mezrabe_chap_va_rast mezrabe_chap_va_rast

454 posts   10479 followers   82 followings

  👈(کانال تلگرام نداریم)👉 هماهنگی جهت بارگذاری پوستر کنسرت،تبلیغات و رویدادهای ادبی ،فرهنگی،هنری از طریق دایرکت

#سعدی_شیرازی
استاد#شاهزیدی
من اگر نظر حرامست بسی گناه دارم

چه کنم نمی‌توانم که نظر نگاه دارم

ستم از کسیست بر من که ضرورتست بردن

نه قرار زخم خوردن نه مجال آه دارم

نه فراغت نشستن نه شکیب رخت بستن

نه مقام ایستادن نه گریزگاه دارم

نه اگر همی‌نشینم نظری کند به رحمت

نه اگر همی‌گریزم دگری پناه دارم

بسم از قبول عامی و صلاح نیک نامی

چو به ترک سر بگفتم چه غم از کلاه دارم

تن من فدای جانت سر بنده وآستانت

چه مرا به از گدایی چو تو پادشاه دارم

چو تو را بدین شگرفی قدم صلاح باشد

نه مروتست اگر من نظر تباه دارم

چه شبست یا رب امشب که ستاره‌ای برآمد

که دگر نه عشق خورشید و نه مهر ماه دارم

مکنید دردمندان گله از شب جدایی

که من این صباح روشن ز شب سیاه دارم

که نه روی خوب دیدن گنهست پیش سعدی

تو گمان نیک بردی که من این گناه دارم

✴موقت✴
2cellos,Thunderstruck

بخشی از اجرای گروه #کوبه_ای #افتتاح در باغ چهلستون به سرپرستی جناب آقای #رشیدکاکاوند،جهت ساخت مستندی در کانال پرس تی وی
#تنبک#تنبک_نوازی#تنبک_نوازان#بندیر#کاخن
@rashid_kakavand

#مهستی#یاحقی#ترقی
#تصنیف#بی_خبر_ماندی #موسیقی_کلاسیک_ایرانی
#چهارگاه#مضراب_چپ_و_راست
استاد بیژن ترقی" با بیش از ۵۰ سال شاعری و ترانه سرایی، آنچنان سهم غیر قابل انکاری را در تاریخ فرهنگ و هنر ایران صاحب شده، که تنها قلمی خاطره نگار، می تواند مجموعه ای خواندنی از تلخ و شیرین ترانه و موسیقی و هم نفسی او، با بزرگان ادب و فرهنگ و موسیقی فاخر ایران را بر جای نهد که در اعتبار و مانایی، اجری کمتر از تاریخ هنر ایران، نخواهد داشت.

در صف مقدم شاعرانی که آثاری بدیع، در هنر ترانه گویی و #تصنیف، پدید آورده اند، "بیژن ترقی"، خالق شورانگیزترین، شیواترین و پرمایه ترین آثار است. چیرگی خلاق این شاعر، که با #گوشه ها و دستگاههای #موسیقی اصیل ایرانی آشناست، و به یاری توانمندیش، از نقطه نظر مضمونهای بدیع، ترکیب های هندسی کلام را با تالیف موسیقی الفاظ، می توان پیوند داد و ناگزیر درآمیختن نواهای موسیقی، دارای آن مایه توانایی است که از آن تارو پود به هم پیوسته، پرنیانی سحرآمیز بافته آید.

بسیاری از بزرگان موسیقی و ادب فارسی معتقدند که "بیژن ترقی"، سبک تازه‌ای را وارد عرصه ترانه‌سرایی کشور کرد. مهم‌ترین نقش "#بیژن_ترقی"، تقویت جنبه‌های روایی و داستان‌گونه کردن ترانه‌ها و افزودن جنبه‌‌های تصویری به آن‌هاست که این پدیده را در ترانه"#آتش_کاروان" و نیز ترانه ای چون،"برگ خزان" می‌توان دید. از سال‌های میانی دهه ۳۰، وی با جمعی از اهل موسیقی، مانند مرحومان "علی #تجویدی"، "غلامحسین #بنان"، "روح‌اله #خالقی"، "پرویز #یاحقی" و... آشنا ‌شد و همین آشنایی اسبابی را فراهم آورد تا وی برای آهنگ‌های این بزرگان ترانه بسراید

کنسرت گروه همایون (پرنیا)
5 و 6 مرداد ماه 96 کرج سالن استاد سیروس صابر ساعت 21
موسیقی ایرانی، لری و لکی
@saebkakavand @pezhmanparnia @hosseinparnia @miladmoradi64

#حاج_قربان
#دوتار #کرمانج
#الله_مزار#موسیقی_نواحی
"الله مزار"روايت صادقانه وراستين يك فداكاري فرخ ويك سوگ سترگ است.الله مزار اندوه به يادگار مانده بر لب اين مردم است كه از ميان سروهاي در باروت نفس تازه كرده و دره هاي ژرف ديروز به يادگارمانده است.الله مزار قصه ي بلند جان فشاني مردم اين ديار و آواي بلند طنين افكنده درگوش ساليان است.الله مزار عزيز روايت به يادگارمانده ازهزاران مويه وترانه ي خفته درخاك است.

