[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

ozgeersu ozgeersu

2821 posts   8090 followers   23 followings

Özge Ersu  Turizm Uzmanı, Yazar, Profesyonel Turist Rehberi, Belgesel Radyo Yapımcısı, Yayıncı, Sunucu, Eğitmen, Müzikolog #ozgeersugezileri #laterna #lateradio

http://www.ersu.net/

ÖZGE ERSU ANILARI • VİYANA
1814, Stephansplatz

Sene 1814. Ludo ile öğleden sonra kahve içiyor, bir libretto üzerine konuşuyorduk. Birdenbire St. Stephen's Katedrali'nin çatısının ve kulesinin üzerindeki tüm kuşlar aniden havalanıverdi.
Ludo elindeki fincanı düşürdü, yüzüne hüzünün en ağır tonu oturdu. Adeta ölümün gölgesi geçti üzerinden.
Evet, saat tam 16:00'yı vurmuştu. Katedarlin kulesindeki çanlar tüm gücü ile çalıyordu ama Ludo 'sessizce' ve 'aniden' havalanan kuşların travmasını yaşıyordu.
Evet! Biz birlikte Stephanplatz'da kiliseye karşı kahve içerken, o yıl, o sonbahar, o gün, o saat, Ludwig van Beethoven'ın kendi kulaklarının artık tümüyle duymadığını anladığı ilk andı.

#ozgeersu #ilgincbilgiler #beethoven #viyana #ozgeersugezileri

MODERN TÜRKİYEMİZİN KURUCUSU
BÜYÜK DEVLET ADAMI ATATÜRK'ÜMÜZ İLE
KARLOVY VARY'DE
İsminin Altında Dokunaklı Bir Anı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Karlsbad Anıları
(Prof. Dr. Afet İnan, Cumhuriyet Kitapları) 'Daha o zamanlar 'Kemal Paşa' ve 37 yaşında genç bir general. 30 Haziran 1918.

Karlsbad istasyonuna gelen trenden iner Kemal Paşa, çok yorgundur, hastadır. Trablus-Bingazi’deki böbrek krizleri, Balkan savaşlarının sıkıntısı, Anadolu’daki harekatlardan biraz ara bulunca kendini buraya atar.
Muayene edilir, kendisine banyolar, çamur tedavisi ve günlük 'içme' kürleri tavsiye edilir.
Bu bir aylık kalış içinde, tam ana banyo binasının karşısında ve ünlü 'Grand Hotel Pupp'un çaprazındaki Carsbad Plaza'da iki odalı bir daire tutulur. Yanında emir eri de vardır.
Burada Türk dostları ile de buluşur, kadınlı erkekli on, on bir kişilik sofralar donatılır ama tedavi de tam bir disiplinle sürmektedir. Her sabah saat 07:00’de şehirdeki çeşmeler dolaşılır ve uzun ağzı olan kupalardan, dolaşarak, yürüyerek çeşitli sıcaklıklardaki maden suları içilir.
Geceleri evinde geçiren Paşa, gündüz sivil kıyafetle dolaşmakta, tedaviye gitmekte, akşamları ise resmi üniformasını giyip nişanlarını takmakta ve Grand Hotel Pupp'ta dostları ile buluşup memleket meselelerini konuşmaktadır.

Bu arada, Almanca ve Fransızca dersleri de almayı ihmal etmez ve günlüğüne iki gününü Fransızca yazar.
İstirahat saatlarında Fransızca Balzac okuduğunu, tahta yeni çıkan Sultan Vahdettin ile politikasının ne olacağını günlüklerine yazar... #mustafakemal #ataturk #karlovyvary #carlsbad #plaza #ozgeersugezileri #ozgeersukonfeanslari #prag

PRAG'DA SON AKŞAM • ÇEKYA ÖZEL TADIM AKŞAM YEMEĞİ
PRAGUE FAREWELL DINNER • AUTUMN GOURMET TASTING MONU

Travel With Özge Ersu Gezileri • Deluxe Prag Viyana

Gezimizi yarıladığımız bu akşam konuklarıma yine çok özel bir tadım mönüsü takdim ediyorum.

