nasle20 nasle20

603 posts   216043 followers   22 followings

تربیت فرزندبا آرامش ولبخند  📣روانشناس پیج:مینا خلیلی فر،روانشناس و رفتاردرمانگرکودک نویسنده ي کتابهای«تربیت گام به گام فرزند» . مشاوره نداریم 😥 تبلیغات⬅دايرکت کانال تلگرام ↙↙

http://tlgrm.me/nasle20

.
فرزندانم خیلی دعوا ميکنند. من باید چکار کنم?
.
.
.
1_دعوا و دلخوری خواهر و برادرها یک امر کاملا طبيعيست و موجب رشد و پرورش هوش اجتماعی کودکان میشود. اما شما باید به آنها کمک کنید تا بتوانند شرایط را مدیریت کنند و کمتر دعوا کنند.
.

2_اگر دعوای فرزندان از نوع مشاجره ي لفظی است شما دخالت نکنید.
.

3_سعی کنید بفهمید ریشه ي اصلی تمام این دعواها چیست و سعی در رفع ریشه ي اصلی دعوا کنید.
.

4_در فضای آرامی هر کدام از فرزندانتان را بنشانید و با آنها صحبت کنید . سوال کنید که چرا اینهمه با برادرش دعوا میکند. سپس بگوئید که کاملا او را درک میکنید و به او حق میدهید که ناراحت باشد. اما در زمان ناراحتی یک سری از رفتارها را نباید انجام دهند. مثلا فحش دادن یا کتک کاری کردن ممنوع است. برای هر کدام از این موارد جریمه ای با توافق فرزندانتان در نظر بگیرید. اگر دوباره دعوا اتفاق افتاد و قوانین شما نقض شد، حتما جریمه هایی که از قبل با توافق خودشان در نظر گرفته بودید را اجرا کنید.
.

5_ از هر کدامشان بپرسید که به نظر آنها بهترین راه برای کمتر کردن این منازعات چیست. گاهی خود فرزندان راه حلهای خوبی ارائه میدهند.
.

6_خیلی مهم است که فرزندان متوجه شوند که شما ناراحتی آنها را درک میکنید و فقط با نوع برخورد آنها مشکل دارید.
.

7_هنگام دعوا دنبال مقصر نباشید. فقط آنها را جدا کنید و به اتاقهای جداگانه بفرستید. بعد از اینکه همه چیز آرام شد با هر کدام از آنها جداگانه صحبت کنید و بگوئید که انتظار دارید که روش بهتری برای حل مشکلاتشان در پیش بگیرند.
.

8_در خلوت و در یک گفتگوی دونفره ي صمیمانه به فرزند بزرگترتان بگوئید که از او انتظار دارید که مانند یک برادر بزرگتر بیشتر هوای برادرکوچکش را داشته باشد. گاهی مسئولیتهایی مثل خرید کردن یا پارک بردن فرزند کوچکتر را به او بسپارید.
.

9_در خلوت و در یک گفتگوی دونفره ي صمیمانه به فرزند کوچکترتان بگوئید که از او انتظار دارید که به برادر بزرگترش احترام بگذارد.
.

10_مراقب باشید در دو نکته ي بالا عدالت برقرار شود، یعنی به یک میزان به هر دو سفارش کنید و اینطور نباشد که با تاکید به یکی از آنها ، دیگری حالت قربانی را پیدا کند.
. .
ّ
موفق باشید.
🌠مینا خلیلی فر، روانشناس و رفتاردرمانگر کودک🌠
.
.
#دعوا_نسل20
#فحش_نسل20
#مینا_خلیلی_فر
.
.
.
.

.
فرزندم خیلی جیغ میزند. از دست جیغ زدنهايش کلافه شده ام. چکار کنم?
.
.

این سوال مطرح شده توسط بسیاری از مادران عزیز است که تصمیم گرفتیم این پست را مجددا برای دوستان جدید آپ کنیم.
.
.
.
📣اگر فرزندتان کمتر از دو سال دارد و یا هنوز نمی تواند خوب صحبت کند: .

