noandishi_dini noandishi_dini

135 posts   1,462 followers   42 followings

آشنایی با جریان نواندیشی دینی  . ّفَبَشِّرْعِبَادِالَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَه ایران خانه مشترک،اسلام هدف مشترک این پیج به هیچ فرد یا جریانی وابسته نیست

|بی آموزش و هویت ماندن نسل جدید|
.
شهید #هدی_صابر :
.
📌از مجموعه كساني كه پاي درس قرآن طالقانی نشسته اند :يك، كمتر كسي بر انحراف رفت ،دو، ضريب پايداري و ماندگاريشان بس قابل توجه بود. ضريب ماندگاري نسل هاي اول و دومي كه درس آموختند بس قابل توجه است. عموما بر سر عهود ايستادند. چرا؟ از هستي دركي يافته بودند. هدف داري هستي را به عينه لمس كرده بودند. اهل اعتراض بودند، آرمان داشتند، اهل هم گرايي و جمع گرايي بودند و اهل عهد..( سحابی، چمران، یزدی، حنیف نژاد، توسلی، لطف الله میثمی، تختی، شاه حسینی و...)
.
📌اين تيپ هايي كه ما ديديم تيپ هاي دغدغه داري بودند. هر صبح كه بيدار مي شدند هم دغدغه ايران داشتند و هم دغدغه‌ي تدين داشتند. اما چند دهه بعد از آن ، از انتهاي دهه شصت تا نيمه‌ي دهه‌ي هفتاد ،يك باب آموزشي در ايران باب شد. اين محصول چه بود؟ تفرد محض، بي تقيدي محض، پيش بردن پروژه هاي فردي، گريز از جمع و به قول آقاي مهندس سحابي فدا كردن منافع جمع در پاي فرد؛ نتيجه چه شد؟ اگر محصول طالقاني، نوع مهندس سحابي بود و ديگراني كه در جلسه حاضرند و نوع مرحوم حنيف نژاد بود. حنيف نژادي كه فرمان تير خود را خود داد. اصغر بديع زادگاني كه در پاي اعدام مي رفت فرياد مي زد: " زنده باد قرآن، زنده باد اسلام، زنده باد ايران، مرگ بر امپرياليسم" . سعيد محسني بود كه با قهقهه به ميدان تير چيتگر رفت. اما چندي پيش چه شد؟
.
📌براي نخست بار از ميان جنبش دانشجويي ايران با آن سابقه‌ي مشعشع، نفراتي برخاستند و به آن سو رفتند و از بيگانه استمداد كردند كه براي استقرار دموكراسي در ميهن ما محرم شوند. كي در تاريخ ايران سابقه داشت؟ محصولِ چه بود؟ اگر آن، محصول آموزش بود اين هم محصول آموزش است. جامعه‌ي روشنفكري كنوني غفلت ورزيد. نبايد گرز سركوفت بر داشت و به جان دونفري كه از ايران به آن سو رفتند و براي شام خوردن با ديگران له له زدند و له له مي زنند، گرز سركوفت،كوفت.
.
📌ايفاي نقش جوانان درتغيير وضع موجود و به زيستن و به بودن بس مغتنم است. اما ما در همين جا، با تك امكانات خودمان، با حلقوم و پنجه‌ي خودمان سعي مي كنيم كه راه باز كنيم در ذيل يك مبارزه‌ي ملي و مستقل و مردم گرا؛رفتن و از ديگري استمداد كردن افت بود. اين افت الان كمتر به نظر مي رسد، چون آموزشي نيست...
_______________________

|روشنفکری دینی و بهائیت|
.
📌تصویر اول مربوط به اوایل انقلاب است، در همان روزهایی که طرفداران #اسلام_فقاهتی اعضای محافل #بهائی را در کشور تیرباران می کنند، رئیس دفتر نخست وزیر مهندس #مهدی_بازرگان برای «فرد فرد جامعه بهائیان» خواستار «مزید توفیق» می شود* که نشانگر نگرش جریان روشنفکری دینی درباره گروهی از بهاییان خیرخواه و میهن دوست است.
.
📌تصویر دوم مربوط به پرسشی از دکتر #سروش درباره حقوق #بهاییان و #بهائیت است.
______________________
* منتشر شده توسط @mehrdad_farahmand
.
#بهائی

