmeyi özlemeleri gibi… Alışınca, özgürlüğü dahi yadırgayabiliyorsun: Bu bana hem çok korkunç, hem de çok büyülü geliyor. Çünkü alışamasaydık eğer, bir gün bile dayanamazdık şu acayip dünya hâline… Ama içinde bulunduğumuz düzene alışınca da, olan-biten her şey de meşrulaşmaya başlıyor: Pis sokak dahil. Gürültülü ortam dahil. Üst üste kalabalıklar dahil. Diktatörlük dahil… Bir yerde “Hayat yine de devam ediyor”culuğumuz ağır basıyor ve hayat, alıştıra alıştıra yine de devam ediyor: Ülkede yer yerinden oynarken ya da örneğin, en sevdiğin insanı kaybettikten sonra dahi, “ben halen alışamadım” desen bile; tüm bunlara alışman için elinden geleni yapan bir düzen, seni elinden-kolundan tuta tuta, o düzenin parçası hâline getiriyor.
■ Ablam, Urla’daki bahçesine diktiği fidanlardan birine bakıp da “yerini sevdi” deyince geldi aklıma: “Yerini sevdi”ler ne mühim. Çünkü bu, aynı zamanda, “yerini sevmedi” ihtimalini de hatırlatıyor… Aynen, çalışan elinle uyuşmuş elini yoklayıp onu hayata yeniden döndürmeyi hatırlaman gibi. Yerini sevmemiş fidanı bir başka köşeye taşıyorsun ve bir bakıyorsun ki her yer yine çiçek… Bahçe almış başını gitmiş; her köşesi yine hayat… Unutan ve hatırlayan insan, madem ki alışıyor; bence asıl, “yerini sevdi”leri hatırlamaya alışmalı: Çalışan eli uyumuş ele dokundurmayı, yerini sevmediysen de seveceğin o yeri aramayı unutmamalı… Kalkıp, bir kağıda kocaman harflerle “erteleme” yazmalı; çünkü hava her gün böyle güzel olmuyor.
Ozan Önen | Penguen Dergi

Mükemmeliyeti boş ver. Her şey kusurludur. Her şeyin üzerinde çatlaklar vardır. Işık da bu çatlaklar ve kusurlar sayesinde görünür.

Leonard Cohen

Spring🌻

Her insanın
Bir tek gerçek işi vardır,
Kendine giden yolu bulmak…
Hermann Hesse

Senin içinden çıkamadığın dışındada kalamadığın sıkıntın derdin,paylaşsanda o an azalsada sonra yine seninle.Çıkarıp bir yere atamıyorsun ki, yada bu sizde kalsın ben 1 hafta sonra gelip alırım diyemiyorsun ki, yada yüksek tepelerden denize atıp hiç arkana bile bakmadan koşup kaçamıyorsun ki, neden?çünkü içinde! Etrafında derdini derdi edenler yokmu? Elbette var,dostların var,eşin var, kardeşin var. Ama sen kendine yardımcı olmazsan,yani akıp giden hayatı bir camın arkasından öylece izlersen,hayata karışmazsan,seni arayıpta Zara'ya çiçekli kotlar gelmiş, birde paçası püsküllüler var gördünmü diye soran arkadaşına,içinden aslında, bununda hiç derdi yok,Allah'ım ben ne diyorum o ne diyor demek isterken,tamda orda durup düşünüyorsan.Aslında o iş,işte öyle değil. Herkesin irili ufaklı sıkıntıları yokmu? Var. Dertsiz insan yok.Hayata karışmış,bir kota bakmış üstünde çiçekler görmüş mutlu olmuş heyecanlanmış.Önüne dünyaları sersen daha ne var diye bakanlardan olmamış.Ne kıymetli insan o aslında. Çok olsun onlardan etrafımızda.Konuyu toparlamak gerekirse hayat herkes için devam ediyor, nefes aldığımız sürecede devam edecek.Hatta biz olmasakda devam edecek.Yaşamak için bizden sonra kalanlar,kalkıp sabah işe gidicekler,sonra karınları acıkıcak yemek yiyecekler,sonra eve gelip duş alıcaklar,derken tvnin karşısına geçip sizle birlikte izledikleri diziyi yalnız izleyecekler,koltukta sizin tarafınız diye bir yer varya, oraya baktıklarında gözleri dolu dolu olucak ama, birazdan uykuları gelicek uyuyacaklar.Çünkü hayat devam ediyor onlar için! İlerde geride bıraktığınız anne ilgisine ve sevgisine ihtiyacı olan çocuğunuza anne bile bulucaklar,kendilerinede hayat arkadaşı. Bunların hepsini hayat devam ettiği için yapacaklar,yapmak zorundalar.Tam tersini düşün sende yaparsın,hayat devam ediyor çünkü!Demem o ki,kendine bedenine iyi bak,derdin varya derdinede iyi bak,çok yakından bakma ama,önce biraz uzaklaş,yakından gözükmez,daha geniş bak,küçük prensinde söylediği gibi "insan ancak yüreğiyle baktığı zaman görebilir"yaşadığımız herşeyin içinde bir sınav olduğunu,sınandığımızı,unutma! Elini kalbine koy,senden gelen herşeyin başımın üstünde yeri var de! Hayata karış!