درباره منشاء پيدايش الله مزار محقق ارجمند و پژوهشگر توانمند استاد كليم الله توحدي و استاد محمد يگانه درروايتي مشترك معتقدند:

در سالهاي هجوم اقوام بيگانه مانند ازبكها به اين ديار مردم يك آبادي كه اساس زندگي شان بر دامپروری بوده است به منطقه ای گرمسیر مي روند.سفري چند ماهه تا آمدن دوباره ي بهار و بازگشت به آبادي.مردم براي محافظت از آبادي جوانان را در روستا باقي مي گذارند و خودراهي منطقه ی گرمسیر مي شوند.پس از مدتي هجوم دشمنان آغاز مي شود. پايمردي نستوه جوانان روستا در برابر دشمن انبوه عاقبت باعث شهادت فداكاران مي شود.

با سپري شدن فصل سرما مردم به روستا باز مي گردند.در سر شوق شيرين زندگي دارند و در دل اميد و آرزوهاي بسيار.وقتي به نزديك آبادي مي رسند با خانه هاي غارت شده و ويران روبه رو مي شوند و از آن همه جوان تنها مزارهايي به يادگار مانده است.مزار...مزار... مردم مي گريند.در اين مزارها غيرت سرخ فرزندان اين مردم خفته است .عشق و شور و سرزندگي را در خاك دفن كرده اند. عروسي به دنبال مزار همسراست. جوشش عشق پاك اورابه سمت مزار همسر مي كشاندو... در اين ميان رهگذري باديدن اين ماتم و سوگ و آن همه مزار و شيون و ارادت به فرياد مي آيد و روايتگر اين سوگ سرخ مي شود.او از ستم به فرياد مي آيد.آن گاه كه مي گويد: "وا چه روزگاره؟"گويي پرسشي است از همه ي تاريخ. فريادي است از سر درد و بي پناهي.بي هنري پادشاهان وطن به تاراج داده.

استاد#بنان #رهی_معیری#محجوبی#گلها
#اشک_و_آه#موسیقی_کلاسیک_ایرانی#ردیف_موسیقی_ایران#ابوعطا#مضراب_چپ_و_راست

دارم غم جانکاهی
شب های سیاهی
دور از رخ ماهی
نه یار و نه همراهی
جز قطره ی اشکی
جز شعله ی آهی

فریدون #حافظی : بیاد دارم شبی در منزل مجید وفادار در خدمت بنان و رهی معیری و چند تن دیگر گرد آمده بودیم.آن شب بنان را نه چنان دیدم که دریافته بودم.او آواز نمی خواند ، پرواز می کرد ، به روانی و سبکی نسیم دستگاهی به دستگاه دیگر و از گوشه ای به گوشۀ دیگر پر میکشید.گاه من و گاه وفادار او را همراهی می کردیم ، در آن حال که وی به تمامی گوشه های ردیف سر می کشید و مرکب خوانی می کرد ، نگران بودم نتواند به پرده ای که از آن آغاز کرده بود بازگردد.ولی آنگاه دچار شگفتی شدم که او به قدرت حنجرۀ نیرومند خود از همان راههایی که عبور کرده بود ، پایگاه به پایگاه بازگشت و به پردۀ نخستین رسید.گویی سازی در حنجره داشت که با استادی ، و به هر گونه که اراده می کرد آن را می نواخت و چنین هنرنمایی ، حتی برای نوازندگان چیره دست که به پرده های دست افزار موسیقی آشنایی کامل دارند بسی دشوار است و از عهدۀ همه کس ساخته نیست ، تا چه رسد به خواننده ای که صدا را در حنجرۀ خویش می پرورد.

کارگردان: بهمن قبادی
#موسیقی: #حسین_علیزاده
Niwe Mang(half moon)
Yarim Ay
Nive heyve

اجرای trio joubran در کانال france 2
J-F Zygel ✴موقت✴

Most Popular Instagram Hashtags