Instagram post by @asanparvaz24 آسان پرواز سیمرغ -بلیط هواپیما

👇👇
.
♦️ آیا می دانید #جمعه_سیاه چه روزی است؟
.
🔹جمعه سیاه «Black Friday» یا روز #خرید در #آمریکا , آخرین جمعه ماه #نوامبر بوده و روز پس از #عید_شکرگزاری است که در واقع عملا خرید برای #کریسمس از این روز آغاز می‌شود. 🔹اصطلاح جمعه سیاه «Black Friday» در سال ۱۹۶۰ به مناسبت افتتاحیه فصل خرید کریسمس ابداع شد. جمعه سیاه ابتدا در کشورهای مسیحی برگزار می‌شد، اما به سرعت به تمامی کشورهای جهان راه پیدا کرد!
با این حال این #جمعه ، مناسبت مذهبی ندارد و تاریخ مشخصی برای آن در نظر نگرفته شده است. جمعه سیاه در روز بعد از عید شکرگزاری (چهارمین پنجشنبه ماه نوامبر) برگزار می‌شود و امسال این روز مصادف است با 23 نوامبر. 🔹از آنجایی که این روز را به عنوان روز آغاز #خرید_کریسمس در ایالات متحده در نظر گرفته‌اند، بیشتر فروشندگان صبح زود و حتی در نیمه‌های #شب فروشگاه‌های خود را باز کرده و به ارائه‌ی تبلیغات فروش می‌پردازند.
این روز به قدری اهمیت دارد که #فروشگاه‌ها قبل از ساعت ۴ #صبح باز می‌کنند و مردم از همان زمان برای خرید به فروشگاه هجوم می‌آورند و باید تا قبل از آغاز شب خرید خود را انجام داده باشند.
در این روز فروشنده ها محصولاتشان را با #تخفیف بالایی به مردم به فروش می‌رسانند، صبح زودتر به سر کار می روند و شب دیرتر بر می‌گردند و گاهی پیش آمده محصولی ۱۰۰۰ دلاری را به قیمت ۱۰ دلار به فروش برسانند !
.
🔹گفته می شود که این نام برگرفته از سازمان پلیس فیلادلفیا در دهه ۱۹۵۰ تا دهه ۶۰ و توصیفی از روز ازدحام و ترافیک غیرقابل کنترل مربوط به حراج های پس از روز شکرگذاری است. پلیس که مسئولیت کاری دشوار و وقت گیری در کنترل ترافیک و درگیری های ناشی از ازدحام و یورش #مردم به فروشگاه ها و خیابان ها برای خرید داشت، جمعه پس از روز شکرگزاری جز دردسر و سیاهی و سردرد ارمغانی برایش نداشت و به همین خاطر نام «جمعه سیاه» را به این روز اختصاص داد.
.
نخستین بار در سال ۱۹۶۶ فروشگاهی واقع در فیلادلفیا که به کلکسیون‌­دارها تمبر می‌فروخت، از این عنوان برای تبلیغات استفاده کرد.
#blackfriday #black_friday
#black_friday_sale #black_friday_2018 @asanparvaz24

Most Popular Instagram Hashtags