[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

ozgurtemas ozgurtemas

370 posts   330 followers   561 followings

özgürtema's  SANAT Özlem G. İstiridye Çocuğun Hüzünlü Ölümü. Çelimsiz Ölüm.

#okumalar #watercolor #workinprogress #study #bookstagram #sanatıngerekliliği #ernstfisher #sanat #art #artsy #kitaplar #okunabilecek #okumazamanı #sanatçı #portrait #artoftheday #paintanyway #okudumokuyorum #aquerelle #suluboya #okumalar #kitapcümleleri #artbook
✏Üniversitedeyken okuduğum bu kitap sanat kitaplarımı karıştırırken elime yapışıverdi bugün .Belli ki hatırlanmak istiyor :) yeniden okunmak, dokunulmak istiyor.Özlemişim yani anımsamayı, geçmişteki çaylak okumalarımı...
🤓Altını çizmeyi ihmal etmeden üstelik.
✒"Onsuz edilemeyen bir şeydir şiir- ama neden onsuz edilemez bir bilsem."Sanatın gerekliliğini olduğu kadar, burjuva dünyasındaki tartışılabilir yerini de bu alaylı şaşırtmaca ile özetliyor Jean Cocteau.
Diye başlar sözlerine Ernst Fischer.
✒Mesela Aristo'ya göre:
" Duyguları arıtmaktı sanatın görevi; korkuyu ve acımayı yenmek..."
✒Sanatın varlık nedeni hiçbir zaman bütünüyle aynı kalmaz.Bununla birlikte toplumsal durumlar değişse bile,sanatın hiç bir değişmeyen, bir gerçeği yansıtma niteliği de vardır. 👏işte biz 20.yy insanını tarihöncesi mağara resimleri ya da çok eski ezgileri dinlerken heyecanlandıran,sanatın bu niteliğidir.
#iyiokumalar

#acyrlics #acrylicart #practice #artsy #eye #artstudy #artoftheday #finearts #painterlife #painting #igart #blvart #_tebo_ #art_ #acrylicpainting #paintanyway #freeart #artist #artistmafia #artmagazine #drawings
✏ Tüm bunlar belki de hayattan bir parça anlam çıkarabilme mücadelesi...
✏Tüm bu renkler dostum, yalnızca görebildiğimiz sürece var.
Ve pek çok beyaz boşluk... ve daha niceleri...
✏Doldukça boşalacak kendinden.
#özlemg.

📚Bu bir saplantının hikâyesi.
✏Salomé genç, güzel ve son derece baştan çıkarıcı bir bakire.
📚Kutsal kitaplarda, erkeklerin başına felaket getiren birçok kadından biri olan Salomé'nin öyküsüne, Matta ve Markos incillerinde rastlanır. Yani bu anlatılardan kaynak edinerek kaleme alınmış bir tiyatro oynudur.
✏1891 yılında ilk kez yayımlanan bu tragedya Oscar Wilde'ın fransızca olarak kaleme aldığı tek eseridir.
📚Hıristiyanlığın yayıldığı ilk dönemlerde geçen öyküye göre, Roma imparatorluğu zamanında eski Filistin'in güneyinde,Ürdün'ün batısında kalan bölge olan Judea'nın Kralı(tetrarkı) Herod, erkek kardeşinin karısı Herodias'la evlenir ve Peygamber (Jokanaan)Yahya'yı sinirlendirir.Bu evliliği asla onaylamaz.Herodias ise Yahya'nın öldürülmesini istese de bunu başaramaz. Çünkü Kral Herod Jokanaan'dan çekinmektedir.Fakat daha sonra araya Salomé'nin girmesiyle dengeler değişir.
#femmefatale yönüyle #Salomé sahneye çıkar ve trajedi başlar.
#markos 6,14-28 (incil)
📚Oyunun hemen başında gecenin sonundaki ölüme işaret eden bir imgeyi kullanır Wilde :
"Aya bakın.Ay ne kadar garip görünüyor!Mezardan kalkmış bir kadın gibi.Ölü bir kadına benziyor. Sanki ölüleri arıyor."
der ve bir tür kehanette bulunur.
📌Buradaki ay metaforu Salomé'nin kendisidir.
📌Edebiyat tarihçilerine göre Oscar Wilde oyununun okunmasını istermiş ve şahsen büyük bir haz ve hayranlıkla okuduğumu söylemeliyim.
📌Unutmadan: Şimdiye kadar çok defa sahne almış bu oyunu belgesel tadında #alpacino gibi bir ustadan da izleyebilirsiniz."Al Pacino ve Oscar Wilde".... Bu iki usta ismin ortaya çıkardığı mükemmel bir sinerjiyle can bulmuş bir prodüksiyon "Wilde Salomé " #iyiseyirler #izleyin
Al Pacino İrlandalı yazar Oscar Wilde'ın yaşadığı yere gider,müzesini,evini ziyaret eder.Heykeli önünde durur ve şöyle der:"Ah Oscar nihayet,buraya geldiğimi duydun.Çıktın o taşa kondun öyle mi?#WildeSalomé adlı filmi çekmek ve seninle tanışmak için buradayım.Sana tessekkür etmek istedim.Seni seviyoruz.Bize verdiğin her sey için seni seviyoruz.Sevmeye de devam." ..Son sözlerine gönülden katılıyorum.
#oscarwilde#tiyatro#edebiyat#kitaplar #books#bookstagram#okudumbitti#oku #kitaplar#kitaplık#iyiokumalar#literatur

