Instagram post by @mefkude Kamışsız Hattat

Yasin suresinde şehrin öteki ucundan koşarak gelip Elçileri savunan ve bu yolda şehit edilen bir adamdan bahsedilir; Habib-i Neccar. Seyyid Kutub onu öyle güzel resmetmiş ki. Buyrun seyre;
"Ve kalbi asıl imanı yakalayınca bu gerçek, vicdanında harekete geçmiş ve artık onu gizleyememiştir. Çevresindeki sapıklığı, inkârcılığı ve azgınlığı göre göre, inancını içine gömüp evine kapanmamıştır. Aksine vicdanına yerleşen ve düşüncesinde harekete geçen hak ile birlikte koşmaya başlamıştır. Bu hak ile hemşerilerine koşmuştur.

Oysa onlar peygamberleri yalanlamakta, onlardan yüz çevirmekte ve onları korkutup tehdit savurmaktadırlar. Kasabanın bir ucundan kalkar bu adam. Kendi hemşerilerini hakka çağrı görevini yerine getirmek istemektedir. Onları zulümden alıkoymak, peygamberlere karşı düşmanlık yaparak büyük günah işlemelerine engel olmak istemektedir.

Bu kişi belli ki, mevki ve otorite sahibi biri değildir. İçinde yaşadığı toplumda önemli bir yeri ve kabilesi içinde nüfusu yoktur. Fakat kalbindeki dipdiri inanç, onu şehrin bir ucundan ta öbür ucuna itiyor ve koşturuyordu."
Ve bu adam kendi halkı tarafından öldürülmesine rağmen Rabbi tarafından kendisine verilen ikramın halkı tarafından bilinmesini dileyerek böylece belki Hidayet olacaklarını temenni etmiştir. "Allah dostlarının hali böyledir. Öfkelerini yutarlar, Düşmanlarına bile merhamet gösterirler." demiş Beydavi . Ömer Nasuhi Bilmen de "hakiki müminler, umum halk hakkında hayrhâh bulunurlar" diye yorumlamış Habib-i Neccar'dan hareketle.
Peki biz?
#tefsirokuyoruz #seyyidkutub #ÖmerNasuhibilmen #beydavi #yasin

2 Comments

Likes

No Likes Yet

Most Popular Instagram Hashtags