Pencereyi kapama
Gök dolabilir içeri
Sen neyi görebilirsin canım,
Islak bir bulutun ağışınımı?
Pencereyi kapama,
Kuş dolabilir içeri.
Sen neyi taşıyabilirsin canım,
Kırık bir dalının yükünümü?
Pencereyi aç
Soluğun çıksın dışarı
Sen büyütmedin mi ciğerinde onu?
Kokusu hayatı yıkasın diye
Pencereyi aç
Sesin sarsın dünyayı
Duyulur elbet ta ötelerden
Yürek kendini tanır

Zekai Güngör

Sen gülünce
Gün Cumartesi olur,
Bir kuş havalanır gökyüzüne.
Özdemir Asaf

Aradığın şey arayarak bulabileceğin birşey değil.O senden bağımsız olarak istediği zaman gelir, dokunur sana.Bazen tüm ömrün boyunca gelmez, bazen tüm ömründe birkaç kez gelir seni bulur,bazen sadece bir kez gelir. Bu sonuçlardan hangisi bizim olur bunu hiç bir zaman bilemeyiz.Bu fotoğrafı çok güzel bir yeni yıl gecesinde ben çektim,karede gözükmeyenlerde var,onlar kendilerini biliyorlar nasılsa. Çekerken iyi ki varlar! hep olsunlar deyip şükretmiştim,dün gibi hatırlıyorum. Aslında tüm dünya telaşının sonu, şu masada,seni sevaplarınla,günahlarınla,acılarınla,sevinçlerinle,hatalarınla kabul edip elini hiç bırakmayanlarla,yaşadığın sonsuz huzur ve güven değilmi?Dünyanın bir ucuna giderken ilk defa göreceğin bir şehrin heyecanı seni sarıyor olabilir,ama farkındamısın hayat aslında tamda o camın önünde!
Sevdiklerinle....

Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı asla unutmaz.

Dr. Lui Cheng: Bir odaya kapattığın birine yapılabilecek en büyük gaddarlık ne biliyor musun?
Kate: Kapatılmış olması yeterince kötü.
Dr. Lui Cheng: Hayır. Daha kötüsü var. Odaya bir pencere açıp dışarı bakmasına izin vermek…
🎬Morgan

Kız: Rahip Alex beni acılarımdan kurtardı. Sonra ona âşık oldum. Biliyorum, bir rahip o ama ne yapabilirim?
Adam: Sen kurtulmamışsın. Sadece bir acıyla ötekini takas etmişsin…
The Order /2003

İnsan dediğin
Bilinmeyenden korkar,
Geceden korkar,
Sokaklar boşsa korkar,
Sen korkma,
Düşebilirsin,
Nasılsa kalkacaksın,
Seyret bak,
Bundan sonrası,
Yokuş aşağı...

Most Popular Instagram Hashtags