"Dünyaya Violeta adıyla çıkmayı düşlüyor ve her köşeye işiyordum.Bakalım anlatabilecek miyim: 'Siyah,Maço ve Kötüyüm.' "
diye başlıyor tanrısal anlatıcı yerine tercih edilmiş köpek anlatıcı...
📌Öncelikle belirteyim, içeriği +18 yaş grubuna yönelik. Yani ismine bakıp da çocuklarınıza almayı düşünmeyin.'Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayınız. 'ibaresini de şuraya tutturduktan sonra kitaptan ve yazarından bahsedebilirim.
📌1976 Arjantin doğumlu yazar #luciapuenzo aynı zamanda yönetmen ve yapımcıdır.Hatta bu ilk romanı #BalıkÇocuk 'u 2009'da sinemaya uyarlamıştır.
Konusu ve tarzı son zamanlarda okuduğum kitapları düşününce sıradışı geldi.En azından başlangıcı ve ikinci yarısında oldukça farklı bir seyri vardı.Merak uyandırıcıydı.Fakat eksik olan bir şeyler vardı.Ya da bilinçli eksikliklerdi bunlar.
📌Serafim isimli köpeğimizin gözlemlerinden okurken satırları, aklıma ilk gelen #OyaBaydar 'ın #Kedimektupları isimli kitabı oldu.Orada da kedilerin gözünden anlatılan, sahiplerinin çevresinde şekillenen bir kurmaca vardı.Elbette kitap ilerledikçe ve hikâyenin sonuna dogru bu fikrim değişti.Fakat bu tarz anlatımlar çoğu zaman ilgimi çekmiştir ki #Puenzo da muhtemelen bu çekiciliği ve merakı uyandırmak niyetiyle hikâye anlatıcı olarak Serafim'i seçmiştir.
📌VE bu hikâye: Toplumsal eşitsizlikleri yok eden, tabuları ezip geçen, saf, tutkulu bir aşkın hikâyesi...
#Kitap ismine gelince, okuyunca anlayacağınız türden bir açıklama getirilmiş. #Okuyun 🙊
#elniñopez #fishchild #BalıkÇocuk #artsy #LucíaPuenzo #bookstagram #kitaplar #edebiyat #doğankitap #okudumbitti #iyiokumalar #okumaköşesi #birkitap ✒"Mezarlar böyle;bu bagaj gibi olmalı. Havasız,ışıksız,küf kokan ve sessiz kalmakta zorlanan seslerle dolu bit delik.Bedenlerimiz birbirine öylesine karışmıştı ki hangisinin nerede bitip başladığını bilmiyorduk."
✒"Ölümün böyle bir şey olduğunu zannettim:Hiçbir tünelin olmadığı, yok oluştan önce çakan bir delilik kıvılcımı."

