okuyanbirirmak okuyanbirirmak

1,058 posts   47,645 followers   430 followings

ı r m a k .  Elektrik-Elektronik Mühendisi Potterhead 🔮 2018 RC: 84/100 📚 Kişisel hesabım: @irmakdonmez

başını eğip bedenine bak
ve fısılda
senden daha güzel bir ev olamaz
-sana minnettarım
🌿

#rupikaur #kitap #book #güneşveonunçiçekleri #pegasusyayınları

Günaydın 🌿♥️ #kitap #bookshelf #book

Kitaplığımın yenilerinden 📚

Özellikle Asi Kızlara Uykudan Önce Hikayeler için çok heyecanlıyım 😍

Siz hangilerini okudunuz ve ne düşünüyorsunuz ? 🌝

#hepkitap #kitap #book #bookstagram

Biliyorsunuz ki telefon kameramda bir sıkıntı meydana gelmişti. Bu sıkıntı nasıl kendi kendine bir anda ortaya çıktıysa yine aynı gizemli hareketler ile bir anda düzeldi 🙊

Yani beni buradan uzaklaştıran bir diğer etkende ortadan kalkmış oldu ♥️

Fotoğraftaki kitaplar da burada olmadığım süreçte kitaplığıma eklenen kitapların bir kısmı 📚

#kitap #book #ithakiyayınları #yabancıyayınları

Kitabı okuyalı epey bir zaman oldu aslında ama okuyup yorumunu girmeye vaktimin olmadığı bir sürü kitap var elimde. Bir yerden başlayayım bari dedim 🙊

Belki siz beni özlememişsinizdir ama ben sizinle olmayı özledim o yüzden bir şekilde buraya dönmeye çalışıyorum ♥️

Kitabın en başında Poe için bir takdim yazısı yazmışlar ama bütün yazı boyunca adamdan Edgar Allen Poe diye bahsetmişlerdi. Yazarın adının yanlış yazılması pek hoş bir şey değil açıkçası, keşke daha dikkatli olunsaydı.

Ben şiirleri genel olarak sevmedim. Çeviriden kaynaklı mı bilmiyorum ama bana çok kopuk kopuk geldi. Hele bazı şiirlerde satırlar tamamen birbirinden bağımsız gibiydi. O yüzden okumakta da anlamakta da zorlandım. Böyle olunca da kitap hakkında ne yazacağımı bilmiyorum açıkçası. Başka bir çeviriden denk gelirsem şiirlere karşılaştırmalı olarak tekrardan göz atacağım 💁🏼‍♀️
#annabellee #kitapyorumu #kitap #book #okuyanbirirmak #fantastikkitap

Kısa ömrümü kaldıracak olsam
bir arşiv odasına
raflarındaki tozları almaya hep üşendiğim
bir kitaplıkta toplardım bütün anılarımı
hiçbir kategoriye sokamadığım
öyle darmadağın dursun isterdim hepsi
kuşe değil, sapsarı kağıtlar olan
ciltsiz, perişan, eskimiş
bütün diğer anılar gibi -sizin anılarınız-
unutulmaya uğraşılmış
atılamamış, yakılamamış
hep saklanmış hep saklanmış hep saklanmış
🌿
#naylonsözler #özlemgüzelharcan #book #kitap #poetry

Kitaplığımın yenilerinin bir kısmı 📚

Yeniler geliyordu ama Irmak bir türlü kitap okuyamıyordu 🙊
Bari gidip kitabıma devam edeyim, hala Kuyucaklı Yusuf okuyorum 💁🏼‍♀️

Siz neler okuyorsunuz ?

#book #kitap #hepkitap #zeytinağacınıngölgesindeyunanistan #kemiktozu #çeviribilirsin @seyahatsanati

Yalnızlık postacıların taşıdığı yüktür çoğu kez,
birikir kalem uçlarında, kağıtlarda, zarflarda.
Bakışlarda birikir, susuşlarda, bekleyişlerde, kapılarda
ve birikim yüktür her zaman,
yalnızlık bir yükün ağırlığıdır.
Yorgunluğumuzu o nesnenin kucağından
o nesnenin kucağına gezdirirken,
yürür ya da koşarken,
coşarken ya da
deli dolu yaşarken
ansızın ölümü istemektir yalnızlık;
kendimizin kendimize sağırlığıdır.
🌿
#book #kitap #yalnızlıklar #hasanalitoptaş #everestyayınları

