[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

mustafa__kemal___ataturk mustafa__kemal___ataturk

1,181 posts   162,511 followers   0 followings

Mustafa Kemal Atatürk  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı ... Turkish nationalist leader, founder and first president of the republic of Turkey.

Çanakkale Savaşları'nda Kurmay Albay Mustafa Kemal. (1915)

Anafartalar Grup Kumandanlığı'ndan ayrılan Albay Mustafa Kemal İstanbul yolu üzerinde Keşan'dan geçerken. (Grup Kumandanlığı'na tahsis olunmuş ilk otomobili'nin önünde)

ÇANAKKALE’DE, AMERİKAN BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN SATIN ALINAN ARABA,
Cevat Abbas Gürer anlatıyor:

Anafartalar’dan sonra Mustafa Kemal adı sanı yayılmaya başlamıştı. İşte İsmail Hakkı Paşa’da beni gördükçe kumandanımı sorar huyunu, suyunu, ruhi ahvalini, askerliğini öğrenmek isterdi. Son zamanlarda politika sahasında da kuvvetli rükn (kimse) olacağını takrir etmiş ve Mustafa Kemal’le samimi dost olma kararını vermişti.

Herkesi “yok” cevabı ile başından savan merhum İsmail Hakkı Paşa; Mustafa Kemal’in resmi taleplerinin derhal infazına giderdi.

Hatta Anafartalar’da Grup Kumandanlığı için otomobil istenmiş ve bu işin takibine memur edilmiştim.

O aralık İstanbul’da mübayaa olunacak (satın alınacak) otomobil bulunmuyordu.

Bana “Nerede otomobil bulursan bul, satın alacağım” sözünü vermiş, bende askeri inzibat memurları delaletiyle Amerikan Sefareti garajında saklanmış kapalı lüks bir otomobil bulmuştum. Derhal mübayaa etti, ve tamirden yeni çıkmış açık bir otomobili de kumandanımın arzusuna ilave etmiştim.

Kaynak: Atatürk’ün Yaveri Cevat Abbas Gürer. (Cepheden Meclise Büyük Önder İle 24 Yıl)

Çanakkale Savaşı’nı Kazandıran Yüksek Ruh

Mustafa Kemal Atatürk anlatıyor: “Bomba sırtı olayı (14 Mayıs 1915) çok önemli ve dünya harp tarihinde eşine rastlanması mümkün olmayan bir hadisedir Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8 metre, yani ölüm muhakkak Birinci siperdekilerin hiç birisi kurtulamamacasına hepsi düşüyor İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerine gidiyor Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Bomba, şarapnel, kuşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor Sarsılma yok Okuma bilenler Kur’anı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor Bilmeyenlerse Kelime-i Şehâdet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar Sıcak, cehennem gibi kaynıyor 20 düşmana karşı her siperde bir nefer süngüyle çarpışıyor Ölüyor, öldürüyor İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebriğe değer bir örnektir Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur”

Mustafa Kemal'imiz, Büyük Zafer'in ikinci yılı münasebetiyle Dumlupınar'da dikilen Meçhul Asker Anıtı töreninde.
Tarihimiz 30 Ağustos 1924

Sabiha Gökçen'in anlattığına göre bir gün Türk Hava Kurumunun hesaplarını kontrol eden İnönü, "hesaplarda 40 para oynadığını" görmüş ve bu durumu Atatürk'e nakletmiştir. Gülümseyen Atatürk, "Demek mesele bu... 40 paranın hesabı seni bu kadar yorup üzdü. Tam adamını bulup (Fuat Bulca) bunların başına getirmiştim... Haklısın... 40 para günün birinde 40 lira, 40 lira 400 lira olur... Bu da giderek büyür halkın ağzında... Böyle kuruluşlara olan güveni sarsar... Biz Cumhuriyet'i kurarken böyle 40 paralara çok ihtiyacımız oldu..." İnönü, yaptırdığı inceleme sonunda bu 40 paranın yanlışlıkla bir başka hesaba geçirildiğini belirlemiştir.
Sabiha Gökçen şöyle diyor: "Bu benim yakından tanık olduğum bir konuşma, bir olaydır. Türk Hava Kurumunun 40 parası uğruna harcanan emek ve zamanı belgeleyen kutsal bir olay... Şayet ülke ve bazı müesseseler bugüne kadar sarsılmadan, alın aklığı ile gelebilmişse hep bu '40 paranın' hesabı sorulduğu, milletin parası üzerine titrendiği için gelinebilmiştir kanısındayım... Onlar bir başka devlet adamlarıydı." Panzehir, Sinan MEYDAN

