mosyosokola mosyosokola

3480 posts   24855 followers   955 followings

Mösyö Şokola  Monsieur Chocolat Superwesternized Ottoman Kitchen Facebook/Twitter/Youtube: mosyosokola

http://youtube.com/mosyosokola

#Rose & #gooseberry #drink • Geçen gün ezip dolaba kaldırdığım Bektaşi üzümleri ve gül yapraklarını unuttum sanmayın. Tam hayal ettiğim gibi gülün baygınlığını taze fakat buruk, koruksu tadıyla #bektasiüzümü dengelemiş, üzümün köşeli keskinliğini gül yuvarlatmış harika bir içecek olmuş. Şerbet demeye dilim varmıyor çünkü her şey çiğden, kaynatma, pişirme yok. Şerbetten çok limonataya ama çok güzel bir limonataya benziyor tadı. Aynı içeceği siz de Bektaşi üzümü yerine koruk yani ham üzüm taneleriyle hazırlayabilirsiniz.

Yaprakları buluttan ağaç

aaa yaylaa

Fresh #artichoke ready for braising • Kimileri buna İstanbul usülü diyor ama Marmara'nın bir çok yerinde en basit haliyle #enginar bu şekilde hazırlanıyor. Körpe enginarlar taze soğanla (daha yumuşak bir tat için erkek soğan sapları) pişecek, hem de düdüklüde.

Günaydın! Köy hayatına meraklıysanız dünden beri hikayelere eklediğim fotoları/videoları kaçırmayın. Bugün yayıkta tereyağı da yapacağız. Hala hikayeler nerede bilmeyenler evlerindeki ergenlere danışsınlar, onlar her şeyi biliyor.

#Roses & #Berries • Bahçenin ilk berileri ve ilk gülleriyle bir şerbet hazırlayayım diyorum. Bektaşi üzümleri henüz yenmeyecek kadar ekşi, çok ekşi. Onları gülün yumuşaklığıyla sarmalayacağım daha hoş içimli bir şerbet olacak.

#ButtermilkBiscuitDay #BiscuitBurger @secilfox söylemese haberim olmayacak, bugün dünya yayık ayranlı çörek günüymüş. İşin garibi sipariş ettiğim yayık makinesi de bugün Tuzaklı'ya teslim edilmiş. Bizimkiler 10 litre keçi sütünden yaptıkları tereyağından arta kalan köpüklü buz gibi ayranı afiyetle içmişler. Bense bu mühim(!) günden habersiz #buttermilk bulamadan sütle hazırladım çörekleri. Artanlarıyla da smashed burger yapıp @yunusefef ile birlikte afiyetle yedik. Buttermilk bizim marketlerimizde yok, gerçek yayık ayranı da bulmak neredeyse imkansız. O zaman n'apacağız? Buttermilk bulamıyorsak #Kefir kullanacağız. Ne var ki bende kefir de yoktu bugün yine de #biscuit ler harika oldu.

🌹🍑#rosehip 🐦👃🏻#kuşburnu

Çok yaşlı bir o kadar da tatlıydı #straydogs

Foraged and cultivated herbs / Bahçeden topladığım yabani ve evcil otlarla mücverin bir adım ötesine geçtim. Hangi otları kullandığımı hikayelerden izleyiniz.

Most Popular Instagram Hashtags