Narnia Günlükleri'ni bu zamana kadar neden ve nasıl okumadım sorularını bir kenara bırakarak serinin ilk kitabını okudum geçtiğimiz günlerde. İlk başta yazarın önerdiği sıralamaya göre okumaya karar vermiştim fakat sonradan içerik sırasına göre okumayı seçtim. Gerçi iki sıralamaya göre de Büyücünün Yeğeni ilk kitap oluyor çünkü bu kitap Narnia'nın nasıl oluştuğunu gösteriyor bize.

Narnia, fantastik bir dünyada yer alan bir diyar. Narnia'da konuşan hayvanlar, orman perileri, satirler, sentorlar, minatorlar ve daha pek çok fantastik yaratık yaşar. Büyücünün Yeğeni'nde Polly ve Digory'nin Andrew dayının yaptığı büyülü yüzükler sayesinde ‘dünyalar arasındaki orman'a düşmelerini ve bir takım maceralar sonucu Narnia'yı keşfetmelerini okuyoruz.

Ben büyük beklentiler ile başladığımdan mı bilmem ama biraz beklentimin altında kaldı. Çocuk kitabı olduğunu göz önünde bulundurarak okumuş olsam da bir şeyler eksik kaldı. Keşke çocukken okusaydım bu kitabı dedim.

Olaylar acayip hızlı gelişiyordu ve bence yaratılan evren yeterince iyi yansıtılamamıştı. Bunları çocukken okusaydım elbette fark etmez 'olaylar hızlı gelişiyor ya' demezdim ama şimdi gözüme öyle gözüküyor. Yine de keyif alarak okuduğum ve çocukların çok keyif alacağından emin olduğum bir kitaptı.

Serinin devam kitaplarını da okuyacağım en kısa sürede. Zaten o kadar akıcı ve kısalar ki bir çırpıda okunuyorlar. Hem belki onları daha çok severim, belli mi olur 🤩

Serinin C.S.Lewis'in önerdiği sıralaması;

1. Büyücünün Yeğeni
2. Prens Caspian
3. Aslan,Cadı ve Dolap
4. At ve Çocuk
5. Şafak Yıldızının Yolculuğu
6. Gümüş Sandalye
7. Son Savaş

Serinin içeriğine göre kronolojik sıralaması;

1. Büyücünün Yeğeni
2. Aslan, Cadı ve Dolap
3. At ve Çocuk
4. Prens Caspian
5. Şafak Yıldızının Yolculuğu
6. Gümüş Sandalye
7. Son Savaş
#okuyanbirirmak #kitapyorumu #büyücününyeğeni #narniagünlükleri #book #kitap

Kitaplığımın yenilerinin bir kısmı 📚😍
Hepsi birbirinden güzel canım kitaplar🤩
Haziran’ın başından beri bir kitap bile bitiremediğim için biraz mutsuzum çünkü hepsini aynı anda okumak istiyorum ama olmuyor ☹️
#kitap #book

Göz Koleksiyoncusu gazeteler tarafından bu ünvanı almış bir seri katil çünkü kendisi annelerini öldürdükten sonra küçük çocukları kaçırıyor ve çocukların bir gözünü oyuyor. Ardında ise ipucu olarak geriye doğru akan bir kronometre bırakıyor. Adeta çocukların babasına bu süre içerisinde onları bulmaları için meydan okuyor.

Alexander Zorbach eski bir polis memuru. Başına gelen bir olay yüzünden polisliği bırakmış olmasına rağmen suça olan eğiliminden vazgeçemeyip gazeteci olan Zorbach Göz Koleksiyoncusu hakkında haberler yaparken birden kendisini olayların içine çekilmiş halde buluyor. Üstelik kendisi ile birlikte olayın içine çekilen bir başkası daha vardır. Kör fizyoterapist Alina Gregoriev. Alina insanların vücuduna dokunduğunda geçmişi görebiliyor ve bu yüzden de Göz Koleksiyoncusunu gördüğünü iddia ediyor.