|عرفان مدرن|
.
📌اگر مشغله های امروز ما در جامعه مدرن نمی گذارند خیالمان سبک شود و به درون بپردازیم، پس راز چمران چه بود؟
.
📌میان انبوه تلاطمات و مشغله ها، جنگ، انقلاب، محرومیت و مبارزه و نبرد، سالک بودن و روز به روز شکوفاتر شدن درون...باید این راز را دریافت..
.
📌#عرفان_مدرن ، عرفان سنتی خانقاه نیست که دنیای بیرون و مردمانش نابود شوند و سالک فارغ از همه چیز در فکر سلوک خود باشد، عرفان مدرن، #عرفان_اجتماعی #شریعتی است که چمران تجسم عینی آن بود. چمران را تجسم کویر شریعتی نامیده اند.
.
📌زیستن میان خلایق، غم خواری برای انسان های گوشت و پوست و استخوان دار و مبارزه برای احقاق حقوق آنان و تلاش برای رفع محرومیت آنان، چنانچه شهدای بزرگ جریان ملی مذهبی، چمران، #حنیف_نژاد و #هدی_صابر زیسته اند...
.
📌برای سالک مدرن بودن باید #چمرانیست بود، از نحوه تشکل سازی و سازمان گرایی حنیف نژاد استفاده کرد و چنان هدی صابر بینش و منش و روش پهلوانانه و عیارانه پیشه کرد...
.
📌دکتر #سروش_دباغ پروژه طرح واره ای از عرفان مدرن را به پیش می برند که سلسله مقالات ایشان در این باب در سایت ایشان موجود است.
___________________________
پ.ن: در پست های بعدی به منش و روش و بینش این سه شهید در سلوک عارفانه پرداخته خواهد شد.

|نگرانی های طالقانی و وضع امروز ما|
.
📌 #آیت_الله_طالقانی در دمادم انقلاب جمهوریت در سال ۵۷، نگران دو موضوع بود، یکی تفرقه شدید بین جریانات مختلف، دیگری طلب یک حاکم و حکومت مقتدر داشتن از جریانات گوناگون..
.
📌نگرانی هایی که امروزه دوباره می توان از شدت کینه و خشونت کلامی بین جریانات مختلف سیاسی ایران و زمزمه های رییس جمهور نظامی یا شعارهای #رضا_شاه_روحت_شاد درباره مطالبه یک حاکم مقتدر دوباره مشاهده نمود، به راستی چرا مردم ما از تاریخ درس نمی گیرند؟
________________
#اعتراضات_سراسری#تظاهرات_سراسری

| #پیشگامان_اصلاح_دینی/۵|
.
|میرزای نائینی، مشروطیت و استبداد دینی|
.
📌میرزای نایینی یکی از نواندیشان دینی و فعالان مذهبی دوران مشروطیت بوده است گرایش سیاسی نائینی نزدیک به میرزای شیرازی و همچنین #سید_جمال‌الدین_اسدآبادی بود که از دوستان دوران جوانی او به شمار می‌رفت.نائینی نزدیک ترین مشاور آخوندخراسانی در زمینه انقلاب مشروطیت بود. .
.
📌تنبیه‌الامة و تنزیه‌الملة معروف‌ترین اثر نائینی است که آن را در فروردین ۱۲۸۸ خورشیدی پس از به توپ بستن مجلس شورای ملی و پیش از فتح تهران توسط مشروطه‌خواهان) نوشت . این کتاب برای دفاع از مشروطه در مقابل کتاب «مشروطه مشروعه» نوشته #شیخ_فضل‌الله_نوری نوشته شده است.
۵۰ سال بعد و در سال ۱۳۳۴ مرحوم #آیت‌الله_طالقانی تلخیصی از این کتاب ارائه و تصحیحی نیز بر آن داشته است و با مقدمه ای دوباره منتشر ساخته است.
.
📌نائینی این کتاب را درباره اثبات قانونی و مشروع بودن حکومت مشروطه و نامشروع بودن استبداد نوشت.
نائینی در بحث خود پیرامون استبداد، نه تنها از بسیاری از اندیشه های کواکبی در طبایع الاستبداد #عبدالرحمان_کواکبی بهره گرفته، بلکه وی حتی عین واژه ها و اصطلاحات به کار برده شده در طبایع الاستبداد را در تنبیه الامه به کار برده است. او استبداد را به دو نوع استبداد سیاسی و #استبداد_دینی تقسیم کرده و از میان بردن استبداد دینی را بسیار دشوارتر می‌داند.
.
📌نگره حکومت شورایی و اسلامی که توسط سید محمود طالقانی ارائه شده، بر گرفته از کتاب تنبیه الامه و تنزیه المله آیت الله نائینی است.
.
📌اختلافات آخوند خراسانی و نایینی با شیخ فضل الله نوری و همراهانش زمینه شکل گیری دو گرایش نواندیشانه و متصلبانه به دین را فراهم آورد که تا کنون نیز این جدال در ایران ادامه دارد..
__________________