Bir tımarhane öyküsü, hepimizin dünya denilen bu üstü açık tımarhanede tutsak olduğunu düşünürsek bize hiç uzak olmayan bir # öykü.
1860 doğumlu #Çehov, Bir taşra kasabasındaki akıl hastanesinde geçen bu novellasında, eğitimli bir hasta olan İvan Dmitriç ile Doktor Andrey Yefimıç arasındaki felsefi çatışmaya odaklanır. İvan Dmitriç maruz kaldıkları adaletsizliğe, içinde yaşamaya zorlandıkları berbat koşullara karşı çıkarken, Andrey Yefimıç bunları görmezden gelmekte ısrar eder ve durumu değiştirmek için kılını bile kıpırdatmaz. Doktor sonunda içine düştüğü “felsefi” yanılgının farkına vardığında ise artık iş işten geçmiştir. #Altıncı Koğuş, Rusya’nın ve ülkenin sorunlarıyla ilgilenmek yerine onları uzaktan izlemeyi tercih eden elit Rus aydınının “deliliği”nin simgesidir adeta.
Altıncı Koğuş, Russkaya Mısl dergisinin 1892 kasım sayısında yayımlandığında büyük ilgi görmüştü. Hatta Lenin’in de yapıtı okuduktan sonra dehşete kapıldığı, “Kendimi Altıncı Koğuş’a kapatılmış gibi hissettim” dediği rivayet edilir. "Hapishaneler ve tımarhaneler var olduğu sürece içinde birilerinin oturması  gerekir. Siz değilse ben, ben değilse başka üçüncü biri elbet girecek buralara."
ve düşünmeyi seven okumuş delimiz "İvan" der ki: "Asla hapishaneye düşmem ya da dilenci olmam demeyeceksin..." ✏Kendi adıma şunu söyleyebilirim; bu kısacık öykü, bir diziye ya da filme kolaylıkla tercih edilebilecek, etkileyici bir anlatıydı. Lise sıralarındayken ödev olarak okuduğum bu ustayı şimdi farklı bir gözle,farklı bir algıyla okumuş,anlamış oldum.Yani tekrar tekrar okunup üzerine sohbet edilebilecek bir eserdi. #iyiokumalar "Benim hastalığım, yirmi yıl içinde bütün kasabada tek bir akıllı adam bulabilmemdir. Ama o da bir deli!" #📚#antonçehov #altıncıkoğuş #kitaplar #edebiyat #okudumbitti #okumaköşesi #bookstagram #vscbook #kitaplık #okuyorum #books #instalike

📑Keyifle okunan ve temposu her sahnede canlı kalabilen bir #oyun.Bazı eserler vardır ve bunlar her devirde aynı etkiyi bırakırlar. Eskimezler ve evrensel olma özelliğini taşırlar.Her zaman insanlığa söyleyecek birçok önemli sözü vardır. İşte böyle ustalıkla kaleme alınmış bir oyun “Müfettiş”.Elbette Gogol'un paltosunun alameti 📚✏
📚Konusuna gelince: Bir taşrada geçen oyunda, müfettiş gelecek haberiyle telaşa kapılan, işlerini rüşvet ve sahtekârlıklarla yürüten bir grup yöneticinin düştüğü durumun karikatürize edildiğini görüyoruz.
📌#Gogol, aktör arkadaşı Sçepkin’e yazdığı bir mektupta, 'Müfettiş' oyununa ilişkin “Müfettiş benim yaşamımda bir dönüm noktası oldu; Rusya’daki rezaletleri bir araya toplamak ve halkı bu vurdumduymazlığa bir daha güldürmek istedim.” demiştir. 📌Unutmadan bu eseri için sekiz sene uğraşmıştır.
(1836' da yayımlanan oyun ise sahnelendikten sonra dönemin bürokratik engellerine de maruz kalmıştır.) #iyiokumalar #tiyatro
#nikolayvasilyeviçgogol #müfettiş #edebiyat #kitaplık #kitapoku #artsy #okudumbitti #okumaköşesi #instart #art #bookstagram #instabook #kitaplar

Most Popular Instagram Hashtags