[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

nikifiroozkoohi nikifiroozkoohi

1,534 posts   71,142 followers   3 followings

نيكي فيروزكوهي  براي تهيه كتابهاي من لطفا به دايركت پيام بديد

.
... بنفشه‌ها ... چه عریان
بهار ... چه نزدیک
شهر ... چه بی‌تاب
پنجره ... چه صادق
من ... چه در انتظار
تو ... چه آسوده ... چه بی‌ واژه ... چه بی‌ حیرت
خفته ای . .
.
نیکی‌ فیروزکوهی
#پرنده_اى_كه_از_بام_شما_پريد
فيلم كامل در كانال تلگرام

...
فردا چهارشنبه است
تو بيا
سورش با من
.
نيكى فيروزكوهي
طرح زيبا از @alirezaazodi1

دوست داشتن را از طبيعت و فرهنگ سازي را از احترام به همسايه ، خيابان و شهر خود شروع كنيم. اين درخت زيبا همراه با درختچه هاي جوان كنار خود دو سال پيش سوخت. اگر دقت كنيد ناله هاي درخت رو مى شنويد. رسم زيباي چهار شنبه سورى رو طورى برگزار كنيم كه آسيب كمترى به محيط زيست و به خودمون بزنيم
براتون چهار شنبه سورى خوبي رو آرزو مى كنم
https://t.me/nikifiroozkoohi

...
با محبوبم در یک شهر زندگی‌ می‌‌کنم
بین ما
چند خیابان
چندین خانه
یک پل هوایی
دریاچه‌ای کوچک
و صد‌ها هزار آدمند
.
نيكى فيروزكوهي
فيلم كامل اين نوازندگى زيبا رو در كانال تلگرام ببينيد
https://t.me/nikifiroozkoohi

...
شعرهاي مرا كسي مى فهمد
كه ساليان سال
در آينه
جز شبحى از خودش
چيزي نديده است
.
نيكى فيروزكوهي

...
آن لحظه که قلبم می‌ایستد
به تو فکر می‌‌کنم
به لحظه‌ای که خبردار می‌‌شوی
حلقه‌های اشک در چشمانت
دستی‌ که بر سینه ات می‌‌فشاری
سری که بر شانه ی معشوقت میگذاری
چشمانم را می‌‌بندم
به چشمانِ تو فکر می‌‌کنم
چشمانت را می‌‌بندی
به آخرین بار
به آخرین نگاهِ من فکر می‌‌کنی‌
برای آخرین بار صدایت می‌‌زنم
میدانم
فرسنگ‌ها دور از من
سرت را بر میگردانی
می‌ ایستی
و یک دقیقه سکوت
به احترام قلبی که بخاطرت می‌ایستد
.
نيكى فيروزكوهي
📷@serveht
📚براي تهيه كتاب هاي من لطفا به دايركت پيام دهيد

به آنهايي كه هرگز مادر نشدند
.
درست زیر دستم، پایین تر از جایی که قلب خسته‌ام میزد، وجودی بی گناه در فکرِ جان گرفتن بود. می‌‌توانست همان دختری شود که خودش را دست پاچه کنار ساقِ پایم می‌‌رساند، بازوانِ کوچک و معصومش را دور گردنم حلقه می کرد تا قلب عصیانی ام لبریزِ شوقِ بافتنِ موهایش شود. می‌‌توانست همان پسری باشد که شعر‌های مادرش را هدیه می‌‌گرفت و نقاشی‌هایش را هدیه می‌‌داد، و هر بار که سر بر آغوشِ پر آشوب مادر می‌‌گذاشت، معجزه وار، بغضی خاموش را شبیه کبوتری سپید، می‌‌رهاند و آرامشی ابدی در سینه‌اش میکاشت. می‌‌توانست کودکی باشد که هر بار نگاهش می‌‌کردم، خاطره ی عشقی با شکوه یا شیرینی طغیانی خیال انگیز را در من زنده کند. می‌‌توانست سهمِ من، از پیچیدگی موقرانه دست‌هایی آشنا بر عطشِ غریبانه ی گیسوانم به نوازش باشد.
یک صبحِ خاکستری، در سکوتی اندوهگین، با چشم‌هایی که شب و تاریکی و تنهایی را یدک می‌‌کشید، دیدم، رویایِ موی بافته و کبوتر سپید و نقاشی‌های شاعرانه، آرام آرام از کنارِ ساقِ پا و از گوشه ی دامنم چکه می‌‌کند. بی هیچ شکایتی، لاک پشت وار، در خودم فرو ریختم و برای ساعت‌های طولانی خوابیدم ... و خوابیدم ... و خوابیدم. مادری سوگوار ، که در انزوایی مضاعف و در ستیز با دنیایِ پر حقارت جنگ و وحشت و درد، حتی گریستن را از این روزگار خلق تنگ دریغ می‌‌کرد.
.
.
نیکی فیروزکوهی
از مجموعه ی همه ی مادران به بهشت نمی‌‌روند