|مذهب علیه مذهب |
.
#ساراشریعتی :دکتر شریعتی گزاره‌ای مطرح می کرد و می‌گفت در متن هر دینی، دو جریان مذهب علیه مذهب وجود دارد، دو دیسکورس همزمان دینی وجود دارد که این‌ها همزمان یکدیگر را تکذیب می‌کنند، یک دیسکورس که مشروعیت‌بخش وضع موجود است و دیسکورس دیگری که منتقد وضع موجود است.
.
📌یک دیسکورس اصلاحی است و دیسکورس دیگر به ثبات فکر می‌کند. خود شریعتی این دو دیسکورس را تحت عنوان نظام و نهضت دسته‌بندی می کند. اگر بپذیریم و به یاد بیاوریم که قاتلان ائمه شیعه(ع) خودشان در تمدن اسلامی زندگی می‌کردند و به نام دین و به اسم دین ائمه(ع) را به شهادت رساندند. این قاتلان خودشان را جزو دین می‌دانستند و به نام دین، با یک روایت دیگر دینی مبارزه می‌کردند. .
.
📌اگر این سخن را بپذیریم، در می‌یابیم که آن چه امروز باعث شده مسلمانان این موقعیت ضعیف را پیدا کنند، این است که آن وجه اعتراضی دین کارکرد خودش را ایفا نمی‌کند. دین با نظم موجود یکی شده و در نتیجه دیسکورس اصلاحی به حاشیه رفته است. .
.
📌در ایران نیز دیسکورس نواندیشی دینی یا روشنفکری دینی در موقعیت فرودست قرار گرفته است. امروز بر خلاف پنجاه سال گذشته که دوره روشنفکری دینی بود و روشنفکری و متالهان و فیلسوفان، چهره‌های برجسته کشورهای اسلامی بودند، امروز به تعبیر ژاک برن، اسلام یتیم روشنفکران و فیلسوفان خود شده و به دست پدرخوانده‌ای به نام سیاستمداران افتاده است و در نتیجه امروز جریانات روشنفکری و اصلاح دینی در همه کشورهای اسلامی در حالت عقب‌نشینی هستند.
.
📌به نظر می‌رسد جریانات روشنفکری دینی و اصلاح‌گران دینی در جوامع اسلامی در عقب رفتن مشکلات خودشان را حل می‌کنند. آن‌ها امروز به خاطر پرونده‌های خشونت و ترور و تحجری که از سوی بنیادگرایان افراطی رخ داده، در مظان اتهام هستند و به جای این که به این پرونده‌ها در شکل تهاجمی و ایجابی پاسخ دهند، می‌کوشند با عقب‌نشینی مسایل خودشان را حل کنند.
.
📌عقب‌نشینی به این معنا که مدام از خود دفاع می‌کنند و به تدریج از خیر و شر این دینی که نمی‌توانند همه چهره‌هایش را در جامعه بپذیرند، می‌گذرند. به همین دلیل است که می‌بینیم تاکید این روشنفکران بر ادبیات و فرهنگ دینی کمتر است و در نتیجه به نوعی این فرهنگ در یک فرهنگ عام‌تری در حال استحاله است که همان معنویت‌گرایی و عرفان‌گرایی است. این فرهنگ عام‌تر معنویت‌گرایی هم مضرات یک دین مشخص را ندارند و هم مزایای معنویت‌‌‌گرایی عام را دارند.
_________________
#تظاهرات_سراسری#اعتراضات_سراسری

