noandishi_dini noandishi_dini

171 posts   1,613 followers   46 followings

«معرفی جریان نواندیشی دینی»  . ❇فبشر عبادالذین یستمعون القول و یتبعون الحسنه❇ . نواندیشی دینی جریانیست ۱۵۰ ساله با هدف اصلاح دینی و سیاسی/این صفحه به هیچ فرد یا جریانی وابسته نیست

|مستندهای تخریبی، چماق های نو|
.
🔖پس از حمله چماقداران گروه های فشار به سخنرانی ها، حبس و تبعید و ممنوعیت فعالیت اکثر روشنفکران دینی، ممنوعیت و سانسور آثارشان، ساخت طبقه سخنرانان جایگزین و وابسته ( ازغدی، عباسی، رائفی پور، پناهیان، نبویان و...)، حال اصولگرایان افراطی وارد فاز جدید شده اند: مستندهای تخریبی
.
🔖ابتدا سراغ دکتر مصدق رفتند، #مستند_آقای_نخست_وزیر را ساختند تا مصدق را بزنند، سپس #مستند_قائم_مقام را ساختند تا آیت الله منتظری را بزنند، حال هم #مستند_راه_طی_شده را برای زدن مهندس بازرگان و #مستند_پدر_طالقانی برای تحریف چهره آیت الله طالقانی....تولیداتی با بودجه بیت المال در روزگار وخامت اوضاع اقتصادی.
.
🔖اصولگرایان افراطی حامل ایدئولوژی اسلام فقاهتی نواندیشان دینی و ملی مذهبی ها را بدیل و رقیب سیاسی خود می دانند و ۴۰ سال در حال سرکوب و ترور شخصیتی آنان می باشند. اما به این اشتباه خود واقف نیستند که تضعیف نواندیشی دینی و سرکوب و ممنوعیتش، به رشد ایده های افراطی و نژادپرستانه و باستانگرایانه از ملیت و لاییسیم و بی دینی در بعد مذهب انجامیده است و نه دینداری و طرفداری از آن ها.
_________________________

|چریک نظامی، چریک شهری، چریک مدنی|
.
🔖در ابتدای انقلاب مجله فرانسوی پاری ماچ، بازرگان را «چريك پير» توصيف كرده بود كه از ۱۶ سالگي عليه فاشيسم و استعمار در فراسوی مرزهاي وطنش و داخل خاك ايران عليه جبر حاكم، مبارزه كرده بود. در یکی از میتینگ هایی که توسط نهضت آزادی در ورزشگاه امجدیه تهران انجام گرفت، مردم شعار می دادند:
.
" درود بر بازرگان ، چریک پیر ایران "
.
🔖بازرگان نه مانند شاگردش یعنی مصطفی چمران #چریک_نظامی بود و نه مانند شاگرد دیگرش محمد حنیف نژاد، #چریک_شهری ، اولی با اسرائیل و عراق و گروه های نظامی مبارزه چریکی مسلحانه می کرد و دومی با نظام استبدادی شاهنشاهی. بازرگان اما خود یک چریک مدنی بود.
.
🔖چریک نظامی مخصوص زمان جنگ است و عصر چریک های شهری نیز به سر آمده است، دوران شاید دوران چریک مدنی باشد. هدی صابر را چریک مدنی نامیده اند.
______________________________
حسن #یوسفی_اشکوری :
.
🔖اگر بخواهم صابر را در یک واژه و کلمه بیان کنم تعبیر درست دوست جوانم عمار ملکی را مناسب می‌دانم: «چریک مدنی». هدی آدم خاصی بود. از اکثر مردم و حتی اغلب دوستان همفکر و همراه متمایز بود و شاید بتوان گفت در برخی موارد ممتاز می‌نمود. دینداری متشرعانه را با نواندیشی و نوآوری در دین همراه و سازگار کرده بود. اخلاص ایمانی و اخلاق فضیلت‌گرا را با تلاش جمعی و سیاسی با معیار «هزینه – فایده» در هم آمیخته بود. تودار و کم حرف اما شفاف و بی‌ریا بود. اهل دسیپلین و انظباط در حد یک نظامی و یا یک چریک آماده رزم در میدان عمل انقلابی بود. ذوق ادبی و هنری را در کنار جدیت و نظم سیاسی و کاری نشانده بود. عقل و احساس را قرین کرده بود. رادیکالیسم فکری و سیاسی را با مدنیت و تعقل هم نشین کرده بود. صمیمی و صادق الوعد در روابط دوستانه و فعالیت های جمعی و تشکیلاتی بود. هرگز حاضر نبود روی اصول و خط قرمزها و پرنسیپ هایش معامله کند و حتی کوتاه بیاید. مهربانی و شفقت را با جدیت و سختگیری در اصول سازگار کرده بود. منش پهلوانی به سبک ایرانی داشت و خود در نظر و عمل یک پهلوان و یک عیّار تمام بود. از این رو از سنت های عیاری ایرانی – اسلامی مانند احترام به پیشکوستان و موی سپیدان و فتوت وجوانمردی پیروی می‌کرد. ذهن و زبان وادبیات و سلوک فردی و اجتماعی او این ویژگی ها را به روشنی نشان می‌داد.
.
ادامه در کامنت اول👇👇👇👇

