Instagram post by @dorukkirezci Doruk Kirezci

Dün ikinci el kitap satış uygulamasından, temsili bir ücret karşılığında tanımadığım birilerinin anılarını satın aldım. Aldığım bu fotoğraflar genel olarak 1950’lere ait. Şimdi Instagram hikâyelerinizi izlerken bunu paylaşmak geldi içimden. O zaman ne kadar önemliydi bu fotoğraflar. İnsanlar mektupların içinde, fotoğrafların arkalarına “iyiyim” “Necla çok büyüdü halası” gibi küçük küçük notlar yazarak imzalardı.
Bir saat kadar bu kareleri inceledim ve ardından oturup uzun zamandır bitiremediğim bir öyküyü tamamladım. İlham arıyorsanız eski fotoğraflara bakın. Mutlaka size bir fotoğraf karesinden bakan bir yakınınız olmalı.

Biraz Uyusam Düzelirim’den bir alıntıyla kapanışı yapalım. "Ben anne ve babamı sadece fotoğraflardan bilirdim. Fotoğraflar iki boyutlu, anne kokmayan, baba diye sarılamayacağınız parlak kâğıtlardır. Sizi hiçbir zaman anlamazlar. Sadece donuk bir dünyadan yüzünüze bakarlar. Fotoğraflar çoğu zaman dikdörtgendir. Neden bilir misiniz? Onlara bakarken köşeleri kalbinize batsın diye. Bir yerlerinizi kesip kanatsınlar diye."

Most Popular Instagram Hashtags