| #تفاوت_میهن_دوستی_با_وطن_پرستی| ۴|
.
#ملکیان مورد دوم و آخر را مردود می داند و موارد دیگر را قابل پذیرش، دو مورد غیر قابل قبول را #ناسیونالیسم و موارد قابل پذیرش را #پاتریوتیسم می نامیم که نسخه ای معتدلانه از وجوه قابل پذیرش ناسیونالیسم است. پاتریوتیسم سبک ملی گرایی مصدقی و جبهه ملی و ملی مذهبی ها می باشد و ناسیونالیسم رومانتیک سبک ملی گرایی سلطنت طلبان و پان ایرانیست ها و ناسیونالیسم شیعی سبک ملی گرایی ولایی ها، امروزه درک تفاوت و تمایز این مفهومات ضروریست.
_____________________
برای مطالعه بیشتر و پست های پیشین این مبحث روی هشتگ
#تفاوت_میهن_دوستی_با_وطن_پرستی کلیک کنید.
______________________
#ملی_گرایی#وطن_پرستی#ایران#ایران_گرایی#ایران_پرستی#وطن#میهن#آریایی

|شریعتی، آگاهی و مسئولیت|
.
📌شريعتي، به دليل آگاهي اش نسبت به بيماري هاي مزمن برآمده از سنت و تجدد و فشار مسووليتي که در برابر اين آگاهي احساس مي کرد، لحظه اي نمي توانست سکوت کند يا باورهايش را با مصلحت زمانه همسو کند. از اين رو او در انعکاس درک تازه اش از جامعه و تاريخ و هنر و مذهب و زن و سياست و روشنفکري، مدام به ديوارهاي تنگ محدوديت ها و بدفهمي ها و کج فهمي ها و جهل ها و البته دشمني ها و حسادت ها و کينه توزي ها برخورد مي کرد و زخمي مي شد. او بدون شک قبل از هرچيز تاوان «ادراک تازه اش » را مي پرداخت.
.
📌او آگاهي را نه حقيقت هايي که فيلسوفان و عارفان و عالمان به آن دست يافته اند، بلکه واقعيت هايي مي دانست که مردم به آن نياز فوري و حياتي دارند. بدين گونه شريعتي با بازتعريف «آگاهي» به بازتعريف روشنفکر مي پردازد. روشنفکر کسي است که به رغم همه مخاطرات و دشواري ها، «مسووليت» انتشار اين آگاهي را به عهده مي گيرد. کسي که نه در نقش يک فيلسوف يا عالم يا زاهد يا اديب و شاعر و هنرمند، بلکه در کسوت يک پيامبر بر آگاهي بخشي و انذار و بشارت مردم تمرکز مي کند؛ آگاهي هايي که به تعبير او هم «فوري» اند و هم «حياتي».
.
#مصطفی_مستور
____________________________
📌#شریعتی اشاره می کند :
تو کجای تاریخ قرار گرفته ای ؟ اگر این را بفهمی روشنفکری. و می بینیم بسیار کمند که این را دقیقا بتوانند ارزیابی کنند و نیز در چه جایی ؟ در چه جایی یعنی چه ؟
یعنی در جامعه خودت در میان قطب های مختلف و جهت های مختلف دشمن ها دوست ها بالاها پایین ها در تمام این خطوطی که به تو می پیوندد چه وضعی دارد چه جایگاهی داری ؟
این را همه می فهمند ؟...بسیار کمند کسانی که بدانند کجا قرار دارند .. .
.
📌روشنفکر در یک کلمه کسی است که نسبت به “وضع انسانی” خودش درزمان و مکان تاریخی و اجتماعی ای که در آن است خود آگاهی دارد و این ” خود آگاهی ” جبرا و ضرورتا به او احساس یک مسئولیت بخشیده است .
.
📌روشنفکر رسالتش رهبری کردن سیاسی جامعه نیست, رسالت روشنفکر خودآگاهی دادن به متن جامعه است, فقط و فقط همین و دیگر هیچ. اگر روشنفکر بتواند به متن جامعه خودآگاهی بدهد, از متن جامعه قهرمانانی برخواهند خواست که لیاقت رهبری کردن خود روشنفکر را هم دارند. و تا وقتی که از متن مردم قهرمان نمیزاید ؛ روشنفکر وجود دارد..
روشنفکری یعنی مسئول بودن ! …..
__________________________
پ.ن: وظیفه جوانان روشنفکر و نواندیش امروز رسیدن به آگاهی و خودآگاهی و سپس احساس مسئولیت او برای نشر این آگاهی است...این حجم انفعال در این شرایط خطیر درست نیست...