|بهشتی مظلوم نبود|
.
🔖روزنامه میزان نشریه ارگان نهضت آزادی ایران بود که پس از انقلاب ایران از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۰ منتشر می‌شد واسدالله لاجوردی دادستان وقت انقلاب تهران به‌ طور ناگهانی در ظهر روز ۱۷ خرداد ۱۳۶۰ انتشار آن را ممنوع ساخت.
.
🔖سردبیری میزان را در سال ۱۳۵۸ عبدالعلی بازرگان بر عهده داشت. مهدی بازرگان نخست‌وزیر سابق نیز از مقاله‌نویسان دائم میزان بود.
.
🔖جملات نقل و قول شده در تصویر از کتاب عبور از بحران خاطرات رفسنجانی است.
___________________________
پ.ن: بهشتی به دیکتاتوری صلحا و حکومت تک حزبی باور داشت، حزب جمهوری اسلامی را تاسیس و با آن تمام احزاب دیگر را حذف نمود، مخالفت با دولت موقت، لایحه قصاص، تدوین با تغییر ۱۸۰ درجه ای قانون اساسی و ...همه از خسارت های اوست.متاسفانه برخی دوستان جملات زیبای بهشتی را در فضای مجازی تحت عنوان نواندیشی و انتقاد منتشر می سازند، در حالیکه افراد را با عملکردشان می سنجند و نه حرف هایشان.به تعبیر مهندس بازرگان بهشتی پیش از ولایت فقیه و پس از تصویب ولایت فقیه زمین تا آسمان فرق می کرد!!!
_______________________________
#بهشتی#شهید_بهشتی#آیت_الله_بهشتی#دکتربهشتی

|#عرفان_اجتماعی ۳|
.
|سرنوشت شاگردان پدر یتیمان لبنان|
.
🔖در بازدیدی که #امام_موسی_صدر از هنرستان کارآموز (متعلق به #نهضت_آزادی) داشت، قصد الگوبرداری و اجرایی کردن آن را در جنوب لبنان را نمود و از #مهندس_بازرگان درخواست نمود فردی مجرب را برای این کار معرفی نماید که مهندس، دکتر #چمران را به امام صدر معرفی کرد و چمران پس از رفتن به لبنان به همراه امام صدر جنبش امل و مدرسه صنعتی جبل عامل را تاسیس نمود. کتاب های مهندس بازرگان و دکتر #شریعتی از منابع تعالیم این مدرسه بود.
.
🔖بعضی شاگردان چمران به همراه او در جنگ ایران و عراق شهید شدند، برخی به مقامات ارشد دولتی تبدیل شدند مانند نبی بری، رئیس جنبش امل که رئیس مجلس کنونی لبنان است. موسسات خیریه و عام المنفعه امام صدر و چمران در لبنان هنوز در حال فعالیتند.
.
🔖پیشتر در ضرورت بازخوانی #عرفان_اجتماعی شریعتی در روش سه شهید ملی مذهبی گفته بودیم، به تعبیر شهید محمد حنیف نژاد تمامی خلایق فامیل مایند...
_________________
متن تصاویر از خانم هیام عطوی، او از اولین نیروهای پیوسته به جنبش امل بود که در 13 سالگی عضو این جنبش شده و در 15 سالگی به عنوان جوان‌ترین شاگرد چمران در جبل عامل شناخته شد.

|در اهمیت میهن دوستی|
.
🔖متاسفانه پست های مربوط به ناسیونالیسم ( وطن پرستی)، پاتریوتیسم (میهن دوستی)، ملی گرایی، ترویج ملی گرایی مصدقی و نقدهای مربوط به ناسیونالیسم های پهلوی و شیعی در این صفحه اینستاگرامی کمترین استقبال را داشته است.
.
. 🔖مخاطبین گرامی ما ایرانیان نیاز به ملی گرایی، حس تعلق، عرق ملی و میهن دوستی داریم، تا عده ای از ایرانیان ترامپیست کشورشان را نفروشند، تا دلالان و محتکران اقتصاد ملی را ویران نکنند، تا سرمایه داران به جای ایران، ترکیه و گرجستان و صربستان را آباد نکنند، تا ولایتمداران به جای عشق به سوریه و غزه، برای سیستان و ایلام و خوزستان کاری کنند، تا تاجرانمان تولیدی های ایران را به جای چین رونق بخشند و... .
.
🔖در روزگار وطن فروشی، خودخواهی و مال اندوزی رانت خواران و دلالان و زرسالاران و بی تدبیری مسئولان، ملی گرایی و میهن دوستی مردمان اوجب الواجبات است...ایران مورد تحریم و تهاجم خارجی و بی تدبیری و ناکارآمدی دولت داخلیست، اگر ما هم به ایران خیانت کنیم دگر چه خواهد ماند؟
___________________________