Bu seçimler yılın her döneminde yok. Sonbahara ait Orta Avrupa yerel ürünlerinin biraz modern, biraz füzyon felsefe ile birleştiği seçenekleri almaya özen gösterdim. Mönüde adı geçen ve Türk damağına biraz uzak olan tatlar konusunda ise bana gösterdiği sabır için Fikret Kocaman Bey ve Figen Kocaman Hanımefendiye teşekkür ederim.

Bu akşam yemeği girişi için 'ağız eğlendiren' Amuse-bouche' almak yerine şeften ana yemeğin hemen öncesinde dilimizin damağımızın pH seviyesini dengeleyecek bir sorbe rica ettim. Beni kırmadı, nasıl istediğimi sordu, ben de daha önce çok beğendiğim yeşil limon - lime, nane ve yeşil elmadan yaptığından istedim. Harika idi!

Yediklerimiz içtiklerimiz yirmi saat içinde doğaya geri dönse de bu özel deneyimler ve masamızda paylaştığımız anılar uzun süre aklımızda kalıyor.
Sizinle masamı en son ne zaman paylaşmıştım, ya da ne zaman karşılıklı otuacağız bakalım? Burası neresi mi? O da bana kalsın. :) #ozgeersugezileri #travelwithozgeersu #deluxe #prague #gourmet #dinner #autumn #fall #taste #tasting #monu #finedine #amusebouche #sorbet

ÖZGE ERSU GEZİLERİ™ • KATILIM TÖRENİ
Basın Bülteni
NEWEST TRAVEL MEMBERS' CEREMONY

23 Eylül 2017 Cumartesi 22:30
Dancing Building, Prag Çekya

Özge Ersu Gezilerine ilk kez katılan beş konuğun üyelik töreni Cumartesi akşamı Prag'ın ünlü 'Tancici Dum' binasında gerçekleştirildi.
Mimar Frank Gehry ve Miluniç'in tasarladığı yapının en üst katındaki gurme restaurant Ginger & Fred'de yapılan törene Özge Ersu, Prag - Viyana gezisi katılımcıları, Çekya Turizm Bakanlığı Ateşesi, mali, idari ve askeri erkân katıldı. Yeni üyeler mazbatalarını yemek sonunda Özge Ersu'dan aldılar.

Gecenin sürprizi, törene gönderdiği telgraf ile katılan Çekya Başkanı Miloš Zeman'dan geldi. Sözlerine 'Pravda vítězí' diye başlayan Zeman, yeni üyelere sağlık, mutluluk ve bol gezi dolu bir yaşam diledi.

Vltava Nehri üzerindeki havai fişek gösterisi ve üyelik fotoğrafları sonrası tören sona erdi.
Özge Ersu Gezileri™ üye konukları öncelikli rezervasyon, ödeme kolaylıkları, özel içerikli gezilere katılım ve benzeri ayrıcalıklardan yararlanıyor, düzenlenen kısıtlı katılımlı etkinliklere davet ediliyor.

ČTK - Česká Tisková Kancelář
The Czech News, Praha

#ozgeersugezileri #travelwithozgeersu #membership #ayricalik #uyelik #resmi #toren #members #membership #offical #ceremony

ÖZGE EFENDİ, 'MÖNÜ DE MÖNÜ' DEDİN, BU MUDUR?

Evet, budur. That's it.
#ozgeersugezileri #deluxe #prague #finedine #goodwine #gourmet #monu

ÇEKYA'NIN EN TARTIŞILAN, EN NEFRET EDİLEN VE EN SEVİLEN BİNASININ EN TEPESİNDE
Konuklarıma Cumartesi gecesi gurme akşam yemeğimi takdim ediyorum.

DANS EDEN BİNA - TANCICI DUM
Dancing Building ya da Fred and Ginger

Ünlü mimar Frank Gehry ve Miluniç'in akıllara zarar ve inşaaat statiğine adeta meydan okuyan yapısını tüm dünya yirmi yıldır konuşuyor. Barok mu, Gotik mi yoksa Art Nouveau mu?

