Instagram post by @yazanhafize Hasibe Yavuz Uyarel

#Repost @furkann_annesi_ (@get_repost)

Geçen yılki termal tatilimizde yaptığım gözlem ve tefekkür neticesinde ortaya şöyle bir yazı çıkmıştı👇 "Dünyayı konup göçeceğimiz bir han olarak görseydik hayat daha kolay olurdu.
Bu bir haftalık termal otel tatilimizden çıkardığım basit bir tespit.
Şöyle ki; bize ait gibi ama tam da bizim olmayan devremülkümüzde kaldığımız süre içinde odamızda bulunan yatak, koltuk ve mutfak eşyaları dışında fazla eşyalara ihtiyaç duymadık. Nasılsa bir hafta kalcaktık ve biz almış olsak dahi belirli kuralları olan işletme aldığımız eşyaları kuralları gereği çöpe atacaktı.
Burdan şu çıkar:
Az eşya çok huzur. Az eşya az ev işi. Az eşya az yorgunluk.

Mal biriktirme. Dünyanın da kendine has kuralları var çünkü, mesela moda gibi. Büyük bir heyecanla aldığı koltuk takımını iki yıl sonra çöpe atmak istiycek kadar insanları esir almış bir bela moda. O yüzden elindekiyle yetin. Nasılsa bir süreliğine burdasın. Eşyanın yenisini dert edinmekten kısıtlı olan ömür sermayen eriyip gidiyor. Filan filan diye uzayıp gider kıssadan çıkarılacak hisseler.

Ha bide zamanın kısıtlı olunca burda ne yieceğim derdi de olmuyor. En fazla bir gün sonrasını düşünebiliyorsun. Burası ütopya değil elbette fakat biz yaşadığımız yerin, aldığımız nefesi vereceğimizin garantisinin olmadığını bildiğimiz bir dünya olduğunu unutarak, yazdan kışın ne yiyeceğinin planlarını yapan acayip bir canlıyız.
Teslimiyetsiz, hırslarının tutsağı olmuş biz insanlar, Allah Rasülü'nün buyurduğu gibi, kuşlar gibi teslimiyet ehli olsaydık.. İnanın kuşlar gibi özgür olurduk." Yazımın sonunda her ortamda bulunan çok bilmiş vasat insanlardan da bahsetmiştim. Bu yıl da burdalar. Her yerdeler. Havuz başında, bahçede, asansörde.. Yine aynı cümle ile bitirelim o zaman; her ömrün vardır bir baharı, bir kışı. Yaşamadan bilemeyiz.

#yazanhafize

Most Popular Instagram Hashtags