.
.. بالشِ مادرم همیشه پر بود از عطرِ گیسوانِ او. صورتم را روی شکوفه‌های سفید و صورتی بالشش فشار می‌‌دادم تا عشق و حسِ بی‌ انتهای امنیت در تک‌ تک‌ سلول‌های بدنم جاری شود. همان وقت‌ها آرزو می‌‌کردم که فرزندِ من نیز دوست داشته باشد سرش را روی بالشِ من بگذارد. دوست داشته باشد سینه‌اش را پر کند از عطرِ گیسوانِ سیاهِ سیاهِ من و آرزو کند فرزندی داشته باشد که عاشق عطرِ گیسوانِ سیاهِ مادرش باشد.
بعد‌ها که کودکم را در بطنِ خود پرورش می‌‌دادم و به خصوص آن لحظه‌ای افسانه‌ای که کودکی با موهای سیاهِ سیاه را در آغوشم گذاردند، تصمیمم را تغییر دادم. تصمیم گرفتم مادری باشم که بالشش بوی بازی و شیطنت می‌‌دهد. بالشی سرشار از خنده، از دویدن، خیس از باران. بالشی که بوی آغوش‌های وقت و بی‌ وقت، بوی مداد رنگی‌، بوی چرخ و فلک یا بوی شور دریا بدهد. بالشی که بوی قصه‌های خوب آخر شب یا بوی بوسه‌های شیرین سپیده ی صبح را بدهد. بالشی پر از بویِ خوشِ کودکی .
.
نیکی‌ فیروزکوهی
. 💖اينهم يك عكس از شيطنتهاي دو تا آذرى
اگر دوست داشتيد به دوستان خود كتاب هديه بديد، لطفا به دايركت پيام بديد. كتابها با تخفيف براتون ارسال مى شه💝💝💝💝

.. .
دنياي ما مديون دستهاي يك زن بود
ما جز تاملي كوتاه
چيزي براي ابراز نداشتيم
نه گلي
بر دامان سبز پيراهنى
نه آويختنى
برسايه اي صبور
نه حضورى همراه
براي بيدارى روح
نخوانديم
نگفتيم
نسروديم
جز به كلامى ناچيز
جز به تأملي كوتاه
.
.
نيكى فيروزكوهي
روز مادر رو به مادران گرامى و مهربان تبريك مى گم.
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

..
مادر عزیزم!
اگر بودی، برایت گل نمی‌‌آوردم، برایت گل می‌‌کاشتم. باغچه ی کوچک خانه را پر می‌‌کردم از نرگس‌های زردِ فریبنده. صبر می‌‌کردم به گلها خیره شوی و بعد با صدای آرام بگویی چقدر رنگِ زرد را دوست دارم، تا بگویم، منهم! برایت کتاب نمی‌‌خریدم، کنارت زانو می‌‌زدم، رمانِ ربه کا را که آنقدر دوست داشتی یا برادران کارامازوف می‌‌خواندم، همانطور هم دستانِ ظریفت را زیرِ نظر داشتم که آرام روی دسته مبل رِنگ می‌‌گیرند، یعنی‌ که داری لذت میبری. و پیشنهادِ یک کافه لوکس و شیک را نمی‌دادم. چای اعلا را دریکی از آن قوطی‌های قشنگ پیدا می‌‌کردم، اینبار خودم دم می‌‌کردم، می‌‌نشستیم زیر آلاچیقِ پر از گلهای شیپوری ،چای می‌‌خوردیم. چای می‌‌خوردیم و تا غروب که موقع آب دادن چمن‌ها می‌‌شد با هم گپ میزدیم. دستِ هم را می‌‌گرفتیم در آن خیابانِ پر درختِ معروفِ شهر قدم میزدیم. اگر می‌‌گفتی‌ خسته ام، می‌‌گفتم هر جا دلت می‌‌خواهد بنشین. اگر میگفتی‌ سردم شده، تاکسی می‌‌گرفتم می‌‌بردمت یک جای گرم. اگر می‌‌گفتی‌ برگردیم، بر می‌‌گشتیم. و کاش فقط یکبارِ دیگر، یکبارِ دیگر می‌‌توانستیم با هم به آن کوچه تنگِ قدیمی‌ برویم تا تو دربِ خانه پدری ‌ات را بزنی‌ و با آنهمه شرم حیرتِ انگیزی که همیشه در صدایت بود از صاحبخانه بپرسی‌ که آیا می‌‌توانی‌ از همان‌جا نگاهی‌ به حیاطِ ذوزنقه‌ای با کفِ سنگ فرش و آن حوضی‌ که دل هر رهگذری را می‌‌برد بیندازی.
مادرِ عزیزم!
کاش تا وقت بود گلی‌ کاشته بودم، کتابی‌ خوانده بودم، به فراغت در کنارت چای نوشیده بودم. کاش آن روزی که گفتی‌ سردم شده، خسته‌ام برگردیم، برگشته بودیم ... .
.
.
نیکی‌ فیروزکوهی
📚مجموعه ساعت هشت و چهل و پنج دقیقه صبح
🎨نقاشي افرا قانع

