mercandede mercandede

3,310 posts   91,167 followers   733 followings

Multidisciplinary Explorer  Love all, trust a few, do wrong to none

“ Küçük bir dost hakkında
hüzünlü bir hikaye “.
Evdeki çöp kutusuna düşmüş halde buldum bu minik Dostu.
Sağlık sebeplerinden birlikte yaşamanın mümkün olmadığını anlattıktan ve elbette onu ölüme terketmek mümkün olmadığı için, tek çözüm ona yeni bir ev bulmaktı.
Yürüdük yürüdük yürüdük,
ta ki önümüze kimselerin yaşamadığı yıllardır terk edilmiş bu bina çıkana kadar .
Kapıdaki posta deliğinden içeri iktirdiğimde soğuktan üşümüş hareketsiz haldeydi , yaşadığına emin olmaksızın orada bırakıp geri yürümeye başladım.
Yalniz ve üzgün.
Tam bu sırada karşıma bir dükkanın penceresindeki sıcacık paltoları ve kaşkolları ile el ele tutuşmuş mutlu bu iki fare sevgili çıktı, bir süre öylece seyrettim.
...
Sevgili küçük dostum.
Sana daha fazla yardım edemediğim için çok üzgünüm.
Bu yaşamında yada ve sonrakinde tek isteğim ve duam;
dilerim yaşayabileceğin sıcak bir evin,
giyebileceğin sıcak bir palton,
elini tutabileceğin sıcak bir dostun olsun.
Seni unutmayacağım.....

Gizem dolu Ay .
“ Her insanın içinde bir ay var , onunla dost olmayı öğren.
Ben senin hem ay, hem de ay ışığınım,.
Ben senin çiçek bahçen ve suyunum.
Bunca uzun yollardan ne boynumda bir şal ne ayağımda pabuç olmaksızın, heyecan ve sevinçle senin için geldim. Acı, sızı , kaygı, her ne varsa kalbinde söküp atıvermek, seni gülümsetmek, seni beslemek , seni sevmek tek dileğim.
Unutma can dost; sevenler sabırlı olur , bilirler ki ay’ın dolunaya dönmesi için zamana ihtiyacı var .
O yüzden düşüncelerini uykuya yatır ki kalbinin ay’ına gölge düşürmesinler . Özgür kıl kendini şu içinde sürekli düşünüp duran kendinden, bırak öz-ün gürleşsin ”
#Mevlana’dan ilhamla 🙏🖤. MD.
Müzik ; #büyülüorman #mercandede @golfarahani @carlitodalceggio @brycelamar , @ishakurun #ay #büyülüorman ————————————————————————- “ There is a moon inside every human being. Learn to be companions with it.
I am your moon and your moonlight. I have come all this way, eager for you. Without shoes or shawl to make you laugh, to erase all your worries, to love you, to nourish you.
Lovers are patient and knows that the moon needs time to become full.
Put your thoughts to sleep, do not let them cast a shadow over the moon of your heart. Let go of thinking.” #rumi 🙏🖤✌️ Freedom Warriors Poem written by the one and only @carlitodalceggio Performed by our beloved @golfarahani chanting by @brycelamar music by @mercandede #whirlingdervish @ishakurun and dedicated to all voiceless heroes of this universe . 🙏❤️❤️❤️

“Kar taneleri doğanın en kırılgan ve narin şeyleri olmalarına rağmen bir araya geldiklerinde neler yapabildiklerini görebiliyormusın ?”anonim

Nezaket ve incelik dokunduğu her şeyi güzelleştiren kar gibi #gibran

Kar tanelerinin güzelliğini görmek isteyen soğuğa aldırmaz “ #Aristo
#moyaalitu #oldmontreal —————————————————————- Snowflakes are one of nature's most fragile things, but just look what they can do when they stick together.
#anonymous
Kindness is like snow , it beautifies everything it covers
#kahlilgibran music & video by #mercandede #oldportmtl #mtlblog @mtlblog #montreal #snow #montrealmoments

Olağanüstü güzellikte nadir insanlar serisi #1 .
Sevelim, koruyalım, destek olalım . 🙏❤️ @gokcerkorkmaz ———————————————
Incredible human being, saint of homeless animals .Please follow and support him . @gokcerkorkmaz

10yearchallenge için foto paylaşan dostlarla ilgili hiçbir problem yok. Bence çok güzel bir insanlık albümü.
Mesajım kendi fotoğrafımla ilgili.

Bu tür bir anda ortaya çıkan ve “viral” olan , özellikle görsel data ( foto/ video) paylaşım trendlerinin ardında riskli işler .olabilir .

