Instagram post by @yazanhafize Hasibe Yavuz Uyarel

Şu parka bu zamana kadar her gelişimizde çocuğum otlağa salınmış oğlaklar gibi oraya buraya koşar saniyelik zaman diliminde gözden kaybolurdu. Peşinden koşmaktan iki nefes alımlık dinlenemez, kitap okumayı geçtim,çayımı peşinden koşarken yudumlardım. Şu an o salıncakta sallanırken kitabımı okuyabiliyorum. Öyle derin tefekkür edecek kadar sakin bir kafayla olmasa da, bir gözüm çocuğumu güderken diğeri ile çocuğuma nasıl dini eğitim vermem gerektiğini süzebiliyorum . Çünkü annelik💪😏Yok yok işin aslı, Ahmet Furkan büyüdü ve korkmayı öğrendi. Etrafında gördüğü her cismin, her insanın, doğanın tamamen zararsız olmadığını öğrendi. Kaybetmeyi ve kaybolmayı öğrendi. (Aslında kaybolmanın tam olarak ne demek olduğunu anlamamış olabilir. Alışveriş merkezinde bir mağazda iki saniye içinde gözden kaybolmuştu. Ben gözyaşları içinde onu ararken, onu bulduğumda gayet sakin ve mutlu şekilde geziniyordu. Neyse konumuz bu değil) Benim onu gözlerimle takip ettiğimi biliyor. Görüş mesafemden uzaklaşmamaya çalışıyor -bazı çekici etkenler buna mani olabiliyor tabi- Ben görüş mesafesinin dışında kalmışsam anne diye seslenip beni buluyor, bulunca da güvende olduğunu hissedip sakinleşiyor. İkimizin arasında görünmeyen bir bağ var, bir rabıta. Seven ve sevilen her varlığın arasında olduğu gibi. Sevgi evet. Ahmet Furkan'ın beni kaybetmekten korkması da bu rabıtanın bir parçası. Buna tasavvufta havf ve reca arasında yaşamak denir. "Korku ve ümit arasında yaşamak"
Okuduğum kitap, sevgi üzre eğitim metotlarını anlatıyor. Henüz bitirmedim. Okuduğum kadarı ile korkutan değil sevdiren eğitimi destelemek amacı güdüyor. Yazarın instagram hesabını takip eden, kitaplarını okuyan veya konuşmalarını dinleyen herkesin bileceği gibi. Çocuklar için elbette bu kadar romantik düşünceli olunabilir, yakan bir Allah tasviri minik bir beynin idrakini zorlayan ve ruhen yaralayıcı birşeydir.
Ben pedagoji uzmanı falan değilim. Öyle psikolojik şeyleri bilmem ve üzerine konuşmam da haddime değil.Fakat az buçuk dini bilgim üzerine emri bil maruf nehyi anil münker yapmak isterim.
Çocuklarımızı elbette küçük yaşlarda yakan Allah, taş eden Allah tasviri ile dinden imandan soğutmamalıyız.
Devamı yorumda👇

2 Comments

  • 50w ago yazanhafize yazanhafize

    Fakat rüşde erince, yani iyi ile kötüyü ayırt edecek zamana erişince, bu zamana kadar rahmetinden bahsettiğimiz C.Hakk'ın gazabını da anlatmalıyız. Ki ömrünü havf ve reca arasında yaşayabilsin. Rahmeti olan C.Hakk'ın gazabından da çekinsin. Ki şeytan bizi ve evlatlarımızı Allahü teala'nın rahmeti ile oyalayıp kandırmasın. Günümüzün hastalığı sevgi pıtırcığı, imanlı fakat ibadetsiz ve bir o kadar da kalbi temiz insanların düştüğü gaflete düşmeyelim. Eğer. Allah'ı sadece rahmeti ile tanımak yeterli olsaydı, C.Hakk kitabı azimüşşanında kendini sadece rahmeti ile tanıtır, cehennem azabı ile korkutmazdı. Bizim O'u görmediğimiz halde, O'un bizi gördüğünü ve bütün amellerimizin melekler tarafından kaydedildiğini peygamberi aracılığı ile bildirmez, bütün günahlardan münezzeh kılınmış peygamberi (s.a.v) benim bildiğimi bilseniz az güler çok ağlardınız buyurup C.Hakk'ın gazabından korkarak mahzun olmazdı. Zaman kavramını asla es geçemem. Ben gözümün önünde büyüyen bir mucizeden öğrendim ki korkuyu öğrenmenin bile bir vakti var. Sadece korkmaktan korkmayalım ve korkutmalayalım yeter. Tıpkı bir çocuğun annesini kaybetmekten korktuğu gibi..

  • 28w ago yazanhafize yazanhafize

    #yazanhafize #çocuk #korku #dineğitimi #pedagog #eğitim #allah #din #sevdirerekdineğitimi

Most Popular Instagram Hashtags