جيغ زدن برای رده ي سنی فرزند شما طبیعی هست، (البته بعضی بچه ها به طور ذاتی کمتر و بعضی بیشتر جیغ میزنند). دلیل عمده ي آن هم این هست که نميتوانند خوب حرف بزنند و منظور خود را برسانند و همچنین نحوه ي صحیح کنترل و ابراز احساسشون رو بلد نیستند و با جیغ زدن سعی در بیان درخواست یا اعتراضشون دارند. در این زمان شما سعی کنید بفهمید که فرزندتون چی میخواد و به درخواستش توجه کنید و نیازشو برآورده کنید.
شما باید صبوری کنید تا فرزندتان از این مرحله عبور کند و بتواند خوب صحبت کند. به این نکته توجه کنید که بی توجهی به جیغ کودک مربوط به فرزند شما نيست .@nasle20
.
.
📣 اگر فرزندتان به خوبی صحبت ميکند که معمولا این مرحله بعد از دوسالگی شکل میگیرد. البته بعضی از کودکان هم دیرتر حرف ميزنند.
.
.
در زمان جیغ زدن با آرامش به فرزندتان یادآوری کنید که به جای جیغ زدن حرف بزند یا احساسش را بیان کند . چون او هنوز طبق عادت دوران نوزادی اش، فکر میکند که باید درخواستهايش را با جیغ زدن و گریه کردن بیان کند.
روش اول: آرام جلوی فرزندتان بنشينید و با آرامش به او بگوئید که :«وقتی جیغ میزنی من متوجه منظورت نمیشم. قشنگ و آروم بهم بگو چی میخوای?»
.
.
روش دوم:اگر حس میکنید که فرزندتان قصد دارد با جیغ توجه شما را جلب کند یا شما را عصبانی کند ، کاملا جيغهايش را نادیده بگیرید. آرام و خونسرد.
.
.
روش سوم : اگر میخواهد با جیغ زدن شما را زیر فشار قرار دهد تا خواسته ي نابجايش را برایش انجام دهید، اگر زیر سه سال است حواس او را پرت کنید و اگر بالای سه سال است با شوخی و بازی و خنده موضوع را منحرف کنید اما کاری را که میخواهد به هیچ عنوان انجام ندهید.@nasle20
.
روش چهارم:زمانهایی که آرام و درست درخواستش را مطرح میکند از او تشکر کنید و او را تحسین کنید.
.
.
روش پنجم:میتوانید از تکنیک #صدای_قرمز_آبي هم برای کودکان بالای سه سال استفاده کنید.
.
. ⬅نکته: درخواستهای فرزندتان که برای شما قابلیت انجام دارد را انجام دهید. خیلی به فرزندتان نه نگویید و با او لجبازی نکنید. فرزندتان باید حس کند که دنیا در صلح با اوست. اگر حس کند که دنیا با او سر جنگ دارد ، لجباز و پرخاشگر ميشود
.
.
مینا خلیلی فر (روانشناس و رفتاردرمانگر کودک)
.
.
#مینا_خلیلی_فر