Bizle ilgili tüm bilgilere zaten sahipler ama senln kendi ellerinle hazırladığın 10 yıllık görsel rapor; hayatını tek tek fotoğraf karesi olmaktan çıkarıp tanımadığın insanlar/ şirketler tarafından sana karşı kullanılabilecek bir profile dönüşebilir ..
10 yıl önce belli bir yerde belli bir mekanda , belli biri tarafından çekilmiş fotoğraftan yola çıkıp senln bir profilini yapmak ve tabi bu profili daha sonra reklam’dan ,finans sektörüne kadar seni sömürmek isteyen ve hedef kitlesi olarak gören kuruluşlara/ şirketlere satmak fikri, kötü insanlar için çekici bir gelir kaynağı.

Bu grupların sahip olduğu global güç ve servet her kötülüğü yapmalarına yeterli.
Mesela çok hızlı gelişen Yüz tanıma algoritimleri alanında çalışan şirketler için bu data hazine değerinde. Ne kadar hızlı yaşlandığını hesaplayıp bu bilgiyi sattıkları sigorta şirketleri tarafından sağlık sigortası kapsamından çıkartılabilir yada daha fazla pirim ödemeye zorlanabilirsin. .
Harvarddaki araştırmacılar, sadece İnstagram fotoğraflarına bakarak depresyonla ilgili yaptıkları tahminlerde , doktorlardan daha yüksek başarı elde ettiler . Depresyona meyilli olan insanların fotoğraflarının olmayanlara göre daha gri ve mavi tonlarda olduğunun analizini yaptılar .
Peki İnstagram fotolarında kullanılan filtrelerden Valencia gibi sıcak filtreleri kullanan insanların daha popüler ve sosyal olduğunu biliyormuydun? .
Senln 10 yıl önce nasıl olduğunu merak eden insan , zaman ayırır , gelir dizinin dibine oturur, çay demlenir, sofra kurulur. 10 yılın hasreti giderilir.

Fotoğrafa gelince;
görüldüğü üzere 10 yılda bizde fazla bir değişim olmadı ,
Ne dosta el kalktı, ne düşmandan parmak esirgendi . 🙏 —————————————————-. English in the comments. @carlitodalceggio

Sadece evcilleştirdiğin şeyi anlayabilirsin" dedi Tilki. "Ancak insanların artık hiçbirşeyi anlamaya zamanları yok. Dükkanlara gidip hazır yapılmış şeyleri alıyorlar. Ama hiçbir yerde dostluğun satın alınabileceği bir dükkan yok ve işte bu yüzden artık insanların dostları yok." #küçükprens #dostluk #tilki ------------------------------------------------------------- 'One only understands the things that one tames,' said the fox. 'Men have no more time to understand anything. They buy things all ready made at the shops. But there is no shop anywhere where one can buy friendship, and so men have no friends any more. ".'
#littleprince. Music by #mercandede #fox #friendship

Kendi varlığının/ kaynağının doğal akışı ile ne kadar uyumlu isen; hayatın o kadar büyülü hale gelir .
#adyashanti
Müzik : Denizkızı ilahisi. ————————————————————— The more in harmony you are with the flow of your own existence, the more magical life becomes.
#Adyashanti

Music & video by #mercandede
Song. “Lullaby for sweet, chubby lovely mermaid “ from 800 album #mermaid #flow

“Imkansız “ hiçbir şey değil.” Çöplük Orkestrası / #landfillharmonic
Zorluklar sevgi ve inancın süzgecidir .
Süzgeç önümüze çıkan küçük büyük zorluklar , engeller , problemler üzerinden bizi sınar.
Çoğumuz bu sınanma dönemlerinde gerçekten sevgiyle inandığımız, ulaşmayı istediğimiz amaçlarımızı, zorluğa pek gelemediğimiz ve aslında konforumuza düşkün yaratıklar olduğumuz için bahane ve şikayetlerle terk eder ve toz buz olmuş bir halde elekten patır patır dökülmeye başlar.
Eleğin içinde kalan bir kaç sağlam ruh ise, üzerindeki gecekonduda yaşadığı çöp yığınından topladığı artıklarla müzik aletleri yapar, müzik aletleri çalar , orkestra kurar.

Neden diye sorduğunda , küçücük bir kız ;
Keman çalarken sanki karnımda kelebekler uçuşuyor “ der.
Orkestranın yöneticisinin cevabı ise ; “ Bizi seyreden insanlar ; çöpleri dikkatsizce bir kenara atmamamız gerektiğinin farkına varıyorlar ...... insanları da “
İçinizdeki kelebekleri ne pahasına olursa olsun canlı tutun.

Not: videoyu kaydırarak 1 er dakikalık 3 filmi seyredebilirsiniz . 😊
#landfillharmonic —————————————————————- Impossible is nothing. “ People realize that we should not throw away trash carelessly .
Well,,,,,, we should not throw away people either “
#landfillharmonic

“Bizler birbirimizle öyle derinden bağlantılıyız ki sevmekten başka bir yolumuz yok.
Herkese karşı iyi, kibar ve nazik olmaya çalış ve bırak bu tüm evrene yansısın.
Nazik bir kalbin yarattığı minik dalgalar bu evrenin en yüce lütfu ve kutsamasıdır .

