kitabihayal kitabihayal

227 posts   1,959 followers   712 followings

Kitab-ı Hayal  Oku 📚 Düşün 💬 Hayal et ✨ Özgürlük kitaplarında saklı 💫 Gezgin, Kule ve Kitapkurdu / Alberto Manguel📖

🍃”Bu dünyada mücadele edebileceğimiz ve yenmemiz gereken tek şey varsa o da kendi düşüncelerimizdir.” (s.117)

🍃Ah, bir üstesinden gelebilsek!Düşünce... düşününce... Beynin her daim kapısını aşındıran davetsiz misafir. Duygusallığı bir yana kibriyle, tutuculuğuyla hatta ve hatta dik kafalılığıyla nam salmıştır beynin tüm kıvrımlarında.

🍃İşte bu bahsi geçen beynin şaşırtmacalarına karşı doyurucu ve oldukça ilginç deneylerle şekillenmiş bir kitap çıkmış ortaya. “Psikoloji severim hele bir de bol örnek olay mı? Bayılırım.” diyenleriniz olursa tavsiyem olsun.

🍃Kontrol eden taraf mıyız, ediliyor muyuz? Buyurun derim.
.
.
#basinabuyrukbeyin #cordeliafine #selyayincilik
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
#kitap #neokudum #kitaptavsiyesi #kitapdostu #kitapkurdu #book #bookstagram #bookstagrammer #bookaddict #bookworm #read #reading #currentlyreading #like4like #vscoboook #1kitap1fotograf

🍃”Belki de hayatı biraz daha az değişken kılabilme yolu olarak insan, doğası gereği çevresinde olan biten her şeyi açıklama çabasındadır.“

( Başına Buyruk Beyin - Cordelia Fine, s.90)

.
.
.
.
.

#kitap #kitaptavsiyesi #kitapdostu #kitapagaci #neokudum #neokumali #book #bookshelf #bookstagram #booklover #bookstagrammer #bookaddict #1kitap1fotograf #bookworm #reading #instaread

🕊İnsan kendini kaçak hissettikten sonra hiçbir yerde özgür değildir.” (s.32)

🕊Öykünün belki de en can alıcı cümlesi. Vicdanımızın sesini bir türlü susturamadığımızın da ispatı hatta. Tartışmasız yine mükemmel bir öyküydü okuduğum.

🕊Savaş sırasında eşiyle birlikte başka bir ülkeye kaçan aslında kaçabildiğini zanneden Ferdinand her ne kadar kendini vatanına karşı mecbur hissetse de özünde savaşmaya muktedir değildir.

🕊Diğer taraftan eşine olan sevgisi de onun yanında kalma arzusunu körüklerken yaşadığı bu mecburiyet hissi içinden çıkılmaz bir hal almıştır bile.

🕊Kalmanın mı yoksa gitmenin mi daha iyi bir seçim olacağına yanıt arıyorsanız, umutla tavsiyem olsun! Ki Ferdinand sizi fazlasıyla şaşırtacak.
.
.
#mecburiyet #stefanzweig #isbankasikulturyayinlari
.
.
#kitap #kitaptavsiyesi #kitapdostu #kitapagaci #neokudum #neokumali #book #bookshelf #bookstagram #booklover #bookstagrammer #bookaddict #1kitap1fotograf #bookworm #reading #instaread

🕊”Kim bulanık suyu berraklaştırabilir? Durgun olmasına izin ver ki berraklaşsın. Gerisi ardından gelir.”

🕊80 yaşına geldiğinde insanların doğaya hak ettiği değeri vermediğine inanan ve bu yüzden Çin’i terk eden Lao Tzu gitmeden önceki öğretilerine yer vermiş Tao Te Ching’de.

🕊Metnin ilk kısmının “yol”a, ikinci kısmının “erdem”e adandığı bu öğretiler ruhu dinginleştiren, hayata anlam katıp yön veren cümlelerle bezenmiş. Akıcılığı ve anlaşılır diliyle ders çıkarılacak naif bir okuma arayışında olanlara tavsiye olsun.

.
.
.
#taoteching #yolveerdeminkitabı #sayyayinlari
.
.
.
.
.

