Instagram post by @nehzate_zanan نهضت زنان

در یک میهمانی پسربچه ی سه ساله ای عاشق جارو برقی بود، و همه به او می گفتند مگه تو دختری؟ باید دید این نگاه از کجا می آید. اول از همه ریشه هایش از تبلیغات می آید. بسیاری از تبلیغات بار جنسیتی دارند؛ در تبلیغات مواد شوینده، پاک کننده، اتو، ماشین لباسشویی و … بیشتر زنان حضور دارند
تقسیم بندی اسباب بازی ها از همان دو سه ماهگی کودک انجام می‌شود برای یک چیز ساده مثل نخ دندانی که بچه می خواهد به لثه اش بکشد، در بخش دختر و پسر در اسباب بازی فروشی جدا است. انتخاب رنگ های صورتی و آبی و خرید عروسک برای دختربچه و تفنگ و سرباز برای پسربچه توسط پدر و مادر یعنی ما برای بچه مان تعیین تکلیف می کنیم که این رنگ و این اسباب بازی برای تو هست.
اگر ما برای دخترمان عروسکی لطیف می‌خریم و برای پسرمان یک مرد ارتشی اسلحه به دست این الگوها را برای کودکمان می‌سازیم که انتظارات جامعه از آن‌ها این است و اگر ما این شکلی نباشیم، به اندازه کافی خوب نیستیم. و وقتی مرد ارتشی را بخریم برای پسران نظامی گری را تشویق کرده ایم.
یکی دیگر از مسائل، مهدکودک ها و مربیان آنهاست که همه زن هستند در حالی که بچه دارد با یک پدر و مادر، و یا با یک زوج مرد و یا یک زوج زن بزرگ می شود.
در هر حالت مگر بچه نباید احساس بکند که مراقبت کننده ی او می تواند زن یا مرد باشد؟
مثالی دیگر علائم راهنمایی یا اطلاع رسانی که در کوچه و خیابان و مکان ها استفاده می شود در آنها جنسیت مشخص شده. یکی از همکارانم در کانادا به موردی اشاره کرد که علامت کارگران مشغول کارند که نشانگر مردی مشغول کار است، روی پلی نصب شده بود که اکثر زنان در حال کار بودند.
اگر با حساسیت بیشتری به اطرافمان نگاه کنیم می بینیم که چقدر در جامعه ی جنسیتی داریم زندگی می کنیم و چقدر جداسازی کارها و نقش های جنسیتی برای ما عادی شده. اگر حرفی از راننده ی قطار، جراح و وکیل به میان بیاید، اولین حدس ما این است که او مرد است.
بسیاری از زنان فکر می کنند که سهمشان از زندگی همین است که در خانه بنشینند و خودشان بچه را بزرگ کنند و به کارهای منزل و خدمت به شوهرشان بپردازند و این زنی که دانشگاه رفته و متخصص شده به این ترتیب چندین دهه از عمرش را از چرخه ی اجتماع بیرون نگه داشته می شود و به او به‌ عنوان موجودی وابسته که هدف از خلقتش خدمتگزار بشر(بشری که تنها مشمول مردان است!) است نگاه می‌شود.
...

Most Popular Instagram Hashtags