katarsismekani katarsismekani

5 posts   24 followers   95 followings

katarsis mekani  İslam kadını

Allah'ın nimetleri! Ne kadar farkındayız Rabbimizin bize verdikleri konusunda? Anne-babamız, eşimiz, evladımız, okulumuz, arkadaşlarımız, kazancımız, yediklerimiz, giydiklerimiz, bulunduğumuz çevre, bilgi birikimimiz, islam bilincimiz,... Liste uzar gider.. Allah bana şimdi de anneliği nasip etti. Nasıl bir nimet? Bu nimete karşı layık olmak için araştırmalar yapıyor, sürekli okuyorum. Acemiyim çünkü, ilk kez bebeğim olacak. Araştırırken öğrendim ki ne çok bilmediğim varmış! Doğru bildiğimiz yanlışlarla doluymuş yaşantımız. Bu durum bazen beni bunaltsa da elhamdülillah farkındalığıma sebep olan imkanları veren Rabbime.
Daha önce de bahsetmiştim, müslüman kadınlar olarak çok okumalıyız. Araştırmacı bir kimliğe sahip olmalıyız. Her söylenenin doğruluğunu sorgulamalıyız. Söyleyenlerin ne kadar ehil olduğunu düşünsek bile!
İnşaallah öğrendiklerimi paylaşacağım.

Neden insan kendini, yaşadığı olumlu durumları paylaşma isteği duyar? Hayatı o paylaştığı fotoğraflar ve altına yazdığı durumlar kadar yolunda mı gidiyor? Aslında her zaman bildiğim bir gerçek var ancak şu sıralar pek bir idrak seviyesinde gözlemliyorum bunu: Her insanın kalbini, zihnini bunaltan şeyler var, her insan dertli. Hem nasıl olmasın ki, o zaman imtihan mı olurdu! Peki o zaman neden bunu gizlemeye çalışıyoruz?Neden 'nasılsın?' sorusuna şen şakrak ses tonu katmaya çalışarak 'iyiyim!' diyoruz? Sanırım kendimizi mutlu olduğumuza ikna etmeye çalışıyoruz. İyi giden şeyleri kendimize hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz. Ya da farklı bir bakış açıcıyla mutlu yanlarımızı insanlar bilsin mi istiyoruz? 'Haberiniz olsun ben mutluyum! Hayatım yolunda!'

İnstagramda fenomen haline gelmiş kadınları gözlemliyorum. İlk dikkat çeken çocuklarına olan ilgileri. Eleştirilecek birçok nokta var. Ancak bizim için önemli olan islam hassasiyeti olmayan kadınların birkaç çocuğu olması ve onlarla ciddi ilgilenmeleri. Sabırla, şefkatle. Evet anne olmanın fıtratı çocuğa olan düşkünlüktür. Ancak onlarda daha fazlası var. Çocuklara yönelik fiziksel, gelişimsel, psikolojik bilgiye sahipler. Herkesi kastetmemekle birlikte bizdeki eksiklik nedir buna yoğunlaşmak zorundayız. Rabbimizin hediyelerine karşı nedendir bu tahammülsüzlük? Sabırsızlık? Anne olarak çocuğa verilen değerde kesinlikle şüphe yok. Ama eğitim konusunda eksiğiz. Bilinçlenmeliyiz. Bunu çocukları tanıyarak sağlayabiliriz. Bebek ve çocukların fıtratını tanımadan nasıl Rabbimize layık nesil yetiştirme gayesinden söz edebiliriz?

Eksik var. Eksik bir şey var. Yaşamak sadece bu olmamalı. Doğumumdan bu yana sadece zamanın getirdiği görevler içinde bulunup sırası geçince başka görevden ibaret olmamalı yaşamak. E okullar okudun, evlendin, çocukların oldu, anne oldun.. Sonra ya sonra? Daha da büyüyeceksin, çocukların evlenecem, torunların olacak. Sonra? Başka bir şey olmalı. Bu şey hayatta neden olduğun sorusunun cevabıdır. Neden dünyadasın? Neden yaşıyorsun? Yiyoruz içiyoruz geziyoruz. Bu kadar olamaz kardeşim. Düşün. Eğer öyle olsaydı yaşlandığını düşündüğünde hayatından tatmin olurdun ama olmayacaksın. Sadece bu silsileye kendini kaptırırsan tatmin olmayacaksın. Hele ki o zaman ölüme yakınlığını bedeninde, çevrende hissedeceksin. Diyeceksin yaşamak sadece bu değilmiş!! Onun içindir ki kardeşim şimdi düşün ve kaçma cevaplardan. Cevapların gereğini yap. Zor, çetin evet ama bu dünyaya değmez. Bu sıkıntıların karşılığında edileneceğin hediyeyi, cenneti düşün ve enerjini yeniden yeniden yeniden topla, devam et. Eğer taviz verirsen yaşlandığını hayal et. Neler hissedeceğini, geri kalan ömrün için ne düşüneceğini, ölüme yakınlığını hatırlat kendine. Ki yaşlanacağın garantisini kim veriyor?

Müslüman kadınlar olarak sosyal medya kullanımımıza sınırlar getirmek durumundayız. Kendi hesabımdan paylaşım yapmak bu anlamda beni sıkıntıya soktu. Hem burada bulunmalıyım, birçok insana ulaşmalıyım diyordum hem de çok şeye dikkat etmem gerekiyordu. Beni takip edenleri kontrol edemiyordum. Bunlar ve daha fazla şey beni yeni, umumi bir hesap açmaya itti. Yani tabiri caizse oyunu kuralına göre oynamaya başlıyorum. Amacım bildiklerimi, araştırmalarımı, savunduklarımı, duygularımı buradan paylaşarak bir kişi de olsa faydalı olabilmek. Rabbim niyetimden uzaklaştırmasın. Bismillah..

Most Popular Instagram Hashtags