#kitap #kitapkurdu #book #bibliophile #bookstagram #bookstagrammer #bookish #igbooks #igreads #reading #1kitap1fotograf #bookstagramfeature #vscobook #doga #nature

🌿Statü endişesi bir yana ciddi manada endişe duyulan herhangi bir konu için bile fazlasıyla fayda sağlayacak mükemmel bir kaynak!

🌿En az Felsefenin Tesellisi kadar etkili, doyurucu, şaşırtıcı ve ayrıca başka kitaplara da kapı aralayıp merak duygusunu perçinlemesiyle “iyi ki” diyeceğiniz bir kitap.

🌿Toplum içinde kendimize bile sormaktan çekindiğimiz bilhassa statü odaklı sorular tüm nedenleri ve sonuçlarıyla yanıtlanmış bir halde karşılıyor sizi. Felsefeyle, sanatla olan münasebet kaygıları en aza indirmenin sözünü vermiş gibi adeta. Kitabı bitirmenizle birlikte o rahatlama hissine erişeceğinize eminim.

🌿Hiç şüphesiz tavsiyemdir👌🏼

🌿Ayrıca sevgili @gldnece ‘yle başladığımız bu yolculuk her ne kadar birlikte nihayete eremese de ben oldukça keyif aldım. Yenilerinde buluşmak üzere.
.
.
.
#statuendisesi #alaindebotton #selyayincilik
.
.
.
.
.
#kitap #neokudum #kitaptavsiyesi #kitapdostu #kitapkurdu #book #bookstagram #bookstagrammer #bookaddict #bookworm #read #reading #currentlyreading #like4like #vscoboook #1kitap1fotograf

✨Bazı kitaplar hem ismiyle hem kapağıyla gönlümüzü çeler. Her Günün Derdi Kendine’yle böyle oldu tanışıklığımız.

✨Esrarengiz, ilgi çekici ve akıcı bir polisiye.

✨İtalya’nın Toscano şehrinde ortaya çıkan sıra dışı bir cinayetle başlar komiser Casabona’nın başında olduğu amansız mücadele. Hem herkesi hem de derinlerde onu ilgilendiren bir meseledir aslında bu. Her sayfasında gizemini korur, bilinmeze sürükler ve içten içe komiserin kendi yaşamını sorgulama sürecini de başlatır.

✨İlgiyle ve merakla okunacak, ısrarla altını çizeceğiniz satırlarla karşılaştıracak bir İtalyan çıkmazı. Tavsiyemdir.
.
.
#hergününderdikendine #antoniofusco #yapikrediyayinlari
.
.
.
.
.
#kitap #kitaptavsiyesi #kitapdostu #neokudum #roman #polisiye #book #bookstagram #bookworm #bookphotography #vscobooks #1kitap1fotograf #instaread #reading

🌟”İyi ki okudum” dediklerimiz çoğalsın yaşamımızda, bir de #okudumokuyun diyenlerimiz.

🌟Sevgili @okumaeylemi’ne bu güzel daveti için teşekkür ederim. İz bırakanları bir arada görmek bile mutlu olmaya sebep değil mi? Hadi o zaman hep birlikte mutlulukları çoğaltmaya!
.
.
.
.
.

#kitap #kitaptavsiye #kitapdostu #kitapagaci #book #bookshelf #bookstagram #bookstagrammer #bookaddict #1kitap1fotograf #bookworm #bibliophile #vscobooks #reading #instaread

💫”Çünkü ancak şüphemiz olduğunda yeni fikirler için yeni yönlere bakma ihtiyacı duyarız.” (s.23)

💫Engin Geçtan’ın Hayat isimli kitabında karşılaşmıştım Her Şeyin Anlamı’yla. Ünlü fizikçi Richard P. Feynman’ın konuşmalarından derlenen bir kitaptı, iyi bir başlangıç olabilirdi ki merak edenler adına da güzel, farkındalıklı bir tanışma oluşturacağına eminim.