.
نکته1:📣در دوره نوپایی ، بچه ها همزمان با رشد عمومی به کشف نقاط مختلف بدن خود پرداخته و در می یابند که لمس بعضی از نقاط بدن با لذت همراه است. این مرحله کاملا طبیعی است و با خودارضايي فرق دارد(پس نگران نشويد)کافیست که والدین واکنش منفی نشان ندهند و فقط حواس کودک را پرت کنند .
📣📣تعریف خودارضایی کودکان:
.
.
اما خودارضایی در کودکان چیزی بیش از کنجکاوی در مورد اندامهای جنسی است وممکن است کودک یکبار در هفته و یا گاهی حتی تا چندین بار در روز به آن بپردازد
تحریک خود بوسیله ي دست،حرکاتی مانند خوابیدن روی شکم و مالیدن خود به زمین،مبل یا عروسک و سایر اشیا بسیار معمول است، خرخر کردن، عرق کردن،هم در بعضی کودکان دیده ميشود.خودارضایی در سنین دو تاسه سالگی شایعتر است. بعضی از کودکان این رفتار را تا پنج شش سالگی در خلوت ادامه میدهند.
📣1_والدین باید بدانند که این کار در کودکان اصلا جنبه ي ارضای جنسی و شهوانی ندارد و فقط به علت خوشایند بودن به این کار دست میزنند.
2_ والدین در این شرایط نباید هیچ رفتار خشنی نشان دهند. تا جای ممکن نادیده بگیرند و حواس کودک را پرت کنند تا این کار برای فرزندشان به صورت یک عادت در نیاید.
3_ فرزندشان را به کارهایی مشغول کنند که دستهایش را درگیر کند، مثل خمیر بازی
4_ شرت،شلوار،لباس زيردکمه دار به او بپوشانند
5_کودک با خستگی کامل وارد تخت شود
6_کودک بالای چهارسال، باید بفهمد که این رفتار جامعه پسند نبوده و نباید آن را تکرار کند. این ادراک باید در محیطی آرام و بدون ترس ایجاد شود
.
7_همچنین چون تنهایی علت شایعی برای این رفتار در کودک است مادر می تواند وقت بیشتری برای او گذاشته و او را بیشتر در آغوش بگیرد. توجه کنید که محبت نباید جنبه تشویق پیدا کند. زیرا کودک ممکن است برای جلب محبت مادر شروع به آغاز این رفتار نماید

8_اگر همچنان این رفتار کودک ادامه پیدا کرد مادر باید ناحیه تناسلی کودک را برای بررسی موارد غیر طبیعی مورد معاینه قرار بدهد.گاهی وجود کهیر، قارچ، انگل ، عفونت ادراري و خارش در ناحیه تناسلی موجب شده که کودک با اندام تناسلی اش بازی کند.
.
9_اگر مورد خاصی نبود، می تواند به پزشک مراجعه کند چون ممکن است مواردی مانند سواستفاده جنسی دلیل ادامه رفتار کودک باشد.
10_ در اغلب موارد علت خاصی برای این پدیده یافت نمی شود
.
.
📣در موارد زیر مشورت پزشکی ضروری است:
1_کودک به خودارضایی در مکانهای عمومی ادامه بدهد.
2_مادر فکر می کند کودک این رفتار را از فردی دیگر آموخته است.
3_کودک سعی کند دیگران را تحریک کند
4_طول کشیدن تاپنج،شش سالگی
.
ّ
#خودارضايي_نسل20

.
📣دوستان برای دسترسی راحتتر شما به مطالب نسل20، اونها رو با توجه به موضوع دسته بندی کرده ایم و هشتک زده ایم. روی هر هشتکی را که لمس کنید تمام پستها و سوالات مرتبط با آن موضوع را خواهید دید. .
.
.
📣📣📣📣 توجه داشته باشید که رویه ي پیج تغییر کرده و دیگر سوالی در پیج مطرح نمیشود. مشاوره خصوصی هم نداریم. لطفا سوالاتتون رو به دايرکت ارسال نکنید. .
.
.
#خودزني_نسل20
#دروغگویی_خیالپردازی_نسل20
#پرت_کردن_نسل20
#فحش_نسل20
#لجبازی_نسل20
#مکیدن_انگشت_جویدن_ناخن_نسل20
#مشکلات_دفع_مدفوع_نسل20
#مشکلات_خواب_نسل20
#جیغ_نسل20
#دندان_درآوردن_نسل20
#خیالپردازی_نسل20
#حرف_گوش_نکردن_نسل20
#مهدکودک_مدرسه_نسل20
#مهمانی_نسل20
#ازشيرگرفتن_نسل20
#تربیت_اقتصادی_نسل20
#حاضر_جوابی_نسل20
#لکنت_زبان_نسل20
#گریه_نسل20
#پوشک_نسل20
#فرزند_دوم_نسل20
#دست_بزن_نسل20
#دعوا_نسل20
#مظلومیت_نسل20
#دستور_دادن_نسل20
#وابستگی_نسل20
#جداکردن_محل_خواب_نسل20
#وراجی_نسل20
#تقلید_نسل20

follow this page in feedly

Most Popular Instagram Hashtags