| #پیشگامان_اصلاح_دینی/۴|
.
|کواکبی و شناسایی استبداد دینی و سیاسی به عنوان بزرگترین بلایا|
.
📌عبدالرحمن کَواکبی یکی از پیشگامان نواندیشی دینی بوده است، کواکبی مانند دو سلف دیگرش، سید جمال وعبده، تکیه فراوانی بر روی «اصل توحید»از جنبه عملی و سیاسی می کرد. کواکبی یک متفکر اسلامی ضد استبداد است.
.
📌#آیت‌الله_طالقانی مدعی است کتاب طبایع‌الاستبداد چنان بر مرحوم آیت‌الله میرزامحمدحسین #نائینی اثر گذاشت که باعث پدید آمدن اثر سترگ او یعنی "تنبیه‌الامه و تنزیه‌المله" گشت. کتاب طبایع‌الاستبداد سالها قبل با مقدمه و پی نوشتهای مرحوم آیت الله طالقانی تجدید چاپ شده است. .
.
📌کواکبی معتقد بود که«استبداد سیاسی از #استبداد_دین تولید شود» او اضافه می کند «هیچ مستبد سیاسی نباشد جز اینکه از بهر خویش صفت قدسی اخذ نماید تا با خداوند شریک شود» او بین استبداد سیاسی و دینی مقارنه ای بدون انفکاک، ترسیم می نمود که هر زمان یکی از این دو در ملتی موجود شود آن دیگری را نیز بنزد خود کشاند.
.
📌کواکبی برخی علماء پیشین اسلامی را مورد انتقاد قرار می دهد که آنها به نظم و امنیت، بیش از حد بها داده اند تا آنجا که عدل و آزادی را خدای نظم و امنیت کرده اند، یعنی به بهانه نظم و امنیت مانع رشد آزادی شده اند و این همان چیزی است که مستبدان و ستمگران می خواهند، ستمگران و مستبدان همواره به بهانه ی برقراری نظم و حفظ امنیت، آزادی را که عالیترین موهبت الهی است و جوهر انسانیت است کشته اند و عدل را زیر پا قرار داده اند. کواکبی در رابطه نظم و آزادی، برای آزادی حق تقدم قائل است و در رابطه دین و سیاست و یا دین و آزادی دین را عامل با ارزش تحصیل آزادی واقعی و بیدار کننده احساس سیاسی می شمارد. .
.
📌در رابطه علم و آزادی یا علم و سیاست معتقد است همه علوم الهام بخش آزادی نیستند و از نظر آگاهی اجتماعی دادن، در یک درجه واقع نشده اند. لذا مستبد از برخی علوم دیگر سخت وحشت دارد، زیرا به مردم آگاهی و شعور سیاسی و اجتماعی می دهد و احساس آزادیخواهی و مبارزه با اختناق و فشار استبداد را در افراد برمی انگیزد.
___________________________________________

#عبدالرحمن_کواکبی :
اگر استبداد مردی بود و می‌خواست نسب خود را بگوید، می‌گفت:من شر هستم،پدر ظلم و مادر سوء استفاده و توهین، خواهرم خانهٔ درد و عمویم زیان و دایی ام تحقیر و پسرم فقر و دخترم بطالت است...
_____________
#نواندیشی_دینی#روشنفکری_دینی#دین#خدا#امام#اصلاحات

