[PR] Gain and Get More Likes and Followers on Instagram.

mustafa___kemal____ataturk mustafa___kemal____ataturk

428 posts   56299 followers   0 followings

Mustafa Kemal Atatürk  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ebedi Cumhurbaşkanı ... Mustafa Kemal Atatürk, Founder of the Republic of Turkey. The father of Turks!

Mustafa Kemal'imiz Bursa'da.

Hacı Sabri Bey'in Türk-Japon ortaklığı ile işletilen fabrikaya ziyaretinden bir kare.
30 Ocak 1931

"Savunma sınırı yoktur, savunma yüzeyi vardır. O yüzey tüm vatandır. " (Mustafa Kemal Atatürk 1921 Nutuk 2, s. 618)

Belki önlükler siyahtı ama yolumuz Cumhuriyetin ışıklarıyla apaydınlıktı!..

Atatürk'ümüz Haydarpaşa Garı'nda...

57 yıllık yaşama;
11 savaş
24 madalya
7 nişan
13 kitap
1 ülke
milyonlarca özgür insan
Ve Türkün kurtulan gururu
Bir liderden daha fazlası... Kalbe ağır gelen bir sızı.
Ve gözlere hücum eden yaş... @mustafa__kemal___ataturk

Meclisin önünde yer alan katafalkın çevresinde subaylar, 20 Kasım 1938 günü saat 10.30'dan itibaren saygı nöbeti tuttular ve nöbet 21 Kasım 1938 günü törenin başlayacağı 09.00 saatine kadar devam etti. Saygı nöbeti, her rütbeden altı subayın yarım saat aralıklarla değiştiği 45 nöbet postası ile gerçekleşti.
Saat 12.00'den itibaren halkın katafalkın önünden saygı geçidi başladı ve gece yarısına kadar devam etti. Ankara'da da halk, İstanbul'daki gibi gözyaşları içinde katafalkın önünden geçti.
Ertesi gün 21 Kasım 1938'de, Atatürk'ün tabutunun Etnografya müzesine konulduğu resmi devlet töreni düzenlendi. Cenaze töreni için çeşitli tedbirler alındı. Yalnızca törene davetlileri taşıyacak resmi görevli araçların trafiğe çıkmasına izin verildi. Halka Gençlik Parkı alanından töreni izleyebilmelerine müsaade edildi. Saat 08.00'den sonra otobüs seferleri kaldırıldı.
Saat 9.42'de Atatürk'ün tabutu, 12 milletvekili tarafından katafalktan alınarak top arabasına yerleştirildi. Saat 10.07'de, Türk ve Yabancı askeri birlikler top arabasının önünde saygı geçidi yaptılar. İlk önce mızraklı süvariler geçtiler, geçiş sırasında subaylar kılıçlarıyla tabutu selamlarken, erler mızraklarını aşağıya doğru çevirmiş ve başlarını tabuta doğru dönmüşlerdi. Onları sancaklarıyla topçular, muhafız alayı ve Harbiyeliler takip etti. Toplam dokuz ülke, cenaze törenine askeri birlikleri ile katıldı. Türk askeri birliklerin ardından Almanya, Bulgaristan, Fransa, İngiltere, İran, Romanya, Sovyetler Birliği Yugoslavya ve Yunanistan, askeri onur kıtaları bayrakları ve kılıçlarıyla Atatürk'ü selamladılar.
Askeri birliklerin dışında on yedi devletin başkanları tarafından özel temsilciler gönderildi. Diğer ülkeleri büyükelçileri temsil etti. Nazi Almanya'sını Baron Von Neurath, İngiltere'yi Lord Birdwood, Fransa'yı İçişleri Bakanı Albert Sarruat, İtalya'yı Baron Aloizi, Sovyetler Birliği'ni General Potemkin, Yugoslavya'yı Savunma Bakanı Nedic, Yunanistan'ı ise Başbakan Metaksas temsil ediyordu.
FOTOĞRAFI YANA KAYDIRINIZ|
6. fotoğrafta İngiliz askerlerini;
7. fotoğrafta Çanakkale'de savaştığı Anzak birliklerinin kumandanı Birdwood'u
8. fotoğrafta ise kolundaki gamalı haç ile Newrath'ı görüyoruz.

Cumhuriyetimizin 94. Yılı Kutlu Olsun!
@mustafa__kemal___ataturk

Atatürk'ümüz, 23 Ağustos 1925 öğleden sonra Çankırı’dan Kastamonu’ya hareket etmiş ve yol üzerinde Ilgaz kasabasına gelinmiştir. Halk arasından Ilgazlı Gazi Onbaşı Atatürk’e şöyle seslenmişti:
“Gazi Paşam, emin olunuz ki istiklâl ve namus uğrunda kurban olanların gözleri açık gitmemiştir. Sağ kalanlar, gaziler huzur ve mutluluklarından kuşku duymuyorlar. Onları dinleyen bir hükümet var. Geleceğimizden kesin olarak eminiz, çünkü kısa bir süre içinde sanayi, demiryolları, bankalar gibi görülen terakki artık fark ediliyor. Ben artık Kaymakama, Belediye Reisine, şimdi size her şeyimi anlatabiliyorum! Bunlar hep “Cumhuriyetin Verdiği Mutluluk” Bu mutluluk içinde yaşadığımız için Cumhuriyeti bize hediye eden siz, milletin ruhu, kalbi ve göz bebeğisiniz. Yaşasın Gazimiz, Yaşasın Cumhuriyetimiz!..”
Kaynak: Nazmi EĞDİRİCİ, Atatürk’ün Kılık Kıyafet - Şapka Devrimi ve İnebolu, s.99

17 Ocak 1923 tarihinde çekilmiş, gülüşüyle içimizi ısıtan o harika kareler.

"Eski köşkün yemek odasından bilardolu hole çıkılan kapı yanında bir kanepe vardı. Bir gece yorulmuş, sofradan kalkarak kanepeye uzanmıştım. Bir aralık kapının açıldığını hissettim. Atatürk idi. Sıçrayıp, af edersiniz demeye bile fırsat kalmadığından uyumuşluğa vurdum. El yıkayacağı yeri tam karşımdaki merdivenin sahanlığındaydı. Atatürk’ün beni uyandırmamak için ayakucuna basar gibi yavaşça merdiveni çıktığını hala gözüm yaşararak hatırlarım."
FALİH RIFKI ATAY

Atatürk'ümüz Florya'da 😊
7 Temmuz 1935

Denizi ve yüzmeyi seven Atatürk'ümüz Florya'da tekne gezisinde. (5 Ağustos 1936)

Most Popular Instagram Hashtags