Amerikalı gazeteci Miss Gladya Bacher, Atatürk’ten neden diktatör diye çağrılmaktan hoşlanmadığını sormuş­tu. Cevap olarak, “Çünkü ben diktatör değilim” demişti Atatürk. “Benim kuvvetim olduğunu söylüyorlar. Evet bu doğrudur. Benim arzu edip de yapamayacağım bir şey yok­tur. Fakat ben zoraki ve insafsızca hareket etmeyi bilmem. Bence diktatör diğerlerinin iradesini reddedenlerdir. Ben ise kalpleri kazanarak hükmetmesini isterim.” Mustafa Kemal, Selanik civarında İskender’in doğduğu yere yakın bir mahalde dünyaya gelmiştir. Bir gün O’nunla konuşurken, bu tesadüfe işaret etmiştim. “Mukayese burada sona erer,” dedi. “İskender dün­yayı fethetmişti. Ben böyle bir şey yapmadım. O, dünyayı istila edeyim derken, kendi vatanını unutmuştu. Ben hiç­ bir zaman kendi vatanımı unutmayacağım.” (Kont de Chambrun)

10 Kasım 1985 tarihli Milliyet’in İkinci Gazetesi ‘Renk’te Nezihe Araz imzasıyla yayımlanan anılar

ATATÜRK'ÜN HOŞLANDIĞI KELİME
Atatürk'ün has misafiri olarak Türkiye'yi ziyarete gelen İran Şahı Rıza Pehlevi,Ege gezisinde tanıştığı İzmir Valisi Kazım Paşa'yı pek dinç,coşkun ve hareketli görünce,yaşını sormuş ve altmış olduğunu öğrenince,hayretle gülümseyerek,konuştuğu Azerbaycan Türkçesi ile: "Maaşallah,diriksen paşa!" demiştir. O güne kadar kullanmadığımız bu "Dirik" kelimesi Atatürk'ün o kadar hoşuna gitmiştir ki,bunu Kazım Paşa'ya soyadı olarak vermiştir.

“Başkomutan Yaversiz Gidemez !”
Neredeyse bütün yaşamını Atatürk’ümüzün yanında geçiren Salih Bozok, 10 Kasım 1938 günü Atatürk’ümüzün ebediyete intikaline şahit olunca Dolmabahçe’de boş bir odaya girer ve kalbine bir kurşun sıkarak yere devrilir, ancak Salih Bozok o gün ölmez. Göğsüne sıktığı kurşun kalbini bir-iki milimetrelik bir sapmayla sıyırır, akciğerini boydan boya delip geçerek sırtına saplanıp kalır. “Atatürk’e ölesiye bağlılığı” simgeleyen o tek kurşunu Salih Bozok’un kızı yıllarca boynunda kolye olarak taşır.

Ruhun şad olsun Salih Bozok...

Mustafa Kemal Paşa, 25 Ağustos’ta karargahını Kocatepe’ye kurdu. Savaşı Kocatepe’den yönetecekti.
Henüz gün ağarmamıştı. Mustafa Kemal, sabahın alaca karanlığında, çevreyi kolaçan ediyordu. ‘’Ne güzel bir gün!’’ dedi içinden. Sonra ona söyleneni hatırladı. ‘’Cepheye gidiyorum’’ dediğinde birisi sormuştu: ‘’Ya başaramazsanız?’’ Bu soruyu sorana dimdik bir cevap vermişti. ‘’Ne demek istiyorsun? Saldırının on dördüncü günü Yunanlıları denize süreceğim.’’
O da bu soruyu soruyordu kendine ama sadece kendine. ‘’Ya başaramazsam ha? Başaramayacak olanlar ölülerdir, ölürsem başaramam.’’

Yoruma kalp “❤️” bırakarak sayfamızın şikayetlere karşı direnç oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. Sevgi ve saygılarımızla...

“Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir.” Mustafa Kemal Atatürk (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri II, s. 85) |
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN ASİL TÜRK KADINLARI!

