Instagram post by @yazanhafize Hasibe Yavuz Uyarel

Bu akşam Ahmet Furkan'la camiye gittik.3 yıldır teravih namazı için camiye gidemiyordum.Dedim artık çocuğum büyüdü, düşeceği kalkacağı alanları kestirebiliyor, başını alıp gitmemesi gerektiğini biliyor, her ne kadar kendini firenleyemese de zararı ziyanı biliyor.. Neyse bi cesaret gittik.Çantasına birkaç oyuncak,şeker,su,boya kalemi ve boyama yapacağı bir kitap koydum.Hatta oyalansın da etrafa zarar vermesin diye bi kutuya erik bile koydum.Erik iyi fikirdi. Namaz başlamadan önce 5 dakikalık bir sürede iki erik yiyecek kadar yerinde oturdu.Boyama kitabını her zamanki gibi açmadı.Namazdayken arka safta taburede namaz kılan teyzelerin bacaklarına boya kalemlerini batırmış.Namazda hissettim bişeyler yaptığını da tabi mani olamadım.Selam verince teyzenin biri kızım al şu kalemleri dedi.Aldım.Çantasına koydum.Yapmaması için tembihledim.Bir daha yapmadı.Kadınlar bölümü perde ile çevrili dar bir alan olunca sıkıldı çocuk,çıktı ve sesli sesli birşeyler söylenmeye başladı.Selam verilince koşarak benim yanıma geldi.Gelirken teyzenin biri "Git annenin yanına kalkma ordan,uslu dur, sessiz ol bakıyım" diye korkutmaya çalıştı.Korktu kucağıma gelecek oldu.Git annecim dedim, git oyna, ama sessiz ol.Gitti.Tekrar namaza durduk.Hiç ses yok.Sandım ki küçük ergen alınganlık yaptı ya da korkup camiden çıktı.Fasıt olan 12. rekattan sonra da selam verince koşarak gittim baktım,ağzını eliyle kapamış en arkada öylece bekliyor.Beni gördü "yoldu anneee" dedi.Yok bişey annecim, oyna sen dedim.Kasılan tüm kaslarıma ve ağrıyan başıma rağmen son rekatlarımı az da olsa huşu içinde kılabildim.Burası Allah'ın evi ve Allah konuşan, koşturan veya yaramaz çocuklar giremez diye bir kural koymamış. Bir sübhaneke, iki tahiyyat okuyan teyzem sayfa sayfa kuran okuyormuş da şaşırıyormuş gibi davranınca sinirlerim bozuldu.Dizlerine kalem saplanan teyzeler için gerçekten çok üzgünüm,böyle olmasını hiç istemezdim.Yaptığının yanlış olduğunu defalarca anlattım eve gelirken, gelince.Şöz verdi bi daha yapmıycak.Evet yarın tekrar gideceğiz inşallah. Camiler huzurevleri değildir çünkü.Öyle olsaydı Kabe'ye çocuklu annelerin girmesi yasaklanır,namaz boyunca çığlık çığlığa ağlayan çocuklar sürgün edilirdi.

8 Comments

 • 44w ago fazilettorunn fazilettorunn

  👍 aynenn canımm

 • 44w ago yazanhafize yazanhafize

  #yazanhafize #ramazan #cami #teravih #camiveçocuk

 • 44w ago seymakubratalha seymakubratalha

  Hasibecim gerçekten çok düşündürücü bı yazı özellikle sonu 👍☺

 • 44w ago hatice.altuntas.3956 hatice.altuntas.3956

  Cok dogru cocuk camiye oyle oylle alisacak

 • 44w ago yazanhafize yazanhafize

  @hatice.altuntas.3956 alışır inşallah. Böyle insanlar yüzünden camiden soğumazsa.. Geçenlerde babasıyla gittiğinde de adamın biri azarlamış, su sebilini oynadı diye. Ağlamış kuzum. O günden beri "Camiyi çok şevmedim" diyor.

 • 44w ago ipek.modam ipek.modam

  aynen bende dertliyim o konuda canim 😓 mabarek gecelerde gittim busene bilac defa okadar etrafdan cekinerek aman oglum ses yapma otur kalkma kimseyi rahatsiz etme demekden simdi cocuk gitmek istemiyor .. sanarsin boyle insanlar hic cocuk olmamis vede buyutmemisler🤔

 • 44w ago yazanhafize yazanhafize

  Onlar çocuklarını dizlerinin dibinde büyüttüklerinden şimdiki çocuklardan da aynısını bekliyorlar. Ve dizinin dibine oturtmayı beceremeyen biz aneler de ne biçim anne oluyoruz😳

 • 44w ago selma_ibrahim_poyraz selma_ibrahim_poyraz

  3 yas aslında küçük enaz bı 5 yasına gelmelı benım oglum hıc sıkıntı cıkarmıyor ve daha bılınçli oluyo ne için gıttıgını ve naasıl davranmasını gerektıgını bılıyor ablacım.Biliyorum bu mübarek ayda cemaatla namaz kılmak apayrı bi ibadet ama bu benım fıkrım hasıbecım.

Most Popular Instagram Hashtags