💫Bilimin Belirsizliği, Değerlerin Belirsizliği ve Şu Gayri Bilimsel Çağ başlıklarıyla şekillenen konuşmalar sayfa sayısının az oluşuyla bir çırpıda bitiverecekmiş hissine neden olsa da aslında oldukça yavaş bir okuma gerektiriyor. Aslolan bilimse aceleye mahal yoktu tabii.

💫”Din, politika ve günümüzün sosyal konularına ilişkin görüşlerini yurttaş bir bilim adamı” edasıyla ortaya koyan Feynman zihninde yeni soru(n)lar oluşsun isteyenlere etkili bir tavsiye olacaktır.
.
.
#herseyinanlami #richardpfeynman #alfakitap
.
.
#kitap #neokudum #kitaptavsiyesi #kitapdostu #kitapkurdu #book #bookstagram #bookstagrammer #bookaddict #bookworm #read #reading #currentlyreading #like4like #vscoboook #1kitap1fotograf

⚠Hayatta Kalmak İçin “Küçük” Felsefe Seti yazdığına bakmayın çünkü oldukça alçakgönüllü bir isim olmuş. Ziyadesiyle “büyük” buldum ben.

⚠Bilhassa “Fransa’da kung-fu şampiyonu olmuş bir özsavunma hocası”ibaresini görünce iyiden iyiye merak ettiriyor kendini anlatılacak olan.

⚠Yedi kısa ama birbirinden etkili gündelik hayatta karşılaşılan ve üzerimizde ciddi manada gerek fiziksel gerekse psikolojik baskı oluşturan durumlara öyle değişik bakış açıları getiriliyor ki... Belki de bizlerin küçük ve önemsiz atfettiği şeylerin aslında hiç de öyle olmadığı gerçeğini tokat gibi çarpıyor yüzümüze. (Evet aynen ilk bölümde olduğu gibi.)

⚠Ayrıca Aristoteles, Spinoza, Sartre gibi düşünürlerin düşünceleriyle de destek bulan görüşler ve davranışlara yönelik savunma mekanizmaları da yol gösterici niteliğinde.

⚠Sırf “Beni ancak sevgi kurtarır.” cümlesiyle karşılaşmak için bile okunabilir. Fazlasıyla sevdim, sevgiyle tavsiyemsin!

.
.
#hayattakalmakiçinküçükfelsefeseti #alexandraahouandjinou #selyayincilik
.
.
#edebiyat #literature #kitap #kitapkurdu #book #books #bookaholic #bookstagram #bookworm #instaread #igreads #neokudum #okudumbitti #booksofinstagram #bookstagramfeature

🌀Bitirdikten sonra, kesinlikle her kitaplıkta kendine yer bulmalı ve o yeri sağlamlaştırmalı, hakkını vermeli diye düşündürdü bana.

🌀Her bir konu başlığı bile üzerinde saatlerce konuşmaya değer. Bu yüzdendir ki bazı bölüm cümlelerini defalarca okumuşluğum oldu iyice özümsemek adına.

🌀Ağır bir dille karşılaşmaktan korkmuştum başlamadan evvel fakat çeviri su gibi, akıcılık bir an olsun bozulmuyor. Okudukça okutturuyor kendini.

🌀Yıllar öncesinden bugüne seslenen, insanı insana anlatan, doğruluğundan şüphe etmeyeceğimiz harikulade cümleler, konularla bütünlük oluşturan etkileyici alıntılar...

🌀Sevgiyle, umutla tavsiyedir.
.
.
.
#montaigne #denemeler
.
.
.
#turkiyeisbankasiyayinlari #klasikler #kitap #neokudum #kitaptavsiyesi #kitapdostu #kitapkurdu #book #bookstagram #bookstagrammer #bookaddict #bookworm #read #reading #currentlyreading #like4like #vscoboook #1kitap1fotograf

✨Okumaya hep çekindiğim... Felsefenin Tesellisi’nde öyle çok bahsi geçmişti ki zira daha fazla ötelenemezdi. .
.
#montaigne #denemeler
.
.
.
.
.

#kitap #kitapkurdu #book #bibliophile #bookstagram #bookstagrammer #bookish #igbooks #igreads #reading #1kitap1fotograf #bookstagramfeature #vscobook

Most Popular Instagram Hashtags