ozgurtemas ozgurtemas

474 posts   388 followers   644 followings

özgürtema's  Özlem Malkoç Gedizlioğlu İZMİR DEÜ İstiridye Çocuğun Hüzünlü Ölümü. Çelimsiz Ölüm.

(tekrara sardım fakat...olur öyle..)
________
Yuria!
"Sait Faik için hikâyeci demek onu hapsetmek demektir." diyen Abidin Dino'ya katılmamak mümkün mü?
Her öyküsünde farklı lezzetler aldığım, klasik öykücülük kalıplarına uymayan bu eşsiz Adalı'nın roman türünde okuduğum ilk kitabını okurkenki hissiyatımı anlatabilmek pek güç olacak.Özellikle bu hikâyedeki Sait Faik'i yorumlamak pek güç olacak derken Abidin Dino'nun Sait Faik için yazdığı kısa bir yazısını okuyor ve bir oh çekiyorum.
📚📚📚Serbest bir ailede büyüyen konsolos kızı Nevin kültürlü,dört dil bilen, rahat yetişmiş toplumu ve toplumun dayattığı ahlâk anlayışını görmezden gelen ya da en azından mutluluk arayışında bunun doğruluğuna inanan özgür bir kadındır.Fakat yaşadığı bu küçük kasaba babasıyla gittiği Avrupa kasabalarına benzemez benzemesine de...Nevin de
ona dayatılan bütün kuralları, kalıpları ve etiketleri reddeder hatta kendi arzularını bile gözden geçirir...Ta ki...(Burada kesmekte fayda var. 🤓)
#okuyunderim #iyiokumalar

__ 📌Bütün ve anlamlı bölümleri ile akılda kalıcı,sürükleyici bir roman keyfi yaşattı Sait Faik bu kitabında. Ve Nevin'in ardında Sait Faik'in siluetini görür oldum. 📌📚İddia ediyoruz, Adalı:
"Bal gibi milli bir muharrirdir.Sait Faik Adalı'ya abayı yaktık vesselam." #okudumbitti #saitfaikabasıyanık #kayıparanıyor

(Biraz geriye sardım...olur öyle..)
________________

İki gün evvel okuduğum bu kısa Márquez romanının yorumunu gecikerek de olsa paylaşmak istedim.Okuması keyifli bir kurmacaydı.Başlandığı gibi araya bir şey girmesine izin vermeyecek türden akıcı bir anlatısı vardı.Bir ihtiyarın kendi ağzından dinlediğimiz bu hikâyede ne anlatılıyor:
90. dogum gününe yaklaşan bir gazetecinin o yaşına kadar hiçbir kadına aşık olmadığının ve onlarla para ödemeden birlikte olmadığının farkına varmasıyla -bu eşikte -içine düştüğü ruhsal karmaşa anlatılıyor.Mârquez'in 76 yaşında tamamladığı bu romanın filmini de izlemek mümkün. Zaten daha okurken bana ispanyol ve fransız sinemasının senaryolarını anımsattı.Aşkı arayan kuytuda kalmış çirkin bir adamın da anlatacakları var demiş yazar bu eserinde.

📚🙋‍♀️Uzun bir aradan sonra ve takibinde olduğum bazı özel hesapların paylaşımlarını da özlemişken okuduğum son kitabı paylaşma vakti deyip selam ederim.
Taşınma telaşı, yeni ortamlar ve yeni insanlar derken bunların her birine şahit olan başucu kitabım "Homo Deus" u çoğu zaman yorgun olmama rağmen iştahla ve inatla okudum.Dikkatimi toplayamadığım anlarda geri dönüş yaparak tekrar tekrar okudum.Sorular sorarak, cevaplar arayarak, hissederek, empati kurarak ve çoğu zaman tarafsız kalmaya çalışarak okudum.Yuval Noah Harari'nin yazdığı iki kitapta da yani Sapiens ve Deus anlatılarında koca bir dünya yatıyor(yaşıyor) ve bu dünyayı herkes deneyimlemeli..Biz varız, evet ama sadece biz değil ötesi ve öncesi de var...
Sapiens kitabı ile insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Deus'ta "gelecekte bizi neler bekliyor?" sorusundan hareketle elindeki veriler ışığında şimdiye kadar çoğu kişinin görmekten çekindiği bu resmi çiziyor. Gerçekçi bir kurguyla, gerçek hayattan verdiği örnek ve metaforlarla çeşitli senaryolar kurguluyor. Sapiens'in Deus'a evrildiği bir yeni dünya düzeni.
Black Mirror ve Westworld senaryolarını aratmayacak çarpıcılıkta öngörüleriyle yarının kısa bir tarihi diyor Harari.
Kitabın birçok meselesi var yani bizlerin fakat asıl mesele var ki onu da okuyun derim😉
📌İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık izindeki yolculuğunu bilim, tarih,felsefe, sosyoloji ve psikoloji gibi birçok disiplinin ışığında incelendiği bu Deus eserini herkesin okumasını tavsiye ederim.

