melisalphan melisalphan

1016 posts   25920 followers   1052 followings

melis alphan  Elle est retrouvée! -Quoi? -l'Éternité. C'est la mer mêlée Au soleil.

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/melis-alphan/bursa-donusecek-miras-curumeye-birakildi-40549162

Gün ağarırken sonsuzluk

Hayatın gerçeklerini yıllardır yazıyorum. Haftada 3 kez, toplasam 15 yılda bugüne kadar 10.000 civarı yayımlanmış yazım/haberim, yayımlanmış 2 kitabım var.
Ama bu gerçekler, anlattığım yoksulluk, mahpus hikayeleri, şiddet gören kadınlar, zorla evlendirilen çocuklar, işçi cinayetleri, adaletsizlikler, katledilen doğa vs vs beni epey yordu, yıprattı. Çünkü ben bu hikayelerle ve hikayelerin kahramanlarıyla arama mesafe koymayı, üzülmemeyi hiç beceremedim. Hikayeleri gözyaşları içinde dinledim, ağlayarak yazdım. Bir kişiye bile faydam dokunduğunda bunun sevincini de yaşadım yaşamasına ama o dengeyi bir türlü tutturamadım.
Bir-iki yıldır, yazmak istediğim başka bir şey var: Bir çocuk kitabı.
Kendi gerçekliğimden ve insanda yaşama sevinci bırakmayan beton mezarlığı İstanbul'dan biraz uzaklaşınca, şimdi tatildeyken, en sonunda hayalimdeki kitabı yazmaya başladım. 2 günde 1. Bölüm'ü bitirdim.
Bu kitap baştan sona bana ait olacak. İçindeki çizimleri de ben yapacağım.
Amacım, bunu okuyacak çocukların hayal etmelerini sağlamak ve aslında her insanın içinde olan keşfetme arzusunu onlarda uyandırmak.
Umarım başarılı olurum.

Roll on, deep and dark blue ocean, roll. Ten thousand fleets sweep over thee in vain. Man marks the earth with ruin, but his control stops with the shore. -Lord Byron

Sahil boyunca dağlar, adeta Mauritius

Υeni popülist liderler, ulusal egemenliğin krizde olduğu bir dönemde ulusal liderlik istediklerinin farkındalar. Bu egemenlik krizinin en önemli belirtisi, hiçbir modern ulus-devletin kendi ulusal ekonomisi denebilecek bir şeyi yönetmiyor olması.
Modern devletlerin koruyup geliştirme iddiasında olacağı bir ulusal ekonominin yokluğunda, devletler ve yönetime talip popülist hareketlerin, ulusal egemenliği icra etmek için kültürel çoğunlukçuluk, etnik milliyetçilik ve içerideki entelektüel ve kültürel muhalefeti bastırma yoluna gitmesi şaşırtıcı değil.
Başka bir deyişle, ekonomik egemenliğin her yerde çöküşü, kültürel egemenliğin vurgulanmasına sebep oluyor.
- Bugünün dünyasını, liberal demokrasinin dünya çapında reddedilip yerine popülist otoriter yönetimlerin konup konmadığını anlamak için bu kitabı okuyun. #BüyükGerileme #MetisKitap

There is no such thing as a closed door. You've got to know how to knock it. But you need the will to do so.

Sonsuzluğa bakarken..
📷: @umutalphan

"Home is any four walls that enclose the right person"

📷: @umutalphan

Nothing behind me, everything ahead of me, as is ever so on the road.
-Jack Kerouac, On the Road

Büyükada’da 3,5 dönümlük arazi içinde tescilli bir art nouveau yalı… Yalının içinde Feyhaman Duran’dan Hakkı Anlı’ya, Avni Arbas’tan Neşet Günal’a, Selim Turan’dan Aliye Berger’e, Leopold Levy’den Abidin Dino’ya onlarca ünlü ressamın yapıtları… Değerli antikalar…
Nişantaşı’nda bir, Şişli’de beş daire ve 20 civarında dükkan…
Paris’in en kıymetli bölgelerinde az 1 milyon euro değerinde ev ve atölye... Paris’teki banka hesabında 47 bin euro.
Üç yıl önce vefat eden, Türkiye resminin en önemli isimlerinden Tiraje Dikmen’in çürümeye bırakılan mirası bu.
Bugün #Hürriyet'te yazdım; link profilde

Most Popular Instagram Hashtags