Kitap sayfa yapısı olarak sondan başlayıp başa doğru ilerliyor ve bence bu çok ince bir dokunuş olmuş. Sonuna geldiğinizde bu sayfa oyununun amacını anladığınızda vay be diyorsunuz.

Kitabın başından sonuna tempo hiç düşmüyordu. Her yeni sayfa yeni bir olaydı. Bölüm sonlarına geldiğinizde bir sonraki bölüme geçmek için sabırsızlanıyordunuz adeta. Ben ne katilin kim olduğunu tahmin edebildim ne de sonunda gerçekleşen olayı. Hatta sondaki durum beni resmen şoka soktu ve bir süre sayfaya bakakaldım. Fitzek inanılmaz bir kurgu koymuş ortaya.

Kitapta beni rahatsız eden bir iki detay vardı sadece. Birincisi Toby'nin bölümlerini okurken Toby'nin dokuz yaşında olmasına rağmen daha olgun yansıtılması, sakinliğini uzun süre koruması bana fazla yapay geldi. İkincisi de Alina çok fazla olayların içinde olduğu halde benim çok fazla dışındaymış gibi hissetmemdi. Karakter olarak çok donuk buldum kendisini. Bunlar dışında benim için aşırı heyecanlı ve güzel bir okumaydı.

Ben psikolojik gerilim okumayı çok severim. Ve bu konuda Almanların inanılmaz bir yeteneğe sahip olduğunu düşünüyorum. Daha öncesinde Fitzek'ten Uyurgezer'i okumuş ve çok sevmiştim fakat bu kitap benim gözümde ondan daha yukarılarda yer aldı. Dilimize çevrilen diğer iki kitabını da en kısa sürede alıp okumak istiyorum 💁🏼‍♀️

#okuyanbirirmak #kitapyorumu #gözkoleksiyoncusu #pegasusyayınları

Ben Siyahlı Kadın’ı Nisan ayında okumuştum aslında ama yorumunu girmediğimi bugün fark ettim o yüzden hemen paylaşayım dedim🙊

Bu kitabı 2015 yılında alıp okumamışım. Kitabın kaderi unutulmak resmen. Ne okusam diye bakınırken kitaplıkta gözüme ilişince hadi Irmak ya şimdi ya asla dedim ve okudum.

Siyahlı Kadın, Arthur Kipps’in genç bir avukatken başına gelenleri anlatıyor. Noel arifesinde Arthur ve ailesi şömine başında toplanmış birbirlerine hayalet hikayeleri anlatıyorlardı. Gençler Arthur'a da bir hayalet hikayesi anlatması konusunda ısrar ettiler fakat Arthur'un başından gerçek bir hayalet hikayesi geçtiğinden hiçbirinin haberi yoktu. O gece bunu anlatamasa da artık içinde tutamayacağını düşünen Arthur, Eel Marsh Evi’nin, evin yapayalnız ölen sahibi Alice Drablow’un ve onun korkunç sırrının hikâyesini ve bu hikayenin ona neler yaşattığını yazmaya başladı.

Kitaptan beklentim çok yüksek olduğundan mı bilmem tam olarak istediğimi bulamadım. Öncelikle belirtmeliyim ki günümüz korku kitapları gibi bir kitap değil. Yazar bir hayalet hikayesi anlatıyor ama bunu edebi bir dille, harika betimlemeler ile yapıyor. Eel Marsh Evi, siyahlı kadın her şey gözünüzün önünde canlanıyor. Bu açıdan yazarın kalemini çok sevdim. Beklentimi karşılamama sebebi ise yine korkup gerilmemiş olmam. Bu duruma alıştım artık diyorum ama yine de her seferinde bu kitap beni gersin lütfen derken buluyorum kendimi. O kitap bu kitap değilmiş ne yazık ki.

Kitabı merak içerisinde okusam da, sırrı bir yerden sonra tahmin edebildim. Fakat son iki üç sayfa içinde olan şeyi hiç beklemiyordum, benim için büyük sürpriz oldu ve kitabı hüzünle kapatmama sebep oldu.

En kısa zamanda filmini de izlemek istiyorum açıkçası içerisinde neredeyse hiç konuşma olmayan bir kitabı filme nasıl uyarladılar epey merak ediyorum 🌿

#kitapyorumu #okuyanbirirmak #kitap #book #siyahlıkadın

Most Popular Instagram Hashtags