Instagram post by @yazanhafize Hasibe Yavuz Uyarel

Bugün eşimin ilk görev yeri olan Afyon-Sahipata'ya, eşimle tanış olan, yalnızlığına yoldaş, arkadaş, abi, baba olan,Ramazan ayında akşamları iftar, geceleri sahur yemeklerini bekar cami hocaları ile paylaşan, namaz çıkışında cami derneğinde maden suyu içip sohbet ettikleri dernek başkanı Ahmet abiyi ziyarete gittik.Geçen sefer haber etmeden gittiğimiz için gücenmişti Ahmet abi."Haber ediverseydiniz hazırlık ederdik, neye haber etmiyonuz"demişti. Buyuruverin hele diye buyur etmiş az sonra ortadan kaybolmadan önce de hanımı Fatma teyzeye "bi çay ediver hele"diyip ortadan kaybolmuş, sonrasında ellerinde köşedeki fırından yeni çıkmış sıcacık,çıtır çıtır simitler olduğu halde gelmiş, simitleri sofraya gelişigüzel serpiştirerek bize ikram etmişti.Ayrılırken de sıkı sıkı tembihlemişti, gelirken haber edin diye.
Bu sefer haber edelim ama, yemeğimizi yiyelim çaya geliyoruz diye haber edelim,Fatma teyzeye zahmet olmasın diye düşündük.Sabah kahvaltıdan sonra eşim Ahmet abiyi aradı. Ulaşamadı.Anlaşılan bu kez de habersiz gidecektik.
Ahmet abi yine gücenecekti ama gidip bi gönüllerini alalım,Fatma teyzenin lezzetli bükmelerinden konuşalım,Ahmet abinin evde dahi kısa kollu ve ütülü gömlek giymesinin aslında şoförlük yaptığı yıllardan kalma bir alışkanlık olduğundan bahsedelim, her ayrıntısını bildiğimiz ama dinlemek ve anlatmaktan bıkılmayan anılardan sayfalar açalım dedik.
Çıktık yola.Eşim önce ilk görev yeri olan Sahipata'ya götürdü bizi.İlk görev yaptığı camiyi ziyeret ettik.Sonra Ahmet abinin caminin altına yaptırdığı kuran kursuna şöyle bi baktık. Kapılar kilitliydi fakat pencereden bile kursun güzelliği farkedilebiliyordu.Gerçi geçen yıl kurs yapıldığından,zorluklarından ve insanların bu kursa karşı düşüncelerinden bahsetmişti Ahmet abi.3 sınıf,2 mutfak, tuvaletler, yeni perdeler, yeni halılar, mutfaklarda buzdolabı, mutfak dolabı, fırın ve hatta bulaşık makinesi bile var. Zemin parke. Ortam ferah ve aydınlık.Muntazam bir mekan olmuş.Namaz çıkışında para atarken yüzünü buruşturanlar, toplanan paraların nereye gittiğini,ne gerek olduğunu düşünenlere inat Ahmet abi yapmış yapacağını, Fatma teyzenin yoruldun artık bırak gitme ikazlarına aldırış etmeden.Devamı yorumda⬇

10 Comments

 • 46w ago yazanhafize yazanhafize

  Helal olsun be Ahmet abi!
  Dedik ve Ahmet abiyi ziyaret için evine yöneldik. Sokağın başına vardık. Eşimin ilk oturduğu kiralık eve yalıtım yapılmış, Ahmet abinin evi yine aynı. Yüksek gelen doğalgaz faturası için üzüntü duyan emekli bir insan Ahmet abi. Nasıl yaptırsın yalıtım falan. Neyse çaldık zillerini. Fatma teyze çıktı kapıya. Eşim "Ahmet abiyi aradım Fatma teyze telefonuna ulaşamadım, nerde Ahmet abi" dedi. "Ahmet abin gitti yavrum" dedi Fatma teyze, gözlerinden yaşlar akarken. "Nasıl" diyebildi eşim, hiç haberimiz olmadı. Girin dedi bize Fatma teyze. Ahmet abiniz yoksa ben varım girin. Girdik. Anlattı, anlattı ağladı Fatma teyze.
  -Zor insandı Ahmet abiniz. Bilirsin titizdi de. Hastalandı. Ameliyat oldu. Kanser dediler... Yedirmeyi severdi, insanların dertleriyle dertlenmeyi.. Mahalleli Ahmet abi bizim çobanımızdı, o gitti biz dağıldık diyor. Hiç böyle bir ölüm görmedim. İyiyim ben iyileşicem diyordu. Bir dakika içinde acı bile duymadan canını teslim etti. Bir hafta boyunca çifter çifter hocalar gelip kuran okuyup dualar ettiler ardından.. Anlattı, anlattı.
  Sanki Ömür Dediğin programını bu kez biz çekiyorduk. Fatma teyze Ahmet abinin teyzesinin kızı imiş. Ahmet abiden 7 yaş büyük olmasına rağmen Ahmet abi onunla evlenmeyi kabul etmiş. Gerekçesini bilmiyoruz. Ahmet abi zor ve titiz bir insan olmasına rağmen Fatma teyze onu çok güzel idare etmiş. Hastalığının en zor zamanlarinda bile sakal traşı olmayi ihmal etmeyen kocasının güzel kokusuna varana kadar hizmetini eksik etmemiş. Hastalığına rağmen Ahmet abi dernek işlerinden vazgeçmemiş ve iyileseceği ümidi ile kimseye de devretmemiş. Cami için banka hesabında 13 bin lira biriktirmiş. Bu paralar nereye gidiyor diyenler sanırım utanmışlardır. Ömrü boyunca şoförlük yapıp evlatlarını evlendiren Ahmet abi ve Fatma teyzenin gerçekleşmemiş hayalleri varmış. Biz daha araba alıp dünyayı gezecektik dedi Fatma teyze, dünyayı ardında bırakıp giden Ahmet abinin ardından. Bu fotoğraftaki Fatma teyzenin mutfağı. Şimdilerde moda olan tereği süs diye asmamış ama oraya. Mutfak dolabı yok çünkü. Şu sağdaki tel dolapla birlikte mutfağa en fazla 3 kişi sığabilir.

 • 46w ago yazanhafize yazanhafize

  Bu dünyada "Dünya malı dünyada kalır" diye yaşayan, gönül insanları hâlâ var. Varmış. Ve her cefasına rağmen eşine sadık olup, eşinin vefatından 3 gün sonra ardından gitmeyi dileyecek kadar engin yürekli naif insanlar.. Mekanın cennet olsun Ahmet abi..

 • 46w ago yazanhafize yazanhafize

  #yazanhafize #anılar #dost #dünya #eş #sadakat

 • 46w ago seymakubratalha seymakubratalha

  😑Allah rahmet eylesin ...

 • 46w ago yusra__tugba yusra__tugba

  Valla taniman ağladım Allah cennette kavuştursun

 • 46w ago yazanhafize yazanhafize

  @yusra__tugba amin

 • 46w ago hanife.atiz hanife.atiz

  Allah rahmet eylesin geride kalanlara sabır versin güzel bi hayatı ve guzel bi ölümü olmuş 😩

 • 46w ago fadimana.can fadimana.can

  Hasibe tuylerim diken diken oldu valla Rabbim mekanlari cennet derecelerini yuksek eylesin

 • 46w ago yazanhafize yazanhafize

  Amin

 • 42w ago sseymagencberk sseymagencberk

  Allah rahmet eylesin böyle hizmet sevdalisi yüreklerin sayisini da artirsin Mevla

Most Popular Instagram Hashtags