***
ما ایرانی، مسلمان و مصدقی هستیم...

|نقدی بر ناسیونالیسم شیعی|
.
پیشتر در پستی نقدی بر نوع مواجهه سلطنت طلبان با ایرانیت( "ناسیونالیسم رومانتیک" عرب ستیز و اسلام ستیز) در این صفحه منتشر شد، اینبار به نقد ناسیونالیسم شیعی ولاییون می پردازیم.
.
این گرایش باستان ستیز، غرب ستیز و شیعه گراست.
.
متن تصویر از حمیدرضا جلایی پور
________________

|تجمیع و عدم تجمیع ملیت و مذهب|
.
تبلیغات زیادی از سوی سلطنت طلبان و لاییک ها علیه کلمه ملی مذهبی می شود، اینکه این اصطلاح پارادوکسیکال است و یک ملی گرا نمی تواند طرفدار مذهب هم باشد.

***
"... از همان اول هم، همين روحانيتِ اسلام بود که فتوی می‌داد: ابوذر قصدِ آشوب دارد، و آيه را بد معنی می‌کند. حُجر از دين خارج شده است. حسين بن علی بر خلافتِ الهی خروج کرده است. و شيخ‌خليفه، در مسجدِ سبزوار، حرفِ دنيا می‌زند!، به اصحاب اهانت می‌کند، او را سلطان سعيد بايد بکشد. سُهروردی کافر است، شمع آجين‌اش کنيد! شهيدِ اول، شهيدِ ثانی، شهيدِ ثالث، همه‌ی اين‌ها، که تن به حکومتِ اولوالامر نمی‌دهند، رافضی‌اند، مشرک‌اند، عاصیِ بر حکمِ خدا و رسول‌اند، قتلِ عام کنيد!..."
... ☄️ مجموعه آثار ۲۶ / علی / ص ۲۵۲
______________________________

|برگی از تاریخ|
.
تصویر: دکتر یدالله سحابی (رئیس سنی مجلس اول)
.
دکتر مصطفی چمران (نماینده مردم تهران از لیست نهضت آزادی) در حال نطق
_________________________
پ.ن: بازرگان و اعضای نهضت و ملی مذهبی ها پس از مجلس اول همواره رد صلاحیت شدند و در مجلس اول نیز همواره در حال فحش و اهانت شنیدن از خط امامی ها بودند و حتی بارها توسط نمایندگان خط امامی در مجلس کتک زده شدند، نطق های قرای ضد استبدادی #مهندس_بازرگان در دفاع از انتخابات آزاد، دموکراسی و آزادی در مجلس اول در یوتویوب موجود است، مردی که تسلیم رعب و وحشت و هجمه ها و جو زمانه نشد...
_________________________

| ایرانی مسلمان مدرن دموکرات|
.
📌این پیج در راستای رسالت خود در دو بعد هویت و معرفت فعالیت نموده است، ابتدا در بعد اسلامیت به معرفی نواندیشی دینی پرداخته شد، در بعد ایرانیت به ملی گرایی مصدقی، در بعد مدرنیت بر روی گشوده بودن بر روی ارزش های جهان جدید نظیر دموکراسی، حقوق بشر و...سخن رفت و در بعد جمهوریت، از جمهوری دموکراتیک ملی مد نظر دکتر فاطمی سخن گفته شد.
.
📌اگر در باب اسلامیت نواندیش باشیم اما در مورد مدرنیت گشوده نباشیم، در مورد ایرانیت بی تفاوت باشیم و یا مخالف دموکراسی، و یکی از این ۴ مولفه را در هویت خود نداشته باشیم، یا بین این ۴ مولفه در هویتمان تعادل برقرار نباشد، دچار مشکل خواهیم شد.
.
هویت مطلوب در دیدگاه جریان ملی مذهبی، وجود متعادل ۴ عنصر اسلامیت به قرائت نواندیشان دینی، ایرانیت به قرائت ملی گرایی مصدقی، مدرنیت معتدل و انتقادی به روایت شریعتی و سروش متأخر و جمهوریت دموکراتیک ملی به قرائت دکتر فاطمی در کنار یکدیگر می باشد.
____________________

|معرفی کتاب|
.
📌این کتاب به دیدگاه های نسل دوم نواندیشان دینی پس از انقلاب یعنی آرش نراقی، سروش دباغ و مصطفی فنایی می پردازد.
.
📌جهت آشنایی و بازخوانی انتقادی دیدگاه های نسل اول (مهندس بازرگان، مطهری، شریعتی) و نسل دوم (سروش، شبستری، ملکیان) می توانید به درسگفتارهای دکتر سروش دباغ مراجعه نمایید که فایل های صوتی سلسله جلسات آن ها به طور رایگان در سایت دکتر سروش دباغ قابل دانلود است که البته لازم است اما کافی نیست.
__________________

Most Popular Instagram Hashtags