mustafasarigul_ mustafasarigul_

417 posts   15072 followers   0 followings

Mustafa Sarıgül  Mustafa Sarıgül'ün resmi Instagram hesabıdır.

http://www.mustafasarigul.com/

17 Ağustos 1999'da meydana gelen ve tüm milletimizin yüreğini yakan depremde hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımızı rahmetle anıyorum.

Temennimiz böyle büyük bir afetin tekrarlanmaması yönünde olsa da, deprem gerçeği ile yaşamamız gerektiğinin de farkındayız.
Bize, yetkililere, ilgililere düşen gerekli tedbirleri alıp, olası can ve mal kayıplarını engellemektir.
Ülkemizde, olası bir depremde yıkılarak; can ve mal kaybına yol açacak milyonlarca bina vardır. Bu binaların en kısa sürede yeniden inşası gerekmektedir.
Devletimizin tüm imkanları ile özellikle kentsel dönüşüm noktasında vatandaşının yanında durması gerekmektedir.

Söz konusu olan insan hayatıdır ve gerekli çalışmalar ivedilikle yapılmalıdır.
Deprem gecesi Şişli sokaklarında yurttaşlarımızla el ele verip, yakınını kaybeden, zarar gören, ihtiyacı olan herkesin yaralarını sarmıştık.

Bugün aynı bilinçle böyle bir felaketin tekrar yaşanmaması için el ele verip daha güvenli bir ülke inşa etmeliyiz...

‪Antik çağın uygarlık merkezi Efes'teyim. Binlerce yıllık geçmişe sahip kültür ve tarih hazinelerimizi koruyup kollamak boynumuz borcu olmalı‬.

Değerli dostum Menemen Bld. Baş. Tahir Şahin'in misafiri oldum. İlçeye yaptığı hizmetler, tüm yerel yönetimlere örnek olacak nitelikte.

Vefatının 3. yıl dönümünde Türk futbolunun efsane ismi Süleyman Seba'yı rahmet ve özlemle anıyorum.

‪Hain terör saldırısında şehit olan yavrumuz Eren Bülbül ve kahraman Bçvş. Ferhat Gedik'e Allah'tan rahmet, milletimize başsağlığı dilerim.‬

‪Ülkemize Dünya Atletizm Şampiyonası’ndaki ilk altın madalyayı getirip, bayrağımızı gururla dalgalandıran Ramil Guliyev’i tebrik ediyorum. 🇹🇷‬

Dün Samsun’un köylerindeydim. Yurttaşlarımızın sofrasına konuk oldum, dertlerini dinleme fırsatı buldum. Özellikle Salıpazarı’na yaptığım ziyarette, ilçenin geçim kaynağı olan fındık üretimiyle ilgili yurttaşlarımızın sıkıntılarına şahit oldum.

Fındık, 13 ilde 4 milyona yakın insanın geçim kaynağıdır. Dünyadaki fındığın %70’i ülkemizde yetişiyor, ülkemize 2 milyar dolardan fazla gelir sağlıyor. Bu sebeple fındık, stratejik ve devlet tarafından desteklenmesi gereken bir üründür.
Fındık üreticimizin mağduriyetini önlemenin birinci şartı; fındığı işleyerek satmaktır. Oysa, ürettiğimiz fındığın %90’ını ham halde satıyoruz.
TMO’nun fındıkla ilgili fiyat belirleme politikası gözden geçirilmelidir. Mevcut durumda TMO’nun belirlediği fiyat, tavan fiyat olarak görülmekte, fındık üreticisi bir iki büyük tüccarın insafına bırakılmaktadır. Bölgedeki ailelerin ne yiyip ne içeceğinden, çocukların okul masraflarına kadar her şey yılda bir kere yapılan fındık hasadından gelecek gelire bağlıdır. Bu yüzden çiftçinin önünü görebilmesi için, fındıkta fiyat istikrarı hayati öneme sahiptir. Devlet, TMO eliyle fındıktaki fiyatı çiftçi lehine düzenlemelidir.

Zaman zaman hava koşulları sebebiyle fındık üreticilerimiz mağdur olabilmektedir. Nitekim, geçtiğimiz günlerde Salıpazarı’ndaki çiftçilerimiz de bu sebeple zarara uğramıştır. Bu tip durumlarda, devlet çiftçilerimizin yanında olmalı, yaralarını sarmak için her türlü imkanı seferber etmelidir.
Son olarak belirtmek isterim ki fındık, ülkemiz adına çok önemli bir değerdir. Hükümet, yurttaşlarımız için önemli bir ekmek kapısı olan fındık için gerekli önlemleri ivedilikle almalıdır.

‪Salıpazarı'nda girişimci kardeşlerimizin el emeği, göz nuru ürünlerini sattıkları yöresel pazara uğradık.‬

‪Yayla Köyü'nde Samsunlu hemşehrilerimizleyiz.‬

‪Karacaören Köyü sakinlerine misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum. ‬

‪Salıpazarı Derneği'nde Samsunlu yurttaşlarımızla buluştuk. Fındık üreticimizin derdi büyük. Devletimiz bu sese kulak vermeli.‬

‪Salıpazarı Çağlayan Köyü'nde bizleri gülen yüzleri ile karşılayan tüm dostlara canı gönülden teşekkür ediyorum.‬

Most Popular Instagram Hashtags