|وطن فروشی بی حد و مرز اپوزیسیون|
.
📌متاسفانه اکثریت اپوزیسیون حکومت جمهوری اسلامی اعم از #سلطنت_طلبان، #مجاهدین_خلق ، گروه موسوم به #ترامپیست ها یا #دانش_آموختگان_لیبرال، گروه های تجزیه طلب که مبارزه مسلحانه می کنند و #سکولار - #لاییک های منفرد، منهای عده ای از گروه های چپ و ملی و ملی مذهبی میهن دوست، دچار وطن فروشی بی حد و مرز اند.
.
📌کاسه لیسی تمامی این گروه ها برای #ترامپ و #آمریکا برای ایجاد تحریم های بیشتر، حمله نظامی و اعمال فشارهای اقتصادی همه و همه برای قدرت طلبی بی حد و حصر آنان است، وگرنه این خشونت طلبان نه دلسوز ایران اند، نه دلسوز ایرانیان و دلسوز دموکراسی و حقوق بشر، برای سلطنت طلبان، مجاهدین، #پژاک ، #کومله و...سخن گفتن از دموکراسی و حقوق بشر به بیشتر به جوک شبیه است، اینان حاضرند مردم زیر فشار اقتصادی له شوند، ایران دچار فروپاشی شود اما خود حاکم شوند و به عنوان نوکر وابسته آمریکا بر ایران حکمرانی کنند، تمامی کسانی برای سخنان #پمپئو کف زدند و برای حمایت از او هشتگ زدند بلا استثنا وطن فروش اند.
.
📌برای مخالفت با حکومت و رسیدن به قدرت نباید عملگی و نوکری اجنبی را کرد، راه چاره ایران همین مردمند نه هیچ قدرت خارجی...به تعبیر دکتر یزدی انقلاب ایران پیروزی جهل علیه ظلم بود، مردم ایران هنوز هم درک درستی از دموکراسی و حقوق بشر، جمهوری و امثالهم ندارند، ما از یک انقلاب جهل علیه ظلم دیگر نیز حمایت نمی کنیم، تنها راهکار آگاهی بخشی، مطالبه محوری و جنبش گرایی مسالمت آمیز و صلح جویانه است...آن هم تنها توسط مردمی که به خودآگاهی رسیده اند نه هیچ قدرت خارجی.
_________________________
#براندازم#تظاهرات_سراسری#اعتراضات_سراسری#قیام#سرنگونی

| #پیشگامان_اصلاح_دینی/ ۳|
.
📌شیخ محمد عبدُه، فقیه، حقوقدان و اصلاح‌گر دینی مصری و به روایت طرفدارانش، از اندیشمندان مسلمان و از پیشگامان نواندیشی دینی در دنیای اسلام است.
.
📌پس از سید جمال، دومین شخصیتی که نامش به عنوان مصلح در جهان اسلام برده می­شود شیخ محمد عبده شاگرد و مرید سید جمال الدین اسدآبادی است. عبده روح خود و زندگی معنوی خود را مدیون سیدجمال می­دانست.
.
📌شهید مطهری درباره شیخ محمد عبده می­گوید: «عبده با سید جمال در دو جهت اختلاف نظر دارد؛ یکی این که سید انقلابی فکر می­کرد و عبده طرفدار اصلاح تدریجی بود. دیگر این که سید مبارزه با استبداد و استعمار را در رأس برنامه­ های خود قرار داده بود و معتقد بود باید اول ریشه­های این ام­الفساد را کَند و دور انداخت. ولی عبده، لااقل در اواخر عمر و بعد از جدا شدن از سید در پاریس و بازگشت به مصر، معتقد بود که آموزش و پرورش و تربیت دینی جامعه بر تعلیم و هر حرکت سیاسی تقدم دارد.» (مطهری، 1374ش، ص38).
.
📌اهمیّت تعلیم و تربیت از نظر عبده تا آن حد است که تربیت را اساس همه چیز می­دانست و معتقد بود: همه چیز بر اساس آن پایه­ ریزی می­شود و هر چه به وجود می­آید، با علم به وجود می­آید. به همین جهت بود که عبده در دوره اقامت در پاریس به سید جمال پیشنهاد داد که سیاست را رها کند و با هم به محلی بروند که تحت مراقبت دولتها نباشند و با تربیت شاگردان، آنان را برای برنامه اصلاحی خود آماده سازند، ولی سید جمال نپذیرفت. (جلیلی، ص108).
.
📌به هر حال اختلافات شیخ با سید وفاداری او به گرایش اصلاح­ طلبی موجب شد که حرکت احیای دینی به دو شاخه تقسیم گردد. گروهی به شیوه سید جمال وفادار ماندند و انقلاب عظیم را خواستار بودند و گروهی دیگر از شیوه و مسلک عبده پیروی می­کردند و خواهان اصلاح درونی و حرکت گام به گام بودند (مطهری، 1374ش، ص38).
_________________________________
پ.ن: پیشتر در مبحث #پیشگامان_اصلاح_دینی به معرفی سیدجمال الدین اسد آبادی و اقبال لاهوری پرداخته شد، این مبحث ادامه خواهد یافت به معرفی سید احمد خان هندی، ابوالکلام آزاد، عبدالرحمان کواکبی و میرزای نایینی پرداخته خواهد شد. سپس به یاری خداوند، نواندیشان دینی غیر ایرانی دوران کنونی در جهان اسلام معرفی خواهند شد.
_____________________________
#نواندیشی_دینی#روشنفکری_دینی#دین#خدا#امام#اصلاحات