Gerçek mucize; bizlerin bu dünyada yaşayan tüm canlıların kalplerindeki şarkıyı özgürce söylemelerine izin ve destek vermek ve bu şarkıdan duyduğumuz mutlulukla onları onurlandırmaktadır.....
#amitray

Bizler birbirinin devamı olan dalgaların okyanusa bağlı olması gibi bu fiziki dünyada birbirimize bağlıyız.
#alanwatts #trtbelgesel Müzik : #mercanistan #mercandedesecrettribe @ozdemirguzz #istanbulstrings @gokselbaktagirofficial @serkancagri —————————————————————-
This is part of live performance of my ensemle at the Turkish National Television , Documentary Chanel . We will release full version in our YouTube channel in near future . .
Music : #mercandedeensemble featuring ; @istanbulstrings @gokselbaktagirofficial @serkancagri
We all are so deeply interconnected; we have no option but to love all. Be kind and do good for any one and that will be reflected. The ripples of the kind heart are the highest blessings of the Universe.

The true miracle lies in our eagerness to allow, appreciate, and honor the uniqueness, and freedom of each sentient being to sing the song of their heart.....
#amitray
You and I are all as much continuous with the physical universe as a wave is continuous with the ocean.
#alanwatts

Gönderdiğiniz tüm mesajlar , notlar , emailler için teşekkür ederim. Asla onları önemsemediğimi sanmayın ama her birine cevap vermenin zaman anlamında imkansız olduğunu bilmenizi dilerim .
O yüzden arada buradan birçok emaile toplu olarak cevap vermeye çalışıyorum.
Kimseye beylik laflar etmek isteyen biri değilim , o yüzden başkalarına ait sözleri yansıtmayı, aktarmayı tercih ediyorum .
Sorularınıza istinaden yazdığım aşağıdaki not sadece benim hayatımda karşılığı olan cevapları içeriyor . Ölç, biç, kendi hayatınla karşılaştır , baktın uyuyor senindir . Uymuyorsa kendi cevaplarını bulmak zorundasın .
Öğrenci filan kabul etme, sohbetlere katılma konusuna gelince ; kendi öğrenci olan biri başkasına nasıl öğretmenlik yapsın . Sohbet etmek yerine iyilik edin . Hepsi bundan ibaret . Sevgiyle kalın.🙏 “ Kimseye fazla güvenme bu dünyada , karanlıktayken kendi gölgen bile seni terkeder.
İlle güveneceksen;
Tebessümünün ardındaki hüznü ,
Kızgınlığının ve kırgınlığının ardındaki aşkı
Sessizliğinin ardındaki sebebi görebilen insana güven;
Seni seviyorum diyene değil sevdiğini gösteren kişiye İnan.
Herkesi sev, çok azına güven, kimseye ve hiçbir şeye kötülük yapma .

Gerisi adım adım gelir.
Müzik #mercandede vokal @suha.music 🙏🖤 ————————————————————- Don’t depend too much on anyone in this world because even your own shadow leaves you when you are in darkness.

Only trust someone who can see these three things in you. The sorrow behind your smile, the love behind your anger,
and the reason behind your silence.

Don't believe those who tell you they love you but trust only the ones when they show you .
Love all, trust a few, do wrong to none:
Video and music by #mercandede featuring @suha.music #prayingmantis ( will be release in 2019 )

“ Seni üzüntü ve umutsuzluğun karşı tarafından selamlıyorum.
Her nerde olursan ol sana ulaşsın diye paramparça olmuş , muazzam bir sevgi ile.” #leonardcohen 🖤 müzik #ludovicoeinaudi & #mercandede —————————————————————- “I greet you from the other side of sorrow and despair, with a love so vast and shattered it will reach you everywhere.”
Leonard Cohen. incredible mural by
@mac_arte & #mumtl music by #ludovicoeinaudi & #mercandede
#montreal #montreality #montreal_gallery #mumontreal #montrealmoments #mural #leonardcohenmural #streetart

Garip garip gideriz biz ,
Garip garip. 🙏
3 günlük Türkiye yolculuğunu tamamlayıp geri dönüşe başlarken , buraya sığmayacak güzellikteki yaşananlar , sevginiz , sıcaklığınız ve hüznünüz için hepinize teşekkür ediyorum.
Yaşadıklarımızı önümüzdeki günlerde kısmetse buradan paylaşacağız. Kalbiniz çarptığı sürece umut olduğunu asla unutmayın ve onun sahibine emanet olun . 🙏 #garip @yalinayak_basikabak #istanbul —————————————————-
Thank you all dear friends; making this short journey truly magical. I will share reflections of this truly magical 3
days journey in my upcoming posts .
As long as our heart beats, there is always hope.
🙏🙏🙏

Most Popular Instagram Hashtags