Çünkü bu kitap bir kitaptan çok fazlası...
____
#iyiokumalar
____ "Homo Deus'u okuduğunuzda uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından vardığınız bir uçurumun kenarında durduğunuzu hissedeceksiniz. Yolculuğun artık bir önemi kalmayacak, çünkü bir sonraki adımınızı engin bir boşluğa atacaksınız." -David Runciman, The Guardian- (Tanıtım Bülteninden)

#homodeus #yuvalnoahharari #sapiens #okudumbitti

"Uyuyorsunuz, uyanıyorsunuz ve düşlerinizi unutuyorsunuz, tekrar uyuyorsunuz, tekrar uyanıyorsunuz ve bütün hayatınızı böyle geçiriyorsunuz ve bunun hayat, gerçek olduğunu sanıyorsunuz!" .
📚Okuyanı sessizce oracığa iliştiren sürükleyici bir roman "Dünyaya Orman Denir".Ben de, o dünyanın bir kuytusunda kendime bir yer bulup Athsheliler'in doğasını seyre daldım.
👌Ursula K. Le Guin deyince elbette akla bilimkurgu ve fantastik öğelerin iç içe geçtiği bir dekorda siyasi-sosyal eleştirilerin ve mesajların yer aldığı bir anlatı gelir.Bu romanına da bir direniş anlatısı diyebiliriz:Doğanın direnişi...Tanrıların savaşı.
🙏Le Guin'i tanımış olmak ve onun hayal dünyasından feyz alıp düşler kurmak bir  ayrıcalıktır.Başkadır onun yazdıkları,düşlerimize temas etmesi... Bu anlatısıyla kendi dünyamıza baktığımızda egemenleri, iktidar sahiplerini yani kitaptaki ismiyle devadamları rahatlıkla görebiliriz.Onların tanrı olma yolunda cinayet işlemekten ve yok etmekten çekinmediği doğada bizlerde birer Arzlı ve Athshelileriz.Bizi bize anlatıyor Le Guin. .
✏ LeGuin, "Dünyaya Orman Denir" için şunları söylüyor: "Yazmak çoğunlukla zor ama keyifli bir iştir benim için; bu öyküyü yazması kolaydı ama pek keyifli değildi. Bana hiç seçenek bırakmadı. Ülserli bir patronun sekreterine mektup yazdırması gibi yazdırdı kendini bana. Ben orman ve düş üzerine yazmak istiyordum; yani belirli bir ekolojiyi içeriden bir bakışla betimlemek, biraz da Hadfield'in ve Dement'in uyku düşlerinin işlevleri ve düşün yararları üzerine görüşleriyle oynamak istiyordum. Ama patron ekolojik dengenin tahrip edilmesinden ve duygusal dengenin reddedilmesinden bahsetmek istiyordu. Oyun oynamak istemiyordu. Ahlak dersi vermek istiyordu. Ahlak dersi veren öyküleri pek sevmem, çoğunlukla iyilik duygusundan yoksun olurlar. Umarım bu öykü öyle değildir. Madem bir kere ahlak dersi vermek zorunda kaldım, şunu söyleyebilirim bir tek. Don Davidson olmak Raj Lyubov olmaktan daha da acı vericidir." ''dünyaya orman denir '' çünkü athshelilerin dilinde athshe hem orman hem de dünya anlamına gelir. Tıpkı arzlıların dilinde arz'ın hem toprak hem de dünya anlamına gelmesi gibi.
#iyiokumalar #dünyayaormandenir #ursulakleguin #oku