ATATÜRK’Ü NEDEN SEVMEZLER?
Bu soruya tarihsel ve mantıksal olarak bir sürü yanıt oluşturmak oldukça mümkündür. Bugün sadece Büyük Taaruz sonrasında düşman kuvvetlerinin ahlaksızlığından açılan derin yaralar üzerinden sualimizi cevaplandırmaya çalışacağım.
Vatanımızın topraklarında sürekli gözü olan ve savaş ahlakından yoksun alçak ülkeleri aradan 96 yıl geçmesine rağmen, büyük bir karaktersizlikle galip gelmesini isteyen zihniyetlerin anlayamayacağı türden gerçekleri size sunacağım. Atatürk’e düşmanlık besleyenlerin ne kadar da zavallı yaratıklar olduğunu birazdan okuyacaklarınızla tekrardan anlayacaksınız değerli dostlar. Ben gerek kaynağından okurken gerek yazarken büyük bir öfke ve kin içerisinde bulundum.
Atatürk’ümüz karargahını Afyon’da kurmuştu. Savaş başladığında ise Halide Edip’i çağırıp yaşananların hepsini not etmesini emretmişti. Halide Edip Afyon’a vardığında ise kadınlar ona sarılıyor, olanları anlatıyordu. Halide Edip ‘’Ne yaptılar?’’ demeye korkuyordu. Güzel yüzlü, incecik bir kızcağız Halide Edip’in elini tutmuş hiç durmadan ağlıyordu. Yaşlı bir kadın Halide Edip’e ‘’Onbaşım olanlar oldu zaten. Burada ırzına geçilmedik kadın bırakmadı gavurlar. Ne istediler onca masumdan? Buradaki kadın çığlıklarını bi duysaydın yüreğin dağlanırdı. Yalvaran küçük çocukları bile vurdu insafsızlar. Yaşadığımıza utanır hale geldik.’’
Bu paragraf yeterliydi sanırsam Atatürk’ün neden bu topraklarda ebedi bir kurtarıcı olarak ilelebet anılacağını. Peki ya ‘’keşke Yunan galip gelseydi’’ diyenler utanır mı? Elbette utanmazlar, taşıdıkları kan gereği utanmadan konuşmaya devam edecekler. Ancak şehitlerimizin ve zulme uğrayan o masum halkımızın tertemiz kanlarında boğulmaya mahkum olacaksınız! (Sayfa Yöneticisi)

NEDEN Mİ ATATÜRK?

Öncelikle vaktinizi ayırıp yazımızı okuma inceliğini gösterdiğiniz için sizlere şükranlarımızı sunarız. Paylaşımımızda Atatürk’ümüzün ebediyete intikalinden sadece 6 ay öncesinde çekilmiş bir fotoğrafını görüyorsunuz. Tarih 23 Mayıs 1938. Bedeni oldukça yorgun ve çeşitli ağrılar içerisinde ancak ne şık ve karizmatik duruşundan ne de güçlü duruşundan taviz veriyor Türk’ün biricik Atası. Fotoğrafımızın betimlemesini ve açıklamasını sayın Onur Okur’dan alıntı yaparak açıklayalım: “Kelimelerin yetersiz kaldığı bir an, beyaz elbisesiyle karizmasının tavan yaptığı bir fotoğraf...'Atatürk hasta, yatağından kalkacak durumda değildir' dedikoduları, Akdeniz'den 'Bizim Deniz' diye bahseden Mussolini ve Hatay'ın anavatana katılması için yürütülen diplomatik savaşlar...Türk'ün tek Başkomutanı durur mu? Adeta tüm dünyaya meydan okurcasına 'Buradayım, milletimin ve ordumun başındayım' diyor...1922'de Kocatepe'den yedi düvele meydan okuyan Büyük Paşa, bu kez 1938'de, ebediyete intikâlinden biraz önce, Mersin Viranşehir'de, Türk'ün toprağına göz diken düşmanlara meydan okuyor!” Bu toprakları hiç kimse Atatürk’ümüz kadar sevmedi. Tek önceliği vatanı ve milletiydi. Bu kısa yazıda “başkomutanlık” sıfatının yüceliğini bu topralarda kimin hak ettiğini tekrardan vurgulayalım dedik.
(Sayfa Yöneticisi)

Most Popular Instagram Hashtags