Instagram post by @yazanhafize Hasibe Yavuz Uyarel

#öğretmenlergünü #tb şeysi; 👇
Ilkokul 5.sınıfa kadar aynı öğretmenin sınıfında öğrenim gördüm. Öğretmenimiz okulda ve velilerin gözünde başarılı bir öğretmendi.Sınıfında okumayı sökemeyen öğrenci yoktu yani.İyi öğretmen kriteri o zamanlar buydu.
Tokat atan öğretmenler o zaman haberlerde ifşa edilip toplum tarafından yadırganmıyordu.Hatta tokat,öğrenciler arası sınıflandırma sistemiydi. Tokat yemeyen öğrenci başarılı, yiyen salak.

Neyse ki ben başarılı bir öğrenciydim de, tahtadaki "Işık ılık süt iç" cümlesini okuyamayan Mustafa gibi yakamdan tutulup havaya kaldırılmamıstım.
Cetvelle ellerimize vurulan sıra dayağı neyse de,tokat fenaydı.

Tokat yemeden 3.sınıfa kadar gelebildim çok şükür.Ta ki matematik dersinde toplama çıkarmayı öğrendikten sonra çarpım taplosunu ezberlemek ve problem çözmek gibi konulara gelene kadar.
3.sınıfta sıra arkadaşım kuzenim Halil'di.Öğretmen tahtaya bir problem yazıyor ve sınıf listesinden rastgele seçtiği birini çağırıp o problemi çözmesini istiyordu.Çözemeyen tokadı yiyip yerine oturuyordu.
Stresten ellerim termeye başlamıştı.Zil bi çalsaydı da sıra bana gelmeseydi.Derken öğretmen beni çağırdı tahtaya.Korka korka gittim. Elimde tebeşir ıslandı.Gözlerim problemi görmüyor.Ense kökümden beynime doğru hızla ilerleyen bi ağrı var. Gözlerim görmüyor sanki. Düşünme yetimi kaybettim o an.Dön dedi öğretmen.Döndüm.Dönmemle tokadı suratıma yemem bir oldu.Yüzüm alev alev yanıyor.Gözlerim görmüyor etrafı.Zar zor sırama geçtim.Halil kıs kıs gülüyor.Bu gider halama söyler şimdi.Ağlıycam. Utaniyorum.Öylece kalakaldım.Zil çaldı.

İnsanların matemetikten nefret etme hikayeleri vardır ya hani, benimki de bu.

Sorun problem çözme yeteneğine sahip olamamamda değil,sorun benim hala her problem karşısında çaresiz kalmamda.
Öğretmenim bana kusursuz Türkçe'yi öğretti.Ona minnettarım.Fakat o gün bana matematiği öğretmedi ,hayatta karşıma çıkan problemelere karşı benim bakış açımı belirledi.Ben hâlâ karşılaştıgım problemleri okumaktan korkuyorm.

Sevgili öğretmenim, her ne kadar matematikten nefret etmemin müsebbiblerindenseniz de, derdimi yazıya dökecek kadar, hatta birgün sizden dert yanacak kadar Türkçe'yi öğrenmemin öncülerindensiniz.Minnettarım💔

Most Popular Instagram Hashtags