"Doğrusunu söylemek gerekirse "Ateşler" bir gençlik kitabı değil.." diyor Yourcenar ve devamında şöyle açıklıyor: "Belli bir aşk mefhumuyla birbirine bağlanmış bir dizi lirik düzyazı."
🕯Kaynağı ise şüphesiz her hâli ve biçimiyle 'Aşk' olur. ✏Kitabı okumaya başlayınca,onun düşsel ve tarihsel mesellerinde ilerledikçe,Yourcenar'ın ne demek istediğini anlıyorum.Bu haliyle eser hiçbir yorum gerektirmez👌 ✏Kitapla ilgili sözlerime ara verip dikkati yazara çekmek isterim zira kaleminde edebiyat bilgeliği vardır Yourcenar'ın.Yazar, Fransız Akademisi'ne seçilmiş ilk kadın yazardır.Babası tarafından büyütülen ve eğitilen yazarın asıl adı Marguerite de Crayencour'dur.Babası ona on yaşında iken Latince, on ikisinde Yunanca öğretir.Bunlarin yanı sıra edebiyat,felsefe ve tarih gibi disiplinlerle de küçük yaşlarda tanışır.18 yaşına geldiğinde, ilk şiir kitabını babası bastırır.Hatta birlikte Crayencour harflerinin yerini değiştirerek ona bir yazar ismi yaratırlar...ve edebiyat dünyasında önemli eserlere imzasını atan bir yazar olup çıkar. 📚📚📚 Biraz da kitaba kulak verelim;
Öyle ki anlatıların değindiği efsanevi ya da gerçek kişilerin hepsi, Magdalalı Meryem hariç, antik Yunan'a aittir.Bütün bu anlatılar, çeşitli derecelerde,geçmişi cağdaşlaştırır;dahası,bazıları,bu mitosların ya da efsanelerin bizlere ulaşana kadar geçmiş oldukları ara evrelerden esinlenir, öyle ki,gerçek anlamda "antik" olan, çoğu zaman Ateşler'de güçlükle göze çarpan ilk katmandır.
ve son olarak;
çevirmen Sosi Dolanoğlu'nun yerinde  benzetmesiyle 'Ateşler' isimli bu labirentte okurun yolunu kaybetmemesi için kitaba 'yardımcı notlar' başlıklı bir bölüm eklenmiştir.Toplamda dokuz şiirsel metinden oluşan bu eserin rehberi olacak türden yazılardır bunlar(!).Şayet mitolojiye ilgiliyseniz daha da akıp gidecek yazınlar...Ben çok çok sevdim ki Yourcenar ne pişirse yerim.👌
....asla aç kalkmazsınız sofradan.
🥁benden söylemesi🥁
_______________________
#okudumbitti #iyiokumalar
#margueriteyourcenar #ateşler  #metisyayınları #bookstagram

Hayranlıkla okuduğum bu eserin paylaşımını bilinçli bir ihmalkârlıkla ertelediğimi itiraf etmeliyim.Eser prolog kısmında George Fewkoombey adlı bir askerin, Güney Afrika'daki ingiliz sömürge savaşında bacağını kaydedip Londra'ya dönmesiyle başlar ve giriş şarksı şöyledir : 🎼📯
"Ne verirlerse aldı: yoksulluk zordur çünkü,
Ama sordu yine de aslında budala değildi,
"Niçin barındırıp niçin besliyorsunuz beni?
Bilmeliyim hakkımdaki niyetinizi."
Epilog kısmında yine "Fewkoombey'in Düşü" ile son bulur.Kurgusu, bütünlüğü ve kendine has atmosferi ile kusursuz bir satirik romandır..
✏✏✏
Üç Kuruşluk Opera'dan Beş Paralık Roman'a sekiz yıllık bir süre uzanır.Eser romana evrilmiştir.Walter Benjamin'in de dediği gibi büyük çapta satirik romandır yazdığı.
Satirik roman bizdeki karşılığı ile yergi romanıdır.Elbette operadan romana dönüşen eserin temel öğelerinden ve senaryosundan pek az şey kalmıştır.(Ana karakterler dışında)
Fakat anlatı daha da olgunlaşmış, eser gelecekte de yaşayabilen bir eser olarak yeniden doğmuştur.
Walter Benjamin'in dediği gibi kapitalist toplumda insanlar arasındaki bulanıklaştırılmış ve aşağılanmış ilişkileri eleştiriyle aydınlatmaya  girişen ilk kişi Marx,böylece bir satir öğretmeni,hatta neredeyse üstadı sayılır. Brecht de onun okulundan çıkmıştır ve bu eser de sırtını Marx'a dayar.
Bol entrikadan ve karışık olay örgüsünden oluşan çözüme farklı üslubu ile emin adımlarlarla ulaşan eser, Londra'daki politikacılar,işadamları ve hırsızlar kazanç paydası etrafında toplanırken masumiyet olgusu bir boş gösterene dönüşür.
...
✏✏✏Giysilerin ortasında çıplak duruken..Satirist için yurttaşına ayna karşısında çıplaklığını seyrettirmek yeterlidir.
(Walter Benjamin)
.
✏✏✏ "İnsan insanın parası!" romanda geçen yalnızca bu söz bile, kitabın yaşayacağını garanti eder.
____________________________________________ 👏👏👏yazıldığı ve yayımlandığı dönemde okurun esere ulaşamadığını gözlemleyen Walter Benjamin kitapla ilgili son sözlerinde şöyle der: "Gelecek nesillerin "Beş Paralık Roman'ın içinden kolayca çıkacağını umabiliriz." .... #bertoltbrecht #beşparalıkroman #üçkuruşlukopera #okudumbitti #walterbenjamin

Most Popular Instagram Hashtags