‎ضعيف نباشيم.ما زنهاآنقدر باهوش و زیرک هستیم که حواسمان به همه چیز باشد و بدانیم هرقدم را چگونه و برای چه و با چه هدفی‌ برمیداریم. ما آنقدر درایت داریم که میتوانیم مدیرِ یک اداره، یک جنبش، یک مدرسه، مدیرِ خانواده باشیم، ولی‌ احساساتِ خودمان را نمیتوانیم اداره کنیم. ما آنقدر توانایی‌ داریم که تحتِ فشار‌های جامعه درس می‌‌خوانیم، کسی‌ می‌‌شویم، کار می‌کنیم، دردِ زایمان را تحمل می‌کنیم، بچه تربیت می‌‌کنیم ولی‌ توانایی‌ و جراتِ آن را نداریم که در وحله اول خودمان باشیم. تا به کی‌ می‌خواهیم خودمان را قربانی مرد‌های جامعه، قربانی بی‌ عدالتی، قربانی قانون‌ها و بی‌ قانونی‌ها بدانیم، وقتی‌ با دستِ خودمان یک چاقو بیخ اصل وجودی خودمان گذاشته ایم، خودمان را ندانسته انکار می‌‌کنیم، وقتی‌ پیش از همه این خودِ ما هستیم که حضورِ زن را همانطور که هست قبول نداریم. چندسالِ پیش قانونِ منع ختنه کردنِ دختران در بیست کشورِ آفریقایی تصویب شد، زنانی که خودشان قربانی ختنه شدن بودند بر علیه چنین سنتی به پا خواستند.حالا ما نشسته ایم با ظرافت اشک‌هایمان را پاک می‌‌کنیم و خیلی‌ شیک و مجلسی منتظریم ناجی افسانه‌ای بیاید و حقمان را بگیرد، مرد‌هایی‌ را که حقوقمان را رعایت نمی‌‌کنند سر جایشان بنشاند، ما را پرنسس وار و همانطور که برازنده و شایسته ماست روی شانه‌های پهنش راه ببرد و با صدای بلند اعلام کند " چنین است زن جامعه ی ایران، قدرش را بدانید و بزرگش بشمارید"
‎چرا با همان درایتی که داریم نشان نمیدهیم جایگاهِ ما کجاست؟ چرا باور نمی‌کنیم که نیمی از جامعه را ما تشکیل داده ایم و نیمی از امور بر دست‌های توانمندِ ما می‌‌چرخند ؟ از چه می‌‌ترسیم؟ چه اتفاقِ بدتری قرار است بیفتد که نیفتاده؟ در بیست و چندسال گذشته سفر‌های زیادی داشته‌ام و با زن‌های زیادی از ملیت‌های مختلف آشنا شده ام. آنقدر سرگذشت شنیده‌ام که می‌‌توانم چندین کتاب بنویسم . صادقانه بگویم در میا‌‌ن همه زنِ ایرانی‌ را چنین یافته ام، باهوش، زیرک، کاردان، مقتدر، توانمند، انعطاف پذیری بالا، عاطفی ولی‌ شکننده و با اعتماد به نفسِ پایین.البته همه چیز نسبی‌ ‌ست و من یک قانون کلی‌ و عمومی صادر نمیکنم. این تجربه و برداشتِ شخصی‌ من است و اینها که می‌‌نویسم تنها یک دردِ دل زنانه است.حرفهاي زنى که هر چیزی که فکرش را بکنید تجربه کرده، از شکست عشقی‌ ، مرگِ عزیز، مهاجرت، تبعیض، غربت بگیرید تا مادر شدن و نویسنده شدن.
بقيه در كامنت

Most Popular Instagram Hashtags