[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

ortadogumersin ortadogumersin

206 posts   413 followers   370 followings

MersinOrtadoğuHastanesi  Ortadoğu Hastanesi Resmi Instagram Hesabıdır.

http://www.mersinortadogu.com.tr/

Kalbimiz, vücudumuza dakikada yaklaşık 5,5 litre kan pompalıyor. Hayati öneme sahip kalbinize değer verin ve check up yaptırmayı ihmal etmeyin. Genetik risk faktörü olanların 30’lu, genetik risk faktörü taşımayanlar ise 50’li yaşlardan itibaren check up yaptırması hayat kurtarıyor.

Ultrason taramalarında bir silüeti andıran bebeğiniz dünyaya geldiğinde en çok fiziksel özelliklerini merak edersiniz. Doğar doğmaz gördüğünüzde gözüne, burnuna, kafasına dikkatle bakarsınız. Özellikle normal doğumlarda, bebeğin doğum kanalının içinde ne kadar kaldığına veya ne oranda bası olduğuna bağlı olarak kafada şekil anormallikleri olabilir. Kule ya da bir tarafa doğru yamulmuş kafa ile karşılaşılabilirsiniz. Anneleri endişelendiren bu görüntü geçici bir durumdur. Bebeğin kafa yapısı birkaç ay içinde olması gereken şekle gelir.

Meme kanserinde erken tanı için 20’li yaşlardan itibaren her kadın ayda bir kez kendi kendini muayene etmeli. Özellikle 40 yaşından itibaren ise tarama periyotları sıklaştırılmalı. Mamografik ve ultrasonografik tarama yöntemleri sayesinde meme kanseri erken teşhis ediliyor ve kişiye özel yaklaşımlar sayesinde tedavideki başarı şansı artıyor.

Sonbahar enfeksiyonlara kapıyı aralıyor. Özellikle okula giden çocukları enfeksiyonlar hızlıca yakalıyor. Çocuğunuza hastalıklara karşı 7 yolla direnç kazandırın; · Kalite uyku · Doğru el yıkama · Dengeli ve sağlıklı beslenme · Düzenli kahvaltı · Balık, yoğurt, kefir tüketme · Ortamın havalandırılması · Eksik aşıların yapılması

Fibrokistik meme yapısına sahip kadınlar meme kanseri korkusuyla yaşarlar. Ancak fibrokistik olmak kanser riskini direkt olarak artırmaz. Memede saptanan bu kistlerin yüzde 90-95’i sıvı içeren basit keseciklerdir. Bu tipteki kistlerin 6 ay-1 yıl arayla izlenmeleri gerekiyor. Daha az oranda karşılaşılan karmaşık kistler ise sıvının yanı sıra katı alanlar da içerdiğinden iğne biyopsi yapılması gerekebiliyor. İğne biyopsi ile hem kist içindeki sıvı boşaltılıyor hem de kistin katı kısımlarından patolojik inceleme için örnek alınabiliyor.

Kışın yaprak gibi solup kuruyan cildinize nem desteği verin. Bunun için A vitamininden yararlanabilirsiniz. A vitamini ciltte kırışıklık oluşumunu azaltmanın yanı sıra nem kaybını da önlüyor. Günlük 700-900 mikrogram A vitamini ihtiyacını 1 avuç (yaklaşık yarım kase) ıspanakla karşılayabilirsiniz.

Şiddetli ağrı ile doktorun kapısını çaldığınızda “Taş düşürüyorsunuz” cevabıyla karşılaşabilirsiniz. Böbrek taşı şiddetli sancılarla kendini gösteriyor. Her kişide farklı ağrı dereceleri olsa da tipik olarak ağrı, gelip-geçici ve azalıp-çoğalan niteliktedir. Ağrı, taşın idrar kanalı içerisindeki hareketi ve buna bağlı spazmlara bağlıdır. Şiddetli ağrı atakları genellikle 20-60 dakika kadar sürer.

İleri yaşlarda kemiklerimiz gücünü kaybeder ve iskelet sistemimiz zayıflar. Kemik erimesi (ostoeporoz) gibi rahatsızlıklara karşı düzenli egzersiz yapmak çok önemli. Dans, ip atlama, koşu, yürüyüş, merdiven çıkma, tenis ve aerobik gibi vücuda ağırlık bindirecek egzersizler hem kemik erimesinden korunmada hem de kemik erimesi tedavisinde fayda sağlıyor.

14 Şubat Sevgililer Günü Kutlu Olsun

HPV (human papilloma virüsü), kadınları rahim ağzı kanserine götüren en önemli etkenlerden biridir. Cinsel yolla bulaşan ve sıklıkla görülen bu virüs, hijyeni kötü olan tuvaletlerden ve ortak kullanılan havlulardan da geçebiliyor.

Özellikle tatilde “Çocuğum teknoloji bağımlısına dönüşüyor” diye şikayet mi ediyorsunuz? Bu noktada gerekirse çocuğunuz kadar kendinizi de sorgulayın ve bir denge kurun. Çocuklar teknolojiyi ne kadar bilinçli kullanacaklarının kararına kendileri varamayabilir ve dengeyi tutturamayabilirler. Bu nedenle gerekli sınırlamaları siz yapın ve teknolojiyle geçirilecek sürenin günde 1-2 saati aşmamasına özen gösterin. Tabii bu sürede de ne izleyip oynadıklarını kontrol edin. Teknolojiyi yaşına uygun şekilde kullanmıyorsa neden olduğunu ona anlatın ve erişimini engelleyin.

Bakterilerin sütte hızlı çoğalarak gıda zehirlenmesine yol açabildiğini biliyor musunuz? Pastörize sütlerin ömrü paketi açıldıktan sonra 2-3 gündür. Uzun ömürlü sütler paketleri açılmadan oda sıcaklığında 1,5 ay, buzdolabında 3 ay saklanabilir. Açıkta satılan sütleri 5 dakika kaynatıp soğuttuktan sonra buzdolabında en fazla 3 gün koruyabilirsiniz. Hazır yoğurtları ise açmadan 1 hafta buzdolabında muhafaza edilebilirsiniz.

Most Popular Instagram Hashtags