Böylesine ünlü bir binada, yedinci katta müthiş Vltava Nehri ve Kale manzarası ile bir büyük masa hazırlattım.
Şef Rudolf Doležal'ın Fransız etkisi altındaki yerel mutfak dokunuşlarını seviyorum. Ama çok sık değişen mönüyü yine tek tek seçtim. Bakalım konuklarım beğenecek mi?

Mönü mü? Az sonra!
#ozgeersugezileri #travelwithozgeersu #gourmet #finedine #goodwine #deluxe #prague #tancicidum #dancingbuilding #gingerandfred #restaurant

SONBAHARIN EN GÜZEL RENKLERİ

Hayır, ağaç, yaprak ve gökyüzünden değil, ön sıradaki konuklarımızdan söz ediyorum.

#sonbahar #autumn #ozgeersugezileri #besttime #deluxe #prague

HEY! SOMETIMES EVEN MY BADGE NEEDS A BREAK!
Sparkling Bohemia Stary Plzenec Sekt Brut, served with peaceful solitude.

BAZEN KOKARTIM DA NEFES ALMAK İSTER!

#ozgeersu #adayinlife #sparkling #bohemia #sekt #brut #peaceful #solitude #intercontinental

ÜÇ DEVEKUŞU • U TRI PSTROSU
Nâzım Hikmet'in Kaldığı Otel

Nâzım Hikmet'in de bir süre yaşadığı, edebiyatçı dostları ile bir araya gelip yemek yediği, o zamanların Çekoslovak entellektüellerinin buluşma noktası olan otelde, yürüyüş turumuzun ortasında 'latte' dedik.
Yarın Karlovy Vary yolunda, genel tarihin yanısıra Nâzım Hikmet'ten şiirler okuyacağım.
#ozgersugezileri #deluxe #prag #nazimhikmet #ucdevekusu #utripstrosu #tarih #kultur #edebiyat

ÖZGE ERSU GEZİLERİ
Hoş Geldiniz Kokteyli ve Açılış Akşam Yemeği
ÖZGESTRONOMİ

Bu akşam İtalyan mutfağı ile başladık. Mönüyü tek tek kendi dilimle, zevkimle seçtim.

Yemek fotoğrafı koymak yerine, mönümüzü takdim edeyim, ne dersiniz?
Bu arada, gezilerimde akşam yemekleri çok önemlidir.
Gezilerin ekonomik olması adına, haydi zaman zaman gün içinde değerli zamanımızın önemli bir bölümünü alabilen öğle yemeklerini geçelim, akşam yemekleri konmaması / az konması ufuksuzluğuna karşı yıllardır verdiğim onurlu mücadele ve ısrarım devam etmektedir.
Akşam saatlerinde, günün o tatlı yorgunluğu sonrası kendimizi iyi hissetmek, hoş giyinmek, post modern zamanımızın getirdiği sıkıntıları biraz olsun unutmak isteriz. Bir arada olalım iseriz. Az sayıdaki gecemizi bilmediğimiz restaurantlarda, konuklarımızın şehri yakından tanımayabileceğinden ötürü, emin olmadığımız seçeneklerle, deneme - yamulma ile risk altına almak istemeyiz.
Ne yersek yiyelim, içersek içelim, yirmi dört saatte doğaya karışır ama birbirini tanımayan, az tanıyan gezi dostlarım yakınlaşma olanağı bulur, eski arkadaşlıklar pekiştirilir.
Günün yorgunluğu atılır, geçirdiğimiz güzel saatler değerlendirilir. Bir sonraki günler konuşulur, anılardan dem vurulur.
Burası neresi mi? O da bize kalsın. 🙂
Beğendiniz mi?

#ozgeersugezileri #ozgestronomi #deluxe #prag #viyana #gurme #opera #welcome #coktail #gala #dinner #italyan #secimler #cucina #italiana

ÖZGE ERSU GEZİLERİ - Geleneksel Açılış Yemeği | Merdiven Fotoğraflarımız

ENSEMBLE

#ozgeersugezileri #deluxe #prag #viyana #gurme #opera

BEING A PROFESSIONAL TOURIST GUIDE • A MISSION WITH PASSION
I feel good. Very good, indeed!

#ozgeersu #professional #tourist #guide #iro #tureb #wftga #mission #passion #praha #prague #ozgementallyyours

Most Popular Instagram Hashtags