| #تفاوت_میهن_دوستی_با_وطن_پرستی| ۳|
.
📌 ما باید بین دو مفهوم وطن دوستی و ناسیونالیسم
Patriotism و Nationalism
تمایز قائل گردیم و هرگونه نقد بر گفتمان ناسیونالیسم را "ضدیت با وطن" و دشمنی با میهن معرفی نکنیم. آنچه که مورد نقد است خوانشی از وطن است که مبتنی بر ایدئولوژی های قرن نوزدهمی اروپایی است که در ایران با عنوان ناسیونالیسم باستانگرایانه برساخت شده است و از قضا انقلاب ۱۳۵۷ پایانی بر گفتمان ناسیونالیستی باستانگرایانه بود.
.
📌گفتمان میهن دوستی در بین تمامی اقوام و مردم و ملت ایران ذیل مفهوم "حب وطن" قدمتی طولانی تر از گفتمان ناسیونالیستی سرکوبگر و یکپارچه گرایِ تمامیت خواهِ ضد امر متنوع داشت و از قضا بر مولفه "زبان" با "نژاد" مبتنی نبود- بلکه بر روی ایده وطن به مثابه خانه و کاشانه مبتنی است. به سخن دیگر، ظهور پان ها در ایران را باید دوقلوی گفتمان پانیستی حاکمیت تلقی نمود که با حذف ایده "حب وطن" به مثابه الفت-دهنده ایرانیان، تلاش نمود یک برساخت یوروسنتریکی را بر جامعه ایران تحمیل نماید و جامعه متکثر هم در برابر آن مقاومت کرد و ۱۳۵۷ پایان آن گفتمان پان-ناسیونالیستی بود. .
.
📌آنچه به جامعه قوام می دهد و صورتی انسانی از حیات اجتماعی به دست می دهد و ضد دیگری هم نیست مفهوم "حب وطن" یا میهن دوستی و پاتریوتیسم است که در این گرایش میهن به منزله "خانه" و در امتداد حس غریزی انسان نسبت به کاشانه خویش قرار می گیرد.
.
📌ایران به مثابه خانه ایرانیان، کاشانه همه ایرانیان است و فرهنگ ها و دین ها و زبان ها و نژادهای تمامی ایرانیان جزء لاینفک ایرانیت میباشد و سرکوب یک جزء به بهانه جزء دیگر موجبات از بین رفتن "امر سرکوب شده" نمی گردد بل در صورتی مهیب تر سر برخواهد آورد. به سخن دیگر، ما نیازمند بازخوانی برساخت ناسیونالیسم ایرانی و احیای گفتمان "میهن دوستی" در ایران هستیم. زیرا در گفتمان میهن دوستی امکان جمع تکثرها و قاعده مند کردن امر متنوع بر اساس مطالبات حقوق شهروندی هستیم و این گفتمان ربطی به اسطوره سازی "بوز قورد" یا اسطوره سازی "فره وش" یا ... ندارد بل بر اساس گفتگو در عرصه عمومی بین شهروندان آزاد رخ می دهد.
#سید_جواد_میری
___________________________
#ملی_گرایی#وطن_پرستی#ایران#ایران_گرایی#ایران_پرستی#وطن#میهن#آریایی

Most Popular Instagram Hashtags